Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

tudorel666

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#91
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Bai, sa stiti ca inca mai traiesc!

#92
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
De ce sunt tiganii agresivi

De ce sunt tiganii agresivi? Să fie, oare, pentru că sunt tot timpul agresați, pe toate canalele? Încercați, măcar o dată, să fiți agresiv. Cu toată lumea. Mușcați, să creați în jurul vostru râuri de mușcături și agresivitate. Abia atunci veți simți ce simte un pui de țigan pe lumea aceasta, un pui de rom – cum le place lor să li se spună – din prima clipă când scoate capul în lume. Și apoi, să-mi spuneți cum vă simțiți. Să-mi spuneți dacă mai reușiți să vă păstrați calmul, bunătatea și dacă reușiți să nu răspundeți la agresiune cu agresiune. Eu am fost destul de nebun să încerc și încă mai încerc, atunci când se ivește prilejul. Mai rău decât toate, este faptul că există o agresiune de după agresiune. Adică, agresiunea tace, dar rămâne în aer, în priviri, în atitudine. Atunci te înrăiești și mai mult. Capeți aplomb. Nu mai aștepți să fii agresat, devii tu însuți provocator și agresor din primul moment. Provoci, ca să eviți durerea disprețului celor din jur, să nu o simți, să ai puterea să te pui pe același nivel cu oamenii ce te privesc, să ai puterea să-ți spui om. Ajungi să simți plăcere provocând, agresând, disprețuind la rândul tău. Devii un revoluționar în stare latentă, un haiduc fără haiducie. Devii însă și masă de manevră pentru privighetorile cu cantece otrăvite. Dacă ești destul de cult, îți dai seama de asta dar, dacă ești pui de rom, ești condamnat din placentă să nu poți pricepe, să devii masă de manevră pentru șeful de grup, pentru conducătorul de șatră, pentru politicianul vulpe bătrână. Dar chiar de și-ar da seama, un țigan nu poate să iasă din grup, nu poate să facă opinie separată, nu are drept de veto. Singurul lui drept este să primească palme, pumni, tomberoane de scărmănat, ani de pușcărie pe tot mapamondul și…manele. Maneaua este sufletul țiganului pentru că, oricum, un alt fel de poezie este condamnat să nu înțeleagă, atât pentru că este mai cultă decât i se permite lui să fie cult, precum și pentru că nu vorbește despre nevoile lui, despre necazurile lui, despre modul lui simplu de a iubi și a înțelege viața. Înțelepții sunt  călăii țiganilor și nu numai al lor. Orice om prost simte la fel ca orice țigan și de-asta îi plac manelele, de-asta înțelepții sunt călăii tuturor proștilor, indiferent că aceștia sunt țigani, români, maghiari, africani sau americani. Prima tortură începe încă din școală. Și nu mă refer la tortura pe care sunt obligați să o îndure copiii nevoiașilor, puși în aceeași oală cu odrasle nesimțite ale mai mult sau mai puțin bogaților, ci la tortura și agresiunea psihică făcută de înșiși cei care ar trebui să-i învețe cum să se respecte unul pe celălalt: educatorii, învățătorii, profesorii. Diferă tonul, vocea, privirea, mângâierea și locul în bancă. Diferă deodorantul, pixul, caietul. Sărăcia decide dacă respectivul copil primește o carte veche sau una nouă, decide dacă învățătoarea îl va mângâia pe frunte sau îl va exila în spatele clasei. Drept este că locul din spatele clasei este decis și de deodorantul copilului sau găurile din adidași, precum și de înălțimea frunții. Chiar dacă Lombroso a murit, copiii lui încă se mai nasc. Se nasc cu fruntea îngustă și cu mâini umflate de muncă, se nasc cu gura strâmbată în rictusuri grotești de furie, se nasc cu vergi pe palme și vânătăi pe fund. Se nasc înghesuiți, pentru că prezervativul este pus la stâlpul infamiei în mijlocul altarului și pentru că țara are nevoie de proști, muncitori ordonați, educați televizat cum să curețe și să întrețină voioși, haznalele cotețelor unde troneaza fericiți, cei mai fericiți dintre muritori.
      De ce sunt oamenii agresivi? Pentru că voi sunteți agresivi cu ei!

#93
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

Quote

Pupe, ce dorm,
În mătasea propriilor credinţe,
Ochi fără de pleoape, ce visează,
Şi nu pot deschide ochii,
Pentru ca, vor sa creadă...
Că au pleoape !

am ochi si pomi
si frunze care-mi cad
si nori care-mi brazdeaza cerul

Edited by blimpyway, 09 October 2014 - 17:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate