Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...
 Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 

De Cat Roker mai bine "Manelist"

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
196 răspunsuri în acest subiect

#181
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 08.06.2006

Vizualizare mesajStrict, pe Mar 22 2007, 14:56, a scris:

Ți-ai pus buton Ignore la urechi? :roflmao:
Sau poate si-a pus un fel de firewall cu reguli antimanele  :lol:

#182
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006
Filtrati si playlistul meu  :lol: ( de fapt "most played" list ;)
Fișier atașat  playlist.JPG   203,74K   133 download-uri

Primul loc il ocupa radioul.. daca s-a nimerit o manea asta e :P
Ascut urmatoarele genuri de muzica (in ordinea numarului de ascultari):
1. Manele "bune" (prin bune ma refer la cele care "te ung la suflet" :P nu alea de genul "pumnii mei minte nu are", ca minte nu-i are nici creieru` da` nah tre` sa mai existe si pleava)
2. Muzica electronica (house)
3. Melodiile "de top"
4. melodii regueton, romanesti, straine, si in general ce vine la rand in playlist :P
5. Melodii straine "ceva" mai vechi (modern talking, blue cantrell si altii)
6. Soft rock.
7. Populara (melodii de nunta, sarbe, etc :P )
8. Hard rock.

NU am nimic cu rockerii, dar disper cand vad ca ii bagati pe TOTI cei care asculta manele in aceiasi oala  :cursing:

#183
kimi

kimi

    Pândar

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.575
  • Înscris: 04.05.2005
sa stiti ca Nelly Furtado feat.Nicolaie Guta - Say it, noi bem, spargem pahare, e chiar tare piesa.

#184
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.747
  • Înscris: 24.03.2006

Vizualizare mesajkimi, pe Mar 22 2007, 22:34, a scris:

sa stiti ca Nelly Furtado feat.Nicolaie Guta - Say it, noi bem, spargem pahare, e chiar tare piesa.
IE super tare bah piesa, ce te iei de ea?  :P
sau ce crezi ca acum stau sa schimb numele melodiilor? NO WAY is mai misto asa  :naughty:

#185
thundax33

thundax33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 13.11.2005

Vizualizare mesajfracture, pe Mar 21 2007, 15:26, a scris:

Dragi forumisti,
in sustinerea afirmatiei facute de nu_sunt_ozzy  va prezint  versurile melodiei Mein Teil a celebrei trupe Rammstein:

1. Today i will meet a gentleman
He likes me so much he could eat me up
soft things and even hard ones
are on the menu

Because you are
what you eat
and you know
what it is

It is my thing - no
My thing - no
Because that's my thing - no
My thing - no

2. The dull blade - good and proper
I'm bleeding heavily and feeling sick
Although I have to fight to stay awake
I keep eating while in convulsions
It's just so well seasoned
and so nicely flambéed
and so lovingly served on porcelain
and with it, a good wine and gentle candlelight
Yeat, I'll take my time
You've got to have some culture

Because you are
what you eat
and you know
what it is


Acum hermeneutica piesei. Mein Teil inseamna my thing iar teil aici are intelesul de penis.
Asadar, doi oameni se intalnesc. Unul vrea sa-l manace pe celalat iar celalalt este de acord (strofa 1)
Filosofia aia complexa acum incepe. Canibalul ii taie victimei sale penisul, il gateste frantuzeste si apoi il servesc impreuna la lumina unei lumanari si cu un vin roshu (strofa 2) in timp ce victima repeta "e penisul meu".
Aceasta piesa are la baza povestea canibalului din Rothenburg.
Ca sa intelegi filosofia melodiei trebuie sa fii inteligent si sa ai cultura generala.
Enjoy!



Cautam traducerea in romana a melodiei "Ohne Dich" si am dat peste explicatia asta . Intr-adevar , in "Mein Teil" se trage un semnal de alarma asupra prostiei umane , exemplificand cazul in care un amarat se sacrifica spre afi ingurgitat de un canibal , fapta petrecuta in zilele noastre !
Rasfoind agresiunile manele vs rock (mult mai slabe decat benzina vs diesel) se paote trage concluzia ca nici manelistul si nici rock-erul nu este mai betiv sau mai bataus ,  unul mai mult sau mai putin decat celalalt . Singura caracteristica care-i deosebeste pe cei doi este cultura . Desigur , este vorba despre nivelul de cunostinte generale , bagajul informational , educatie si nu in ultimul rand mediul in care vietuieste individul . Maneaua este similara cu telenovela , cu incultura , materialismul josnic (bani , aur , bautura , femei ieftine care dau din fese) si este specifica celor care muncesc in conditii grele , in meserii ce solicita efortul fizic ( femei de serviciu , muncitori pe santiere , la drumuri si poduri , pe plantatii de capsuni... etc ). Surprinzator , aceleasi idei trateaza si rap-ul , tot masini de lux , femei , bani ... etc , dar cu o gramatica inteligibila si ceva mai stilat . Cu toate ca rock-ul este cateodata mai agresiv , folosind cuvinte porcoase , el nu irita precum o face maneaua presarata de "agramaticalitati" (cuvant inventat de Costi Ionita).
Spre exemplu , intr-o manea , era un refren de genul :
"Mie-mi place fetele"   ...
de parca mie-mi plac baietii , in timp ce Till (Rammstein) spune in "Ohne Dich" :
"Fara tine nu pot fi,
fara tine,
cu tine , deasemenea singur,
fara tine ..."

Editat de thundax33, 26 iulie 2008 - 02:27.


#186
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.158
  • Înscris: 07.03.2006
si topicul asta ce vrea, sa sustina ca muzica rock e mai "tare" decat maneaua ?

traim din pacate intr-un colt de lume trist, ca si natie nu avem identitate, nu avem vise si aspiratii, numai ce ne-am trezit din visul comunist in care muzica straina era interzisa, promovate fiind odele comuniste, muzica "cuminte" si muzica maselor. regimul comunist a incercat sa coboare nivelul de cultura al romanului de rand, a incercat sa astupe cu pamant orice aspiratie de mai bine, de afirmare prin ceva nou, de schimbare la nivel social. victime ale acestui regim sunt tocmai cei ce au initiat acest topic, ei nu au si nu au avut acces la cultura, parintii lor nu au avut acces la cultura, prin urmare traiesc zi de zi utilizand o logica primara, in care nevoile biologice si materiale primeaza si inhiba curiozitatea, dorinta de cercetare, de ridicare a sinelui din conditia sociala/materiala actuala prin afirmare intelectuala.

nu s-a intamplat asta doar in romania, in toate tarile est-europene predomina impartirea extrema pe clase, avem oameni de tipul manelistilor, fara absolut nici o aspiratie spirituala, fara educatie, fara capacitatea de a recunoaste virtutile, valoarea, si avem oameni care cauta sa se ridice intelectual, care au beneficiat de educatie, prefera sa asculte muzica inteligenta, cu mesaj, cu semnificatii, muzica pe care ceilalti nu ar putea niciodata sa o inteleaga, nicicum sa o aprecieze.

prin urmare nu se poate spune ca rockul e cel mai tare (si aici intervine iara un cliseu, se uita ca in tarile cele mai civilizate din europa (tarile germanice si tarile de jos), tinerii asculta foarte multa muzica electronica), eu am avut si am inca parte de educatie, prieteni inteligenti, experienta de viata, si prefer muzica electronica, si, desi am avut momente in care am cochetat cu rockul, chiar variantele lui extreme, pot spune ca in general imi provoaca o usoara stare de disconfort (genurile mai zgomotoase). maneaua e muzica saracului, material si mai ales spiritual, e muzica maselor, maneaua nu are mesaj, subinteles, nu poate fi interpretata in niciun fel in afara de cel implicit, evident.

cineva spunea candva "un om destept are ce sa invete de la un prost, un prost nu o sa invete niciodata nimic de la cel mai destept".

Editat de nicolaie, 26 iulie 2008 - 03:12.


#187
teoratiu

teoratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 51
  • Înscris: 05.01.2007

Vizualizare mesajStrict, pe Mar 20 2007, 17:18, a scris:

Ăsta nu e topic antimanele.  Manelele e muzica care o ascult la chefuri și la nunți botezuri cumetrii nu gălăgia aia care zice rokerii că e muzică, nu.  Cum să fie topicu antimalele cînd nimenea nu e antimanele la toți le place, să moara dujmanii mei dacă te minț.
Uite tatae, mie nu-mi plac. Si daca nu stii, rock inseamna si flower power, nu numai zgomot. Iar aia chiar se adunau cu un scop: sa opreasca un razboi, nu sa faca bani din niste texte inculte behaite pe melodii copiate in nesimtire si puse pe ritmuri orientale.

#188
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.623
  • Înscris: 20.11.2007
Recunoasteti aia care au desktopul asa
[ http://img100.imageshack.us/img100/3210/attachment6c30a7hn8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#189

  • Grup: Guests
  • Înscris: --

Vizualizare mesajkosty91, pe Aug 10 2008, 13:57, a scris:

Recunoasteti aia care au desktopul asa
[ http://img100.imageshack.us/img100/3210/attachment6c30a7hn8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


da spune-ne si noua ce iti place la o manea?

#190
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.623
  • Înscris: 20.11.2007

Vizualizare mesajandrei_boss, pe Aug 16 2008, 08:56, a scris:

da spune-ne si noua ce iti place la o manea?
nimic!

#191
floryn_cool

floryn_cool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 18.07.2008
Sincer sa fiu aici nu iti dau dreptate ii mai bine rocker decat manelist .Depinde si ce rocker daca te referi la hard rock .....mai bine incetez dar decat sa ii aud pe cocalarii astia cum se vaita de dureri de burta mai bine rock. :P .Cam asa ar trebuii sa arate un playlist adevarat...

Fișiere atașate



#192
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.415
  • Înscris: 17.12.2006
Mda. A se vedea melodia 522.
+ Morandi, Adela Popescu si alti mari artisti :puke:

Editat de kastor, 30 august 2008 - 13:49.


#193
floryn_cool

floryn_cool

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 19
  • Înscris: 18.07.2008
Da ma unii dar decat sa imi umplu playlistul de vaitaturi si javre mai bine ii las pe astia si playlistul continua pana la 3012 si in toate 3012 melodii nu am nici o manea :P

Editat de floryn_cool, 01 septembrie 2008 - 10:45.


#194
kastor

kastor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.415
  • Înscris: 17.12.2006

Vizualizare mesajfloryn_cool, pe Sep 1 2008, 11:42, a scris:

nu am nici o manea :P

Asa e, Adrian Copilul Minune e mare rocker.

Prietene, esti manelist! ;)

#195
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.926
  • Înscris: 26.09.2006

Vizualizare mesajfloryn_cool, pe Aug 30 2008, 13:08, a scris:

Sincer sa fiu aici nu iti dau dreptate ii mai bine rocker decat manelist .Depinde si ce rocker daca te referi la hard rock .....mai bine incetez dar decat sa ii aud pe cocalarii astia cum se vaita de dureri de burta mai bine rock. :P .Cam asa ar trebuii sa arate un playlist adevarat...
Ce dracu cauta Parazitii cu Adrian kinderu' sau TNT ? Da-o dracu de treaba <_<

#196
Ann0nim

Ann0nim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.082
  • Înscris: 07.04.2008
Vreti sa scapati de manele???Intrati aici!!!

#197
Cayn

Cayn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 378
  • Înscris: 12.02.2007

Vizualizare mesajkosty91, pe Aug 16 2008, 21:57, a scris:

nimic!

Dar tie ce-ti place la rock?

Mie nimic.  :D

PS. Nu sunt manelist, nici rocker, nici raper.  :smoke:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate