Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

plante carnivore de apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
oriando

oriando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2007
Nu stiu daca sunt in masura sa deschid acest topic, nefiind aproape deloc documentat in acest sens, dar negasind nimic similar pe forum si fiind interesant de achizitionarea unor astfel de plante postez aici in speranta ca vor fi si alte persoane interesate de subiect si care vor aduce ceva informatii.
Din cate am inteles din diverse surse(neverificate) sunt un "remediu" eficient contra tantarilor si cred ca nu sunt singurul care a facut nopti albe din cauza acestor "mici nemernici". Astept interesat detalii de la cei care au sau au incercat ceva in acest sens si daca au avut sau nu rezultate.

#2
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postoriando, on Feb 19 2007, 20:44, said:

Nu stiu daca sunt in masura sa deschid acest topic, nefiind aproape deloc documentat in acest sens, dar negasind nimic similar pe forum si fiind interesant de achizitionarea unor astfel de plante postez aici in speranta ca vor fi si alte persoane interesate de subiect si care vor aduce ceva informatii.
Din cate am inteles din diverse surse(neverificate) sunt un "remediu" eficient contra tantarilor si cred ca nu sunt singurul care a facut nopti albe din cauza acestor "mici nemernici". Astept interesat detalii de la cei care au sau au incercat ceva in acest sens si daca au avut sau nu rezultate.

Buna ziua,

Sincer n-am auzit sa fie folosite contra... tantarilor... Desi ele se hranesc cu muste, paienjeni, insecte mici... etc
Dar plantele carnivore sunt cultivate mai ales pentru frumusetea lor... si pentru ca sunt o curiozitate.
As mentiona mai ales genurile : Drosera , Dionea , Nepenthes , Pinguicula , Utricularia.
Sunt specii decorative prin capcane si flori...
Drosera are pe frunze niste perisori care au in varf picaturi de lichid lipicios. Picaturile au rolul de a atrage insectele, care odata ajunse pe frunze, raman lipite se acestea... apoi perisorii se orienteaza catre insecta, evident aceasta ramanand prinsa. Planta o digera apoi cu niste enzime pe care le produce, lundu-si din insecta substantele hranitoare necesare. (de unde si lipsa administrarii de ingrasamant la aceste plante).
Dionea are niste frunze cu terminatii in forme de spini, dispuse pe marginea limbului. Nervura principala este sensibila la atingeri ceea ce determina ca la atingerea ei frunza sa se plieze in doua si sa prinda intrusul in capcana... Mai departe, enzimele isi fac treaba.  
Aceste 2 genuri au capcane semiactive si respectiv, active.
Capcane pasive gasim la ...
Nepenthes a suferit modificari la nivelul frunzei in sensul ca petiolul s-a transformat in urna (sa nu ii zic chiar cornet cu fundul rotunjit). Frunzei se gaseste pe post de capac al urnei. In aceste urne planta strange apa de ploaie sau de  la irigatii, in care sunt si substante necesare digestiei si in acelasi timp  substante dulci si lipicioase pentru atragerea insectelor in urna. Sistemul e simplu: insecta intra atrasa de sucul dulce, capacul inchide urna, insecta ramane blocata si inevitabil "intra" pe "mana" enzimelor.

Ca si crestere a acestora - apa in fiecare zi, dar nu de la chiuveta, indicat ar fi de ploaie sau de chiuveta lasata sa decanteze cateva zile.
Ca si substrat de crestere turba, bile de argila, scoarta de conifere (pin in special), in concluzie, un substrat usor care sa retina apa si in acelasi timp sa lase planta sa respire...
Temperatura, in functie de specie... (unele se gasesc si la noi in tara pe la munte, mai ales in turbarii...), lumina multa dar nu neaparat plin soare (care le-ar produce arsuri).
Insecte prind si papa de cate orio au nevoie, deci nu este cazul sa prindeti dvs si sa ii dati... Ii plac ff proaspete...

Personal, am avut o Drosera rotundifolia cu frunze rosii, dar cand mi-am terminat stagiul in tara in care eram la studii  nu am luat-o, de teama sa nu pateasca ceva in timpul  transportului.

Nu stiu unde ati putea gasi de vanzare la noi, dar daca aflu, scriu aici...
Cat despre tantari... cred ca mai eficiente ar fi pastilele...

Pe site-ul www.karnivores.com, veti vedea si un filmulet cu doua plante care isi prind...prada...

Numai bine

Edited by baxyy77, 19 February 2007 - 22:50.


#3
oriando

oriando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2007
Informatiile postate sunt foarte interesante ... inteleg ca pe langa "utilizarea practica" pe care am vazut-o eu si impactul vizual e spectaculos. Cu atat mai bine ... numai ca tot n-am aflat inca de unde se pot cumpara la noi... si cat de bine rezista in conditii de apartament. Poate mai e cineva care sa ne dea o mana de ajutor. Din cate am inteles ai renuntat la o astfel de planta destul de usor nu te-ai gandit sa o inlocuiesti? Oricum o sa mai fac si eu niste "sapaturi" trebuie sa gasesc pe undeva. Din nefericire site-ul recomandat merge foarte greu ... sper sa am timpul si rabdarea sa stau mai mult  pe el.

#4
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postoriando, on Feb 20 2007, 21:39, said:

Informatiile postate sunt foarte interesante ... inteleg ca pe langa "utilizarea practica" pe care am vazut-o eu si impactul vizual e spectaculos. Cu atat mai bine ... numai ca tot n-am aflat inca de unde se pot cumpara la noi... si cat de bine rezista in conditii de apartament. Poate mai e cineva care sa ne dea o mana de ajutor. Din cate am inteles ai renuntat la o astfel de planta destul de usor nu te-ai gandit sa o inlocuiesti? Oricum o sa mai fac si eu niste "sapaturi" trebuie sa gasesc pe undeva. Din nefericire site-ul recomandat merge foarte greu ... sper sa am timpul si rabdarea sa stau mai mult  pe el.

N-am renuntat usor crede-ma... vroiam demult o carnivora... insa inainte (probabil si acum) nu aveai voie sa treci granita cu vegetale la tine din motive de inspectie fitosanitara. Plus ca nu era o specie de dimensiuni mari ci avea cam 5 cm (diametrul rozetei de frunze) si prin natura ei, era foarte delicata. Daca voi gasi insa de cumparat, voi cumpara.
O sa caut sa vad daca exista la noi Drosera (Nepenthes am mai vazut in diverse florarii - cu proxima ocazie o sa anunt aici si unde).
Si da, rezista si in conditii de apartament...insa o sa aiba nevoie de mai mult ingrijire fata de celelalte (eu in casa am tinut-o si s-a dezvoltat frumos).

Pe curand si sper cu vesti proaspete

#5
oriando

oriando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2007
am vazut niste specimene anemice, ofilite si amarate la Bricostore Feeria ... erau in niste ghivece de 6-8 cm diametru ... si costau in jur de 14 lei ... sper sa nu fie asta tot ce se gaseste pe piata ... mai caut

#6
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postoriando, on Feb 26 2007, 18:49, said:

am vazut niste specimene anemice, ofilite si amarate la Bricostore Feeria ... erau in niste ghivece de 6-8 cm diametru ... si costau in jur de 14 lei ... sper sa nu fie asta tot ce se gaseste pe piata ... mai caut

Hmmm. Iti dau un pont : daca ai gasit la bricostore, incearca si la Cris Garden Plaza de la Otopeni (Crisul aprovizioneaza cu plante Carrefour, Brico, Cora. In mod cert, vei gasi marfa proaspata la ei, si de ce nu mai diversificata :).  Asteapta martie, aprilie cand incep sa aduca marfa si nu o sa-ti para rau.

#7
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
va rog anuntati-ma si pe mine cum si de unde sa gasesc o asemenea planta

#8
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
sunt FOARTE sensibile. a avut un amic asa ceva. cu tot respectul dar nimeni intreg la minte nu isi ia asa ceva "sa scape de tantari". Alea sunt teribilisme si zvonuri iscate. Aia mananca un tantar/musca odata la luna. (nu stiu daca e exacta perioada da stiu sigur ca ii ajunge multe vreme)

#9
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

View Postdjclocky, on Mar 4 2007, 12:02, said:

sunt FOARTE sensibile. a avut un amic asa ceva. cu tot respectul dar nimeni intreg la minte nu isi ia asa ceva "sa scape de tantari". Alea sunt teribilisme si zvonuri iscate. Aia mananca un tantar/musca odata la luna. (nu stiu daca e exacta perioada da stiu sigur ca ii ajunge multe vreme)

Acest lucru incercam sa il subliniez si eu. Pentru tantari exista solutii mai eficiente.
Carnivorele sa hranesc cand au ele nevoie...

#10
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Salut tuturor.
Am vazut din greseala, acest topic  si eu sunt interesat de achizitionarea, unei plante carnivore.
Am dat cateva mailuri si SMS-uri si astept un raspuns, in legatura cu achizitionarea unei plante carnivore ,care sa poata rezista intr-o locuinta .
Daca aveti idee de unde se poate achizitiona, o astfel de planta va rog frumos sa postati.
O zi buna tuturor.

#11
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005
Am vorbit cu cineva de la Cris Garden Plaza  si au spus ca aduc,plante carnivore pe la sfarsitul lunii Mai, am intrebat de pret si mi-a zis, ca ce-a mai ieftina planta incepe de la 500.000 lei vechi , au zis ca aduc si plante mai mari dar binenteles pretul este pe masura  :rolleyes: , astept sfaturii si sugetii legate, de ingrijirea plantutelor carnivore.
Va multumesc si bafta in continuare .

#12
oriando

oriando

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdjclocky, on Mar 4 2007, 12:02, said:

sunt FOARTE sensibile. a avut un amic asa ceva. cu tot respectul dar nimeni intreg la minte nu isi ia asa ceva "sa scape de tantari". Alea sunt teribilisme si zvonuri iscate. Aia mananca un tantar/musca odata la luna. (nu stiu daca e exacta perioada da stiu sigur ca ii ajunge multe vreme)

cred ca e mai degraba o chestiune de interpretare ... eu subliniasem un aspect practic pentru care doream pareri pro si contra si nu cred ca trebuie sa fii "sarit de pe fix" sa-ti imaginezi ca niste plante carnivore te pot scapa de tantari (sau muste) ... si nu stiu ce are aici de a face "sensibilitatea" lor cu asta ... crezi ca se vor simti "folosite" daca le tii pentru un anume scop si vor muri de indignare? ... si mai e un aspect care l-ai atins vrand nevrand .... daca eu am un tantar in casa intr-o luna si planta "il captureaza" nu inseamna ca m-a scapat de tantari? ... vezi, nu trebuie sa te infatuezi doar fiindca ai mai multe cunostinte despre acest subiect ...

#13
lx5fq

lx5fq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.02.2007

View Postoriando, on Mar 19 2007, 20:26, said:

cred ca e mai degraba o chestiune de interpretare ... eu subliniasem un aspect practic pentru care doream pareri pro si contra si nu cred ca trebuie sa fii "sarit de pe fix" sa-ti imaginezi ca niste plante carnivore te pot scapa de tantari (sau muste) ... si nu stiu ce are aici de a face "sensibilitatea" lor cu asta ... crezi ca se vor simti "folosite" daca le tii pentru un anume scop si vor muri de indignare? ... si mai e un aspect care l-ai atins vrand nevrand .... daca eu am un tantar in casa intr-o luna si planta "il captureaza" nu inseamna ca m-a scapat de tantari? ... vezi, nu trebuie sa te infatuezi doar fiindca ai mai multe cunostinte despre acest subiect ...

eu nu sunt extrem de informat pe acest subiect, insa din ce am citit ele isi momesc prada cu un miros asemanator cu "carnea putrezita".. asa vine musca si pica in cupa in mom in care se aseaza pe marginile cerate.. daca mai primesti info pe subiect, sunt si eu curios.. :coolspeak:

Edited by lx5fq, 25 May 2007 - 21:48.


#14
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Prin iasi am sanse sa fac rost de asa ceva ? Eu credeam ca tre sa le dai carne de pui ca nu reusesc sa prinde insecte in apartament .. parca chiar am vazut pe la tv cum unu hranea o planta cu o bucata de carne cruda ..  :P

#15
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005
S-a incercat in zadar, de-a lungul vremii, distrugerea mitului "plantelor ucigase". Plantele carnivore alimenteaza de minune nevoia de mister pe care il suscita prin natura lor salbatica. Ele ne subjuga prin ingeniozitatea lor, prin perfecta adaptare la un mediu ostil sau, pur si simplu,prin frumusete. De fapt, ele sunt insectivore. Ideea imbratisata uneori de publicatiile amatoare de senzational este ca aceste plante s-ar hrani cu carne cruda. Nimic mai fals si mai stupid. Plantele insectivore nu sunt niste monstri insetati de sange, imaginati de autorii de literatura SF.
Explicatia este deosebit de simpla: aceste plante supravietuiesc in medii ostile, pe soluri sarace si acide, din care nu pot asimila, prin radacini, saruri minerale si oligoelemente. Ele au devenit capabile sa-si extraga cele necesare traiului din materia organica, transformandu-se in capcane pentru fiintele vii care le asigura complementul nutritiv indispensabil vietii.

Sursa: Enciclopedia Truffaut

#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
am avut si io una odata. dupa ce mi-au disparut 3 mitze mi-am dat seama ca ceva nu e in regula cu planta aia

#17
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

View PostMosotti, on Sep 13 2007, 17:01, said:

am avut si io una odata. dupa ce mi-au disparut 3 mitze mi-am dat seama ca ceva nu e in regula cu planta aia

Pot sa spun ca a fost finutza plantutza ta, putea sa atenteze si la tine  :D  si acum cine mai facea bascalie, nu?

On- topic, am vazut ceva plantutze, erau cateva Dionaea, Drosera si Heliamphora tinute pe sub mesele cu flori prin Bricostore. Heliamphora nu am prea vazut in alta parte, ma bate gandul sa iau una, e superba, dar acolo aratau saracele foarte prost ingrijite.

A propos, stie cineva, trecand peste faptul ca pot si pur si simplu prost ingrijite aceste plante in supermarketuri, care sunt  semnele ca o planta carnivora sta sa moara? Adica, ce sfat ne puteti da sa nu luam o plantutza care dupa scurt timp sa ne paraseasca.

Multam fain si o seara buna tuturor!

#18
valaur

valaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 11.03.2004
Ca la orice plantă (frunze verzi sănătoase). Uite-o și pe frumoasa mea. Fotografia este de câteva luni acum este mai mare.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate