Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

plante carnivore de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#91
goldeye3002

goldeye3002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 20.02.2007
Daca iti plac si te pasioneaza, ai rabdarea si timpul necesar pentru cresterea lor gasesti la Cluj, din colectia proprie, diviziuni de plante, drosera, pinguicula, nepenthes etc. Eu nu mai am spatiu(peste 50 de ghivece) si as putea sa te ajut.

#92
danny_nt

danny_nt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 22.10.2003
Salut. Am cumparat si eu o Dioneae Muscipula pentru sotia mea. Si bineinteles ca efectul a fost sa-mi dea in cap cu ea. Deh femeile se pling ca nu primesc flori..si cand primesc :D
In fine nu stiam prea multe despre ea si am udat-o ca si pe florile normale. Rezultat se uscase aproape complet si i s-au uscat toate capcanele.
Initial credeam ca e doar decorativa si nu are nici o treaba cu insectele, dar apoi a inceput sa ma fascineze.
Dupa ce am citit sfaturi de ingrijire pe internet am luat apa distilata si o ud zilnic, sau la 2 zile. Acum vad ca a inceput sa o duca mai bine. Ce voiam sa intreb ar fi bine daca o mut acum intr-un ghiveci mai mare sau mai bine sa astept pina devine mai viguroasa, eventual in primavara?

#93
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Saracuta planta, dupa ce a trecut prin atatea peripetii, vrei sa-i oferi
un alt soc?
Orice transplantare este un soc pentru orice planta.
Ai pregatit amestecul potrivit pentru carnivora ta?
Sau vrei s-o pierzi si sa te certi (din nou) cu sotia?

Bafta!

#94
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008

View Postdanny_nt, on 22nd September 2011, 10:29, said:

Salut. Am cumparat si eu o Dioneae Muscipula pentru sotia mea. Si bineinteles ca efectul a fost sa-mi dea in cap cu ea. Deh femeile se pling ca nu primesc flori..si cand primesc :D
In fine nu stiam prea multe despre ea si am udat-o ca si pe florile normale. Rezultat se uscase aproape complet si i s-au uscat toate capcanele.
Initial credeam ca e doar decorativa si nu are nici o treaba cu insectele, dar apoi a inceput sa ma fascineze.
Dupa ce am citit sfaturi de ingrijire pe internet am luat apa distilata si o ud zilnic, sau la 2 zile. Acum vad ca a inceput sa o duca mai bine. Ce voiam sa intreb ar fi bine daca o mut acum intr-un ghiveci mai mare sau mai bine sa astept pina devine mai viguroasa, eventual in primavara?

nu o muta

#95
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

View Postdanny_nt, on 22nd September 2011, 10:29, said:

Salut. Am cumparat si eu o Dioneae Muscipula pentru sotia mea.
Vad ca esti din Bucuresti, de unde ai luat-o  si cat ai dat pe planta ?

#96
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Înviem puțin discuția asta? Am văzut la cine o Dioneae Muscipula și o Sarracenia și mi-au plăcut foarte mult. Din păcate, au fost foarte puține la magazinul de unde le-a cumpărat și chiar dacă am fost în aceeași zi să cumpăr și eu, nu am mai găsit. Știți cumva de unde ar putea fi achiziționate și să le și trimită în țară.

#97
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
era cineva pe olx care aducea din olanda din cind in cind.

#98
meroer

meroer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 21.09.2011
Eu am gasit in Dedeman Dionaea Muscipula la 17 sau 18 RON. Sa vedem ce-o iesi

#99
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
Ce plante carnivore aveti?

#100
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Em am 2 Pinguicula . O "Tina" , luata de aici http://www.secretgar...ore-insectivore , si una cu varietate necunoscuta luata din Hornbach. Ambele sunt bine, le pun apa statuta in farfurioara cam la 2 zile dupa ce se evapora. Ambele au inceput sa dezvolte  tije florare. In fotografia doar cu planta carnivore e cea luata din Hornbach.

Attached Files



#101
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007
@ unknown_35, in a doua poza vad o Pinguicula "Tina" ...varianta necunoscuta....cred ca e o orhidee. Asa pare din prima poza... cam la general prima poza.

Edited by Smarty23, 19 December 2016 - 15:24.


#102
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostSmarty23, on 19 decembrie 2016 - 15:24, said:

@ unknown_35, in a doua poza vad o Pinguicula "Tina" ...varianta necunoscuta....cred ca e o orhidee. Asa pare din prima poza... cam la general prima poza.

In Prima poza sunt doua orhidee ( on Catleya si o Brassia) si apoi o Pinguicula Tina. In a doua poza e o pinguicula, diferita, nu stiu daca e "Tina" . Nu mai e o problema, pt ca s-a uscat dupa ce a inflorit :( . Cea de langa orhidee e inca vie :)

#103
Smarty23

Smarty23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.12.2007

View Postunknown_35, on 19 decembrie 2016 - 19:40, said:

In Prima poza sunt doua orhidee ( on Catleya si o Brassia) si apoi o Pinguicula Tina. In a doua poza e o pinguicula, diferita, nu stiu daca e "Tina" . Nu mai e o problema, pt ca s-a uscat dupa ce a inflorit Posted Image . Cea de langa orhidee e inca vie Posted Image

Am inteles acum. Daca esti interesat de cresterea plantelor carnivore, iti pot oferi (gratuit, bineinteles) seminte de Drosera Spatulata si Drosera Capensis.

#104
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Multumesc Smarty23 . Pt moment le cultiv doar pe langa orhidee. Ajuta cu musculitele produse de umezeala :) Am deja o Drosera Capensis., dar nu cred ca am rabdarea sa produc din seminte o planta noua

#105
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Am o intrebare.. cate flori face o Pinguicula?  A mea a facut deja 3 flori ( albe) si mai are inca bulbi. E normal?

Attached Files



#106
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Poze cu pinguicula ( tot in floare) si Drosera. Pare sa le mearga bine Posted Image . Pinguicula am mutat-o intr-un vas mai mare ( din cel cu rezervor  cu apa de la Ikea) dar nu am poza cu ea dupa mutare.

Attached Files



#107
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Poze cu pinguicula mea Tina, dupa mutare ( la vreo 2 luni). Cred ca are peste  15 cm in diametru. Ghiveciul de la Ikea ii ramane mic! Sa ii caut un ghiveci mai mare?

Am observant si ceva negru, ca o arsura la frunzele din mijloc. Ar putea fi vreo boala?

Bonus, planta mea s-a hotarat sa faca pui. La cat de mari sunt frunzele.. nici nu oservasem. I-am rupt o frunza sa incerc sa o plantez.. si asa am observant noua planta Posted Image

Attached Files


Edited by unknown_35, 04 August 2017 - 23:49.


#108
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

View Postunknown_35, on 04 august 2017 - 23:49, said:

Am observant si ceva negru, ca o arsura la frunzele din mijloc. Ar putea fi vreo boala?
Bonus, planta mea s-a hotarat sa faca pui. La cat de mari sunt frunzele.. nici nu oservasem. I-am rupt o frunza sa incerc sa o plantez.. si asa am observant noua planta Posted Image
Daca vorbesti de pui la plante si o tratezi de parca ar fi o fiinta umana atunci cu siguranta ai putea avea o boala

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate