Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Navteq coverage area

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Salut,

M-am gandit sa-i intreb pe cel de la Navteq , pe cand acoperire 100% pentru Romania. Dupa ce m-au trimis la Navigon, apoi Navigon m-a trimis inapoi la Navteq  :worthy: , iata ce-am obtinut:

Thank you for your enquiry about the availability of the map for Romania.

NAVTEQ is working on the development of coverage in Romania. We intend to continue the expansion of our coverage  over time, as we do with all our database products.  Due to the highly complex process involved in compiling and integrating NAVTEQ Maps into navigation systems, it may take up to one year for consumers to have access to these new maps.  It is also depending on the navigation system manufacturers and car manufacturers to make it available to their system.



When responding, please refer to this email including your reference number.

With kind regards,

NAVTEQ Customer Service Centre
PO Box 501
7300 AM APELDOORN
THE NETHERLANDS
International Toll Free Number: 00800 18 23 53 22 Local Toll Free Number Germany: 0800 181 6065 Local Toll Free Number France: 0800 914 478 Local Toll Free Number Italy: 800 781 145 Telephone Number: +31 555 384 245 Fax Number: +31 555 433 947

P.S. In acest moment Romania este acoperita in proportie de 10% de hartile furnizate de Navteq, iar in acel 10% se integreaza si orasul meu. Folosind Navigon MN6, am fost extrem de surprins sa constat ca nu are nici o greseala de cartografiere, nu ma trimite pe interzis, stie stradutele mici.. pe scurt, sunt extrem de multumit.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
spune ca te referi la Bucuresti sau Timisoara. pentru ca in Constanta nu are acoperire decat 5% :) pentru cele doua are 100% din cate stiu

#3
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Pai eu cred ca in cei 10% coverage, intra Timisoara, Bucuresti si Major Roads.

 MembruAnonim, on Feb 7 2007, 23:28, said:

spune ca te referi la Bucuresti sau Timisoara. pentru ca in Constanta nu are acoperire decat 5% :) pentru cele doua are 100% din cate stiu


#4
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 17.05.2004
Si la mine la Opel merge tot cu soft de la Navteq dar ce am gasit nu include nici macar ungaria(siemens ncdr 1100)

#5
stancosti

stancosti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.06.2007
tocmai am primit un iWay250c, care are un sistem NAVTEQ on board.
ma poate ajuta cineva cu harti pentru romania?

eu as schimba softul cu bucurie daca s-ar putea!

#6
megabyte1986

megabyte1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2007
si eu am luat un opel vectra cu navigatie de la navteq si stau in bucuresti. intrebarea mea este de unde pot face rost de harta romaniei asa cum este doar cu acoperirea de 5%? stie cineva ?

#7
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
pentru navigatiile de pe auto care au intrare AV si touch screen se poate folosi un "black box" prin care se poate rula alt soft de navigatie.

#8
stancosti

stancosti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.06.2007

 cristian11, on Jul 12 2007, 11:20, said:

pentru navigatiile de pe auto care au intrare AV si touch screen se poate folosi un "black box" prin care se poate rula alt soft de navigatie.

modelul Lowrance iWay 250c nu este sistem auto. se moteaza ca orice pda, numai ca nu suporta sistem windows. asa mi-ar fi fost usor sa montez igo. are cineva o solutie?

#9
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 stancosti, on Jul 12 2007, 13:03, said:

modelul Lowrance iWay 250c nu este sistem auto. se moteaza ca orice pda, numai ca nu suporta sistem windows. asa mi-ar fi fost usor sa montez igo. are cineva o solutie?

@stancosti
raspunsul nu era pentru tine, ci pentru "megabyte1986" ;)
tie ti-am adresat o intrebare in celalalt post (ca ai scris despre aceiasi problema in mai multe locuri). asa ca, un pic de atentie nu strica! ;)
PS: iar aparatul tau este PNA, nu PDA si nu sunt sigur daca nu are Linux (nu am gasit specificatii detaliate). Daca e cu Linux, adio iGO sau Mio!

#10
megabyte1986

megabyte1986

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.07.2007

 cristian11, on Jul 12 2007, 11:20, said:

pentru navigatiile de pe auto care au intrare AV si touch screen se poate folosi un "black box" prin care se poate rula alt soft de navigatie.

D asta stiam, dar am citit tot aici k exista o harta pt romania care include doar timisoara, bucuresti si drumurile principale dintre localitati. eu asta vreau sa stiu dak exista intradevar o astfel d harta si de unde pot face rost d ea. ms mult xcum.
mi se pare o mare tampenie chestia asta cu navi doar unele tari. dak cumpar d ex o masina din romania cu navigatie cu tot, aia nu imi dau nicio harta nimik??? sau imi dau tot o harta cu europa??? este asa de greu sa adapteze hartile pt PDA sau cele de pe GPS-uri incat sa fie compatibile cu navigatiile de la masini??

Edited by megabyte1986, 14 July 2007 - 12:57.


#11
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 megabyte1986, on Jul 14 2007, 13:55, said:

D asta stiam, dar am citit tot aici k exista o harta pt romania care include doar timisoara, bucuresti si drumurile principale dintre localitati. eu asta vreau sa stiu dak exista intradevar o astfel d harta si de unde pot face rost d ea. ms mult xcum.
mi se pare o mare tampenie chestia asta cu navi doar unele tari. dak cumpar d ex o masina din romania cu navigatie cu tot, aia nu imi dau nicio harta nimik??? sau imi dau tot o harta cu europa??? este asa de greu sa adapteze hartile pt PDA sau cele de pe GPS-uri incat sa fie compatibile cu navigatiile de la masini??

...si ce faci doar cu citeva orase si drumuri? nu este mai bine sa ai toata harta? si apropo de navi pe CD. mare atentie in zilele calduroase! Tocmai am vorbit cu cineva caruia i se "busise" cd-ul de navi si pe care-l tinuse in torpedoul de la partea superioara a bordului!

#12
eporteka

eporteka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.02.2009
Stie cineva de harta pentru Romania pentru sistem navi original Subaru? navi sistemul este Kenwood

multumesc!

#13
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 eporteka, on Feb 11 2009, 12:09, said:

Stie cineva de harta pentru Romania pentru sistem navi original Subaru? navi sistemul este Kenwood
multumesc!
Daca Subaru tau este MY07 da...da-mi un pm daca vrei. La astea noi (mai 'cuminti' din pacate dupa gustul meu)...inca nu stiu, nici macar nu am vazut ce NAVI au.
Iti spun de pe acum...nu te astepta sa fii foarte impresionat. Nu se compara cu o navigatie pe PNA/PDA/Smartphone (ca si detalii)

#14
mdkbgdn

mdkbgdn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2009

 cristian11, on Jul 12 2007, 11:20, said:

pentru navigatiile de pe auto care au intrare AV si touch screen se poate folosi un "black box" prin care se poate rula alt soft de navigatie.

imi poti spune te rog mai multe despre cum as putea utiliza un alt sistem de navigatie daca indeplinesc conditiile AV si touch screen.

am un prius din 2006 dar nu are harti decat pana la austria si am inteles ca le sunt furnizate de navteq .... pot utiliza oare pda - navigator cu soft IGO in masina?

multumesc mult

#15
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 mdkbgdn, on Apr 2 2009, 10:04, said:

imi poti spune te rog mai multe despre cum as putea utiliza un alt sistem de navigatie daca indeplinesc conditiile AV si touch screen.
multumesc mult
... si bineinteles "black box-ul (sau gps box)! ;)
care este, in putine cuvinte, un navigator fara ecran dar cu iesire AV sau RGB ce se conecteaza la monitorul autoturismului.
Descrierea este sumara, pentru ca treaba e mai complicata si ar trebui facuta de cineva care se pricepe.

#16
nickborota

nickborota

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.11.2007

 cristian11, on 2nd April 2009, 10:20, said:

... si bineinteles "black box-ul (sau gps box)! ;)
care este, in putine cuvinte, un navigator fara ecran dar cu iesire AV sau RGB ce se conecteaza la monitorul autoturismului.
Descrierea este sumara, pentru ca treaba e mai complicata si ar trebui facuta de cineva care se pricepe.

este vre-un nume de marca sau de unde se poate cumpara un asemenea navi?

si eu am un prius cu touch screen si intrare av.


Doamne'ajuta.

#17
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

 nickborota, on 31st July 2009, 09:07, said:

este vre-un nume de marca sau de unde se poate cumpara un asemenea navi?

si eu am un prius cu touch screen si intrare av.
Doamne'ajuta.

cauta pe siteurile de vanzari;
ai intarziat cu 2 zile; am avut unul si l-am dat!

#18
valy_ichim

valy_ichim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.12.2006

 subarufan, on 11th February 2009, 21:51, said:

Daca Subaru tau este MY07 da...da-mi un pm daca vrei. La astea noi (mai 'cuminti' din pacate dupa gustul meu)...inca nu stiu, nici macar nu am vazut ce NAVI au.
Iti spun de pe acum...nu te astepta sa fii foarte impresionat. Nu se compara cu o navigatie pe PNA/PDA/Smartphone (ca si detalii)

Din informatiile pe care le am navigatia ta ar trebui sa se bazeze pe o harta compilata de Garmin cu sursa NAVTEQ. Nu iti pot garanta asta dar uita-te AICI.

Si apropo de NAVTEQ. Intamplator lucrez pentru ei, dar nu intern ci printr-o agentie partenera. In Septembrie 2008 si-au deschis birou in Bucuresti. De atunci au inceput sa cartografieze. Si o tin asa astfel incat in Decembrie 2009 va fi lansat primul update major al bazei lor de date cu mai toate orasele din Romania la nivel de prime coverage (ei au 3 standarde: major roads, complete, prime). Daca pana acum erau doar Bucuresti si Timisoara pe harta si in rest mai nimic util incepand cu luna Dec a.c. lucrurile se vor schimba. Apoi cu inca doua update-uri, in Martie si Iunie 2010, harta Romaniei va fi la nivel de prime coverage ceea ce este mai mult decat util luand in calcul sumedenia de dispozitive care au la baza o harta NAVTEQ.

Porblema este ca dupa aceste update-uri trimestriale baza de date va trebui prelucrata / adaptata pentru versiunile comerciale - si aici vorbesc de PND, Auto, s.a.m.d. Asta va mai lua ceva timp din pacate. Spre exemplu Garmin ofera comercial o actualizare a hartii dupa 5 luni de la momentul actualizarii NAVTEQ. Adica daca in Martie va fi un update major in Romania pe Garmin il veti gasi in August. La auto este un termen si mai mare, intre 9 luni si 12 luni.

Pe NAVTEQ.com puteti gasi multe chestii interesante, mai ales posibilitatea de a descarca un punct de interes direct de pe aplicatia de mapping si apoi upload in sisteme de navigatie. Romania va avea si ea puncte de interes "mai serioase" in Martie, pe acel site.

Si inca ceva, un mare avantaj cu noua harta va fi si pentru utilizatorii de Nokia Maps sau Ovi Maps sau aplicatii turn-by-turn pentru iPhone (Navigon, s.a.m.d).

Parerea mea este ca daca mai asteptati cateva luni sau maxim un an veti avea harta premium pentru navigatiile voastre, indiferent ca vorbim de auto sau PND, daca au la baza NAVTEQ.

Numai de bine!

Vali

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate