Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

plante carnivore de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
ulcior, ulcior. nu imi aduc aminte prea bine, cred ca pe la 30ron. erau la un chiosc intr-una dintre "piete", parca linga leonardo.

Edited by gomez99, 10 January 2009 - 17:44.


#74
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Azi am fost la Bricostore si aveau dionea micute. Deci sunt si acum. Nu m-am uitat la pret.

#75
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postdiorama, on Jan 12 2009, 20:48, said:

Azi am fost la Bricostore si aveau dionea micute. Deci sunt si acum. Nu m-am uitat la pret.
Deci nu doar plantele mele au incurcat anotimpurile...  :D  ci si furnizorii de plante exotice.  :rolleyes:

gomez si diorama, multumesc.   :kisstogether: :kisstogether:  
Dionaea nu mai cumpar. Am avut, mi-a trecut.  ;)
La Nepenthes mai reflectez. E cam greu sa o acomodez iarna :confused: ... iar cu pretul de 30 Lei trebuie sa ma acomodez eu :frust:

#76
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
Am achizitionat si eu de vreo luna o plantuta carnivora (dionea muscipula) de la real cu 16.99.
Ii merge foarte bine, are parte de multa lumina.
Dar as avea o intrebare: Ce e acea "tija" care ii creste in mijloc? E floare?
Multumesc!

Attached Files

  • Attached File  005.JPG   751.71K   123 downloads
  • Attached File  011.jpg   157.33K   139 downloads


#77
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Da, s-ar parea ca in mijloc cresc 2 tije florale. Florile acestei plante sunt micute cu petale albe...
http://valentina30.s...CXUTPYTBGFAQYNF
http://valentina30.s...SZHJCUIPNEPFVCX

#78
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007
:huh: Tija nu trebue taiata?Eu asa stiam.Apropo,daca ma duc la Gradina Botanica,gasesc pe cineva care sa ma invete cum sa am grija de o planta carnivora?Dionea mea a murit in vara  :samui: .

#79
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
De regula aceste tije florale se indeparteaza pentru a prelungi viata plantei.
Dionea nu rezista mult timp in atmosfera uscata din locuintele noastre. Pentru a supravietui mai mult de 3-4 luni, are nevoie de foarte multa umiditate. Un umidificator electric, cu pulverizare fina ar ajuta substantial.

#80
dnb.katz

dnb.katz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.08.2007

View PostValentina30, on Mar 8 2009, 21:38, said:

De regula aceste tije florale se indeparteaza pentru a prelungi viata plantei.
Dionea nu rezista mult timp in atmosfera uscata din locuintele noastre. Pentru a supravietui mai mult de 3-4 luni, are nevoie de foarte multa umiditate. Un umidificator electric, cu pulverizare fina ar ajuta substantial.



am 2 ani de cand am cumparat Nepenthes. Am gasit la mall in iasi la o florarie. Undeva prin noiembrie.

Partea naspa e ca s-au uscat ulciorii aia si au picat, nah, i-am taiat eu ca erau urati. Planta in sine mai este si acum. Ii trebuie umezeala, si cica putina apa in ulcior. sa fie trecut de jumate.

O udam si eu din cand in cand. Am tinut in casa.

Partea buna e ca din 1 mai mare am facut 2 mai mici care au crescut.

Nu siu cum as putea sa fac sa ii creasca la loc ulciorii aia.

oare un acvariu sau ceva care sa tina umezeala tot timpul ar fi de ajutor?


Later: am uitat sa precizez ca tot ce avem noi in case asa numite plante carnivore, sunt plante hybrid care sunt facute sa traiasca in ghiveci si apartament. Nu o sa prinda in veci muste sau tantari sau nu mai stiu eu ce.

Sunt pur ornamentale :)  Cele autentice nu ar rezista deloc pe la noi. cititi pe wiki

Edited by dnb.katz, 25 May 2009 - 00:15.


#81
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
sal. am o planta carnivora DIONAEA MUSCIPULA si de curand am vazut niste viermisori mici si albi in pamant (turba+nisip). cum scap de ei. tin sa mentionez ca planta este foarte sensibila ca insecticide....multumesc help me

#82
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Daca e ce cred eu ca e, viermisorii aia se fac de la umezeala si in principiu nu-s daunatori. Dar pentru siguranta plantei poti incerca sa schimbi substratul si sa-l uzi cu solutie de Mospilan, care, tot in principiu, nu are trebui sa afecteze planta (teoretic nu e toxic nici macar pentru animale). Daca ti-e teama totusi sa folosesti insecticide, schimba substratul cu unul nou si ai grija la umiditate, sa nu fie prea ridicata (in sol).

#83
wurst

wurst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.11.2009
@mngx: incearca intai de a schimba substratul sa faci ce zice diorama, sa fie mai putin umed stratul de suprafata. Am avut si eu o planta asemanatoare, din cate stiu se uda in partea inferioara, in "farfurie", de unde isi trage apa. Iar apa este distilata/apa de ploaie. Ai planta de multa vreme?

Edited by wurst, 05 January 2010 - 17:24.


#84
b4sunset

b4sunset

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2010
Salutare,sunt pasionat de aceste plante...este cineva care a reusit sa importe asa ceva? ma refer la seminte.Stiu ca trebuie ceva aprobari speciale...nu stiu exact ,daca este cineva in masura sa-mi dea cateva indicatii.

#85
yx5793

yx5793

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.02.2008

View Postb4sunset, on 10th February 2010, 23:19, said:

Salutare,sunt pasionat de aceste plante...este cineva care a reusit sa importe asa ceva? ma refer la seminte.Stiu ca trebuie ceva aprobari speciale...nu stiu exact ,daca este cineva in masura sa-mi dea cateva indicatii.
http://cgi.ebay.co.u...=item58873fd607

simplu si eficient..... vin in plic acasa cu aprobari  de la mama natura....

#86
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Revin și eu cu o poză a plantei din postul 20.
Acum:

Attached Files



#87
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
Voi le dati apa de la robinet sau distilata?

#88
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
de la robinet...
si nu am avut probleme cu ea

#89
X3n0m0RpH

X3n0m0RpH

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 12.06.2008
dioneea se gaseste aici

Plantuta prinde muste fara probleme, iar cuand nu o puteti tine afara (deci nu mai poate prinde insecte) se hraneste cu bucatele mici de ou fiert.
Daca a murit dupa cateva luni, s-a intamplat pt ca nu a fost ingrijita corespunzator :)

#90
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009
stie cnv unde pot gasi asemenea plante in sibiu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate