Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

O sugestie pt foto la interior (update Panasonic fz20)

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
ovitelu

ovitelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.06.2005
eu asi recomnda un efort financiar si sa cumparati un Nikon D80 cu obiectiv 18-135 mm
http://www.dm.ro/ind...;dmr=NID8018135
cu obiectivul respectiv poate acoperi cam toate situatile care pot fii existente intr-o sala de sport (ma gandesc ca nu sta in tribune sa faca poze)

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostMateiA, on Feb 19 2007, 19:20, said:

AF mai rapid ca focus manual...poate la Hasselblad.

Whoa there horsie... daca stii sa folosesti focalizarea cum trebuie (punctul din mijloc pe ceva cu contrast) AF e fenomenal de rapid comparativ cu cel manual chiar si pe un DSLR Canon cu kitul ala naspa.

#21
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postsarpeco, on Feb 21 2007, 14:43, said:

Iar ca pret, un bridge performant se apropie de un DSLR entry level.  Din punctul meu de vedere, trecerea de la un bridge la altul mai bun nu prea merita.
Un Fuji S6000FD/S6500FD este pe net in jur de 320-350$. Un DSLR sare de 900-1000$ cu obiectiv kit. Nu prea seamana...
Iar ca utilizare, S6000FD este cel mai aproape de utilizarea DSLR, cu exceptia faptului ca are preview live pe LCD, nu in vizor.

#22
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Actually, lumea se referea la Panasonic FZ50 si Pentax K100D sau Nikon D40 sau Canon 350D, care sunt destul de apropiate ca pret.

Edited by AlexIP, 22 February 2007 - 00:47.


#23
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAlexIP, on Feb 21 2007, 17:47, said:

Actually, lumea se referea la Panasonic FZ50 si Pentax K100D sau Nikon D40 sau Canon 350D, care sunt destul de apropiate ca pret.
In citatul de mai sus se face referire clara la un bridge versus DSLR.

#24
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View PostSuperDuper, on Feb 23 2007, 00:08, said:

In citatul de mai sus se face referire clara la un bridge versus DSLR.

Si eu ce am zis? FZ50 e bridge, restul DSLR. M'am gandit eu ca trebe paranteza pusa peste DSLR-uri. :D

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostAlexIP, on Feb 22 2007, 20:23, said:

Si eu ce am zis? FZ50 e bridge, restul DSLR. M'am gandit eu ca trebe paranteza pusa peste DSLR-uri. :D
Sorry, cred ca nu ma mai prind de fineturile limbii romane :D Baga parantezele  :notangel:

#26
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
Sunt curios daca initiatorul topicului mai trece pe aici, nu de alta dar vad ca iar se aprinde discutia cutare vs. cutare.

#27
canon_lover

canon_lover

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2006

View PostMateiA, on Feb 17 2007, 13:35, said:

AlexIP, nu am dubii ca un DSLR nu face diferenta...dar cat de mare?


Sufient  de mult ca sa-ti doresti sa mai cumperi o lentila ,si inca una ,apoi alta ,si un blitz si un trepied ,si apoi un filtru ,si dupa aceea sa faci un upgrade la body si .............nici n-ai idee la cite esti tentat sa renunti pentru ce am insirat pina aici!!!

#28
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
La Canon se dau lentilele separat?  :naughty:

#29
canon_lover

canon_lover

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2006

View PostKunzite, on Feb 26 2007, 15:06, said:

La Canon se dau lentilele separat?  :naughty:
very funny!!!!!
bine ca esti tu destept!
De ce te miri la pentax se dau la metru?

Edited by canon_lover, 26 February 2007 - 21:10.


#30
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Nu, vin intr-un ansamblu numit obiectiv :P

#31
canon_lover

canon_lover

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.08.2006

View PostKunzite, on Feb 26 2007, 16:15, said:

Nu, vin intr-un ansamblu numit obiectiv :P

   Pacat ca nu ai inteles ca am facut misto de tine(am zis asa la modul finut) ,continui sa incerci sa te certi cu oricine posteaza pe forum .Ai cumva un scop in viata din asta? Eu zic ca este mai bine sa ne lasi o perioada macar pina te mai maturizezi si  ,dupa ce o sa primesti si cartea de identitate revino poate atunci o sa reusesti sa te stapinesti si sa nu mai fii asa frustrat.
Acum serios vorbind mie unul mi s-a cam siluit de acest forum, peste tot nu vezi decit inteligenta debordanta a cite unui personaj care incearca si el sa fie bagat in seama si sa-si impuna brandul favorit chiar si atunci cind nu are nici o  legatura cu subiectul topicului.
  Si cu acestea eu va salut si imi pare rau ca am fost membru al acestui forum(sectiunea Dslr in mod special)
  Toata stima si respectul pentru AlexIP si Cadyllac si daca vor vrea sa discutam vreodata ma pot gasi pe mail eu unul pe aici nu mai trec.

#32
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Hope you're happy, K, ai mai gonit inca unul.

#33
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Decizia lui. Chit ca reactia lui e "un pic" aiurea, si dintr-o mica intepatura nevinovata a ajuns la insulte si la "eu imi iau jucariile si plec". Dar nu ma astept sa intelegi asta.

#34
catalindita

catalindita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.02.2007
Tin sa va multumesc foarte mult si in numele fiului meu Alex care stia ce intentie am de pe forum asa ca nu a mai fost chiar o surpriza.  Am achizitionat Canon 400D body si blitz Canon 430 EZ, mai ramane un obiectiv in limita a 7-800 ron ca mai mult nu mai am nici daca ma prostituez.  Am rugamintea sa ma indrumati si de data aceasta deoarece cunostintele noastre in domeniu sint slabe si nu ne permitem sa facem incercari. Daca se poate o sugestie pt. un obiectiv care sa se descurce in condiitiile unei lumini slabe , focalizare decenta si ce mai trebuie la foto baschet. VA MULTUMESC !!!

#35
meios4us

meios4us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 15.01.2006
As zice macar un Tamron 28-75/2.8. Dar e vreo 350 de euro. Nu as recomanda nimic mai ieftin. Deja cand zici low light te-ai urcat cu pretul destul de sus. Ieftin si bun pt mai multe, dar nu stiu daca i-ar placea ceva "fara zoom", e 50/1.8. Nu prea ai ce sa iei in banii aia :( Decat niste pocnitori din astea chiare cu care nu stiu ce poate face. In fine, ideea e ca daca luati asa, in limita bugetului, va veni o vreme cand va trebui sa le schimbe, pt ca nu va mai fi multumit de calitate. Si se pierd bani sigur in felul asta. Mai bine mai sta sau luati un 50/1.8 pana una alta: e vreo 3.5 mil nou. Parerea mea :)

#36
catalindita

catalindita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.02.2007

View Postmeios4us, on Feb 27 2007, 17:02, said:

As zice macar un Tamron 28-75/2.8. Dar e vreo 350 de euro. Nu as recomanda nimic mai ieftin. Deja cand zici low light te-ai urcat cu pretul destul de sus. Ieftin si bun pt mai multe, dar nu stiu daca i-ar placea ceva "fara zoom", e 50/1.8. Nu prea ai ce sa iei in banii aia :( Decat niste pocnitori din astea chiare cu care nu stiu ce poate face. In fine, ideea e ca daca luati asa, in limita bugetului, va veni o vreme cand va trebui sa le schimbe, pt ca nu va mai fi multumit de calitate. Si se pierd bani sigur in felul asta. Mai bine mai sta sau luati un 50/1.8 pana una alta: e vreo 3.5 mil nou. Parerea mea :)

Tamron 28-75/2.8 unde il gasesc la f64?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate