Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...
 

Un sfat, va rog...

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
Salutare lume.Scurt si la obiect.Care dintre aceste 2 laptopuri m-i le recomandati si DE CE??:

http://emag.ro/noteb...PSAANE-02M011G3  VS.  http://www.shopit.ro...aq-nx7300-t2250

AMBELE imi satisfac la fel de bine nevoile.Dar vreau sa stiu "dedesubturile".

1) Mai exact, de ce costa Toshiba ul cu 4 mil in plus?K platesc licenta aia VISTA sau is si alte motive pe care eu, mai putin cunoscatorul, nu le vad??Ambele cica au true brite, si asta o contat mult pentru mine.Din pdv al autonomiei nu imi fac griji ca peste tot am acces la surse de curent (incl masina).

Nici cunoscutul NX 6325 numi displace ( http://emag.ro/noteb...16ghz--pEY350EA ) dar parca alea de mai sus "is baza".Imi e frica de fazele alea cu conurile de umbra care pot aparea pe displayul lui 6325.

2)Sa raman totusi la 6325?Pe ala stiu k mai merge cate un joculet in conditii acceptabile, ca are X1150.Dar accel astea intel is bune de ceva ( pot sa joc cu ele in conditii medii un Carbon sau un Fifa cu cumnatu'  :)) , de exemplu)??

Astept raspunsuri.Mersi celor care se deranjeaza.Salut.

Edited by mDZ, 20 March 2007 - 01:26.


#2
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
..am uitat ceva imp..din experienta voastra...cum tolereaza ochii TRUE BRIGHT ul?? tipu asta de display ii oboseste mai tare?? Am citit undeva ca NX6325 sta prost la cap luminozitatea display ului..dar asta ii defapt bine pt ochi.Eu stau mult in fata PC, utilizand mai ales word, open office, mai un film etc.Si at va intreb..pt ochi mai putin obositi ce sa aleg TBright sau altceva??.Dintre laptopurile de mai sus ma refer.Merci.

Edited by mDZ, 20 March 2007 - 01:35.


#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 05.09.2005
eu am toshiba cu trubrite...nu am nici o problema cu ochii, si din ce stiu eu si au zis si altii parca, sunt putine ecranele de laptop care se compara cu trubrite-ul de la toshiba
dintre cele 2...arata cam la fel, placa share( nu prea te intereseaza jocurile, nu?). Parca as inclina spre HP(daca te intereseaza autonomia), vad ca bateria il tine 5:45.

#4
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
Mersi mynameismada.Nu ma interseaza jocurile , cu exceptia seria NFS urilor si FIFA.
1)Merg aceste jocuri in conditii medii, pe Intel Graphic Media Accelerator 950, asa cum au laptop urile din lista mea?
2)Daca se poate un raspuns mai detaliat la: "Mai exact, de ce costa Toshiba ul cu 4 mil in plus?K platesc licenta aia VISTA sau is si alte motive pe care eu, mai putin cunoscatorul, nu le vad??Ambele cica au true brite, si asta o contat mult pentru mine.Din pdv al autonomiei nu imi fac griji ca peste tot am acces la surse de curent (incl masina)."


Salut.

Edited by mDZ, 20 March 2007 - 09:14.


#5
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
pls cineva..un raspuns clar la intreb de mai sus :(

#6
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,748
  • Înscris: 05.09.2005
in legatura cu diferenta de pret, nu stiu ce sa iti zic....cheltuieli mai mari de productie pt tohisba, xp fata de vista, nu stiu ce sa iti zic exact.
in legatura cu jocurile, am vazut nfs most wanted ruland pe un laptop mai vechi gen pentium 2,8 Ghz, cu 64 MB memorie video SHARED... detaliile la minim, rezolutie 800*600 etc..

#7
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
merci mult domnule..m-ai "salavat" din nou.Mai ramane sa incerc sa vad cum stau aparatele la capitolul ergonomie si caldura.De NX 6325 am citit pe topic..dar totusi numi fac griji..mai ales de tosiba.S-au sa-mi fac (referitor la caldura zic, mai ales ca eu stau mult la taste in diverse locatii)?Sunt curios care model are o structura mai ergonomica? cred ca aici HP urile is in frunte :).Ms.Salutare.

Edited by mDZ, 20 March 2007 - 20:28.


#8
nicolin

nicolin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 04.04.2006

View Postmynameismada, on Mar 20 2007, 20:23, said:

in legatura cu jocurile, am vazut nfs most wanted ruland pe un laptop mai vechi gen pentium 2,8 Ghz, cu 64 MB memorie video SHARED... detaliile la minim, rezolutie 800*600 etc..

Nu conteaza doar cantitatea de memorie si/sau faptul ca este dedicata sau shared. Conteaza si chipul grafic. Adica daca avem de-a face cu un GPU dedicat sau ceva integrat (gen Intel GMA ...).
Degeaba avem un laptop cu un CPU puternic daca subsistemul video nu poate face fata cerintelor 3D ale jocului.

mDZ, iti recomand sa te orientezi catre ceva cu GPU dedicat, care sa beneficieze si de RAM dedicat, si asta deoarece, de ex., NFS Carbon este un joc ce are totusi anumite cerinte legate de partea grafica.

Aici poti gasi un clasament apropos de solutiile grafice ptr. laptop-uri.

Edited by nicolin, 21 March 2007 - 12:43.


#9
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
Mersi de lamurire..dar din pacate , dupa cum stii, notebokurile cu pl dedicata sunt scumpe sau, daca au placa dedicata au minusuri importante la alte capitole.Tinand cont de ce s-a discutat mai sus, ce model imi recomandati? Toshiba ul sau unul dintre Hp-uri???.Multumesc anticipat.Va salut.

P.S. Nu sunt prea interesat de jocuri dar vreau sa mearga un nr minim de jocuri la moda..in conditii acceptabile..adica medium details! :)

Edited by mDZ, 21 March 2007 - 12:59.


#10
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
Mia spus cineva ca sa merg pe Toshiba ca cica sunt mai fiabile decat HP.Eu sincer sunt dezorientat, pentru ca nu am auzit de rau nici de HP.Va rog again, avand in vedere ce s-a discutat mai sus, da-timi o solutie un sfat.Multumesc.

Edited by mDZ, 22 March 2007 - 12:08.


#11
maybe

maybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.07.2006
diferenta de pret sigur nu vine din vista basic/xp home, pretul lor este aprox acelasi
toshiba are un procesor ceva mai bun, cititor de carduri si, destul de important zic eu, are s-video= HP-ul nu are, cel putin in specificatiile din link-ul tau
daca te intereseaza sa poti vedea un film pe tv, alege laptop cu s-video, nu e o chestie pe care o poti adauga mai tarziu
HP-ul am impresia ca sta ceva mai bine la durata bateriei si are fireware
si din cate stiu eu Toshiba e nr. 1 la fiabilitate
plus ca si designul mi se pare mai reusit la toshiba, dar eu-s femeie, s-ar putea sa difere gusturile

#12
maybe

maybe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.07.2006
cu un pret mai apropiat de HP si cu acelasi procesor ca acesta este asta:

http://www.emag.ro/n...PSAANE-02L011G3

e acelasi toshiba doar ca are hdd de 100 in loc de 120 GB si procesor T2250

#13
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
Nu are nimeni un Toshiba Satellite A100-785 sau un model foarte apropiat???.Sunt ingrijorat ca am gasit aceste informatii: http://forum.softped...ellite A100-785 :(. Cum se comporta la capitolul caldura?Dar ergonomie.PLS.Nu ma gasit nici un review imp la modelul dorit de mine 785-ul si informatii numa pe siteul toshiba europe si alea..asa..generale :(.Va rog frumos daca stie careva chestii in plus sa le posteze.Multumiri.

Edited by mDZ, 23 March 2007 - 19:21.


#14
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
Dar  e normal totusi ca un laptop la aproape 1000 de euro, care e vista ready, sa nu aiba si drivere pt XP??....practic ei ma conditioneaza sa raman pe vista nu? :(( ..va rog lamuriri.Eu am cautat informatii despre driverele XP pt satellite A100-785 si nu am gasit nimic.Sau nu am cautat eu bine.Isi merita acest laptop banii?Comparativ cu celalalte din postul meu.Multumesc.

P.S: sunt un pic sub presiune intrucat momentul achizitiei se apropie si inca am nelamuriri destul de mari.

#15
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

View PostmDZ, on Mar 23 2007, 21:50, said:

Dar  e normal totusi ca un laptop la aproape 1000 de euro, care e vista ready, sa nu aiba si drivere pt XP??....practic ei ma conditioneaza sa raman pe vista nu? :(( ..va rog lamuriri.Eu am cautat informatii despre driverele XP pt satellite A100-785 si nu am gasit nimic.Sau nu am cautat eu bine.Isi merita acest laptop banii?Comparativ cu celalalte din postul meu.Multumesc.

P.S: sunt un pic sub presiune intrucat momentul achizitiei se apropie si inca am nelamuriri destul de mari.

ce drivere nu ai gasit pentru xp?
daca sunt pentru vista sunt si pentru xp.
pentru vista se mai lucreaza inca la ele
c-am multe griji iti faci.
cauta mai bine si gasesti.
google e un prieten de nadejde
stiu ca e mai usor sa caute altii dar........hotarastete

ps.si cand ma gandesc cati producatori sunt si cate modele........................

#16
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007

View Postpaulvanorton, on Mar 23 2007, 11:58, said:

ce drivere nu ai gasit pentru xp?
daca sunt pentru vista sunt si pentru xp.
pentru vista se mai lucreaza inca la ele
c-am multe griji iti faci.
cauta mai bine si gasesti.
google e un prieten de nadejde
stiu ca e mai usor sa caute altii dar........hotarastete

ps.si cand ma gandesc cati producatori sunt si cate modele........................

spune mi te rog..de unde ai tras concluziile de mai sus... mai ales "daca sunt pentru vista sunt si pentru xp" (cred ca e doar o presupunere, in cel mai bun caz).Daca tot vrei sa imi dai un sfat te rog posteaza si un link sau ceva.Sa-mi dau seama daca zici chestii folositoare sau nu.

Poftim:

http://gulf.computer...shibaShop=false ...daca ai un pic de rabdare te va duce aici: http://gulf.computer....jsp?service=AE

vei observa ca i-am dat sa caute drivere pt acest model incepand cu 2001..cand probabil nici nu era lansat..dar am zis ca pt siguranta.

+ uite un link..care apare mai sus...daca ai fi avut rabdare sa te uiti atent peste topic l-ai fi observat: http://forum.softped...ellite A100-785 Este vb despre A100-784..fratele aproape identic a lui 785.Respectiva persoana se plangea de absenta driverelor XP.

P.S. Daca ai ceva informatii concrete..dami un raspuns...masi bucura sa ma insel si sa aflu ca are drivere pt XP, intrucat am folosit vista si nu ma atrage cu nimic mai mult ca XP.Salut.

Edited by mDZ, 23 March 2007 - 22:45.


#17
mDZ

mDZ

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.03.2007
+ uite un link..care apare mai sus...daca ai fi avut rabdare sa te uiti atent peste topic l-ai fi observat:

http://forum.softped...howtopic=221344  Scuze.Mai sus il dadusem gresit.De asta sunt ingrijorat + eu nu am reusit sa gasesc drivere, desi am cautat pe siteul oficial.Eram foarte hotarat pe acest laptop dar la faza cu lipsa posibilitatii de a instala XP ul m-a dezamagit.Ce ziceti, merita facuta investitia? dau 1000E si ma pricopsesc cu vista...si si ala Home Ed :(.Multumesc.

Edited by mDZ, 24 March 2007 - 01:03.


#18
paulvanorton

paulvanorton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 03.02.2007

View PostmDZ, on Mar 24 2007, 01:02, said:

+ uite un link..care apare mai sus...daca ai fi avut rabdare sa te uiti atent peste topic l-ai fi observat:

http://forum.softped...howtopic=221344  Scuze.Mai sus il dadusem gresit.De asta sunt ingrijorat + eu nu am reusit sa gasesc drivere, desi am cautat pe siteul oficial.Eram foarte hotarat pe acest laptop dar la faza cu lipsa posibilitatii de a instala XP ul m-a dezamagit.Ce ziceti, merita facuta investitia? dau 1000E si ma pricopsesc cu vista...si si ala Home Ed :(.Multumesc.


cumparati  ce-ti doresti.daca stii sigur ca nu ai suport xp.
noroc ca nu eram pe softpedia ca ramaneam fara laptop de frica driverelor ,a display-ului,ergonomie,caldura,baterie si a mai stiu eu cate probleme discutabile pana in panzele albe.
noroc ca se discuta numai de doua modele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate