Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

ce insemna un site bine facut....?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
Uite, lucrez la un site, abea acum am descoperit si io programarea web(php) si nu prea inteleg fenomenul: "site bine facut"
Zilele acestea vb cu o persoana care se ocupa de optimizare si mi-a zis ca daca site-ul e bine facut...costa atat $$$ iar daca nu costa mult mai mult.
Io acum vreau sa va intreb cum se contruieste un site bun. :coolspeak:
Cunostintele mele de optimizare sunt mici si acum va enumar ceea ce stiu si ceea ce imi amintesc in acest moment :cursing: :
-sa folosesc <h1></h2>...h2..h3... aceste cuvine incuse in h-uri sa apara si la keywords, la title . 
-sa nu abuzez de cuvinte cheiei iar aceste cuvinte sa se gaseasca minim 2%(frecventa unui cuvant cheie, atat în pagină cat și global) din continutul paginii, indicat ca cuvintele cheie sa se gaseasca in h-uri
-site-ul sa aiba un css bun
-pozele sa aiba tag pt a fi gasite cat mai bine d motoarele de cautare care cauta poze
-Nume de domeniu
-Numărul total de hyperlink-uri de la și spre o pagină
-caliatea si cantitatea informatiilor (site-ul v-a avea destul de multa informatie)
-utilizarea Mod_rewrite
cam atat stiu :confuzzled:

Ce mai trebuie sa mai fac?

Multzam!

#2
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
chiar nimeni nu zice nimic? <_<

Edited by orio, 23 March 2007 - 19:40.


#3
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
astia-s pasii cei mai importanti ... teoretic
practic nu cred ca te tii de toti (pasii)

#4
Skelet

Skelet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 30.11.2003
Eu m-am luat după ce scrie pe wikipedia

Quote

Search engines responded by developing more complex ranking algorithms, taking into account additional factors including:
  • Domain name
  • URL directories and file names
  • HTML tags: headings, emphasized (<em>) and strongly emphasized (<strong>) text
  • Term frequency, both in the document and globally, often misunderstood and mistakenly referred to as Keyword density
  • On page keyword proximity
  • On page keyword adjacency
  • On page keyword sequence
  • Alt attributes for images
  • Text within NOFRAMES tags
  • Web content development
  • Sitemaps

Majoritatea le-ai enumerat și tu

http://en.wikipedia.org/wiki/Seo

#5
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006

View Postagain, on Mar 23 2007, 20:08, said:

astia-s pasii cei mai importanti ... teoretic
practic nu cred ca te tii de toti (pasii)
pasii pe care i-am enumerat io consider ca nu-s greu de atins. un script bine facut face toata treaba. dar nu cred ca e de ajuns.
Nu spune nimeni nici un secret?[ http://www.hayirsizlarboard.com/wbb2/images/grey/smilies/050.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004
Linkuri, linkuri, linkuri si linkuri catre tine, cu cat sunt one-way cu atat mai bine. deci linkuri, linkuri si linkuri din nou catre tine... mult mai bine, daca este din acelasi domeniu. si title, sa fie cuvantul cheie pe care vrei sa optimizezi ..

Edited by altrixd, 24 March 2007 - 20:02.


#7
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
putin se mai destainuie despre optimzare SEO...o fi un subiecta tabu, cine stie :naughty:

#8
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
un site bine facut ar insemna din punctul meu de vedere sa aiba un continut foarte bun

#9
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006

View Postgumball3000, on Apr 21 2007, 15:29, said:

un site bine facut ar insemna din punctul meu de vedere sa aiba un continut foarte bun
nu asta era raspunsul pe care il doream sa-l aflu <_<
Io am pus o intrebare de optimizare nu de calitatea continutului

#10
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
sefu: optimizarea inseamna in primul rand calitatea continului ridicata. fara continut, nu ai ce optimiza.

#11
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006

View Postciuly, on Apr 22 2007, 12:16, said:

sefu: optimizarea inseamna in primul rand calitatea continului ridicata. fara continut, nu ai ce optimiza.
lasa textele..."batem apa in piua"!
io v-am intrebat ce trebuie sa fac , ce reguli trebuie sa respect ca site-ul sa fie "bine facut"

#12
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Suprinzator pt tine, au dreptate. Continutul conteaza foarte mult. Ce-i drept, cu suficiente IBL-uri poti aduce un site pe prima pozitie in G dar nu va mai dura mult. Ce trebuie sa aiba un site bine facut:
- continut unic
- linkuri interne corect construite
- densitate de cuvinte cheie
- folosirea corecta a titlului si meta tagurilor
- url-uri corect construite
- surpinzator pentru unii, OBLs catre site-uri trustworthy pt G

si lista poate continua. Dar macar atat.

#13
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006

View Postmiromulus, on Apr 22 2007, 22:03, said:

Suprinzator pt tine, au dreptate. Continutul conteaza foarte mult. Ce-i drept, cu suficiente IBL-uri poti aduce un site pe prima pozitie in G dar nu va mai dura mult. Ce trebuie sa aiba un site bine facut:
- continut unic
- linkuri interne corect construite
- densitate de cuvinte cheie
- folosirea corecta a titlului si meta tagurilor
- url-uri corect construite
- surpinzator pentru unii, OBLs catre site-uri trustworthy pt G

si lista poate continua. Dar macar atat.

mey sa va explic...continutul v-a fi unici inb proportie de 90% ,ceea ce inseamna mult deoarece site-ul se v-a baza pe informatii text si mai putin pe poze, filme si alte dracii.
zilele acestea am contruit scriptul care imi incarca in baza de date cuvintele cheie pe care o sa mi le adauge apoi in meta si cuvintele implicit cuvvintele care au cea mai mare repetitie (min 2%), aceste cuvinte vor fi incadrate in <h1>..<h6>... B)
impliciti pozele vor avea si tag cu descriere ...
acum ma gandesc cum pot sa realizez acele texte in care cuvantul cheie (cu care sa ajung in top 5 Google) si sa aiba o repetitie cat mai buna...aici depinde numai de capusorul meu :cursing: ...ma gandesc acum...am ajuns si poet/scriitor?  :coolspeak:

acum venind vorba de link-urile interne(bine construite):
mie imi plac site-urile care sunt usor de utilizat , nu vreau sa fac un site care sa-l utilizeze doar "preaslavitii" in calculatoare. dar problema e ca doresc sa existe cat mai multe link-uri pe site(si bine construite) , si ma lovesc de chestia ca acele meniuri le fac in JS, ceea ce eu am auzit ca G nu ia in calcul JS ca aceste isi deschid in browser aplicatile si nu pe server :death: aveti vre-o alta solutie cum as putea rezolva aceasta situatie.

Am foarte multe intrebari si aleg sa le mai spun pe parcurs deoarece risc sa mi se raspunda doar la o intrebare. B)

#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Ca raspuns la intrebarea ta legata de meniuri si js, ai o multime de variante de a face un meniu valid in css. Just google it

#15
ykiots

ykiots

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.04.2006
daca reusesti sa faci meniurile in css are fi perfect dar sa nu ajungi dupa aia la problema ca ie6 si ie7 sa nu vada corect meniul.

mai simplu, lasi meniul in js si undeva in body, de preferat cat mai aproape de inceputul tagului <body> mai scrii o data meniul cu un simplu text. de exemplu: home | about | contact sau ce ai tu.

multa lume pune asta la sfarsitul textului sau la inceput sub forma de tree:

Softpedia Forum > Professional Zone > Webmaster Corner > SEO Forum > ce insemna un site bine facut....? ;)


LE: In legatura cu proximitatea keywordsurilor, nu te chinui prea mult. Conteaza nu zic nu, insa google iubeste linkurile, daca faci rost de multe linkuri cu anchor text care sa contina cuvintele tale cheie nu o sa ai probleme. Cat despre densitatea lor, ai grija sa nu exagerezi, muncesti muncesti, dar nici nu vrei sa ajungi in Sand Box ;)

Edited by ykiots, 28 April 2007 - 22:59.


#16
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006

View Postykiots, on Apr 28 2007, 23:54, said:

daca reusesti sa faci meniurile in css are fi perfect dar sa nu ajungi dupa aia la problema ca ie6 si ie7 sa nu vada corect meniul.

Asta de unde ai scos-o? Am facut meniuri orizontale si verticale in css, cu liste in liste si iar in liste, cu bgr-uri diferite (imagini si culoare de background diferite pe diverse elemente) care se vad la fel de bine in IE si restul browserelor.

Noroc ca nu da xnoise pe aici ca deja era lipit de tavan de nervi daca auzea asa ceva :D

#17
ykiots

ykiots

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 06.04.2006
tare as vrea sa stiu cum ai face asta in css sa mearga p ie7.

http://www.csszengar.../...css&page=16


LE: <!--[if IE]> ? my bad :D

Edited by ykiots, 29 April 2007 - 01:37.


#18
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006

View Postykiots, on Apr 28 2007, 23:54, said:

LE: In legatura cu proximitatea keywordsurilor, nu te chinui prea mult. Conteaza nu zic nu, insa google iubeste linkurile, daca faci rost de multe linkuri cu anchor text care sa contina cuvintele tale cheie nu o sa ai probleme. Cat despre densitatea lor, ai grija sa nu exagerezi, muncesti muncesti, dar nici nu vrei sa ajungi in Sand Box ;)
deci tu vrei sa zici ca google tine mai multe de linkurile externe ,IBL, si tine mai putin seama de continutul site-ului..pai cum e faza...?? ca io nu inteleg...io cred ca ar fi invers. ca pana la urma tu ajungi cu site-ul tau pe anumite cuvinte no1..dar uite la mine pe site (cel care il realizez) ar putea sa aiba mii de cuvinte cheie, are tone de informatii text,poze,filme... nu sunt copiate de pe alte site-uri ... <_< ma abat de la subiect...si acum vrei sa zici ca voi fi mult in spate in motoarele de cautare ca nu am link-uri destule...
ma gandesc cand pe sitelul meu v-a fi ranjat cu h-uri,continut unic, cat mai bine realizat (sper)...sa faca figuri google ca nu am linkuri?

pai daca stau si ma gandesc acest lucru e o afacere de tot rahatul de succes; sa dau un exempul: sa ajung sa dau 300-400euro la un site cu PR8 ca sa-mi puna un amarat d link.
si uite cum a ajuns google no1 si valoreaza mai mult decat toyota,microsoft,GM,BMW...un amarat de motor d cautare care detine monopol..si noi toti il sustinem...ca deee...e cel mai bun.
O afacere in garaj lansata in avion :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate