Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior
 Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 

Daca te pricepi la alegerea RAM-ului...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005
Salut!
   AM atasat screenshot-urile facute pe analiza lui Cpu-z ca sa nu fie nevoie de multe explicatii si intrebari!
   Vreau sa-mi mai iau  512, pe langa  cei 512 deja existenti! In plus vreau sa vad si cum merge un 512 nou fata de cel vechi pt ca am parte numai de ecrane albastre... Si tare mult cred ca RAM-ul meu, vorba lui Cpu-z "no name", este  pardalnicul... Dar asta e o alta poveste...
    Avand in vedere datele problemei va cer si eu cateva sfaturi:
    1. Frecventa si parametrii la care merge actualul RAM sunt ok sau ar trebui umblat prin BIOS?
    2. Daca mai iau 512 RAM la ce ar trebui sa ma uit ca sa nu am probleme de compatibilitate? Eventual sa fac un dual chanel! Ma gandesc la Kingmax, apropo de "name"....

  Merci mult!

Fișiere atașate



#2
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 11.12.2006
1.la ce FSB ar trebui normal ramu tau sa lucreze... 333, 400 , 533 etc?
2. inca 512 ram sunt intotdeauna binevenitzi... dar cel mai bine e sa faci in dual channel dar nu cu memory noname... fiinda astia noname sunt garantate cel mult 3 ani iar cele de firma OCZ, kingston, kingmax etc. pana si PQI au garantzie lifetime...
3. k sa nu ai probleme de incopatibilitate ar trebui sa fie cam acceasi firma cu ramu actual..(chiar daka nu ar fi dual channel) ... o parere ar fi sa vinzi ramu noname si sa mai bagi nijte banutzi sa-ti iei unu cu garantzie pe viatza  :rolleyes:

#3
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005
Pai la mine procesorul merge pe FSB 266! O prima concluzie - RAM-ul potrivit ar fi un DDR400 (pc3200) ! Insa ma mai ingrijoreaza acest diagnostic:
https://sc.esupport....o...=1&BAV=3.55
Sandra mi-a dat acel;asi raspuns... maximum instable memory - 768 MB!!!!
Sa insemne ca nu pot pune decat 768 MB pe cele trei sloturi de Ram? Sau e vb de cantitatea de ram pe un slot?

#4
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 Lyvyoo, on Feb 14 2007, 15:51, said:

Pai la mine procesorul merge pe FSB 266! O prima concluzie - RAM-ul potrivit ar fi un DDR400 (pc3200) ! Insa ma mai ingrijoreaza acest diagnostic:
https://sc.esupport....o...=1&BAV=3.55
Sandra mi-a dat acel;asi raspuns... maximum instable memory - 768 MB!!!!
Sa insemne ca nu pot pune decat 768 MB pe cele trei sloturi de Ram? Sau e vb de cantitatea de ram pe un slot?

placa aia va duce atata ram cat vrea kt 400 (nu vad nicaieri o limitare pt 1g ram, mai studiaza cartea placii de baza, vezi ce zice ),  "maximum instable memory" = bullSxxx, poate maximum instalable memory (cateodata si limiata asta e tot bullsxxx).
baga linistit pana la 1 G , mai mult de atat nu se merita pe sistemul ala. dual ddr iara nu merge deci gandeste-te la un modul de 1G (si cele "noname" is bune, sycronul merge mai bine decat kingston uneori , mai ales pe sisteme "obosite" ).

#5
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 11.12.2006
1.merge un giga ram.. dar trebuie sa fiu de accord cu rotten nu se merita mai mult ..
2. si aia 768 reprezinta cantitatea de ram pe un slot cred... k orice placa de baza cred k suporta cel putin 2 gb chiar daka e kt400 (desi astea cred k suporta 3gb )

#6
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.512
  • Înscris: 05.06.2005

 AleXzibiT, on Feb 15 2007, 10:08, said:

2. si aia 768 reprezinta cantitatea de ram pe un slot cred...
Serios? Acu` ia zi-mi, s-a intamplat sa vezi vreun modul de 768Mb? :rolleyes:

#7
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005
Am atasat diagnosticul dat de Sandra! Ma nelinisteste acest "768"... Am mai sunat la firma de unde am cumparat compu' si mi-au spus ca pe kt400 au mai pus doua placute de 512 si au mers fara probleme, insa nu au incercat un o singura placuta de 1GB!

Fișiere atașate



#8
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.403
  • Înscris: 10.01.2005
Din ce am cautat pe net, cel mai potrivit RAM de 512 cred ca este DDR 512MB, PC3200, 400MHz, TSOP KINGMAX , aici chiar l aun pret excelent - 1.3mil http://www.torent.ro...op_kingmax.html
Sper sa nu faca figuri , pt ca celalalt slot are un 512 pc2700...
Si inca ceva...  E mai eficient sa cumpar un RAM de 1GB decat doua de 512? Placa mea nu suporta dual chanel! Ce diferenta de eficienta ar fi intre variantele de mai sus?

Editat de Lyvyoo, 15 februarie 2007 - 16:52.


#9
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 692
  • Înscris: 20.05.2006

 Lyvyoo, on Feb 15 2007, 16:49, said:

Din ce am cautat pe net, cel mai potrivit RAM de 512 cred ca este DDR 512MB, PC3200, 400MHz, TSOP KINGMAX , aici chiar l aun pret excelent - 1.3mil http://www.torent.ro...op_kingmax.html
Sper sa nu faca figuri , pt ca celalalt slot are un 512 pc2700...
Si inca ceva...  E mai eficient sa cumpar un RAM de 1GB decat doua de 512? Placa mea nu suporta dual chanel! Ce diferenta de eficienta ar fi intre variantele de mai sus?

prima incercare:
1024-256 = 768, ok, da de ce? ca ai 512 nu 256 ?

hmm eroare , inca o incercare :
256 * 3 banks, mai degraba, considerand ca nu e 2007 ci anul cand a fost facuta placa  (pe vremea aia nu exista modul de 512?!? )

MDA, m-a bagat si pe mine in ceatza povestea, cred ca e totusi o eraore

Poti alege orice ram , atata timp cat e la aceiasi frecventa,  timpi de lucru si  tensiune. Ar fi bine sa ai un singur modul de memorie (grija la latente) ca sa nu ai probleme de compatibilitate.

Editat de r0tt3en, 15 februarie 2007 - 21:25.


#10
AleXzibiT

AleXzibiT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 190
  • Înscris: 11.12.2006

 cods, on Feb 15 2007, 23:35, said:

Serios? Acu` ia zi-mi, s-a intamplat sa vezi vreun modul de 768Mb? :rolleyes:
nope nu am vazut.. my bad ... (vroiam sa zic 1gb  :newblush: )

Editat de AleXzibiT, 15 februarie 2007 - 21:22.


#11
IpsoInfo

IpsoInfo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 41
  • Înscris: 28.11.2005
merge sigur ,am avut eu aceeasi placa de baza si a mers cu 512 400 mhz si cu 512 333 bine mi cobora la 333 dar mergea ...eu zic sa-ti iei un brand ceva ca se vede diferentza !!!

#12
d4rkm4n

d4rkm4n

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 16
  • Înscris: 26.12.2006

 Lyvyoo, on Feb 15 2007, 16:21, said:

Am atasat diagnosticul dat de Sandra! Ma nelinisteste acest "768"... Am mai sunat la firma de unde am cumparat compu' si mi-au spus ca pe kt400 au mai pus doua placute de 512 si au mers fara probleme, insa nu au incercat un o singura placuta de 1GB!

» Supports up to 4.0GB DDR200/266/333SDRAM
placa ta de baza suporta maxim 4 GB RAM dupa cum bine vezi, dak nu crezi cauta pe site-ul oficial VIA....eu zic k in cazul tau cel mai bine ar fi sa pui un modul de 1 GB...2 de 512 se merita doar daca ai Dual Channel. Bafta! :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate