Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

losing my religion...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#19
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007
So what?

oricum ... Religia nu este pentru oamenii cu o constiinta superioara ...ci pentru semiprimitivii fara constiinta care trebuie sa fie "smeriti" si sa actioneze "cu frica lui Dumnezeu" ...asemenea nivel josnic nu face parte din cerintele unui om Constient constiincios si rational!

#20
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...sensibil, evoluat si iubitor de Frumos.

#21
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View Postblinky heart, on Apr 22 2007, 15:37, said:

...asemenea nivel josnic nu face parte din cerintele unui om Constient constiincios si rational!
Nu ca as fii eu avocatul religiei (far from it) insa un om constient, constiincios si rational nu va face mare lucru.
Daca nu exista o implicare emotionala in ceva nu ajungi nicaieri.
Si nu te apuca sa etichetezi oameni dupa religie.
Multi dintre credinciosi s-ar putea sa te depaseasca in ratiune, constiinta si constiinciozitate.

#22
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,112
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru ca a donat averea sa 'saracilor' de popi .

#23
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
in principiu, bine zice blinky heart, desi exagereaza putin cu semiprimitivii :P
iar lipsa religiei nu implica lipsa de implicare emotionala. constiinta superioara nici atat, zic eu, ba din contra.
tocmai implicarea emotionala e absolut necesara pentru a ajunge la o constiinta superioara.

#24
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007
nu e nevoie sa faci asa ceva ca sa te mantuiesti, "daca vrei sa fii DESAVARSIT, vinde tot ce ai, imparte saracilor si urmeaza-Ma", acest lucru il fac deja calugarii, dar in lume trebuie sa traiesti cinstit si pe langa preocuparea pentru cele materiale sa ai grija si de suflet.

#25
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,112
  • Înscris: 10.04.2006

View PostT_finder00, on Apr 26 2007, 15:59, said:

nu e nevoie sa faci asa ceva ca sa te mantuiesti, "daca vrei sa fii DESAVARSIT, vinde tot ce ai, imparte saracilor si urmeaza-Ma", acest lucru il fac deja calugarii, dar in lume trebuie sa traiesti cinstit si pe langa preocuparea pentru cele materiale sa ai grija si de suflet.
A da? Si preotii catolici ce fac? Ai idee de juramantul pe care il pun legat de averea lor ?

#26
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007
da mai nenea Zap, da noi suntem aici pe cultul ortodox, deci nu prea ne intereseaza ce fac preotii catolici. De altfel nici de preotii ortodocsi nu prea trebuie sa ne ingrijim ca s-ar putea sa uitam de noi insine. Mantuirea sufletului este o chestiune personala, este darul si sansa in acelasi timp pe care o da Dumnezeu fiecarui om, si drumul acesta trece prin biserica. In rest cei atata grija pentru preoti, ce n-au si ei un Judecator, o sa-i judecam noi? Eu ma gandesc asa ca daca imi trebuie o adeverinta de la primarie, si am pe ea stampila primariei (biserica) si semnatura primarului (preotul) adeverinta e valabila chiar daca primarul (preotul) e desfranat, barfitor, mincinos, lacom de avere sau mai stiu eu ce infirmitati sufletesti de care suferim toti intr-o masura sau alta. Acum ce sa facem, daca unii slujitori ai bisericii nu sunt chiar niste exemple bune, nu ne mai mantuim?

#27
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,734
  • Înscris: 30.01.2006
Interesanta povestea lui Archon, am citit si niste posturi, mai pe sarite, recunosc.

Parerea mea e ca biserica nu are nici o treaba cu Dumnezeu, eu tind sa cred intro fiinta superioara care ma ajuta la greu, pe mine, si pe toti cei din jurul meu, insa bisrica cu siguranta a fost facuta de niste oameni destepti, in ideea de a se imbogatii. Povestea asta ce spune, sa-ti dai averea saracilor, si vei ajunge in rai, dar saracii aia nu au maini sa munceasca, doar sa cerseasca stiu? pun pariu ca multi cersetori castiga intr-o luna mult mai mult decat castiga cei ce sunt milostivi, si le da cate 5-10 mii lei vechi. Dar banii aia trebuie dati la biserica pentru ca biserica se ocupa de saraci, care saraci? saracii preoti care nu mai incap decat in vile luxoase si masini super scumpe. O sa spuneti ca le port pica, pai nu le port pica, dar m-as face preot...:D sa vina babele la mine si sa ma ajute sa-mi fac si eu o vila d-aia ca-n povesti, si sa-mi cumpar o masina d-aia ca-n povesti. SI sa muncesc doar Duminica, munca grea, pentru ca nu prea am voce :D.

Parerea mea despre biserica nu vreti sa o auziti, in schimb sa stiti ca ma rog la Dumnezeu de cate ori imi aduc aminte de El, si-mi pare rau ca o fac cam rar, dar asta e, oricum sunt prea pacatos. Dar nu la fel de pacatos ca 90% dintre preoti, care manipuleaza masele asa cum vor ei, si dupa parerea mea isi cam bat joc de oamenii cinstiti si milostivi.

#28
fanepreda

fanepreda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 14.07.2006
de unde stii tu ca nu esti mai pacatos decat acei preoti? s-a inventat vreun aparat de masurat pacatosenia?
tu singur marturisesti ca iti aduci cam rar aminte de Dumnezeu.  incearca sa vezi barna din ochiul tau inainte de a vedea paiul din ochiul altuia. valabil pentru toti cei care degraba aruncati cu piatra...
multi dintre voi ati dovedit ca sunteti ignoranti, atacand Biserica si impreuna slujitorii ei. nu stiti cate camine, orfelinate, spitale si multe alte actiuni de caritate sunt sustinute de Biserica ( da, cu banii ei si cu cei primiti de la credinciosi).
cum arunca cate unul o bomba hop si alti saltimbanci dupa ea.

#29
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,734
  • Înscris: 30.01.2006
Eu nu am asteptat nici o bomba, este parerea mea. Am si eu o barna mare in ochi, dar preotii se dau oameni sfinti, si ei sunt mai pacatosi ca majoritatea. despre mine, cand am zis eu ca nu-s pacatos? sunt un mare pacatos, dar stau in banca mea si nu o fac pe sfantul. Casa lui Dumnezeu este de fapt o casa de facut bani grei. Casa lui Dumnezeu este peste tot de fapt, nu in biserici-le alea unde-si spala astia banii, etc.

Edited by Megara, 29 April 2007 - 00:10.
fara generalizari


#30
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007

View Posttest_driver, on Apr 28 2007, 02:07, said:

Interesanta povestea lui Archon, am citit si niste posturi, mai pe sarite, recunosc.

Parerea mea e ca biserica nu are nici o treaba cu Dumnezeu, eu tind sa cred intro fiinta superioara care ma ajuta la greu, pe mine, si pe toti cei din jurul meu, insa bisrica cu siguranta a fost facuta de niste oameni destepti, in ideea de a se imbogatii. Povestea asta ce spune, sa-ti dai averea saracilor, si vei ajunge in rai, dar saracii aia nu au maini sa munceasca, doar sa cerseasca stiu? pun pariu ca multi cersetori castiga intr-o luna mult mai mult decat castiga cei ce sunt milostivi, si le da cate 5-10 mii lei vechi. Dar banii aia trebuie dati la biserica pentru ca biserica se ocupa de saraci, care saraci? saracii preoti care nu mai incap decat in vile luxoase si masini super scumpe. O sa spuneti ca le port pica, pai nu le port pica, dar m-as face preot...:D sa vina babele la mine si sa ma ajute sa-mi fac si eu o vila d-aia ca-n povesti, si sa-mi cumpar o masina d-aia ca-n povesti. SI sa muncesc doar Duminica, munca grea, pentru ca nu prea am voce :D.

Parerea mea despre biserica nu vreti sa o auziti, in schimb sa stiti ca ma rog la Dumnezeu de cate ori imi aduc aminte de El, si-mi pare rau ca o fac cam rar, dar asta e, oricum sunt prea pacatos. Dar nu la fel de pacatos ca 90% dintre preoti, care manipuleaza masele asa cum vor ei, si dupa parerea mea isi cam bat joc de oamenii cinstiti si milostivi.

... e bine unde spui (chiar de 2 ori)"parerea mea" dar eu zic sa citesti mai mult despre ce este BISERICA, ea este intemeiata de HRISTOS care este CAPUL EI, ceilalti sunt slujitori (mai mult sau mai putini vrednici) si pacatosii care vor sa se mantuiasca. Ea reprezinta CALEA pe care HRISTOS, DUMNEZEUL NOSTRU (suntem pe cultul ortodox) o daruieste oamenilor pentru restaurarea omului prin SFINTELE TAINE care e lucrarea DUHULUI SFANT, lucrare care are loc in biserica. Biserica este sfanta pentru ca sfant este capul ei care este HRISTOS, iar oamenii din ea sunt bolnavi sufleteste (pacatosi) care au "trebuinta de doftor". Este o mare greseala sa atacam biserica (singura noastra sansa) pentru nevrednicia unora din slujitorii ei, daca unii fac de ras biserica, ADEVARUL nu este mai putin adevarat. E bine sa cautam ce este esential si sa nu ne motivam ignoranta noastra prin reaua purtare a clericilor.

#31
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postkatman, on Apr 23 2007, 10:41, said:

Nu ca as fii eu avocatul religiei (far from it) insa un om constient, constiincios si rational nu va face mare lucru.

Inseamna ca inca nu ai constientizat faptul ca tocmai ratiunea si constiinta ne-a separat de stadiul de animalitate si tocmai datorita acestor doua (si nu religiei) am ajuns azi adevaratii Fii ai lui Dumnezeu care aduc MANTUIRE acum in viata asta !

Quote

Daca nu exista o implicare emotionala in ceva nu ajungi nicaieri.

Asa e ai dreptate ... Te referi la sex nu-i asa?
Sau crezi ca cel care inventat internetul, GSM-ul si telefonia mobila o fi facut-o in biserica prin iubire de Dumnezeu si rugaciune?

Quote

Si nu te apuca sa etichetezi oameni dupa religie.

Doamne feri!

Quote

Multi dintre credinciosi s-ar putea sa te depaseasca in ratiune, constiinta si constiinciozitate.

Da ...dar nu datorita religiei !

Crezi cumva ca un taliban analfabet si rau prostit de religia sa care rasplateste crima facuta in numele domnului ...e mai superior unui european bine pregatit profesional cult si civilizat dar care nu  religios?

Vezi ca ti-ai dat singur raspunsul ....

so that  ...you can loos your religion  ...without  problems

#32
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postblinky heart, on May 5 2007, 17:54, said:

Inseamna ca inca nu ai constientizat faptul ca tocmai ratiunea si constiinta ne-a separat de stadiul de animalitate si tocmai datorita acestor doua (si nu religiei) am ajuns azi adevaratii Fii ai lui Dumnezeu care aduc MANTUIRE acum in viata asta !

cum ai ajuns la conlcuzia asta?
asta e un stereotip. toata lumea zice ca ratiunea si constiinta ne-au separat de stadiul de animal...
s-a demonstrat ca delfinii au constiinta si ratiune. deci cum ramane? :huh:

View Postblinky heart, on May 5 2007, 17:54, said:

Asa e ai dreptate ... Te referi la sex nu-i asa?
Sau crezi ca cel care inventat internetul, GSM-ul si telefonia mobila o fi facut-o in biserica prin iubire de Dumnezeu si rugaciune?

se refera la orice. cand te apuci de un lucru e bine sa il faci cu pasiune si sa te implici daca vrei sa il faci bine. daca il faci doar pentru foloase materiale de obicei dai rateu (pentru ca esti mai concentrat asupra eventualelor foloase materiale decat asupra lucrurilor folositoare pentru proiect. :) )

View Postblinky heart, on May 5 2007, 17:54, said:

Doamne feri!
Da ...dar nu datorita religiei !

Crezi cumva ca un taliban analfabet si rau prostit de religia sa care rasplateste crima facuta in numele domnului ...e mai superior unui european bine pregatit profesional cult si civilizat dar care nu  religios?

e imposibil de spus daca talibanul e mai bun decat europeanul in lipsa unui reper absolut la care sa te raportezi.
daca intrebi alt taliban el iti va spune ca talibanul e mai bun, daca intrebi un european el iti va spune ca europeanul. deci cine are dreptate?
(de-aia se zice ca numai Dumnezeu poate judeca oamenii.)

View Postblinky heart, on May 5 2007, 17:54, said:

Vezi ca ti-ai dat singur raspunsul ....

so that  ...you can loos your religion  ...without  problems

eu cred ca nu poti sa-ti pierzi credinta oricat te-ai chinui. :)
religia poti sa o schimbi ca forma, dar continutul e mereu acelasi. :)

#33
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostPollux, on May 5 2007, 17:19, said:

cum ai ajuns la conlcuzia asta?
asta e un stereotip. toata lumea zice ca ratiunea si constiinta ne-au separat de stadiul de animal...
s-a demonstrat ca delfinii au constiinta si ratiune. deci cum ramane?

Nicicum pana si catelul meu este extrem de inteligent si... intelege foarte multe cuvinte ..so what ...crezi ca are constiinta binelui sau al raului la acelasi nivel ca un om adevarat (nu ma refer la animalele cu chip uman care populeaza carciumile)

Quote

se refera la orice. cand te apuci de un lucru e bine sa il faci cu pasiune

asta e frumos si bine ...doar ca textul initial se referea la sentimente religioas si nu la pasiunea de a munci!

Quote

e imposibil de spus daca talibanul e mai bun decat europeanul in lipsa unui reper absolut la care sa te raportezi.

asta e valabil ptr cei care nu au ordine bazata pe prioritati in gandire ...i
... ncearca sa vezi OMUL ca fiind Mantuitorul altor oameni de exemplu al tau cand ajungi in necaz ...si fa o comparatie intre valoarea unui medic, inginer, farmacist, sofer, mecanic auto elctrician sofer  la salvare sau ce vrei tu .... si un taliban murdar primitiv cu Kalasnikovul in mana  pus pe crima in numele lui Allah ...care ti se pare mai necesar pentru mantuirea ta atunci cand ai nevoie de sprijinul oamenilor?

Quote

(de-aia se zice ca numai Dumnezeu poate judeca oamenii.)

Dar nu uita totusi ca Dumnezeu este in inima noastra a fiecaruia ...si asa ca daca judecam ..avem dreptul acesta NATURAL!

Quote

eu cred ca nu poti sa-ti pierzi credinta oricat te-ai chinui. :)
religia poti sa o schimbi ca forma, dar continutul e mereu acelasi. :)

Nu ma chinui ma joc doar de-a lanterna...

Evident continutul religiei nu este decat unul si acelasi ...belirea oamenilor de resurse materiala si acapararea puterii ...
Sau crezi tu ca vre-un singur popa are legatura personala cu  Dumnezeu?
Cu atat mai mult cu cat Biblia nu e cuvantul Lui ci un PLAGIAT insusit de la o alta religie?

#34
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
vad ca ati pomenit de constiinta. poate cineva sa-mi spuna ce e aia constiinta ? :)

#35
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostArchon, on May 7 2007, 01:06, said:

vad ca ati pomenit de constiinta. poate cineva sa-mi spuna ce e aia constiinta ? :)

tie nu poate sa-ti spuna nimeni ce-i aia.  :P

#36
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View PostPollux, on May 7 2007, 11:24, said:

tie nu poate sa-ti spuna nimeni ce-i aia.  :P
pai da, asta e adevarat. toti cei binecuvantati de mine pana acum cu aceasta intrebare au raspuns invariant: "constiinta e, aaaaa, pai, aaaa.........". poate forumul sp imi va lumina aceasta dilema...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate