Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 

pentru toti cei ce cred ca cunosc religia Islamica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#37
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
In tarile islamice (gen Iran, Arabia Saudita samd) exista atei? Exista libertatea credintei si libertatea de opinie? Poate un ateu accede intr-o functie publica inalta? Intreb si eu, ca n-am fost pe acolo.

#38
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostUnixMarius, on Feb 11 2007, 11:34, said:

Mda . Si de ce asa de mare discrepanta intre ceea ce Alah/Mohamed a poruncit sa se faca si ceea ce se intampla azi , nu in tari aiurea ce in tari care au legea Islamica la baza? . Oare unde s-a gresit?

Oamenii sint oameni, nu sunt perfecti si pot gresi oricand. Atunci cand exista si anumite interese politice, religia este folosita ca un mijloc de control. Si ideologiile pot fi in acelasi mod. Gandeste-te cum sunt tratati crestinii in unele state cu ideologie comunista. Uite, unii oameni se cramponeaza de Arabia Saudita, dar nu se gandesc ca in tari cum ar fi China, Vietnam, Coreea de Nord crestinii nu sunt liberi sa-si manifeste religia (am mai scris asta intr-o postare anterioara, stiu ca ma repet).

#39
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostUnixMarius, on Feb 11 2007, 11:18, said:

:huh: Io stiam ca religia Crestina are la baza Biblia , nu doar o parte a ei , si anume aia care ii convine.
Crestinismul are la baza in primul rand Noul Testament. Mai exact, crestinismul imbina traditi din iudaism pe care le imbogateste, le dezvolta, cu marturia Noului Testament. Crestinismul este religia celor care marturisesc credinta in Iisus Cristos, pe care-l recunosc drept Fiu al lui Dumnezeu si purtatorul unui mesaj universal de mantuire propovaduita de apostoli.

View PostUnixMarius, on Feb 11 2007, 11:18, said:

Mda , posturile ei par mai tendentioase , poate o fi avand o pata pe Islam . Chestia nu e asta , ce faptul ca pana acuma nici unul dintre "colegii" nostri musulmani nu a contrazis-o cu argumente beton , sau ce-l putin nu am sesizat eu . De cateva zile rog un musulman(ca) sa contraargumenteze pe un topic si ea produce atacuri la persoana . Devine penibil , dar asta este . Nu am vazut-o pe armonie spunand "Fuck Islam" sau "Fuck Iudaism" or "fuck Crestinism" . Sa fim seriosi , chiar daca o face cu mai mult patos si vehementa , si da copy paste se poate sa fie contrazisa de catre ei . C`mon , singurul site adus de catre ei a fost a unui site din romania condus de catre musulmani care nu numai ca nu prea contine "invatatura" , sau nu vad io, dar si incita la ura de rasa . Sa fim seriosi ........ pot sa continui asa pana maine dimineata . Nu Armonie e problema aicea . Dar asta am mai spus-o .  :console:
Nu a zis "fuck Islam" dar nici mult nu mai avea din moment ce a zis "si tampitul tau Allah", fapt pentru care si-a si luat suspend.

In alta ordine de idei, si am mai zis-o de nu stiu cate ori... responsabilitatea afirmatiilor apartine celui care le face si are datoria sa le dovedeasca. Nu au altii datoria sa dovedeasca contrariul afirmatiilor respectivului. Daca acuz pe cineva ca face o afirmatie falsa o fac deoarece argumentele prezentate de respectivul sunt gresite sau insuficiente, si nu neaparat fiindca am eu alta parere.

Iti amintesti cand tihomir a venit cu citate din Talmud rupte din contest si voi l-ati acuzat de acelasi lucru? S-a inchis thread-ul fara sa aduceti contraargumente sau sa explicati acele citate. Si v-am dat dreptate... nu merita. Nu cred ca iti amintesti sau nu vrei sa-ti amintesti ca acum altfel te-ai fi comportat aici... si nu ai mai fi cerut contraargumente.

Edited by Megara, 11 February 2007 - 11:48.


#40
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Postblackcat, on Feb 11 2007, 11:39, said:

In tarile islamice (gen Iran, Arabia Saudita samd) exista atei? Exista libertatea credintei si libertatea de opinie? Poate un ateu accede intr-o functie publica inalta? Intreb si eu, ca n-am fost pe acolo.

Da, sint convinsa ca si acolo exista persoane care nu cred in divinitate. In Iran sunt comunitati de crestini, evrei, adepti ai religiei Baha'i, iar in Arabia Saudita exista crestini (diplomatii, precum si crestinii care lucreaza pe teritoriul acestei tari). Din cate stiu eu, sper sa nu gresesc, pot sa isi exercite credinta, dar nu intr-un mod "ostentativ" (nu gasesc un cuvant potrivit, de-aia am si pus ghilimele), deoarece apropoape intreaga populatie a acestor state are ca religie Islamul.
In ceea ce priveste accederea in functii inalte, este foarte posibil ca o persoana care nu isi declara in mod deschis ateismul sa aiba un astfel de post. O sa ma interesez pentru a-ti da un raspuns mai complet, ok?

#41
intrare

intrare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 11.01.2003

View PostSarrita81, on Feb 11 2007, 11:51, said:

Da, sint convinsa ca si acolo exista persoane care nu cred in divinitate. In Iran sunt comunitati de crestini, evrei, adepti ai religiei Baha'i, iar in Arabia Saudita exista crestini (diplomatii, precum si crestinii care lucreaza pe teritoriul acestei tari). Din cate stiu eu, sper sa nu gresesc, pot sa isi exercite credinta, dar nu intr-un mod "ostentativ" (nu gasesc un cuvant potrivit, de-aia am si pus ghilimele), deoarece apropoape intreaga populatie a acestor state are ca religie Islamul.
In ceea ce priveste accederea in functii inalte, este foarte posibil ca o persoana care nu isi declara in mod deschis ateismul sa aiba un astfel de post. O sa ma interesez pentru a-ti da un raspuns mai complet, ok?

Sarrita81, m-am interesat pentru tine si uite ce am aflat aici "Foreign Office says of Saudi Arabia: "The importation and use of narcotics, alcohol, pork products and religious books, apart from the Koran, and artefacts are forbidden.""
Un exemplu clar de toleranta islamica wahabbita. Ma gandesc ca stii ca in Romania, Uk sau alte tari din Europa e permis sa ai asupra ta Coran sau alte simboluri islamice.

Daca doresti te mai poti interesa de numarul de biserici crestine din Arabia Saudita. E interesant ca musulmanii cer drepturi care ei nu le ofera in tarile musulmane.

Am 2 intrebari pentru tine: 1.daca ai putea sa explici urletele de bucurie din multe tari islamice dupa 9/11.
2. Am observat demonstratii de masa cu sute de mii de oameni urland pe strazi impotriva caricaturilor cu Mahomed. De ce acei oameni nu ies pe strada sa urle atunci cand fratii lor musulmani se explodeaza si omoara alti oameni?

Multumesc.

#42
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Postintrare, on Feb 11 2007, 12:54, said:

Sarrita81, m-am interesat pentru tine si uite ce am aflat aici "Foreign Office says of Saudi Arabia: "The importation and use of narcotics, alcohol, pork products and religious books, apart from the Koran, and artefacts are forbidden.""
Un exemplu clar de toleranta islamica wahabbita. Ma gandesc ca stii ca in Romania, Uk sau alte tari din Europa e permis sa ai asupra ta Coran sau alte simboluri islamice.

Daca doresti te mai poti interesa de numarul de biserici crestine din Arabia Saudita. E interesant ca musulmanii cer drepturi care ei nu le ofera in tarile musulmane.

Am 2 intrebari pentru tine: 1.daca ai putea sa explici urletele de bucurie din multe tari islamice dupa 9/11.
2. Am observat demonstratii de masa cu sute de mii de oameni urland pe strazi impotriva caricaturilor cu Mahomed. De ce acei oameni nu ies pe strada sa urle atunci cand fratii lor musulmani se explodeaza si omoara alti oameni?

Multumesc.

Da, stiam ca daca mergi in KSA nu poti avea la tine simboluri/carti religioase alor alte religii. Ei cerceteaza temeinic si bagajele cetatenilor sauditi care au calatorit in strainatate, am o prietena nascuta in KSA (a propos, provine dintr-o familie destul de mare, sunt 5 surori si toate vorbesc o engleza impecabila, au putut sa aleaga ce facultate au dorit sa urmeze, fie in Ryadh, fie in strainatate, iar 3 dintre ele au ales facultati de la ele din tara, una in UAE - la Sharjah, si ultima dintre ele in Elvetia; de aceea nu este bine sa generalizam aspectele negative sau cele pozitive, pentru ca peste tot exista exceptii).
Dar un crestin are neaparat nevoie de acestea pentru a se ruga cand se duce intr-o astfel de tara, mai ales ca stie la ce sa se astepte? Acestea sunt regulile lor, wahabbinii sunt unici in lume, atata timp cat ei detin puterea, fac ceea ce vor pe teritoriul lor. Ei interpreteaza intr-un mod eronat Qu'ran-ul, dar ce pot face ceilalti musulmani pentru a schimba acest lucru?

Daaa, in tarile din Europa e permis 'sa ai asupra ta Coran sau alte simboluri islamice'. Insa sa stii ca nu este chiar usor sa calatoresti cand ai un nume arab, sau esti imbracat intr-un anumit fel care denota apartenenta ta religioasa. Controalele sunt mult mai riguroase, dureaza mai mult pana iti primesti biletul, cei de la aeroport au grija sa ceara si OK-ul unui superior... Crede-ma, stiu ce spun. Am cunostinte care provin din tari arabe, deci au nume arabesti, dar sunt crestini, si nici lor nu este usor cand calatoresc. Si fereasca Dumnezeu sa ai pe tine un tricou pe care sa scrie ceva in araba :)  


Din cite stiu eu, in KSA nu exista biserici crestine, dar poti sa cauti despre "underground Christian church in KSA". Stiu ca unii crestini de acolo se intrunesc in case particulare, in cerc foarte restrans.

Ok, acum intrebarile tale:
1) Nu pot sa le explic, pot doar sa le condamn... Sunt convinsa ca era vorba despre oameni manati de un instinct de turma, carora li s-a spus sa iasa pe strada si sa se comporte in acel mod. Sunt convinsa ca au fost indemnati, condusi de cineva. NICI UN OM NU AR TREBUI SA SE BUCURE CAND MOR OAMENI NEVINOVATI!!! Iar musulmanilor li se cere sa fie toleranti, sa respecte si viata animalelor, ce sa mai zicem de oameni.

2) Kinda' offtopic now: Demonstratiile impotriva caricaturilor au fost un pic exagerate, musulmanii ar fi trebuit sa fie mai diplomati, insa la furia si indignarea lor a contribuit faptul ca respectiva publicatie daneza nu si-a cerut scuze si a invocat 'libertatea de exprimare', 'dreptul la libera expresie'. Si nu au fost sute de mii, au fost citeva sute intr-o tara, citeva sute in alta tara...
Eiii, cand este vorba despre asa zisi 'musulmani' care omoara oameni nevinovati, sa stii ca majoritatea musulmanilor care traiesc in tari din Europa sau in SUA stau si se intreaba cum se va schimba viata lor de acum inainte, ce masuri se vor lua impotriva musulmanului normal, care lucreaza ca orice om si isi practica religia in mod corect.
Crede-ma, nici un musulman cu frica de Allah nu o sa se bucure cind un alt om este ucis.

Nu ai pentru ce sa imi multumesti, te astept si cu alte intrebari, sau chiar cu noi intrebari din aceasta postare, daca nu m-am facut inteleasa.

#43
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

  
      Am sa contrez argumentele aduse de “armonie”.OK!
  <h3 style="margin-left: 0.25in;">A afirmat ca Islamul nu este o religie a lui Dumnezeu, ci a satanei!….deasemenea ca Allah nu este Dumnezeu,ci un zeu pagin….si ca Quranul predica violenta ba chiar si crima.Postez versetele de mai jos ca sa dovedesc cit de gresite si partinitoare sint opiniile unor membri ce ponegresc Islamul,in special “armonie”.</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;">Quotations:</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;">Din Biblie: "Eu sunt Domnul, Dumnezeul tãu." "Sã nu ai alþi dumnezei afarã de mine.” "</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;">Din Quran: “Mesagerul lui Allah a spus “Nu se afla nici un alt Dumnezeu decit Allah”</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;">Din Biblie:   “Luati atentie ca sa nu dati de pomana,inaintea altor oameni ca ei sa va vada.Astfel nu veti avea nici o recompense de la dumnezeul tau care este in rai”
Topic: Philanthropy
Source: Matthew (ch. VI, v. 1)”
</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;">Din Quran:   “Executati rugãciunile, pentru a plãti zakat, pentru a posti în Ramadhan, si pentru a face pelerinajul la Hagi dacã vã învredniciti faceti astfel." El a spus:" ai vorbit drept", Jebreel (Gabriel) from Number 2 of "Al-Nawawi's Forty Hadiths." 1”</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;">Ce spun crestinii:   Dupã ce a discutat rugãciunile în Sermon pe Mount, Jesus se apropie de subiectul postitului.. Iarãºi, el avertizeazã de ipocrizie mai mult decât dând detaliile despre postit. Aceasta este asa deoarece detaliile de postit erau deja ºtiute. Dacã pomenile sunt discutate în pregãtire pentru rugãciune, pe mãsura ce reprezinta curãþirea, postitul este un subiect corespunzãtoar sã urmeze subiectul de rugãciune. Postitul este aproape întotdeauna menþionatã în Biblie împreunã cu rugãciunile speciale de cerere.Exemple de astfel de posturi sint din timpul lui Esther(4:3 si 9:31) si in sfaturile lui Isus(Matei 17:21 si Marcu 9:29)</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;"> </h3>  
      Acum vreau sa contrez afirmatiile ca Quranul indeamna la ucidere.
  <h3 style="margin-left: 0.25in;">Din Quran: Dacã oricine face rãu( ceilalþi), Dumnezeu îi va face rãu, ºi dacã oricine aratã duºmãnia la ceilalþi, Dumnezeu va arãta duºmãnia lui." Sunan de Abu-dawood, Hadith 1625</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;">Din Biblie: Porunca a VI-a "Sã nu ucizi."</h3>  <h3 style="margin-left: 0.25in;">In continuare support faptul ca Islamul este una din religiile aceluiasi Dumnezeu!</h3>  . Judaismul, Creºtinãtatea, ºi Islamul sunt trei religii înrudite. Deoarece ei toþi respectã pe Abraham ºi alti  patriarhii  menþionaþi în Biblie  ca si strãmoºii lor spirituali, ei numesc religiile Abrahamice.( credinþa Baha'i este uneori de asemenea inclusã în acest grup.) In ciuda punctelor multe de asemãnare nu sunt garanþii ca aderentii lor.se inteleg unii pe altii.
  
Femeia în Quran ºi Sunna
  <h1 style="text-align: center;" align="center"> </h1>  

Prof. Abdur Rahman I. Doi Professor and Director, Center for Islamic Legal Studies, Ahmadu Bello University, Zaira, Nigeria.

  In Islam nu exista absolut nici o differenta intre men and women in ceea ce priveste relatia lor cu Allah ,fiindca la amindoi le este promis aceiasi rasplata pentru fapte bune si aceiasi pedeapsa pentru faptele rele. The Qur'an says:

  Femeia are aceleasi drepturi asupra barbatului la fel ca si a barbatului asupra ei. (2:226)

  Qur'anul adresând credincioºii, adesea foloseºte expresia, 'believing bãrbaþi ºi women' pentru a accentua egalitatea intre bãrbaþi ºi femei luind in în consideraþie atribuþiile lor respective, drepturi, virtuþi ºi merite.

  The Qur'an admonishes those men who oppress or ill-treat women:

  O you who believe! You are forbidden to inherit women against their will. Nor should you treat them with harshness, that you may take away part of the dowry you have given them - except when they have become guilty of open lewdness. On the contrary live with them on a footing of kindness and equity. If you take a dislike to them, it may be that you dislike something and Allah will bring about through it a great deal of good. (4:19)

  

  Prophetul( pace fie pe el) a fost cel mai accentuat în impunând to Muslims a fi amabili cu femeile lor când el a livrat  celebru khutba pe Mount of Mercy la Arafat în prezenþa a 142,000 de Companions care s-au  adunat acolo pentru Hajj Al-wada( Farewell Pilgrimage). Acolo el a comandat celor ce ascultau cit si celora ce vor veni in viitor sa fie respectuosi si buni fata de femeile lor.

  He said:

  Temeþi-vã de Allah în ceea ce priveºte femeia. Cu sinceritate voi sã va cãsãtoriþi cu ei cu încrederea lui Allah, ºi prin casatoriile le-ati fãcut  legale cu cuvântul luiAllah. Voi aþi primit drepturi peste ele, ºi ele au primit drepturi peste voi."

                                                  

                                        Understanding Jihad

  

By Farida Khanam
Date: 4 July 2000

  <h3 style="text-align: center;" align="center">In its literal sense jihad in Arabic simply means struggle - striving to one's utmost to further a worthy cause. There is a difference, however between the word, struggle and jihad. The word struggle does not connote the sense of reward or worship in the religious sense of the word. But when the word jihad became a part of Islamic terminology, the sense of reward or worship came to be associated with it, that is to say, if struggle is struggle in the simple sense of word, jihad means a struggle which is an act of worship, the engagement of which earns reward to the person concerned. As the Quran says: Strive for the cause of God as you ought to strive.(22:78)</h3>  <h3 style="text-align: center;" align="center">Traducere</h3>  Surah 2:190-193  "Fight in the cause of Allah those who fight you but do not transgress limits,

                              Luptati-va cu cei care lupta impotriva voastra,dar nu                     transgresati limite…..

  And slay them wherever ye catch them.  And turn them out from where they have turned you out; for persecution is worse than slaughter; But fight them not at the sacred Mosque unless they first fight you there;.

  (dar nu va luptati cu ei la moschea sfinta,decit daca ei lupta cu voi acolo) But if they fight you, slay them Such is the reward of those who reject faith.

   But if they cease, Allah is oft-forgiving, Most Merciful.

  Dar daca ei inceteaza , Dumnezeu e mereu iertator si milostiv.

  And fight them on until there is no more persecution.  And the religion becomes Allah's.  

  But if they cease, Let there be no hostility except to those who practice oppression"

  
Dar daca ei inceteaza….sa nu mai ii  dusmaniti,inafara de aceia care continua asuprirea”
  (Dupa cum se vede Ouranul nu-si  indeamna credinciosii sa caute razboi asa din senin,fara provocare.)

  

  

  Sper ca mi-am facut datoria de a-mi documenta afirmatiile.

  

  



#44
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007
Link-ul de mai jos este raspunsul la multe intrebari in legatura cu liderii islamici si in general musulmani din intreaga lume si opiniile lor despre terorism si fanaticism religios.Am fost acuzati ca majoritatea dintre noi sustinem terorismul.Continutul linku-lui este in engleza de aceea nu l-am putut posta,dar daca chiar vreti sa aflati ce gindeste lumea islamica in privinta asta va invit sa click mai jos.Astea sint doar citeva exemple despre continutul acestui link:
List of Statements from various Muslim leaders from around the world, who have condemned the terrorist attacks of September 11th.
Expressions of grief and sympathy in the Arab and Muslim world
Statements from Leading American Muslim Organizations:
Statement from Council on American Islamic Relations (CAIR) on the Tragedy of September 11th
.    
Press     release from CAIR
on September 11th* Organization         of the Islamic Conference, Doha, Qatar. October 10th,         2001: (representing 56 Muslim nations)
         "These terrorist acts contradict the         teaching of all religions and human and moral         values."                   *"Terrorists         are mass murderers, not martyrs", states Shaykh         Hamza Yusuf.                   *"Bin Laden's Violence is         a heresy against Islam", states Abdul Hakim         Murad                   *Muslim         scholar Sheikh Yusuf al-Qaradawi denounced the attacks         against civilians in the U.S.
Have fun! :peacefingers:

http://groups.colgat.....resident Bush

Edited by Nefersetty, 11 February 2007 - 22:35.


#45
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007
In documentul de mai jos se pot vedea asemanari(si diferente) intre cele doua religii.Nu cred ca multi oameni stiu despre aceste lucruri comune.Ma intreb unde este logica de a spune ca musulmanii sint complet straini de Dumnezeu,sau ca Islamul este o religie a violentei.

Microsoft Word needed to open file! Nu stiu care din ele are valid path.Incearca amindoua.

Attached File  Islam_Christianity.doc   37.5K   3 downloads

Attached File  Am_sa_contrez_argumentele_aduse_d1.doc   37K   1 downloads

Attached Files


Edited by Nefersetty, 12 February 2007 - 01:42.


#46
tihomir

tihomir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,229
  • Înscris: 29.09.2006
Islamul a aparut ca o secta crestina. Adevarul e ca avem mai multe lucruri in comun cu mahomedanii decat cu evrei dar asta nu schimba nimic, tot eretici raman....

#47
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View Posttihomir, on Feb 12 2007, 02:53, said:

Islamul a aparut ca o secta crestina. Adevarul e ca avem mai multe lucruri in comun cu mahomedanii decat cu evrei dar asta nu schimba nimic, tot eretici raman....


Alah fie cu tine fiule, iti multumim ca ne-ai luminat .....  :wacko:

#48
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostMegara, on Feb 11 2007, 11:41, said:

Crestinismul are la baza in primul rand Noul Testament. Mai exact, crestinismul imbina traditi din iudaism pe care le imbogateste, le dezvolta, cu marturia Noului Testament. Crestinismul este religia celor care marturisesc credinta in Iisus Cristos, pe care-l recunosc drept Fiu al lui Dumnezeu si purtatorul unui mesaj universal de mantuire propovaduita de apostoli.

Direct de la Vatican . Pe aceasta se bazeaza Crestinismul . => http://www.vatican.v...0839/_INDEX.HTM . Orice afirmatie de genu "in primul rand " etc nu are corespondent acolo .  :console:
Uite inca ceva de acolo : http://www.vatican.v...tas-est_en.html
http://en.wikipedia....ki/Christianity


Nu a zis "fuck Islam" dar nici mult nu mai avea din moment ce a zis "si tampitul tau Allah", fapt pentru care si-a si luat suspend.

Nu ai inteles . E dreptul ei sa zica alea sau altele . Daca cineva se simte jignit ca ea l-a facut pe alah "tampit" , atunci sa dovedeasca ca a facut tampit pe cineva . A luat un suspend ca a facut tampit o notiune pe care noi nu suntem inca in stare sa o intelegem ? .... :wacko:  C`mon  :console:  Mai bine spuneai ca si-a luat suspend ca a ranit sentimentele musulmanilor , ca asa mai inteleg . Desi ca io cred , orice musulman ar trebui sa o compatimeasca pentru limbaj nu sa o blameze .

In alta ordine de idei, si am mai zis-o de nu stiu cate ori... responsabilitatea afirmatiilor apartine celui care le face si are datoria sa le dovedeasca. Nu au altii datoria sa dovedeasca contrariul afirmatiilor respectivului. Daca acuz pe cineva ca face o afirmatie falsa o fac deoarece argumentele prezentate de respectivul sunt gresite sau insuficiente, si nu neaparat fiindca am eu alta parere.

De acord

Iti amintesti cand tihomir a venit cu citate din Talmud rupte din contest si voi l-ati acuzat de acelasi lucru? S-a inchis thread-ul fara sa aduceti contraargumente sau sa explicati acele citate. Si v-am dat dreptate... nu merita. Nu cred ca iti amintesti sau nu vrei sa-ti amintesti ca acum altfel te-ai fi comportat aici... si nu ai mai fi cerut contraargumente.

Draga mea , daca maine vine cineva zi zice ca , toti crestinii sunt mancatori de kakat , ce o sa zici? . Si pentru asta o sa aduca argumente de pe un site unde uni isi mamanca kakatu o sa fie ok?. tihomir a venit cu aberatii de pe un site declarat antisemitic , si habar nu avea ce vorbeste . Evreii nu mananca sange . E simplu` . Restul sunt aberatii .
Acuma cu priviinta la ceea ce a spus Armonie (deja ma simt de parca as fi avocatu ei , damn) , ea/el a venit cu citate de ape alte situri anapoda , dar care pentru niste ignoranti ca si noi poate au valoare . Am cerut acele contraargumente de la musulmani ca sa avem un reper de discutie si sa nu luam tot ceea ce zice Armonie de bun. Din pacate singurele contraargumente au fost atacurile la persoana ei .  :nonobad:

Am vazut ca , Nefersetty s-a straduit sa ne lumineze , deci se poate .  :peacefingers:

Edited by UnixMarius, 12 February 2007 - 07:23.


#49
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006
Eu nu vorbeam de aberatiile alea cu bautul de sange ci de citatele pe care le-a dat prin ultimele posturi. Marturisesc ca unul dintre ele l-am vazut citat si de Nicolae Iorga... asa ca eram chiar curioasa sa aud parerea unui evreu.

In ceea ce priveste jignirile: se aplica regula 2 din regulamentul ariei.

Avand in vedere ca unele fapte sunt contestate sau contrazise de NT se poate afirma ca la baza sta in primul rand NT. Daca spui in primul rand, nu inseamna ca ignori total sau nu iei in considerare altceva.

#50
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Posttihomir, on Feb 12 2007, 13:53, said:

Islamul a aparut ca o secta crestina. Adevarul e ca avem mai multe lucruri in comun cu mahomedanii decat cu evrei dar asta nu schimba nimic, tot eretici raman....

yes, kill them all . tihomire, 3 posturi din astea si esti in stare sa pornesti o noua cruciada pentru a ridica sfantul mall in ierusalim  :rolleyes:

#51
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View Posttihomir, on Feb 12 2007, 02:53, said:

Islamul a aparut ca o secta crestina. Adevarul e ca avem mai multe lucruri in comun cu mahomedanii decat cu evrei dar asta nu schimba nimic, tot eretici raman....

Denumirea de 'mahomedani' pentru persoanele apartinind religiei islamice este improprie: religia se numeste Islam, iar cei care cred in ea se numesc musulmani/musulmane. Spre deosebire de alte religii, care au fost numite dupa numele fondatorului lor sau al comunitatii in cadrul carora au luat fiinta si s-au dezvoltat, Islamul nu a fost denumit dupa numele Profetului Muhammed (saws).

#52
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostMegara, on Feb 11 2007, 22:41, said:

Crestinismul are la baza in primul rand Noul Testament. Mai exact, crestinismul imbina traditi din iudaism pe care le imbogateste, le dezvolta, cu marturia Noului Testament. Crestinismul este religia celor care marturisesc credinta in Iisus Cristos, pe care-l recunosc drept Fiu al lui Dumnezeu si purtatorul unui mesaj universal de mantuire propovaduita de apostoli.
off: interesant , oare crestinismul nu este dat de Iisus , care era printre altele un evreu care respecta Legea si VT asa cum si spune in Evanghelii?

#53
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007
UnixMarius, tu ai spus: "tihomir a venit cu aberatii de pe un site declarat antisemitic , si habar nu avea ce vorbeste . Evreii nu mananca sange . E simplu` . Restul sunt aberatii."

armonie face la fel, preia niste informatii vadit eronate si partinitoare si le transpune aici, in topicuri cu titluri tendentioase...

"Acuma cu priviinta la ceea ce a spus Armonie (deja ma simt de parca as fi avocatu ei , damn) , ea/el a venit cu citate de ape alte situri anapoda , dar care pentru niste ignoranti ca si noi poate au valoare . Am cerut acele contraargumente de la musulmani ca sa avem un reper de discutie si sa nu luam tot ceea ce zice Armonie de bun. Din pacate singurele contraargumente au fost atacurile la persoana ei".  

Pe acest forum s-au combatut 'argumentele' aduse de armonie, insa inclin sa cred ca putini le-au citit. Uite, ca sa iti dau un exemplu, Muhles si Selam au adus argumente de natura lingvistica la un moment dat, ei fiind vorbitori de limba araba, insa armonie a continuat sa isi sustina aberatiile... Sau ea a citat versete scoase din context si un frate sau o sora i-au atras atentia si au postat fragmentul intreg.

Sa stii ca un musulman poarta o foarte mare responsabilitate cand i se pune o intrebare legata de religie: ne este STRICT INTERZIS sa invatam pe cineva un lucru gresit, trebuie sa ne documentam si sa oferim un raspuns corect, nepartinitor. Daca dam un raspuns incomplet sau gresit, doar de dragul de a face polemica sau a apara religia noastra, pacatul cade asupra noastra, si nu este numai un pacat, sunt nenumarate pacate: daca persoana pe care am invatat-o gresit se duce la alta persoana si ii expune ceea ce am invatat-o, iar cealalata persoana ia de bun acel raspuns, si tot asa, cum circula cuvintele de la unul la altul, se aduna o gramada de pacate pentru care va trebui sa dam socoteala.

#54
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostSarrita81, on Feb 12 2007, 11:55, said:

UnixMarius, tu ai spus: "tihomir a venit cu aberatii de pe un site declarat antisemitic , si habar nu avea ce vorbeste . Evreii nu mananca sange . E simplu` . Restul sunt aberatii."

armonie face la fel, preia niste informatii vadit eronate si partinitoare si le transpune aici, in topicuri cu titluri tendentioase...

"Acuma cu priviinta la ceea ce a spus Armonie (deja ma simt de parca as fi avocatu ei , damn) , ea/el a venit cu citate de ape alte situri anapoda , dar care pentru niste ignoranti ca si noi poate au valoare . Am cerut acele contraargumente de la musulmani ca sa avem un reper de discutie si sa nu luam tot ceea ce zice Armonie de bun. Din pacate singurele contraargumente au fost atacurile la persoana ei".  

Pe acest forum s-au combatut 'argumentele' aduse de armonie, insa inclin sa cred ca putini le-au citit. Uite, ca sa iti dau un exemplu, Muhles si Selam au adus argumente de natura lingvistica la un moment dat, ei fiind vorbitori de limba araba, insa armonie a continuat sa isi sustina aberatiile... Sau ea a citat versete scoase din context si un frate sau o sora i-au atras atentia si au postat fragmentul intreg.

Sa stii ca un musulman poarta o foarte mare responsabilitate cand i se pune o intrebare legata de religie: ne este STRICT INTERZIS sa invatam pe cineva un lucru gresit, trebuie sa ne documentam si sa oferim un raspuns corect, nepartinitor. Daca dam un raspuns incomplet sau gresit, doar de dragul de a face polemica sau a apara religia noastra, pacatul cade asupra noastra, si nu este numai un pacat, sunt nenumarate pacate: daca persoana pe care am invatat-o gresit se duce la alta persoana si ii expune ceea ce am invatat-o, iar cealalata persoana ia de bun acel raspuns, si tot asa, cum circula cuvintele de la unul la altul, se aduna o gramada de pacate pentru care va trebui sa dam socoteala.


Hai sa nu aberam , daca armonie a scris ce a scris , chiar si daca este gresit , si a argumentat anapoda , eu as fi asteptat mai multa intelegere si mai multe explicatii de la voi . E simplu` , eu vreau sa invat despre toti si STIU FOARTE BINE , CA RELIGIA ISLAMICA , NU ARE A FACE CU TERORISMUL NUMAI DIN PRISMA CORANULUI . Nicaieri in Coran nu apare "Terorizati , Terorizati si iar Terorizati" . E clar ca buna ziua . Si acuma , daca este ceva care nu va place sau nu sunteti de acord e mai simplu` sa combati idea , argumentul, decat persoana . Atacand-o pe armonie , ati facut exact ceea ce fac azi fundamentalisti islamici . Adica , in loc sa o combateti cu argumente , citate , surse independente (acolo unde se poate) ati incercat sa o faceti pe armonie sa para ridicola , si chiar daca ar fi fost asa , tot credibilitatea voastra a avut de suferit . Oricare om , care a vazut cum va chinuiati sa contra "jigniti" persoana si sa nu va pese de faptul veridic al spuselor ei , si-a dat seama ca este cu neputinta un dialog civilizat cu religia voastra . Imi pare rau , dar impresia generala despre Islam nu este rea pentru ca teroristi se arunca in aer , ce pentru ca voi taceti si nu ii combateti tocmai cu ceea ce se lauda ei , adica cu "Sfantul Coran" . Ati atacat prin asemanare Crestinismul apoi etnia , dea valma fara sa tineti de substanta religiei , si anume PACEA .

Concluzia mea , este ca , nu teroristi castiga deoarece urla omoara etc , ce deoarece voi restul taceti . Daca nu sariti sa combateti "raul" atunci se va parea ca este permis . Sper ca m-a facut inteles .
SALAM !  :peacefingers:

PS. Nu intelegeti gresit , nimeni nu va cere sa va justificati sau altceva , e un simplu forum de discuti deci nu o luati personal .  Daca Nefersetty a putut sa vina cu ceva pertinent si demn de luat in seama , si voi restul puteti si atunci nu o sa mai lasati impresia ca ati luat pe nemestecate tot ceea ce scrie in Coran .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate