Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu
 Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 

Div tags layere

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 439
  • Înscris: 16.08.2006
De obicei cand fac o pagina web lucrez cu tabele. Le prefer pentru ca la o schimbare a rezolutiei ecranului celui care acceseaza siteul isi pasteaza pozitia. Adica daca un tabel e setat sa stea pe centrul paginii, pe centru o sa stea indiferent de rezolutie.
Am mai vazut ca exista si layere care se pot insera in pagina si care au avantajul ca pot fi mutate cu cursorul mouse-ului oriunde in pagina. Iata la ce layere ma refer

<div style="position: absolute; width: 100px; height: 100px; z-index: 1; left: 256px; top: 149px" id="layer1">
&nbsp;</div>


Partea nasoala este ca atunci cand lucram cu ele cand utilizatorul schimba rezolutia la monitor, layerul nu statea pe centru ci se muta in dreapta sau in stanga...
Mai recent am vazut niste siteuri care folosesc aceste div-uri care spre surprinderea mea atunci cand se schimba rezolutia ele raman centrate sau relative pozitiei anterioare.

Cum se poate face asa ceva ? Stie cineva ?

#2
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.310
  • Înscris: 08.02.2007
ceea ce ceri tu este putin mai complicat. CSS-ul nu este TABEL.

pentru mai mult informatii urmareste link-ul de mai jos,

http://www.jakpsatwe...r-solution.html

PS: nu stiu cat de mult te ajuta acest link, tinand cont ca din postul tau am inteles ca nu ai deloc cunostinte de css. pozitionarea unui div in centrul absolut al paginii este probabil unul dintre cele maai complicate trick-uri de css facute vreodata.

Editat de xnoise, 15 februarie 2007 - 23:11.


#3
rocknum

rocknum

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 439
  • Înscris: 16.08.2006

 xnoise, on Feb 15 2007, 23:11, said:

ceea ce ceri tu este putin mai complicat. CSS-ul nu este TABEL.

pentru mai mult informatii urmareste link-ul de mai jos,

http://www.jakpsatwe...r-solution.html

PS: nu stiu cat de mult te ajuta acest link, tinand cont ca din postul tau am inteles ca nu ai deloc cunostinte de css. pozitionarea unui div in centrul absolut al paginii este probabil unul dintre cele maai complicate trick-uri de css facute vreodata.

ok deci este vorba de css. Asta ma interesa. Nu tin neaparat sa centrez ceva. Ci doar sa ramana pe pozitie. De exemplu am vazut o pagina unde erau 3 div uri  unul in stanga altul in centru iar celalalt in dreapta. Cand schimbam rezolutia la monitor ramaneau centrate sau relative cu ecranul. Adica nu le gaseam in partea stanga cum as fi gasit unul normal. Asta ma intereseaza, sa ramana centrate si relative cu pozitia initiala. Daca aveti un exemplu concret v-as fi recunoscator.
Multumesc   :coolspeak:

#4
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
<div align="center">
<div style="float:left;"></div>
<div style="float:left;"></div>
<div style="float:left;"></div>
<div style="clear:both"></div>
</div>

Asa o sa-ti stea centrate. Daca mai pui si width, poti sa te joci cu ele cum vrei

#5
xnoise

xnoise

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.310
  • Înscris: 08.02.2007
*add la ce a scris miromulos: sau poti folosi clearfix (pt css avansat, ca sa intelegi ce face ala acolo) :: google: clearing floats

*inca un add l;a ce a scris miromulos: solutia data de el este foarte buna pentru centrare pe orizontala, pe verticala, din pacate there is no easy way.

Editat de xnoise, 16 februarie 2007 - 10:22.


#6
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
Exista si o varianta relativ simpla la centrarea pe verticala:

- toate divurile se baga intr-un container cu display:block, daca nu ma insel
- pui div-urilor un padding-bottom enorm si un margin-bottom egal dar cu semnul minus in fata.

edit: ce am uitat eu la solutia cu centrarea orizontala e ca la primul div sa adaugi un style="margin:0px auto;"

Editat de miromulus, 16 februarie 2007 - 12:42.


#7
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 19.12.2006
Singura problema cu style="margin: 0px auto;"  este ca Internet Explorer nu o recunoaste. Poti sa faci urmatoarea chestie:

body { text-align: center }
continut { 
margin: 0px auto;
text-align: left;
}

Centrezi div-ul "continut" pe mijloc si pentru IE si pentru Firefox.

#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006

 sagarion, on Feb 17 2007, 14:55, said:

Singura problema cu style="margin: 0px auto;"  este ca Internet Explorer nu o recunoaste. Poti sa faci urmatoarea chestie:

body { text-align: center }
continut { 
margin: 0px auto;
text-align: left;
}

Centrezi div-ul "continut" pe mijloc si pentru IE si pentru Firefox.

Ce versiune de IE? Mie imi merge foarte bine in toate.

#9
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 19.12.2006
In IE 6, stiu ca in 7 sa remediat chestia asta desi nu am testat niciodata pentru ca urasc cum au aruncat butoanele in el.

#10
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu am intalnit niciodata problema de care zici tu in IE 6 si nu e nici pe departe prima oara cand margin:0px auto. Ba chiar poti sa-ti confirm ca IE stie de ea si reactioneaza in consecinta la alinieri. Poti sa-mi dai un exemplu unde nu a mers, poate ma lamuresc si eu ce s-a intamplat?

#11
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 19.12.2006

 miromulus, on Feb 18 2007, 21:34, said:

Nu am intalnit niciodata problema de care zici tu in IE 6 si nu e nici pe departe prima oara cand margin:0px auto. Ba chiar poti sa-ti confirm ca IE stie de ea si reactioneaza in consecinta la alinieri. Poti sa-mi dai un exemplu unde nu a mers, poate ma lamuresc si eu ce s-a intamplat?

La mine nu a functionat nici asta, nici cea cu { margin-left: auto; margin-right: auto; }. Gresesc eu oare undeva?

#12
CGF

CGF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.308
  • Înscris: 07.07.2005

 sagarion, on Feb 19 2007, 03:27, said:

La mine nu a functionat nici asta, nici cea cu { margin-left: auto; margin-right: auto; }. Gresesc eu oare undeva?
Asta merge pe IE6 garantat. Gresesti tu pe undeva.

#13
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 19.12.2006
Pai unde as putea sa gresesc. Positia obiectului care incerc sa-l centrez nu trebuie sa fie relativa? Ce alte greseli ar mai putea fi in afara de asta?
<?xml version="1.0" encoding="iso-9950-1"?>
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml/DTD/xhtml1-transitionl>
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
	<title>test</title>
	<style type="text/css">
		#continut {
			width: 760px;
			height: 600px;
			border: 1px solid #000;
			margin: 0px auto;
		}
	</style>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1" />
</head>

<body>

<div id="continut">
 
</div>
</body>
</html>

Editat de sagarion, 19 februarie 2007 - 12:57.


#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu m-am uitat foarte atent la ce ai facut tu dar intr-adevar nu merge. Am facut insa rapid un exemplu in care functioneaza fara nici o problema

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1" />
<title>Untitled Document</title>
</head>

<body>
<div align="center" style="margin:auto; width:800px; background-color:#CCCCCC;" align="center">asd</div>

</body>
</html>


#15
sagarion

sagarion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 162
  • Înscris: 19.12.2006
Pai este cam acelasi lucru. Tot de align="center" te-ai folosit, metoda mea era putin diferita.

Editat de sagarion, 19 februarie 2007 - 14:33.


#16
cnoise

cnoise

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 24.07.2006
din pacate intr-adevar, pe IE6 nu functioneaza margin-{orice}:auto . Daca merge, atunci este o simpla problema de stiluri default. De exemplu, in general, by default, IE6 centreaza tot ce prinde, deci in 90% din cazuri nu e nevoie de text-align:center.

Problema aceasta e rezolvata in IE7.

#17
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.613
  • Înscris: 25.01.2006
Mda, mi s-a trezit curiozitatea pentru ca in general divurile nealiniate la centru le float-am left sau right si am facut cateva teste. cnoise cam are dreptate.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate