Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Poze digitale in format clasic

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Am si eu o intrebare.

Poza clasica are un alt raport inaltime/latime diferit fata de o poza digitala.

Cum trebuie sa faci astfel incat pierderile cand scoti o poza digitala pe hartie sa fie cat mai mici, adica ai posibilitatea sa vezi exact cand faci poza ce anume se pierde sau trebuie sa-ti iei o marja de eroare in partea de sus si de jos ale pozei ?

#2
dragoshel

dragoshel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2004
mai.. nu stiu sa-ti spun..da .. in cazi ca nu primesti alt raspuns.. poti sa mergi la un laborator ca acolo tio-s acoate cum trebuie :)

#3
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Pai depinde ce intelegi "cum trebuie", adica, dupa cate stiu eu, o poza in format digital e 4/3 iar una clasica 13/9, deci daca nu taie din ea atunci o turteste, sau altfel cum ?

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,284
  • Înscris: 05.06.2002
la laboratorul unde scot eu pozele aparatul foloseste 102/152. tipul de acolo mi-a zis ca daca vreau sa nu mai umble el la cadrare sa folosesc la cut raportul asta.

#5
dragoshel

dragoshel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 15.01.2004

Quote

Originally posted by Fane
la laboratorul unde scot eu pozele aparatul foloseste 102/152. tipul de acolo mi-a zis ca daca vreau sa nu mai umble el la cadrare sa folosesc la cut raportul asta.


Fane.. poti sa explici : "sa folosesc la cut raportul asta" :)  :thinking:

#6
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
adica sa duci tu poza cu aspect ratio ala, probabil facand crop sau crop si resize la ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate