Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

HELP ME !

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Sunt intr`un mare impas.Am de facut un mic studiu de caz pt maine si sunt praf de obosit,nu am gasit nici inspiratie pe net si apelez la ultima solutie,forumul.E vb de un studiu restrans,relativ simplu,la fiecare intrebare fiind necesare 3-4 randuri de raspuns.Deci,daca nu aveti ce face si vreti sa faceti o fapta buna :),nu va ia decat 2 min sa cititi.Orice idee e binevenita sau daca ma puteti ajuta cu ceva materiale.Multumesc ! :)

Euro Disney
Nu este de mirare că planul „Disney”, valorând miliarde de dolari, de a realiza în
Europa un parc de distracții, a fost inițial salutat cu mult entuziasm de către investitori și
oameni de afaceri. Disney ocupă un loc special nu numai în inimile a milioane de copii
dornici de distracție, dar este foarte important și pentru adulții implicați în afaceri, întrucât
constituie pentru ei o sursă substanțială de câștiguri.
Entuziasmul s-a transformat foarte curând în scepticism. Comunitatea internațională
de afaceri se întreabă de ce visul Euro Disney s-a schimbat într-un coșmar după inaugurarea
sa lângă Paris, la 12 aprilie 1992. motivele sunt legate de o problemă fundamentală și dificilă,
pe care orice corporație multinațională o întâmpină când formulează o strategie globală: a
determina în ce măsură cultura specifică unui popor va afecta evoluția pe piață a unui produs
sau serviciu.
În SUA, Disney reprezintă o formă culturală unanim acceptată; în Europa, este doar o
imagine a „Americanei”! Pare a fi același lucru, dar în realitate nu este. Pentru că se pare că
Disney nu a înțeles această distincție critică; poate a făcut o greșeală strategică, foarte
costisitoare de altfel, amplasând în Franța un parc de distracții tipic american, care trebuia să
se integreze în forma culturală europeană pentru a constitui cu adevărat o reușită.
După aproximativ un an de la deschidere, Euro Disney a atras mult mai puțini
vizitatori decât se preconizase. Numai o treime dintre ei erau francezi și acest aspect continuă
să fie criticat. Euro Disney și-a remaniat echipa managerială, punând în fruntea sa un francez.
De asemenea, planurile pentru obținerea unui profit prin utilizarea terenului au fost afectate de
o cădere a pieței proprietăților imbiliare și de ratele înalte ale dobânzilor în Franța.
Drept rezultat, Euro Disney înregistrează pierderi mari, deși parcurile Disney larg
răspândite aduc profituri record și nici nu se așteaptă un profit în viitorul apropiat. Aceasta, în
ciuda unor investiții masive, de 5 miliarde de dolari, a unui suport puternic din partea
guvernului, a absenței unei competiții reale și a unei formule de parc de distracții bine
verificate.
Problematica pusă în discuție:
1. Apreciați ca fundamentată decizia ca Euro Disney să fie conceput ca o copie fidelă
a parcurilor similare americane ? Argumentați !
2. Realizați o analiză culturală comparativă între Europa occidentală și SUA, din care
să rezulate în mod explicit diferențele culturale care au transformat succesul sperat într-un
eșec.
3. Care este în opinia Dvs. fisura gravă în strategia europeană a Companiei Disney ?
Considerați că există șanse de redresare ? Detaliați și argumentați răspunsul !


#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu ma asteptam de la asa ceva tocmai de la tine...
trebuia sa te preocupi din timp
eu nu vreau sa fac pe desteptul de necazul tau, dar la intrebarile alea as putea scrie 3-4 pagini, sumar...nu 3-4 randuri

#3
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Acum am aflat,nu am surse,am idei,am facut eu cate ceva,insa ideea era poate primesc si cateva sugestii de specialitate,la curs nu am fost pana acum pentru ca lucrez si e exact la o ora la care nu am putut ajunge,greseala mea ca nu m`am interesat pana acum,problema e simpla,doar asteptam si alte sugestii de la cineva care e mai in tema,si apreciez daca iti rapesti 2-3 min sa scrii cateva randuri sa`mi fac o idee decat sa`mi raspunzi asa.Chiar de la tine asteptam ajutorul in special cand am postat dar nah :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate