Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Cum sa te feresti de tepele din anunturi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
925 răspunsuri în acest subiect

#343
Hulander

Hulander

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 12.12.2008

 bossake, on 31st July 2009, 16:48, said:

In romania intr-adevar iti cere buletinul si trebuie sa fii tu persoana in cauza ca sa poti ridica banii.

Cum sa nu iti ceara buletinul? Odata ce am datele celui care primeste banii, este foarte usor sa ii scot, in cateva  minute fac un buletin cu aceleasi date si ma duc sa scot banii.

#344
iulian12345

iulian12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 02.10.2009
Vreau sa imi cumpar un autoturism si am vb cu proprietarul prin e-mail-uri.
Va trimit mai jos ce am conversat si astept parerile dumneavoastra.

Buna ziua,

Numele meu este Dragoi Andreea Raluca.
Lucrez aproape toata ziua si nu pot primi telefoane in incinta unde lucrez.
Pretul final este 9600 Euro. Masina este in Anglia.
Lucrez la o companie din Anglia si aici este foarte dificil sa conduc o masina cu volan pe stanga.
Acesta este motivul pentru care vand masina la acest pret.Masina este inmatriculata in Romania si are toate actele de romania , iar aici nu o cumpara nimeni(in Anglia).Toate documentele sunt in regula.Motorul este perfect,masina nu a fost lovita niciodata.

Deoarece eu lucrez si nu pot pleca,voi trimite masina cu o companie de transport masini si motoare in toata Europa(Cars Transports Inc).
Cu aceasta companie,dumneavoastra puteti proba masina inainte de a o cumpara..
VOI FACE O PROCURA PE NUMELE UNUI AGENT DE LA ACEASTA COMPANIE IAR EL SE VA OCUPA DE TOATE ACTELE SI MA VA SCOATE DE LA FISC(CU DREPT DE SEMNATURA).NU AM NICI O DATORIE LA FISC.
Impreuna cu acest agent puteti merge la un mecanic si sa o bagati pe un tester ca sa vedeti km reali si starea motorului.Se accepta orice test.
Cum se face:
Dupa ce imi dati numele si adresa dumneavoastra eu duc masina la companie.Compania verifica toate actele la politie inainte de a face contractul pentru a vedea daca totul este in regula.
Dupa aceasta verificare si daca nu exista nici o problema compania ia legatura cu dumneavoastra,apoi se face transportu.
Daca masina nu o sa va placa,compania imi va returna masina,urmand ca eu sa platesc si acest transport pentru returnare.
De accea va rog sa va ganditi bine inainte.Masina este asa cum va spun si nu am nimic de ascuns.
Daca sunteti interesat,va rog sa completati si sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date eu voi merge la companie si voi lasa masina in custodia lor.Apoi ei va vor contacta cu mai multe detalii.
Transportul este inclus in pret.

O zi buna si astept un raspuns.

Detalii masina:

Marca: Audi Model: A4 Motor: 2.0 TDI
Culoare: Verde KM: 70,000 An: 2006   
Mai multe informatii:  EURO 4; CUTIE MANUALA 6+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 10 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;
ACCEPT ORICE TEST.DOTARI:ABS;ASR;ESP,EPC,RADIO CD .MASINA ESTE IN STARE IREPROSABILA




Buna ziua,

Daca imi place masina dupa verificarile necesare cum procedam cu banii?



,
Contravaloarea masini o achitati dupa ce masina este pe numele dumneavoastra, agentului imputernicit din cadrul companiei....
Daca sunteti interesat,va rog sa completati si sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date eu voi merge la companie si voi lasa masina in custodia lor.Apoi ei va vor contacta cu mai multe detalii.
Transportul este inclus in pret.
O zi buna in continuare....



Buna ziua,
Contravaloarea masini o achitati dupa ce masina este pe numele dumneavoastra, agentului imputernicit din cadrul companiei....
Daca sunteti interesat,va rog sa completati si sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date eu voi merge la companie si voi lasa masina in custodia lor.Apoi ei va vor contacta cu mai multe detalii.
Transportul este inclus in pret.
O zi buna in continuare..



Buna ziua,

Vreau sa reluam sa vad daca am inteles bine, eu va dau datele, compania de transport ma contacteaza, masina ajunge in Romania, dupa ce facem verificarile, daca sunt de acord sa o cumpar, facem actele si tocmai atunci platesc 9600 euro.  Am inteles bine? Pana atunci eu nu dau nici un ban firmei de transport, dumneavostra sau oricarui intermediar, doar dupa ce facem actele o platesc?
Si inca ceva, vreau sa stiu sigur daca masina este inmatriculata in Romania si pe ce parte este volanul masinii.


,
Masina este inmatriculata pe Romania..
Volanul este pe partea stanga....Eu aici in Anglia am incercat sa ma acomodez dar sincer nu am putut...Probabil ca sunt si femeie ce pot spune....Astept datele dumneavoastra pentru a ma putea duce la companie sa depun masina....
Transportul eu il platesc sa nu va faceti griji...Odata ce am depus masina la companie transportul face 3 zile pana in Romania...
Astept datele dumneavostra....
O zi buna in continuare va doresc....


Vreau sa achizitionez masina dar mai vreau detalii pentru ca mi se pare normal sa ma tem pentru ca se fac o gramada de excrocherii pe internet.
Mai am o intrebare, acceptati orice test inclusiv sa o verific la politie?

Normal o verificati unde vreti dumneavoastra(politie,RAR,reprezentanta sau orice service auto)...
Daca totul este ok, platiti contravaloarea masini agentului imputernicit din cadrul companiei...El va avea procura de la mine(semnatura peste tot fisc,politie,contract vanzare-cumparare)....
Astept raspuns....

Repet, nu voi plati nimic pana nu facem actele. Nu ma intelegeti gresit dar au fost prea multe pacaleli pe internet si de aceea vreau sa ma asigur ca totul este in regula.
Astept un telefon de la dumneavoastra totusi pentru o mai mare siguranta si va rog sa imi trimiteti si mie datele masinii ca sa pot face o verificare.

#345
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.032
  • Înscris: 06.05.2004
100% e teapa.
Sa nu te puna dracu sa-i platesti ceva!
Ce e trist ca ani de zile au folosit exact aceeasi schema si lumea nu s-a invatat, exact ca si cu "combinatia nigeriana"

#346
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
cea mai des intalnita poveste.
teapa.

#347
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.923
  • Înscris: 19.09.2002
teapa... clasica deja...

#348
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.175
  • Înscris: 02.04.2007
Cautare rapida cu Gogu pentru firma de transport si am gasit urmatoarele:
http://www.car-trans...m/locations.htm
http://www.indeed.co...-Transport,-Inc. care trimite la http://www.exoticcartransport.com/
Cam pute a teapa, chiar daca zice ca nu platesti nimic pana nu ajunge masina la tine.

#349
iulian12345

iulian12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 02.10.2009
Pai atata timp cat nu scot nici un banut din buzunar pana facem actele, cu ce ma pot pacali?

#350
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 17.12.2008
Da, este teapa. Iti va trimite si documente care arata oficial ... poate si poze cu masina. Dupa ce ii dai avansul, nu a sa mai auzi de ea/el niciodata.

Ca idee, niciodata sa nu cumperi ceva daca nu e printr-o reprezentata oficiala (ex: Porsche Romania - am incredere in ei sa intermedieze ... SC. Masini SRL ... nu) ... sau nu poti vedea marfa in fata.

Stiu o gramada de cazuri in care la bulgari au fost vandute biciclete in loc de masini ... doar pentru ca nu a stiut ce semna.



Evident ... cand ceva e prea bun sa fie adevarat, de obicei chiar nu este.

Editat de MontanaRo, 02 octombrie 2009 - 11:24.


#351
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 31.07.2009
iulian...sper ca te-au lamurit baietii. cere o scanare dupa actele masinii si cartea de identitate a tipei.

#352
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.032
  • Înscris: 06.05.2004

 iulian12345, on 2nd October 2009, 12:21, said:

Pai atata timp cat nu scot nici un banut din buzunar pana facem actele, cu ce ma pot pacali?
Succes...

#353
MontanaRo

MontanaRo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 357
  • Înscris: 17.12.2008
@Aline - nu de cand exista photoshop :)

#354
iulian12345

iulian12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 02.10.2009
Repet, nu mi-a cerut nici un avans si dupa cum vedeti m-a asigurat ca nu platesc nimic pana cand nu face actele. Apropo, masina este luata din Romania deci are acte in romana.

#355
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.541
  • Înscris: 04.05.2006
E o teapa europeana asta cu lucratul in Anglia si vandutul masinilor pe motiv ca au volan pe stanga....deci linisteste-te. Probabil iti va cere un avans, de cate sute de euro, ca sa aiba certitudinea seriozitatii, ca doar nu se apuca sa expedieze masina pe un transportator fara sa aiba certitudinea ca tu o s-o cumperi. Cine si-ar asuma un asemenea risc?
Ca sa te convingi, da-i ok-ul. Spune-i ca vrei s-o cumperi, sa expedieze masina. 99% iti va propune o varianta de a vira catre "ea" niste bani pe western union....pe care nu ii poate ridica...pentru ca nu-i dai tu parola ..etc etc.

Ia vezi, de curiozitate

Editat de richelieu, 02 octombrie 2009 - 11:35.


#356
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.175
  • Înscris: 02.04.2007
Iulian, nu te opreste nimeni sa incerci. Ai cerut pareri si ai primit.
PS: Sa ne spui si noua cum s-a finalizat tranzactia.
PS2: De pe ce adresa de mail ti-a trimis mesajele, gmail, yahoo sau de la "firma" la care lucreaza si unde nu are voie sa vorbeasca la telefon?
PS3: Propune-i sa te sune dupa program, la orice ora. Mai mult ca sigur nu vei fi sunat.  ;)

#357
turkkkkku

turkkkkku

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 458
  • Înscris: 24.12.2008
incredibil ca inca se mai foloseste teapa asta...  e foame mare de bani.....

#358
iulian12345

iulian12345

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 02.10.2009
Da, am cerut pareri dar vreau si argumente care sa sustina parerile. Cum ma poate pacali in conditiile de fata?
Mi-au fost trimise e-mail-urile dupa o adresa de hotmail.

#359
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.806
  • Înscris: 21.06.2002
Nici eu nu inteleg. Cum e teapa daca el plateste contravaloarea masinii doar in momentul in care o are in fata. Asa apare in ultimul raspuns...

Quote

Normal o verificati unde vreti dumneavoastra(politie,RAR,reprezentanta sau orice service auto)...
Daca totul este ok, platiti contravaloarea masini agentului imputernicit din cadrul companiei...El va avea procura de la mine(semnatura peste tot fisc,politie,contract vanzare-cumparare)....
Astept raspuns....

Mai ramane doar ca ar fi furata sau de genu...

#360
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.541
  • Înscris: 04.05.2006

 iulian12345, on 2nd October 2009, 12:34, said:

Cum ma poate pacali in conditiile de fata?

Tu fa cum ti-am zis. Scrie-i sa-ti trimita masina. Si hai sa vedem ce zice.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate