Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 

vreau informatii transport de marfa intern si international!

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sumer

sumer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2005
Vreau sa cumpar un Peugeot Boxer ,sarcina utila 1.350Kg,cu care sa efectuez transport de marfa intern si international.
Pana aici totul ok.....dar as vrea sa stiu si eu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez....

1.Mi-am bagat actele pt. infiintarea unei firme.
2.Voi lua masina in leasing cu avans 30%.


Vrau sa aflu care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i fac....
Trebuie sa merg la A.R.R cu masina?
Nu stiu care este faza cu carnetele tir.(nu stiu ce reprezinta acestea)
Cursele le voi gasi eu.....dar nu stiu ce trebuie sa mai fac pana voi putea efectua un transport legal,sa zicem intre Romanai-Italia.
As vrea pentru inceput sa fiu eu sofer pe masina....daca se poate....

Stiu ca pentru inceput trebuie sa ai bani sa ti una-doua luni firma si toate cheltuielile cu bani,deoarece plata se face la 30 zile.
As vrea sa aflu unele ponuri....orice si am sa incerc eu sa selectez ce este bun sau rau. :)
Multumesc anticipat pentru raspunsurile pe care sper ca le voi primi.

#2
florin 21

florin 21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.03.2007
http://www.artri.ro/...mo.php?pid=1006   sper ca asta sa te ajute in legatura cu carnetele tir  :)   si din cate stiam eu sunt destule firme care fac plata  chiar si dupa 2 luni asa ca ai grija cu inceputul  succes in continuare  :kisstogether:

#3
sumer

sumer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.01.2005
Am citit acest link,multumesc...dar ce nu intaleg este :   ce valabilitate are un carnet tir?   pentru fiecare transport extern trebuie sa folosesti un carnet tir(care costa cam 90E).
Adica pe langa motorina+sofer+viniete+autostrazi   se mai adauga si acest carnet tir?


Imi pare rau daca unele din intrebarile mele par(sau sunt) cam puerile,dar sunt nou in aceasta treaba....deci trebuie sa invat.....

Multumesc...

Edited by sumer, 13 April 2007 - 20:35.


#4
florin 21

florin 21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.03.2007
La emitere, Asociația garantă stabilește și perioada de valabilitate a carnetului TIR, specificând o ultimă zi de valabilitate după care carnetul TIR nu mai poate fi prezentat la biroul vamal de plecare pentru luarea în evidenta

nu cred ca ai nevoie la fiecare iesire sa il reinoiesti plus ca acolo zice un cost de emisie de 26de euro <_<

Attached Files



#5
florin 21

florin 21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 26.03.2007
cred ca cel mai bine e sa pui mana pe telefon si sa-i intreabai pe oamenii aia cu siguranta o sa te lamureasca

#6
anzo

anzo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 02.08.2006

View Postsumer, on Apr 13 2007, 21:35, said:

Am citit acest link,multumesc...dar ce nu intaleg este :   ce valabilitate are un carnet tir?   pentru fiecare transport extern trebuie sa folosesti un carnet tir(care costa cam 90E).
Dupa aderare nu iti mai trebuie carnet TIR daca faci curse in UE! In schimb trebuie sa ai o asigurare CMR. Pentru fiecare relatie trebuie sa-ti faci calcule exacte: taxele de autostrada difera foarte mult dela tara la tara, in schimb sunt unele tari unde motorina este mai ieftina(de ex Luxemburg) etc etc. Poti sa ceri sfaturi, dar cel mai bine inveti pe cont propriu.

Edited by anzo, 19 April 2007 - 14:42.


#7
kosfunny

kosfunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.02.2006
Intra pe bursatransport.ro si vei gasi in lista de discutii multe subiecte care te vor ajuta.

#8
sorinir

sorinir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 13.11.2005
Si ce mai faci. Merge afacerea?

#9
ev9391xyz

ev9391xyz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 27.03.2008
In primul si in primul rand nu poti face nimik daca nu efectuezi niste cursuri. Intereseaza-te la ARR despre ele.
Trebuie sa fii persoana desemnata pentru a putea obtine licenta de transport.
Acele cursuri dureaza 2 saptamani si acolo ai sa inveti si despre cmr si toate actele necesare la bordul masin
Daca ai nelamuriri da-mi un PM cu adresa de email si vorbim

#10
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
desi topicul e cu siguranta expirat-omul voia o utilitara de 3,5 t nu are nevoie de licenta sau de curs arr

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate