Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Configuratie mATX, non-gamer

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
racire pasiva pe placa video

#20
d4rkm4n

d4rkm4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.12.2006
pt vista iti trebuie 2 GB RAM sa se miste BINE, plus placa video separata...parerea mea sa mergi pe a doua varianta...am dubii in ceea ce priveste placa de baza.de ce nu alegi un MSI sau ASUS?...gandeste-te la o placa de baza mai scumpa(peste 3 mil) pe care sa mai poti adauga mai tarziu procesor mai tare, placa video mai tare, rami etc...asta ar fi o investitie cat de cat logica din punctul meu de vedere.bafta! :rolleyes:

#21
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Cred ca pentru ce vrei tu ai putea incerca asa ceva.

Sau pentru ceva mai upgradabil si ceva mai stylish.

Ambele echipate cu suficienta memorie si un procesor suficient interesant o sa poti rula vista cu toate brizbrizurile de care ai nevoie!

#22
RaduG

RaduG

    Tech support

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 11.10.2006
primu e fantastic...
nu la ce are in el, ci CUM e, cum arara.
am ramas fascinat :o

#23
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 RaduG, on Mar 31 2007, 09:49, said:

primu e fantastic...
nu la ce are in el, ci CUM e, cum arara.
am ramas fascinat :o


Stiu, m-am jucat cu unul si e senzational.
E un supr PC de office, chiar si pt media. Numai ca merge cu HDD mic si optic slim, deci ar mai fi nevoie de un hdd cat mai mare.
Sau daca ai retea in casa, un RAID box ca server de fisiere.

#24
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

 danX, on Mar 31 2007, 12:32, said:

Stiu, m-am jucat cu unul si e senzational.
E un supr PC de office, chiar si pt media. Numai ca merge cu HDD mic si optic slim, deci ar mai fi nevoie de un hdd cat mai mare.
Sau daca ai retea in casa, un RAID box ca server de fisiere.
Interesante variantele. Astept sa vad cat de mult se vor simti reducerile din aprilie si atunci ma si decid spre ce ma indrept. Ai cumva un link catre pretul MSI-ului ala in Romania sau stii cat costa?

#25
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

 oopsminded, on Mar 31 2007, 23:26, said:

Interesante variantele. Astept sa vad cat de mult se vor simti reducerile din aprilie si atunci ma si decid spre ce ma indrept. Ai cumva un link catre pretul MSI-ului ala in Romania sau stii cat costa?

Incearca la Skin sau la Flamingo.

#26
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004
Cred ca in 2-4 zile fac comanda pentru sistemul mATX. Fie la shopit fie la pcgarage, in functie de care din ei imi confirma primii ca au pe stoc produsele pe care le comand atunci.

Asa arata acum configuratia - wishlist PCGarage

Sunt cu inima indoita din cauza unui singur motiv: nu reusesc sa gasesc in Romania nici una din urmatoarele 2 placi de baza: Sapphire cu 690G sau Biostar TA690G.

Aveti idee unde as mai putea incerca sa caut? Am verificat deja siteurile distribuitorilor oficiali ai lui Sapphire in Romania, nu am gasit nimic, desi pe siteul oficial exista si in limba romana stirea despre lasnsarea acestei placi.

Placa Biostar am gasit-o in oferta de produse a unei firme despre care nu stiu nimic din pacate - www.arocora.ro.

Daca nu gasesc nici una din placile astea, probabil raman la Abitul ala. Ce parere aveti?

#27
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
nu stiu dc iei placa asa de scumpa ...pt DVI?
placile cu 690G apar mai greu,dar o sa apara
sunt ASUS-uri si MSI-uri din ce am vazut deja

importatorii BIOSTAR sunt FIT(www.pcfun.ro),dar au cam renuntat sa mai aduca,probabil din cauza ca nimeni nu prea le cauta(desi sunt bunicele)

#28
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

 mascotzel, on Apr 14 2007, 14:33, said:

nu stiu dc iei placa asa de scumpa ...pt DVI?
Nu, nu de aia. Ci pentru ca din putinele placi mATX, AM2, cu video-onboard, de la noi, asta are reviewuri bune peste tot. La fel si celelalte 2 pe care le caut. Daca tu imi poti recomanda inca 1-2 solutii, mai ieftine, sunt gata sa aleg din ele.

PS Vad ca si tu ai o configuratie mATX. E pe AMD? Cum arata?

#29
mascotzel

mascotzel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 07.06.2006
scuze
n-am mai urmarit topicul de ceva vreme si aveam impresia ca,cauti o placa mATX ieftina

ignora ce-am zis mai sus,eu am o parere f buna despre placa aia(in afara de pret)...ca stie goody OC,are dotari si layout bun

eu am pe 754,un Biostar Tforce6100+A64 3000+
ai poze aici cu sistemul,candva cand era aranjat
:D

#30
INTERNET

INTERNET

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.12.2006
Nu inteleg de ce stai cu "inima indoita" .... crezi ca acel nou chiset va fi mai stralucitor ? ce face in plus acel chipset si nu face 6150 ?
Eu o am si este o placa buna, stabila, am numai cuvinte de lauda despre ea ( insa ... eu nu am succese in OC  :cursing: ... poate  vb lui mascotel "nu toata lumea poate face OC" :( )

 mascotzel, on Apr 14 2007, 14:33, said:

importatorii BIOSTAR sunt FIT(www.pcfun.ro),dar au cam renuntat sa mai aduca,probabil din cauza ca nimeni nu prea le cauta(desi sunt bunicele)
Ar fi pacat sa nu mai aduca Biostar in tara .... din kite am vazut pe net sunt placi de baza chiar foarte bune

Edited by INTERNET, 15 April 2007 - 00:54.


#31
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004
Ai dreptate, INTERNET. La urma urmei, daca astept pana ajung la noi placi cu 690G bune, o sa mai fie putin pana apar cele cu geforce 7050 si tot asa.

In alta ordine de idei, din motive de economie, ma bate gandul sa renunt la monitorul (wide) de 19'' in favoarea unuia de 17''. Si probabil va fi un PHILIPS 170C7FS, daca nu aflu intre timp lucruri rele despre el sau sau despre monitoarele Philips in general. Am facut aceeasi configuratie si pe azerty.ro si locuind aproape de ei cred ca ma voi duce sa vad monitorul inainte de a-l lua.

#32
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004
Gata, o facui.. Chiar daca m-am imprumutat si va trebui sa mai stau sa inghit inca 2 luni tot felul de porcarii la slujba de unde vroiam sa plec pentru a mi le plati, am luat PCul, maine la 3-4 va veni acasa.

Maine sper sa ajung pe la sediul unuia din magazinele online care au Benq FP73GS pe stoc. Mi-a fost frica sa-l comand fara sa pot vedea daca are sau nu 1-2 pixeli morti.

Attached Files



#33
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
pune-i sa iti probeze monitorul mai multe de 5 minute......

#34
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

 boooggy, on Apr 24 2007, 22:05, said:

pune-i sa iti probeze monitorul mai multe de 5 minute......
Ok, o sa fac asta. Ce anume se poate intampla?

#35
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
sa ai surprize cu pixeli...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate