Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Păstorel Teodoreanu

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
pentru cine a citit jurnalul de la paltinis a lui liiceanu , e memorabil schimbul de epigrame intre Pastorel si Noica...
poate nu uit sa il postez maine. mai tin minte finalul: " invatai sa beau cu doica/ si ma invata scrisu Noica"..

#20
1109unique

1109unique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 27.08.2005
Dragilor, a trebuit sa revin pe forum ca sa corectez o mica inexactitate :)

Pe tipa o chema Veronica, nu Viorica. Porumbacu, intr-adevar, si a fost o poeta mai mult decit decenta.

Si versurile lui Pastorel sunau asa:

"Mult stimata Veronica,
Eu credeam c-o ai mai mica!
Dar marturisirea-ti clara
Din 'Gazeta literara'
Dovedeste elocvent
Ca in ...aia dumitale
De-adincimi fenomenale
Intra-ntregul continent!"

#21
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Ma refeream la Ionel Teodoreanu, nu la Pastorel. Imi mentin parerea despre ''opera'' lui Ionel Teodoreanu.

#22
cassamira

cassamira

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.07.2007
Mda, dragilor!

Cunoasteti voi bine pe Pastorel si ale lui epigrame, taman cand ziceam sa scriu si eu una, na ca o gaseam postata.

Iata, totusi, una care v-a scapat:

Caligula Imperator
A facut din cal - dictator,
Petru Groza mai sinistru
A facut din bou -  ministru.

Sau:

Din Focsani pana la Iasi
Se resimte liiipsa sarii
Findca toti fostii ocnasi
Sunt acum la carma tarii.


Nasul lui Pastorel, Sadoveanu tine o conferinta la Ateneu: "Lumina viine de la Rasarit" in care ii pupa-n cur pe rusi si declara ca din acel moment de intparce cu fata spre Rasarit. Atat i-a trebuit lui Pastorel:

Nasu sfatuit de-un rus
Intoarse curu la Apus
Si arata Apusului
Care-i fata rusului...

#23
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
În:
„Caligula Imperator
A făcut din cal - dictator,
Petru Groza mai sinistru
A făcut din bou - ministru.”

Păstorel se referă la Romulus Zăroni, un țăran de la coada vacii, ajuns ministru în guvernul Petru Groza.

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
1109unique
Iti multumesc pentru corectie si adaugire.

Sper ca prin cele ce vor urma sa completez imaginea celui ce a fost Pastorel..
Cica la un moment dat s-ar fi luat si de Iorga.
E posibil ca nu toti forumistii sa stie ca marele savant a intrat in viata politica si a ajuns chiar prim ministru. Din pacate a fost unul dintre cei mai neperformanti. E drept ca a prins si vremea crizei ce urmat crahului din anii '29, adica niste vremuri cumplite...
Dar apogeul gafelor a fost impunerea curbelor de sacrificiu -adica reducerea salariilor, care oricum nu erau prea mari si catre invatatorii de la tara. Evident ca pe acestia decizia nu i-a bucurat, mai ales ca venea de la un fost profesor universitar, adica de la cineva din bransa...
Pastorel i-a reprosat ca a coborat din Olimpul stiintei in mocirla curvasarie, pardon am vrut sa scriu, politica....
Evident ca tonul folosit a fost extrem de virulent si caustic..
Asa ca Iorga, care era si un tip extrem de orgolios, a jurat sa profite de pozitia publica avuta si pana cand calamburistul nu isi va cere scuze....
Cum la un moment dat fara semnatura savantului nu se putea misca nimic, prietenii comuni au aranjat ca imediat dupa rostirea cuvintelor "Domnule Iorga, imi pare rau, recunosc public ca am gresit  fata de dvoastra" sa ii fie inmanata cererea aprobata, stampliata si parafata...
Perfect. Toti asteptau umilirea.
In ziua si la ora fixata Pastorel suna la usa savantului si ii zice servitorului ceva de genul: " Sunt domnul Theodoreanu si sunt asteptat de domnul IORGU"
Servitorul :"Pardon, stapanul casei este domnul IORGA"
"Ma contrazici sau imi dai drumul?" Asa ca servitorul i-a deschis si l-a condus in sufragerie, unde toti cei prezenti asteptau penitenta.
"Domnule Iorga, imi pare rau, recunosc public ca am gresit  fata de dvoastra, cand v-am spus IORGU, nu Iorga. Acum, ca mi-am cerut scuze, astept sa va tineti si dvoastra de cuvant si sa imi dati documentul promis"....
Evident ca aproape toata lumea a pufnit in ras. Singura exceptie a fost, nu va spun cine.
Dar cum situatia devenea penibila, i-a inmanat documentul semnat, parafat, etc..
Indiferent de opinile diferite, amandoi erau oameni destepti, care recunosteau atat umorul cat si capacitatea celuilalt.
Si influenta opiniei publice...

#25
DOPE

DOPE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.08.2006
Lucreziei Karnabat, autoarea cartii "sexul de peste drum"

Sexul doamnei Karnabat,
De vreo luna mi se pare,
A sporit mult la vanzare,
Caci se vinde separat,
Fara doamna Karnabat

lui Iuliu Maniu
Intr-un moment de grea povara/
Pentru sarmana tara-a mea,/
Eu unul stalp de cafenea,/
Inchin pentru un stalp de tara!

#26
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Ultima, cea despre Maniu, mi s-a parut absolut superba.
Cum Dzeu reusea in cateva cuvinte sa concentrez ce avea de spus... Si intr-un mod care face sa iti intre in cap din prima..Asta inseamna sa ai geniu..
Co toata modestia -care ma caracterizeaza-, recunosc ca eu nu pot, hi, hi..

#27
fleshmeister

fleshmeister

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2008
Am gasit din intamplare acest forum si am fost foarte impresionat de epigramele si viata lui Pastorel Teodoreanu. Talentul sau incontestabil si glumele sale sublime l-au facut un personaj marcant al perioadei interbelice si comuniste, mai apoi....Pacat ca nu a avut ocazia sa scrie intr-un regim democratic, cu libertate de exprimare. Sunt sigur ca talentul sau ar fi fost recunoscut pe plan mondial. Va multumesc tuturor celor care au postat epigramele lui Pastorel....am auzit si eu 2 de la tatal meu, "iubitor" de vin si de epigrame

"Tata ai avut dreptate
Si ma-nclin.
Apa asta-i prea sarata
Cere vin...."

In timpul scolii primare, la ora de romana, Profesorul, pe numele sau de familie, Fantana le cere eleviilor sa compuna cate o epigrama. Dand frau liber talentului sau, Pastorel a creat o epigrama, in urma careia a primit nota 4....o sa vedeti de ce.

"De s-ar face in fantana
In loc de apa
Vin Cotnar
As lasa limba romana
Si m-as face fantanar"
:lol:

#28
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Citat:

Pe când era elev în clasa a V-a de liceu, li s-a dat la teză, de către profesorul de limba română, Fântânaru, să scrie despre epigramă. Și cum Fântânaru savurase, de multe ori în viața sa, vinul de Cotnari, Păstorel a scris doar atât în teză:

„Dacă apa din fântână
S-ar preface-n vin Cotnar
Aș lăsa limba română
Și m-aș face Fântânar.”

Când le-a adus tezele, Fântânaru, ajungând la teza lui Păstorel, nu în sens peiorativ, ci admirativ, i-a spus:
„Măgarule, unu la purtare și zece pentru epigramă.”

(George Șt. Andone, Varia Mathematica, Editura Albatros,1977)

#29
APRIL2008

APRIL2008

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 21.09.2008

 krossfire, on Nov 29 2007, 13:20, said:

Ma refeream la Ionel Teodoreanu, nu la Pastorel. Imi mentin parerea despre ''opera'' lui Ionel Teodoreanu.
Dupa citatul pe cara il dai deduc ca te consideri rocker.Imi place muzica rock si stiu ca rockerii sunt baieti destepti si liberi. Regret, dar tu esti doar  liber.Liber sa spui prostii  si sa jignesti generatii de tineri care s-au emotionat ceea ce tu numesti "gunoaie"Din perspectiva carei competente arunci acest  penibil adjectiv?Supranumit "metaforel" de critici literari  cu multe lecturi la viata lor, Iinel Teodoreanu  n-a fost ,poate ,un scriitor de geniu ,dar  nu ma indoiesc ca chiar printre tinerii de azi este inca apreciat In clipele de reverie si eu il citesc  chiar daca formatia mea preferata este Quinn...DrAM PIERDUT PREA MULT TIMP CU UN FALS ROCKER.Maintorc la simpaticul Pastorel, mai adug si eu cateva epigrame                 de-ale sale ,felicitand, totodata persoana cre a avut inspiratia sa deschida discutia.   Adoua zi dupa moartea lui Stalin: IL PLANG PE STALIN SI VA JUR/C=AM SA VA SPUN SECRETUL/maTEM CA VOM PUPA IN CUR/TOT COMITETUL.  La restaurantul Uniunii scriitorilor:BEAU BAIETII HARNICI/dE CU SEARA-N ZORI/UNII SUNT PAHARNICI/ALTII...TURNATOR.
La fisc:N=AM VENIT CA AM VENIT/ AM VENIT CA N-AM VENIT!.La  Pelisor ,palat transformat de regimul comunist in casa de creatie:VOI,CREATORI AI ARTEI PURE/ ce stati acuma la padure/Safiti atenti cand va plimbati /Sa nu calcati in ce creati....Si nu s=ar mai ispravi ,caci Pstorel era ca MIDAS:TOT CE SPUNEA SE TRANSFORMA IN EPIGRAMA....ePACAT CA NE AMINTIM ATAT DE RAR...maine am sa ma duc sa pun o floare pe mormantul lui...

#30
lleo

lleo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 27.06.2007
Epigrama disperarii:

Ma uit la luna, luna-i sus,
Ma uit in curte, lemne nu-s,
Ma uit in punga, punga-i goala,
Ma uit la p..a, nu se scoala.

#31
twitterfire

twitterfire

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 612
  • Înscris: 21.10.2008
Aflu cu stupoare că sunt destul de mulți oameni cărora le place Păstorel. Credeam că sunt printre puținii care citesc Păstorel cu plăcere.

Soldat rus, soldat rus
Te-au ridicat atât de sus.
Ca să te vadă popoarele,
Sau pentru că îți put picioarele?

Păstorel n-are mare valoare artistică dar îmi pare extrem de amuzant și de savuros.

A scris și ceva proză. Dacă citiți despre Kostăkelu leșinați de râs. Căutați Hronicul măscăriciului Vălătuc dacă vă place Păstorel.

De asemena, mai are și o carte de bucate extrem de interesantă.

 krossfire, on Apr 13 2007, 18:45, said:

Am vreo doua carti acasa. Sincer mi-a parut rau de omul asta si de restrictiile impuse de comunism. Fratele lui , Ionel Teodoreanu scria cele mai jegoase si siropoase gunoaie literare din cate am citit. Dar mergea, prindea bine si nu deranja pe nimeni.
Da. Ionel ăla cu medelenii lui și cu lorelai ar fi fost acum un extrem de bun scriitor de scenarii pentru telenovele.

Păstorel era de alt calibru. Știa și el că n-are mare talent literar dar nu a pretins niciodată că ar fi nemaipomenit.

RADIOULUI

Unde era invitat să intre prin str. Temișana, adică “prin spate”

De un an și jumătate
Mă băgați numai “prin spate”.
Pe când eu, întreaga viață,
V-am băgat numai ... prin față!

Veronica Porumbacu:

"O, Europa, te simt in mine,
Te simt adanc in mine!"

Pastorel:

"Mult stimata Veronica,
Eu credeam c-o ai mai mica!
Dar marturisirea-ti clara,
Din «Gazeta literara»,
Dovedeste elocvent
Ca in chestia matale,
De-adancimi fenomenale,
Intra-ntregul continent."

#32
Agitatu

Agitatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.12.2005

Quote

Licențiat al Facultății de Drept, practică din când în când avocatura. Există chiar o anecdotă cu privire la pledoariile sale: chemat într-un proces să apere un client, acuzat că a sedus o fată, a uimit instanța cu o demonstrație?practică. Tatăl fetei, ofițer al Armatei române, a venit în sala de judecată îmbrăcat în uniforma sa militară și cu cele mai impresionante decorații posibil. Venind rândul pledoariei sale, Păstorel îi cere acestuia să-și scoată sabia din teacă. Cum-necum, îl convinge, îi cere teaca sabiei și, ținând-o în mână, îl roagă să încerce să bage sabia înapoi. Dar cum Păstorel mișca teaca în stânga și în dreapta, după câteva încercări bravul ostaș al armatei române renunță. Concluzia? ?Vedeți, onorată instanță? Dacă teaca nu stă, nici sabia nu intră!?

Edited by Agitatu, 18 January 2009 - 17:24.


#33
EuMaOmor

EuMaOmor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.06.2008
In lume, dupa vechea pravilă,
Inscaunată de ursită,
Prostia este insondabilă,
Iar răutatea infinită.

Nu vreau pe nimenea să-nghimp,
Când la ziar vor să ma cheme,
Dar pentru ?Vremea? nu am timp,
Iar pentru ?Timpul? nu am vreme...

Edited by EuMaOmor, 16 February 2009 - 20:38.


#34
EuMaOmor

EuMaOmor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.06.2008
PE BULEVARDUL ?ILIE PINTILIE? FOST ?NAPOLEON BONAPARTE?

Mai credeai tu, mă Ilie,
C-ai s-ajungi așa departe?
Tu, Ilie Pintilie,
Să-l lucrezi pe Bonaparte?
Mare-ai fost tu, mă Ilie,
Mare-a fost și Bonaparte!
(Nu aici, în altă parte!)
Da-n a noastră Românie,
Mare-ai fost tu, Pintilie!
Dar de-o fi cumva să fie
Strada alt nume să poarte,
Ea să fie, ea să fie
Ori Napoleo-Pintilie
Ori Ilie Bonaparte!


VARIANTĂ

(Comunicată de Ion Caraion)

Măi Ilie Pintilie,
Spune cum să-ți zic eu ție
Bonaparte Pintilie
Sau Napoleon Ilie?
.........................................................
Chiar când apă beau cât zece,
Și mă piș ca un păgân,
Totuși văd că apa trece.
? Și că pietrele rămân
........................................................

UNEI FEMEI BOLNAVE DE VARICI:

Clientei doctorul i-a spus
Să steie c-un picior în sus.
Iar dânsa - adevăr zic vouă!
Așa le ține pe-amândouă!
........................................................
LUI I. V. STALIN

Iuda Tito și cu Iuda Kostov
Au vrut să-1 omoare pe Dimitrov
Dar tu, genialule și bunule părinte,
Ai fost vigilent și le-ai luat-o-nainte!

........................................................
LA FISC

N-am venit că am venit.
Am venit că n-am venit!
........................................................


Când mă duc la șef
Îl găsesc cu chef!
Când mă duc la chef ?
Îl găsesc pe șef!

Culese din:
PĂSTOREL
(Al. O. Teodoreanu)

POLITICE Șl APULITICE
ANTOLOGIE DE G. ZARAFU

Edited by EuMaOmor, 17 February 2009 - 20:38.


#35
m1rcea

m1rcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.07.2006
La venirea rusilor

Pe drumeagul din catun
Venea ieri un rus si-un tun;
Tunul rus
Si rusul tun!

Armistitiul ne-a impus
Sa dam boii pentru rus!
Ca sa completam noi
doza,
L-am trimis pe Petru Groza!

#36
sracos4

sracos4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2010
[quote name='Prien' date='18th October 2007, 10:24' post='3530825']
Cand am intrat in UE mi-am reamintit de ce imi zise tata. Ca prin anii '30 o poetesa de bodega, Viorica Porumbacu, a scris niste versuri de adanca simtire si vibratie de genul:

" O, Europa, te simt in mine
Te simt vibrand adanc.."

A doua zi Pastorel a publicat ...

"Mult stimata Viorica
Dupa cum aflai din gazeta de aseara
Nu stiam ca in chestia matale
Intra intregul continent"...

Catrenul a intrat imediat in folclor. Spre evidenta "placere" a poetesei. Care, deloc intamplator, avea si o .. inima darnica, dupa cum ziceau gurile rele si invidioase...
[/qu


:nonobad:  E Veronica....    :console:

„Sublima Veronica
Eu credeam c-o ai mai mica
Dar marturisirea clara
Din Gazeta Literara
Demonstreaza elocvent
Ca in chestia matale
Cu-adancimi fenomenale
Intra-ntregul continent.”          :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate