Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Centrale VAILLANT, VUW, VCW..

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5380 replies to this topic

#3115
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
@vdingo11 : Dupa parerea mea , pb. la tine ar fi de la temp.mare+apa dura = depuneri de calcar. Cheama pe cineva sa-ti curete centrala.
Eu am setata incalzirea pe 50 de grade si ACM pe 45 de grade . La deschiderea robinetului la 1/2 din debit, dureaza 30 sec. pana se simte apa calda si cam 50 sec pana vine la temp. reglata in centrala, dar am 12 m de teava de cupru neizolata intre CT si baie.

#3116
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 tinel231, on 13 ianuarie 2016 - 14:52, said:

cam 50 sec pana vine la temp. reglata in centrala
Multumesc de precizari.
O ultima intrebare: din momentul in care vine apa calda aceasta este continua sau mai vine la un moment dat si rece?
Ca sa stiu si eu daca la mine este aproape normal sau nu.

#3117
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 tinel231, on 12 ianuarie 2016 - 11:19, said:

..Si la mine ,cu centrala noua , apar variatii de temp . (nu asa de mari)  cand umblu la robinet sau la debit mic (2l/min) , dupa care se stabilizeaza temperatura.

Edited by tinel231, 14 January 2016 - 11:21.


#3118
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005

 servoman, on 11 decembrie 2015 - 23:56, said:

prin apasarea scurta a butonului minus de pe panoul centralei..
Am apasat-o si indica 1.5 bar. Nu m-as fi asteptat. Banuiesc ca e suficient.

#3119
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 07.09.2008
Este mai mult decat suficient.
Pentru majoritatea utlizatorilor de centrale trebue sa stiti ca fabricantii isi iau masuri de protectie in ceea ce priveste minimul s maximul de presiune din centrala. Astfel pentru valori sub 0,5 bari centralele se opresc din functionare iar pentru valori mai mari de 2,7-2,8 bari supapele de sigurantya incep sa deschida prin picurare si la 3 bari deschiderea este totala. Ca si concluzie orice centrala trebuie sa functioneze corect in domeniul 0,5 - 2,7 bari. Acestea sunt valori limita, dar fabricantii recomanda 1,2-1,5bari pentru functionarea la mijlocul acestui interval pentru a evita atingerea acestor valor limita. Ca o completare, trebuie evitata functionarea centralelor cu presiunea apropiata de 3 bar deoarece am vazut multe vase de expansiune "expandate", in special cele dreptunghiulare, din cauza atingerii valorilor de presiune de 3 bari.

#3120
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 27.10.2005

 servoman, on 16 ianuarie 2016 - 10:44, said:

Este mai mult decat suficient.
Pentru majoritatea utlizatorilor de centrale trebue sa stiti ca fabricantii isi iau masuri de protectie in ceea ce priveste minimul s maximul de presiune din centrala. Astfel pentru valori sub 0,5 bari centralele se opresc din functionare iar pentru valori mai mari de 2,7-2,8 bari supapele de sigurantya incep sa deschida prin picurare si la 3 bari deschiderea este totala. Ca si concluzie orice centrala trebuie sa functioneze corect in domeniul 0,5 - 2,7 bari. Acestea sunt valori limita, dar fabricantii recomanda 1,2-1,5bari pentru functionarea la mijlocul acestui interval pentru a evita atingerea acestor valor limita. Ca o completare, trebuie evitata functionarea centralelor cu presiunea apropiata de 3 bar deoarece am vazut multe vase de expansiune "expandate", in special cele dreptunghiulare, din cauza atingerii valorilor de presiune de 3 bari.
Multumesc. Stam linistiti, asadar.

Edited by xml, 16 January 2016 - 11:54.


#3121
radunre

radunre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.02.2009
@servoman, multumesc mult pt. raspunsul de la postul #3055.

Am uitat sa precizez ca din cand in cand 1-2/saptamana (dar parca tot mai des), cand centrala functioneaza pe incalzire sau apa calda, se aude un sunet ciudat, ca un rontait metalic neuniform. Am eliminat ca si sursa: pompa, ventilatorul si debitmetrul.
Teoretic a mai ramas bypass-ul. Cum as putea sa curat/demontez bypass-ul si vana cu 3 cai ?

#3122
Ralu_0994

Ralu_0994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2016
Buna seara,

Am si eu o intrebare legata de o centrala Vaillant turbotec, in aceasta seara a aparut o eroare de genul ""SER" pe display-ul sau, si nu mai dispare, care poate fi cauza?
Multumesc!
Scuze daca deranjez in vreun fel, nu asta mi-a fost intentia, nu am mai deschis niciun subiect pe niciun forum deci sunt putin paralela.

#3123
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Ralu, daca esti paralela este pentru ca asa esti tu, nu pentru ca ai pus o întrebare!

#3124
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007

 Ralu_0994, on 19 ianuarie 2016 - 00:28, said:

Buna seara,

Am si eu o intrebare legata de o centrala Vaillant turbotec, in aceasta seara a aparut o eroare de genul ""SER" pe display-ul sau, si nu mai dispare, care poate fi cauza?

Nu este eroare, este o notificare pentru necesitatea efectuarii intretinerii pentru centrala, a expirat nr de ore de functionare setat. Se poate seta din nou acest nr de ore sau dezactiva cu ajutorul meniului de diagnoza (parametrul d.84)

#3125
Ralu_0994

Ralu_0994

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2016

 BodCasa, on 19 ianuarie 2016 - 18:06, said:

Ralu, daca esti paralela este pentru ca asa esti tu, nu pentru ca ai pus o întrebare!

Multumesc! Dupa spusele tale, eu fiind paralela cu universul, pot cobori perpendicular pe o dreapta si iti pot exemplifica respectul meu fata de tine. Posted Image

 puzzlewood, on 20 ianuarie 2016 - 10:56, said:

Nu este eroare, este o notificare pentru necesitatea efectuarii intretinerii pentru centrala, a expirat nr de ore de functionare setat. Se poate seta din nou acest nr de ore sau dezactiva cu ajutorul meniului de diagnoza (parametrul d.84)
Va multumesc foarte mult pentru raspuns. Intr-adevar nu este o eroare, daca ar fi fost o eroare trebuia sa fie prezenta in cartea cu instructiuni de utilizare a centralei. Se pare ca acest interval de timp a fost setat de cei de la service, atunci cand au facut instalarea ei. Ieri au venit si au realizat revizia ei.

Edited by Ralu_0994, 20 January 2016 - 16:55.


#3126
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
va salut.
Am achizitionat pana la urma centrala 346 5-5 plus calormatic 370. Acum am o alta problema, imi trebuie cablu eBus si nu stiu de unde sa il procur.
Ceva idei de la vreun magazin din Constanta (sau online macar)?

#3127
creatorul

creatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 616
  • Înscris: 23.08.2004
Am o centrala VAILLANT ecoTEC plus VUW INT II 306/5-5
cu termostat SALUS 091FLVBC
http://www.salus-con...lant,694,p.html

Temperatura in camera e 21 grade iar termostatul e setat la 25 grade pe programul 4 (aceeasi temperatura 24h).
Am verificat comunicarea dintre dispozitive conform manualului si e ok.
Pur si simplu tine cumva centrala la flacara minima la 38-40 grade pe tur cand ea este setata la 55.
Am testat si fara termostat si merge foarte bine la 55 pe tur.
A mai avut cineva probleme cu acest model de termostat ?

Merci

Edited by creatorul, 21 January 2016 - 09:55.


#3128
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
@flp014 : Din cate stiu eu e un cablu obisnuit , doar ca e trifilar (cu 3 fire) .Cam ca la termostatele obisnuite ,doar ca are trei fire. Incearca la magazinele de bricolaj/electrice/electronice.Totusi,te-as sfatui sa intrebi inainte un meserias priceput ,pentru ca multe din cablurile care se vand in RO sunt din  aluminiu cuprat sau fier cuprat ,sa te ajute sa alegi unul de cupru 100%.

#3129
radunre

radunre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.02.2009
@flp014, eBus este un sistem de comunicatii prin 2 fire si include alimentarea (24V) la distanta a termostatului. eBus nu are polaritate ! (pinul 1-2 din centrala nu trebuie sa corespunda cu pinul 1-2 din termostat, poate fi 2-1). Conectarea la eBus se realizeaza numai cu centrala oprita.

Pentru acel termostat ai nevoie de un cablu litat cu sectiunea min. 2 x 0,5 mm patrati (se gaseste in magazinele de bricolaj/specialitate).
De ex. http://www.dedeman.r...yyup-2x0-5.html

Edited by radunre, 21 January 2016 - 11:03.


#3130
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 radunre, on 21 ianuarie 2016 - 10:59, said:

@flp014, eBus este un sistem de comunicatii prin 2 fire si include alimentarea (24V) la distanta a termostatului. eBus nu are polaritate ! (pinul 1-2 din centrala nu trebuie sa corespunda cu pinul 1-2 din termostat, poate fi 2-1). Conectarea la eBus se realizeaza numai cu centrala oprita.

Pentru acel termostat ai nevoie de un cablu litat cu sectiunea min. 2 x 0,5 mm patrati (se gaseste in magazinele de bricolaj/specialitate).
De ex. http://www.dedeman.r...yyup-2x0-5.html

Adica in loc de cablu eBus pot folosi un cablu normal bifilar?
Si atunci de ce producatorul recomanda acest cablu?

#3131
radunre

radunre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.02.2009
Sincer, nu am citit nimic despre ce recomanda Vaillant in materie de cablu eBus dar 100% se poate folosi cel din link-ul de mai sus :)
Am facut cateva instalari de Calormatic si functioneaza de ani buni. Am scris strict din experienta personala.

#3132
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Ralu_0994, on 20 ianuarie 2016 - 16:47, said:

Multumesc! Dupa spusele tale, eu fiind paralela cu universul, pot cobori perpendicular pe o dreapta si iti pot exemplifica respectul meu fata de tine. Posted Image


Chiar te rog....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate