Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

losing my religion...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#37
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004

View Postblinky heart, on May 5 2007, 23:06, said:

Nicicum pana si catelul meu este extrem de inteligent si... intelege foarte multe cuvinte ..so what ...crezi ca are constiinta binelui sau al raului la acelasi nivel ca un om adevarat (nu ma refer la animalele cu chip uman care populeaza carciumile)
asta e frumos si bine ...doar ca textul initial se referea la sentimente religioas si nu la pasiunea de a munci!
Si tu ai inteles asta diiin? Eu ma refeream la implicare emotionala in ceea ce faci, de fapt pollux a interpretat perfect cuvintele mele.

Quote

asta e valabil ptr cei care nu au ordine bazata pe prioritati in gandire ...i
... ncearca sa vezi OMUL ca fiind Mantuitorul altor oameni de exemplu al tau cand ajungi in necaz ...si fa o comparatie intre valoarea unui medic, inginer, farmacist, sofer, mecanic auto elctrician sofer  la salvare sau ce vrei tu .... si un taliban murdar primitiv cu Kalasnikovul in mana  pus pe crima in numele lui Allah ...care ti se pare mai necesar pentru mantuirea ta atunci cand ai nevoie de sprijinul oamenilor?
Ha, tu chiar compari valoarea a 2 persoane? E o greseala imensa pentru ca fiecare are valori diferite. De cine am eu nevoie cand ajung in necaz? I don't give a shit ce profesie sau cate persoane a omorat respectiva persoana. Nu imi pasa nici ce educatie are, nici daca si-o trage cu capre. Ma intereseaza sa-mi salveze viata (sau sa ma ajute sa trec de necaz). Ulterior dupa ce ii multumesc, dupa ce il asigur ca nu ii voi uita gestul pot incepe sa il intreb ce educatie are, ce fel de om e, daca e criminal in serie sau nu. Si daca ne putem intelege devenim prieteni si il voi critica cand greseste (poate chiar il dau pe mana politiei daca incalca legea) dar nu voi uita sa ii fiu recunoscator pentru ca m-a ajutat.
Iar recunostinta asta nu inseamna ca imi voi da viata pentru el, sau ca il voi ascunde cand il cauta legea, ci doar ca va avea in mine un om cu care poate vorbi. Pentru ca faptul ca eu pot vorbi i se datoreaza.

Intrebare: Cu ce se schimba faptul ca ti s-a salvat viata daca salvatorul tau e un profesor universitar vs un taliban? O sa sari la gatul talibanului imediat ce il vezi? I believe not. O sa cazi in genunchi sa-i multumesti indiferent cine e, mi se pare mai plauzibil

Quote

Dar nu uita totusi ca Dumnezeu este in inima noastra a fiecaruia ...si asa ca daca judecam ..avem dreptul acesta NATURAL!
Nu ma chinui ma joc doar de-a lanterna...
eu nu am nici o retinere in a judeca nesimtitii, cei care incalca legea in orice fel si pe cei care se cred interesanti. Si ei ma judeca pe mine daca pot asa ca de ce sa ma feresc. E adevarat ca nu sunt instanta obiectiva insa nici nu o sa ma apuc sa spun ca x e inferior lui y pentru ca x are chica. O sa rad de chica lui si atat. Nu il voi trata diferit pe y pentru ca e spalat. Daca are nevoie de ajutor va primii ajutorul meu. Pentru ca eu as vrea ca el sa-mi raspunda la fel cand voi avea nevoie.

Quote

Evident continutul religiei nu este decat unul si acelasi ...belirea oamenilor de resurse materiala si acapararea puterii ...
Sau crezi tu ca vre-un singur popa are legatura personala cu  Dumnezeu?
Cu atat mai mult cu cat Biblia nu e cuvantul Lui ci un PLAGIAT insusit de la o alta religie?
Exista preoti care inteleg esenta bibliei. Altii nu. Sa le fie de bine, cu ce te deranjeaza? Ah, controleaza mase... eh si? Cu ce te afecteaza? Macar nu le controleaza in scopuri malefice, chiar daca sunt departe de invataturile imaginare ale unui pseudo-dumnezeu.

te vad incrancenat pe multe teme atat religioase cat si politice.ti-as spune sa inveti moderatia. Nu numai ca vei fi mai ascultat dar vei fi si apreciat diferit.

Edited by katman, 07 May 2007 - 15:11.


#38
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostArchon, on May 7 2007, 12:44, said:

pai da, asta e adevarat. toti cei binecuvantati de mine pana acum cu aceasta intrebare au raspuns invariant: "constiinta e, aaaaa, pai, aaaa.........". poate forumul sp imi va lumina aceasta dilema...

intrebarea ta nu e una sincera.
sunt convins ca tu ai deja o idee despre tema asta. si orice ti-ar spune altcineva pe tema asta (altceva decat tu stii deja) l-ai contrazice.
right?  ;)

#39
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostArchon, on May 7 2007, 01:06, said:

vad ca ati pomenit de constiinta. poate cineva sa-mi spuna ce e aia constiinta ? :)
http://en.wikipedia....iki/Turing_test

#40
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View PostPollux, on May 7 2007, 21:50, said:

intrebarea ta nu e una sincera.
sunt convins ca tu ai deja o idee despre tema asta. si orice ti-ar spune altcineva pe tema asta (altceva decat tu stii deja) l-ai contrazice.
right?  ;)
lol
cica intrebare sincera....

oricum, eu nu am nici cea mai mica idee despre ce ar putea fi "constiinta" asta. daca se ofera cineva sa ma ilumineze, bine. daca nu, atata paguba :/.

http://en.wikipedia....iki/Turing_test

Quote

un raspuns obiectiv. alti amatori?

Edited by Archon, 08 May 2007 - 09:57.


#41
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005
chiar nu incearca nimeni o explicatie? stiu ca e o intrebare grea, dar....

#42
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostArchon, on May 7 2007, 12:44, said:

pai da, asta e adevarat. toti cei binecuvantati de mine pana acum cu aceasta intrebare au raspuns invariant: "constiinta e, aaaaa, pai, aaaa.........". poate forumul sp imi va lumina aceasta dilema...

     E un fel de judecator interior care iti spune cand ai facut bine si cand rau.

#43
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttudorel666, on May 12 2007, 01:47, said:

E un fel de judecator interior care iti spune cand ai facut bine si cand rau.

in automatica ii zicem bucla de reglaj. :lol:

deci sufletul e ca o bucla de reglaj... :D

#44
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Posttudorel666, on May 12 2007, 01:47, said:

E un fel de judecator interior care iti spune cand ai facut bine si cand rau.
defineste "judecator"(ce fel de judecator, cum adica judecator, dupa ce legi "judeca")
defineste"spune(adica vorbeste, foloseste proiectia psionica,etc)"
si cireasa de pe tort.... dar cred ca o anticipati deja...

#45
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,112
  • Înscris: 10.04.2006
ce e bine si ce e rau :)

#46
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostArchon, on May 14 2007, 17:57, said:

defineste "judecator"(ce fel de judecator, cum adica judecator, dupa ce legi "judeca")
defineste"spune(adica vorbeste, foloseste proiectia psionica,etc)"
si cireasa de pe tort.... dar cred ca o anticipati deja...

      Din tot ghiveciul aflat in capul tau, constient si subconstient, constiinta extrage ideea cea mai pertinenta, idee care poate sa concorde cu ceea ce ai hotarat tu in planul constient, si atunci e OK, sau sa nu concorde, si atunci apare o stare de disconfort psihic, ce-ti semnalizeaza ca ceva nu este in regula cu modul  tau de rationament.

Edited by tudorel666, 15 May 2007 - 00:27.


#47
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Posttudorel666, on May 15 2007, 01:26, said:

Din tot ghiveciul aflat in capul tau, constient si subconstient, constiinta extrage ideea cea mai pertinenta, idee care poate sa concorde cu ceea ce ai hotarat tu in planul constient, si atunci e OK, sau sa nu concorde, si atunci apare o stare de disconfort psihic, ce-ti semnalizeaza ca ceva nu este in regula cu modul  tau de rationament.
Stai ca nu inteleg... Ce-i aia o "idee" la nivel de "ghiveci  din cap"? Si ce inseamna ca "extrage"? Si cum poate sa concorde cu ceea ce am hotarat eu?

Deci constiinta este "ceva" din exteriorul persoanei mele?


Quote

ce e bine si ce e rau

Exact!

Edited by Archon, 15 May 2007 - 20:20.


#48
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostArchon, on May 15 2007, 21:19, said:

Stai ca nu inteleg... Ce-i aia o "idee" la nivel de "ghiveci  din cap"? Si ce inseamna ca "extrage"? Si cum poate sa concorde cu ceea ce am hotarat eu?

Deci constiinta este "ceva" din exteriorul persoanei mele?

      Depinde ce intelegi tu prin persoana ta. Daca tu consideri creierul ca facind parte din persoana ta, atunci constiinta este ceva din interiorul persoanei tale. In caz contrar, cand creierul nu apartine de persoana ta, nici constiinta nu-ti mai apartine. In mod normal, creierul apartine de   "persoana" celui care il are in dotare.

#49
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Posttudorel666, on May 15 2007, 23:03, said:

Depinde ce intelegi tu prin persoana ta. Daca tu consideri creierul ca facind parte din persoana ta, atunci constiinta este ceva din interiorul persoanei tale. In caz contrar, cand creierul nu apartine de persoana ta, nici constiinta nu-ti mai apartine. In mod normal, creierul apartine de   "persoana" celui care il are in dotare.
Creierul, mainile, ochii, parul, etc fac parte din persoana umana. Fiecare din acesti factori sculpteaza caracterul sau. Deci, dupa ce ai spus in postul anterior, constiinta face parte din mine.

Dar din postul anterior am inteles altceva.

Quote

constiinta extrage ideea cea mai pertinenta, idee care poate sa concorde cu ceea ce ai hotarat tu in planul constient

sau e cum a spus pollux? constiinta e un soi de programel rezident in memoria de sistem neaccesibila utilizatorului direct( :) ) ?

in cazul din urma, ce ne-ar deosebi de serverul IBM din SUA? :) ...in afara de diferentele fiziologice...

Edited by Archon, 16 May 2007 - 21:04.


#50
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostArchon, on May 16 2007, 22:03, said:

Creierul, mainile, ochii, parul, etc fac parte din persoana umana. Fiecare din acesti factori sculpteaza caracterul sau. Deci, dupa ce ai spus in postul anterior, constiinta face parte din mine.

Dar din postul anterior am inteles altceva.
sau e cum a spus pollux? constiinta e un soi de programel rezident in memoria de sistem neaccesibila utilizatorului direct( :) ) ?

in cazul din urma, ce ne-ar deosebi de serverul IBM din SUA? :) ...in afara de diferentele fiziologice...

      Faptul ca serverul nostru este mult mai performant si capabil de autoimbunatatiri.

#51
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Posttudorel666, on May 16 2007, 23:46, said:

Faptul ca serverul nostru este mult mai performant si capabil de autoimbunatatiri.
iti voi da un site care te va contrazice in aceasta privinta :D

#52
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostArchon, on May 17 2007, 10:28, said:

iti voi da un site care te va contrazice in aceasta privinta :D

      Imi place sa discut cu tine. Pui intrebari scurte, la obiect, si dificile, pe cat posibil incuietoare. Astept linkul. Nici mie nu-mi place vorbaria multa, asa ca, sa te astepti sa discutam apoi pe puncte si nu la modul general.

#53
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007
cred ca depinde si ce religie pierzi, nasol s-o pierzi pe-aia care ti-ar aduce mantuirea (dac-o ai!)

#54
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostT_finder00, on May 18 2007, 12:35, said:

cred ca depinde si ce religie pierzi, nasol s-o pierzi pe-aia care ti-ar aduce mantuirea (dac-o ai!)

      Nu religia iti aduce mantuirea, ci tu insuti sau Hristos, iar el nu tine cont de religie, ci doar de inima omului.
      Ca sa te conving, iti dau ca exemplu pilda fiului risipitor: betiv, curvar, si-a parasit tatal, risipitor, neascultator. Si nu s-a intors la tatal sau ca se caia, ci pentru ca nu mai avea ce sa manance, cum se spune, a aplicat politica burtii. Cu toate astea, stii cum a fost primit si tratat.
      Asa va face dumnezeu cu toti cei pe care acum ii dispretuiti ca "nu au doctrina corecta", "nu au religia potrivita", "nu asculta de dumnezeu", "nu vor sa creada in dumnezeu", samd! La primul lor suspin, dumnezeu le va pune in deget inelul sau, ii va imbraca cu cea mai frumoasa haina si va taia cel mai gras vitel ca sa petreaca si El impreuna cu ei!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate