Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Incalzire subventionata - Casa Verde, Blocul Verde

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#37
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Am citit documentul acela insa nu imi dau seama nici acum unde trebuie sa depun dosarul. Pana acum nu a aparut nici o firma acreditata din cate stiu, deci intrebarea mea e "Eu cu cine votez?". Si in afara de buletin, contract si prostia aia de la notar nu-mi mai trebuie nimic? Probabil sunt eu mai restrans la creier dar sincer, sunt la fel de nedumerit ca si atunci cand am inceput sa citesc documentul.

Nu mi-ar strica niste panouri solare subventionate de stat :D, ideea e buna si chiar dacaar fi ca programul Rabla, e mult mai bine decat nimic.

Edited by Cristist50, 31 October 2008 - 01:38.


#38
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 Cristist50, on Oct 31 2008, 03:35, said:

..unde trebuie sa depun dosarul. Pana acum nu a aparut nici o firma acreditata din cate stiu..Si in afara de buletin, contract si prostia aia de la notar nu-mi mai trebuie nimic? ..
Ca persoana fizica va trebui sa lucrezi cu una din firmele acreditate. Firma iti pregateste un dosar pe care-l depune la AFM. Dosarul poate fi acceptat sau respins.. Tu nu vei avea de a face decat cu firma respectiva.
Acreditarile de firme din cate inteleg vor avea loc in noiembrie, iar programul pt. public va incepe in Ianuarie

#39
hanako

hanako

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 29.12.2006
de acord cu scheleton - doar 'prostii' fac sharing la informatii. prostii astia ca noi. astazi a fost lansat un zvon ca din cele 20,000 de cereri 18,000 deja au fost depuse si aprobate. romania sa traiasca, si bineinteles, cetatenii ei!

#40
Silent Thunder

Silent Thunder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 28.11.2002
Cum sa fie depuse daca nici nu s-au inscris spre acreditare firmele importatoare/producatoare de echipamente?

#41
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 hanako, on Oct 31 2008, 18:43, said:

de acord cu scheleton - doar 'prostii' fac sharing la informatii. prostii astia ca noi. astazi a fost lansat un zvon ca din cele 20,000 de cereri 18,000 deja au fost depuse si aprobate. romania sa traiasca, si bineinteles, cetatenii ei!

fratilor,calmati-va,acest program va fi un fiasco total, ca si alte initiative ale grandiosilor ce ne conduc....in primul rind cred ca acest procent de 90% mie personal,imi jigneste inteligenta(atit cit oi fi avind).in al doilea rind,fie acele firme apartin "clientilor",fie vor da spagi grase ptr. acreditare,fie beneficiarii sint un target dinainte stabilit.....mai sanatos era un sistem de finantare ca in Italia,cu 55% de la stat ptr. centrala in condensare...alea nu-s la fel de ecologice ca panourile solare,dar nu tre' sa fim noi mai catolici decit papa ? tot ceea ce am imprumutat dinafara am interpretat,am distorsionat....si a iesit un rahat.
daca o ct. in condensare,nu din gama premium costa in jur de 50-60 mil,nu era mai corect sa vina statul cu 50%,asta insemnind ca tu sa scoti din buzunar cit ptr. o ct. conventionala ? cred ca merita nu atit ptr. eficienta energetica,macar de dragul reducerii emisiilor.....si ar fi beneficiat mult mai multa lume de acest ajutor,de la 250 mil. la 25-30 mil.e un pic de diferenta.....si atunci nici inteligenta noastra,poate ca nu s-ar fi simtit jignita.
lui Hanako, "doamna caldut" ii doreste in incheiere, un nivel scazut de adrenalina legat de aceasta gogomanie guvernamentala si pentru a trece mai usor peste aceasta dezamagire .....solara sau geotermala,ii propun sa vada partea buna a fenomenului de incalzire globala. ;)

#42
comm

comm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.05.2007
totusi in cazul (optimist) in care se va pune programul in aplicare - ce va acoperi subventia? ex pt sisteme solare : vor fi acoperite doar panourile solare sau si boilerul aferent, vasul de expansiune, pompa, automatizarea, etc? in ordonanta respectiva nu se precizeaza nimic concret...

#43
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003

 scheleton, on Oct 31 2008, 02:05, said:

Ca persoana fizica va trebui sa lucrezi cu una din firmele acreditate. Firma iti pregateste un dosar pe care-l depune la AFM. Dosarul poate fi acceptat sau respins.. Tu nu vei avea de a face decat cu firma respectiva.
Acreditarile de firme din cate inteleg vor avea loc in noiembrie, iar programul pt. public va incepe in Ianuarie

Ma intreb pe ce criterii poate fi respins un dosar, doar ai de depus 3 maxim 4 acte mari si late ....
Pot sa spuna probabil ca nu m-am nascut intr-o zi norocoasa, conform copiei de buletin?

Quote

1) actul de identitate, în copie;
2) actul de proprietate, contractul de concesiune ori contractul de locațiune, după caz, a imobilului sau a unității de proprietate individuală, în copie legalizată;
3) actul autentificat de notarul public, prin care proprietarul concedent sau proprietarul locator, își exprimă acordul privind efectuarea lucrărilor de instalare a sistemului, dacă este cazul;
4) documentul care atestă o situație particulară: căsătorie, desfacere căsătorie, schimbare nume și/sau prenume etc., dacă este cazul, în copie.

Edited by Cristist50, 05 November 2008 - 02:44.


#44
turistro

turistro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.07.2008
ordinul nr.1339/2008-ghidul de finantare a programului de inlocuire a sistemelor clasice care utilizeaza energie solara,geotermala si eoliana,publicat in monitorul oficial partea I nr.742 din 03.11.2008

#45
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 Cristist50, on Nov 5 2008, 02:41, said:

Ma intreb pe ce criterii poate fi respins un dosar, doar ai de depus 3 maxim 4 acte mari si late ....
Pot sa spuna probabil ca nu m-am nascut intr-o zi norocoasa, conform copiei de buletin?

se va merge pe principiul primul venit-primul servit, nu ar trebui sa existe probleme din punctul asta de vedere atata timp cat respecti ce scrie in ghid..

#46
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

 turistro, on Nov 5 2008, 10:21, said:

.. monitorul oficial partea I nr.742 din 03.11.2008
Stie careva, daca firmele instalatoare trebuie sa fie omologate ISO ? Apare pe undeva vreo astfel de prevedere?

#47
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006

 scheleton, on Nov 6 2008, 16:08, said:

Stie careva, daca firmele instalatoare trebuie sa fie omologate ISO ? Apare pe undeva vreo astfel de prevedere?


NU, nu apare!

#48
octavian1910

octavian1910

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.02.2008
Buna seara!
Am citit topicul din cap in coada dar tot n am inteles unde se depune documentatia, mai bine zis cei care afirma ca au depus-o unde au facut-o ?

#49
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 octavian1910, on Nov 7 2008, 16:57, said:

Buna seara!
Am citit topicul din cap in coada dar tot n am inteles unde se depune documentatia, mai bine zis cei care afirma ca au depus-o unde au facut-o ?

se depun prin ianuarie la anu',nici nu s-a intocmit lista cu firmele acreditate.

#50
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
Ministrul mediului si dezvoltarii durabile,
Attila Korodi


Bucuresti, 23 octombrie 2008.
Nr. 1.339.


ANEXA

GHID DE FINANTARE
a Programului de inlocuire sau completare a sistemelor clasice de
incalzire cu sisteme care utilizeaza energie solara, energie geotermala
si energie eoliana ori alte sisteme care conduc la imbunatatirea
calitatii aerului, apei si solului

...................................................
ARTICOLUL 6
Cuantumul finantarii


Finantarea se acorda:
a) in cazul operatorului economic, composesoratului sau ocolului silvic, in procent de pana la 50%, dar nu mai mult de 250.000 lei pentru un sistem, cu exceptia proiectelor executate in regiunea Bucuresti-Ilfov, pentru care finantarea se face in procent de pana la 40%, dar nu mai mult de 200.000 lei pentru un sistem;
b. in cazul unitatii administrativ-teritoriale, unitatii sau institutiei de invatamant, in procent de pana la 60%, dar nu mai mult de 300.000 lei pentru un sistem;
c) in cazul persoanei fizice, asociatiei de locatari sau organizatiei neguvernamentale, in procent de pana la 90%, dar nu mai mult de 25.000 lei pentru un sistem.

ARTICOLUL 7
Modalitatea de participare la Program


Solicitantii participa la Program prin doua modalitati:
a. solicitantul prevazut la art. 6 lit. a si b, numai prin modalitate directa, prin depunerea cererii de finantare la sediul Autoritatii, in cadrul sesiunilor de finantare, conform cap. II "Participarea la Program prin modalitate directa";
b. solicitantul prevazut la art. 6 lit. c), numai prin modalitate indirecta, prin depunerea cererii de inscriere la un instalator validat de catre Autoritate, conform cap. III "Participarea la Program prin modalitate indirecta"; c. instalatorul depune la sediul Autoritatii, in cadrul sesiunii de finantare stabilite de Autoritate, cerere de inscriere in vederea validarii participarii la Program, conform cap. III "Participarea la Program prin modalitate indirecta".
................................................................................
.......................................................
ARTICOLUL 10
Sesiunea de finantare


(................
(2) Pentru anul 2009, prima sesiune de finantare se organizeaza in perioada 3-28 noiembrie 2008.
................................................................................
.......................
sursa

#51
caldut

caldut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 21.09.2007

 george67, on Nov 9 2008, 17:16, said:

Ministrul mediului si dezvoltarii durabile,
Attila Korodi


Bucuresti, 23 octombrie 2008.
Nr. 1.339.


ANEXA

GHID DE FINANTARE
a Programului de inlocuire sau completare a sistemelor clasice de
incalzire cu sisteme care utilizeaza energie solara, energie geotermala
si energie eoliana ori alte sisteme care conduc la imbunatatirea
calitatii aerului, apei si solului

...................................................
ARTICOLUL 6
Cuantumul finantarii


Finantarea se acorda:
a) in cazul operatorului economic, composesoratului sau ocolului silvic, in procent de pana la 50%, dar nu mai mult de 250.000 lei pentru un sistem, cu exceptia proiectelor executate in regiunea Bucuresti-Ilfov, pentru care finantarea se face in procent de pana la 40%, dar nu mai mult de 200.000 lei pentru un sistem;
b. in cazul unitatii administrativ-teritoriale, unitatii sau institutiei de invatamant, in procent de pana la 60%, dar nu mai mult de 300.000 lei pentru un sistem;
c) in cazul persoanei fizice, asociatiei de locatari sau organizatiei neguvernamentale, in procent de pana la 90%, dar nu mai mult de 25.000 lei pentru un sistem.

ARTICOLUL 7
Modalitatea de participare la Program


Solicitantii participa la Program prin doua modalitati:
a. solicitantul prevazut la art. 6 lit. a si b, numai prin modalitate directa, prin depunerea cererii de finantare la sediul Autoritatii, in cadrul sesiunilor de finantare, conform cap. II "Participarea la Program prin modalitate directa";
b. solicitantul prevazut la art. 6 lit. c), numai prin modalitate indirecta, prin depunerea cererii de inscriere la un instalator validat de catre Autoritate, conform cap. III "Participarea la Program prin modalitate indirecta"; c. instalatorul depune la sediul Autoritatii, in cadrul sesiunii de finantare stabilite de Autoritate, cerere de inscriere in vederea validarii participarii la Program, conform cap. III "Participarea la Program prin modalitate indirecta".
................................................................................
.......................................................
ARTICOLUL 10
Sesiunea de finantare


(................
(2) Pentru anul 2009, prima sesiune de finantare se organizeaza in perioada 3-28 noiembrie 2008.
................................................................................
.......................
sursa


sa inteleg ca,prima sesiune e deja deschisa ? adica firmele gata-s deja agrementate ?....atunci mie-mi pute a smenuiala.

#52
george67

george67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 03.01.2007
asta am gasit pe site-ul ministerului.

Conform procedurii, imediat dupa finalizarea perioadei de inscriere a operatorilor economici, AFM are la dispozitie 15 zile pentru analizarea tuturor dosarelor depuse si validarea instalatorilor pentru anul 2009. Dupa expirarea termenului alocat validarii , Administratia Fondului pentru Mediu trebuie ca in termen de 3 zile lucratoare sa faca publica lista operatorilor acceptati in Program. Asta inseamna ca in jurul datei de 20 decembrie, cetatenii vor putea alege instalatorul la care doresc sa-si depuna dosarul in vederea obtinerii notei de acceptare in Program. Precizam ca cetatenii pot depune documentele, la un instalator validat, incepand cu data de 5 ianuarie 2009.


Serviciul Relatii Publice al Ministerului Mediului si Dezvoltarii Durabile


#53
comm

comm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.05.2007
CAPITOLUL II – PARTICIPAREA LA PROGRAM PRIN MODALITATE DIRECTĂ
Art. 8 ELIGIBILITATEA SOLICITANTULUI
(1) Pentru a participa la Programul Casa Verde prin modalitate directă, solicitantul trebuie
să îndeplinească cumulativ, o serie de criterii de eligibilitate.
(2) Solicitantul - operator economic, composesorat sau ocol silvic, trebuie să întrunească
criteriile prevăzute în Manualul de Operare al Fondului pentru mediu - ediția octombrie
2008, Partea a I-a ,,Generalități” - Criterii de eligibilitate referitoare la solicitant - Operatori
economici.
(3) Solicitantul - unitate administrativ-teritorială, trebuie să întrunească criteriile prevăzute
în Manualul de Operare al Fondului pentru mediu - ediția octombrie 2008, Partea a I-a
,,Generalități” - Criterii de eligibilitate referitoare la solicitant - Unități administrativteritoriale.
(4) Solicitantul - instituție de învățământ, trebuie să întrunească criteriile prevăzute în
Manualul de Operare al Fondului pentru mediu - ediția octombrie 2008, Partea a I-a
,,Generalități” - Criterii de eligibilitate referitoare la solicitant - Unități și instituții de
învățământ. În plus, trebuie să dețină în proprietate, concesiune sau administrare,
imobilului pe/în care se implementează proiectul.
(5) Pentru unitățile de învățământ, cererile de finanțare sunt depuse de către unitățile
administrativ-teritoriale.


respectiv

CAPITOLUL III – PARTICIPAREA LA PROGRAM PRIN MODALITATE INDIRECTĂ
Art. 15 ELIGIBILITATEA SOLICITANTULUI
(1) Pentru a participa la Programul Casa Verde prin modalitate indirectă, solicitantul
trebuie să îndeplinească cumulativ, o serie de criterii de eligibilitate.
(2) Solicitantul - persoană fizică, trebuie să întrunească următoarele condiții:
a) indiferent de cetățenia, domiciliul sau reședința sa, trebuie să dețină în proprietate,
concesiune sau locațiune, în România, imobilul pe/în care se instalează sistemul sau
unitatea de proprietate individuală în care se instalează sistemul;
B) să acționeze în nume propriu;
c) să susțină contribuția proprie.
(3) Solicitantul - asociație de locatari, trebuie să întrunească următoarele condiții:
a) membrii asociației de locatari să dețină în proprietate sau locațiune unități de proprietate
individuală din condominiul pe/în care se instalează sistemul;
B) să acționeze în nume propriu;
c) să susțină contribuția proprie.
(4) Solicitantul - organizație neguvernamentală, trebuie să întrunească următoarele
condiții:
a) să fie persoană juridică română;
B) să dețină în proprietate/concesiune/locațiune/administrare imobilului pe/în care se
instalează sistemul sau unitatea de proprietate individuală în care se instalează sistemul;
c) să acționeze în nume propriu;
d) să susțină contribuția proprie;
e) să nu se afle în procedură de dizolvare sau lichidare.
(5) Prin asociație de locatari se înțelege și asociația de proprietari.

#54
pRetoriaN_84

pRetoriaN_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 22.05.2006
programul de subventie de la stat referitor la susrsele de energie regenerabile

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate