Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

pentru toti cei ce cred ca cunosc religia Islamica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#19
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View Postturbo trabannt, on Feb 6 2007, 15:08, said:

dar pana acum nu am vazut dialog cu un musulman care sa recunoasca greselile jihadului.

Cauta pe internet traducerea exacta a cuvintului "jihad",ca sa inveti ceea ce inseamna cu adevarat.
In cea ce priveste dialoguri unde musulmsnii condamna jihadul extremistilor...cred ca sint mai mult decit destule posturi in "cultul islamic",in care membri musulmani fac chiar acest lucru.Citeste mai cu atentie in viitor.
Salam!

Edited by Nefersetty, 07 February 2007 - 02:35.


#20
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostNefersetty, on Feb 7 2007, 13:35, said:

Cauta pe internet traducerea exacta a cuvintului "jihad",ca sa inveti ceea ce inseamna cu adevarat.
In cea ce priveste dialoguri unde musulmsnii condamna jihadul extremistilor...cred ca sint mai mult decit destule posturi in "cultul islamic",in care membri musulmani fac chiar acest lucru.Citeste mai cu atentie in viitor.
Salam!
am cautat definitia jihadului -vezi postul 9 din topicul asta . si tu ai dat aceiasi definitie in alt topic.

fiindca vad ca stii mai multe, as dori sa imi raspunzi despre jihadul militarist :

1. cine il poate proclama?
2. ce presupune acest lucru -jihadul? exista un cod de lupta?
3. cand se opreste si mai ales de cine?

vorbesc dpdv istoric , nu ce e acum.

#21
jwn

jwn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.02.2007

View PostEros81, on Feb 6 2007, 22:38, said:

Dragii mosului,
scriu aceste randuri cu gandul ca poate cei care se cred asa de cultivati, si ca stiu asa multe despre religia Islamica, vor incerca sa se documenteze mai bine. stiu ca nu este vina lor, ci pur si simplu au fost manipulati. ignoranta multora ne-a adus in situatia in care vorbim despre unele lucruri despre care nu stim nimic, sau mai degraba nu stim nimic adevarat. daca cineva scrie pe un site ceva nu inseamna ca ceea ce scrie este adevarat. nu de alta, dar nu tot ce zboara se mananca.

Vad ca apari tare destept...hai invata-ne intelepciunea Coranului

Se pare ca vorbesti de tine insuti ca nu stii nimic...pai invata dragule mai rasfoieste Coranul si Sunnah.

iar in legatura cu zburatul...


Volume 7, Book 71, Number 673:
Povestita de  Abu Huraira:

Apostolul lui Allah a spus, " Daca o musca iti cade in paharul unuia dintre voi, lasa-l sa cada adanc (in pahar) si apoi arunc-o, pentru ca pe una dintre aripi este boala si in cealalta este vindecarea (antidotul), tratamentul pentru boala.

If a fly falls in the vessel of any of you, let him dip all of it (into the vessel) and then throw it away, for in one of its wings there is a disease and in the other there is healing (antidote for it) i e. the treatment for that disease."


Sahih Bukhari

Volume 8, Book 82, Number 794:


Povestita de Anas:
Cativa oameni din tribul Ukl au venit la Profet si au imbratisat islamul. Climatul din Medina nu le-a priit, asa ca Profetul a ordonat sa mearga  (turma) la camile si sa bea laptele si urina. Ei au facut asta si si-au revenit din boala lor (au devenit sanatosi) au devenit apostati (sau parasit islamul) si l-au ucis pe pazitorul turmei si au eliberat camilele. Profetul a trimis (cativa oameni) in drumul lor asa ca (au fost prinsi ) au fost adusi, si Profetul a ordonat ca mainile si picioarele sa le fie taiate si ochii lor sa fie infierati cu fier rosu, si mainile si piciarele taiate sa nu fie cauterizate, pana mor.
Narrated Anas:

Some people from the tribe of 'Ukl came to the Prophet and embraced Islam. The climate of Medina did not suit them, so the Prophet ordered them to go to the (herd of milch) camels of charity and to drink, their milk and urine (as a medicine). They did so, and after they had recovered from their ailment (became healthy) they turned renegades (reverted from Islam) and killed the shepherd of the camels and took the camels away. The Prophet sent (some people) in their pursuit and so they were (caught and) brought, and the Prophet ordered that their hands and legs should be cut off and that their eyes should be branded with heated pieces of iron, and that their cut hands and legs should not be cauterized, till they die.


iata cine este profetul tau

#22
Eros81

Eros81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.02.2007

View Postjwn, on Feb 7 2007, 18:38, said:

Vad ca apari tare destept...hai invata-ne intelepciunea Coranului

Se pare ca vorbesti de tine insuti ca nu stii nimic...pai invata dragule mai rasfoieste Coranul si Sunnah.

iar in legatura cu zburatul...
Volume 7, Book 71, Number 673:
Povestita de  Abu Huraira:

Apostolul lui Allah a spus, " Daca o musca iti cade in paharul unuia dintre voi, lasa-l sa cada adanc (in pahar) si apoi arunc-o, pentru ca pe una dintre aripi este boala si in cealalta este vindecarea (antidotul), tratamentul pentru boala.

If a fly falls in the vessel of any of you, let him dip all of it (into the vessel) and then throw it away, for in one of its wings there is a disease and in the other there is healing (antidote for it) i e. the treatment for that disease."


Sahih Bukhari

Volume 8, Book 82, Number 794:


Povestita de Anas:
Cativa oameni din tribul Ukl au venit la Profet si au imbratisat islamul. Climatul din Medina nu le-a priit, asa ca Profetul a ordonat sa mearga  (turma) la camile si sa bea laptele si urina. Ei au facut asta si si-au revenit din boala lor (au devenit sanatosi) au devenit apostati (sau parasit islamul) si l-au ucis pe pazitorul turmei si au eliberat camilele. Profetul a trimis (cativa oameni) in drumul lor asa ca (au fost prinsi ) au fost adusi, si Profetul a ordonat ca mainile si picioarele sa le fie taiate si ochii lor sa fie infierati cu fier rosu, si mainile si piciarele taiate sa nu fie cauterizate, pana mor.
Narrated Anas:

Some people from the tribe of 'Ukl came to the Prophet and embraced Islam. The climate of Medina did not suit them, so the Prophet ordered them to go to the (herd of milch) camels of charity and to drink, their milk and urine (as a medicine). They did so, and after they had recovered from their ailment (became healthy) they turned renegades (reverted from Islam) and killed the shepherd of the camels and took the camels away. The Prophet sent (some people) in their pursuit and so they were (caught and) brought, and the Prophet ordered that their hands and legs should be cut off and that their eyes should be branded with heated pieces of iron, and that their cut hands and legs should not be cauterized, till they die.


iata cine este profetul tau



"Eu stiu ca nu stiu nimic" - citat din ... sincer nu mai stiu , si nu vreau sa gresesc. asa ca spune-ti voi.
am o intrebare: ce vrei sa demonstrezi?
mai am inca una: de unde ai citat ?
daca cineva posteaza pe internet ceva , crezi ca este adevarat?
te pup dulce, al tau Eros81

#23
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostEros81, on Feb 7 2007, 19:19, said:

am o intrebare: ce vrei sa demonstrezi?

"iata cine este profetul tau" <-- Cred ca asta !


#24
Hmd

Hmd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.07.2005
Mai Marius esti evreu? Daca zici ca nu atitudinea ta e leit a unui evreu fanatic? te intreb ca imi sterge moderatorul postarea, ce sa fac....?

#25
sarsura

sarsura

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.01.2007

View PostMegara, on Feb 7 2007, 00:47, said:

Nu cred ca cineva da lectii aici. Asta este un forum de discutii nu o sala de clasa in care unul sta la catedra si vorbeste iar ceilalti sa asculte si sa ia de bun tot ce se zice chiar daca se aduc sau nu argumente.


Va rog frumos sa priviti putin in spatele cuvintelor . Am zis "lectii" , in ghilimele , nu mi-a venit alt cuv in minte pe moment . Este o zicala care spune mai bine mut , decat sa minti , asa ca daca nu ai habar de subiect , cred ca ar trebui sa taci din gura decat sa te bagi ca pisican lapte , doar de dragul dialogului .
Omul sa referit ca nu are atat de multe cunostinte incat sa isi dea cu parerea .
Islamul nu este doar o religie , Islamul este totul .  Nu oricine stie sa vorbeasca despre el , nu oricine il intelege , nu oricine il practica . Noi suntem aici sa invatam , purtam dialoguri , ne expunem punctele de vedere , dar atunci cand nu suntem in stare sa vorbi despre un subiect in Islam , tacem .
Domnul sa va calauzeasca .

#26
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostHmd, on Feb 8 2007, 00:13, said:

Mai Marius esti evreu? Daca zici ca nu atitudinea ta e leit a unui evreu fanatic? te intreb ca imi sterge moderatorul postarea, ce sa fac....?


Are vre-o importanta? . Puteai sa ma intrebi pe PM , dar daca ai ales sa fi offtopic acilea hai ca-ti raspund.

Io is un baiat , nascut din mama evreica si tata roman , pe un vas Turcesc sub pavilion Spaniol in apele teritoriale ale Greciei , capitanul de vas fiind American si "botezat" in toate religiile lumii ! . Anything else !?  :huh:

PS. Deunazi , o colega de forum, musulmanca, ma facea nazist . Acuma judeca si tu ! :D

Edited by UnixMarius, 08 February 2007 - 02:24.


#27
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostHmd, on Feb 8 2007, 11:13, said:

Mai Marius esti evreu? Daca zici ca nu atitudinea ta e leit a unui evreu fanatic? te intreb ca imi sterge moderatorul postarea, ce sa fac....?

oare de ce cand incerci sa discuti cu un musulman la rece despre religia ta si a lui , el se inflameaza si incepe sa atace la persoana?

hmd, ti-as recomanda sa mergi si pe topicurile de crestinism ortodox, catolic si protestant. in majoritatea lor, acolo se discuta mai mult pe fapte si linkuri si nu pe atacuri la persoana  :kisstogether:

#28
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View Postturbo trabannt, on Feb 8 2007, 03:42, said:

oare de ce cand incerci sa discuti cu un musulman la rece despre religia ta si a lui , el se inflameaza si incepe sa atace la persoana?

Daca vrei exemplu de atacuri la persoana,citeste prin posturi de-ale lui "armonie".Pentru ea topicule despre islam sint pentru a-si varsa veninul,nicidecum pentru a purta discutii  normale.
Cred ca sintem vreo 3 membri musulmani  la topicurile astea,care pina acum nu am facut altceva decit sa incerce sa ma domolim ura si desgustul pe care il  aveti asupra religiei noastre.Noi trei am fost atacate ,jicnite si umilite pina acum.Daca am mai avut scapari necontrolate,e doar omenesc.Cite ponegriri poate sa inghita un om?

Edited by Nefersetty, 11 February 2007 - 05:31.


#29
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostNefersetty, on Feb 11 2007, 05:31, said:

Daca vrei exemplu de atacuri la persoana,citeste prin posturi de-ale lui "armonie".Pentru ea topicule despre islam sint pentru a-si varsa veninul,nicidecum pentru a purta discutii  normale.
Cred ca sintem vreo 3 membri musulmani  la topicurile astea,care pina acum nu am facut altceva decit sa incerce sa ma domolim ura si desgustul pe care il  aveti asupra religiei noastre.Noi trei am fost atacate ,jicnite si umilite pina acum.Daca am mai avut scapari necontrolate,e doar omenesc.Cite ponegriri poate sa inghita un om?


Yeah , right ! . E un forum de discutii . Nu e viata personala a cuiva dintre noi , hai sa fim seriosi , cand vine cineva si te jigneste ii raspunzi la fel? . Pai nu ai facut nika , esti la fel ca si el . Ah si inca o chestie . Daca Armonie v-a jignit , este butonul ignore sau report , asa ca nu aceasta este problema , dar io cred ca v-ati infuriat deoarece nu prea ati avut cu ce s-o contrati . Si acuma astept sa veniti cu ceva consistent la ceea ce a spus armonie aicea .... dar se pare ca e mai usor sa discreditezi omul decat sa il poti combate .  :console:

#30
Nefersetty

Nefersetty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,692
  • Înscris: 23.01.2007

View PostUnixMarius, on Feb 11 2007, 01:26, said:

dar io cred ca v-ati infuriat deoarece nu prea ati avut cu ce s-o contrati . Si acuma astept sa veniti cu ceva consistent la ceea ce a spus armonie aicea .... dar se pare ca e mai usor sa discreditezi omul decat sa il poti combate .

Eu personal ma infurii cind vad oameni ponegrind alta religie.Mi sa dat un sfat acum vreo saptamina,daca vreau sa ponegresc religia crestina sa merg si eu pe topicurile respective si sa o fac.Nu-mi permite nici caracterul nici religia sa fac asa ceva. Am fost chiar si avertizata de catre "armonie" sa-mi controlez opiniile(Vezi si tu ironia in asta nu?)si sa nu mai ponegresc barbatii romani,in timp ce ea ii face pe aia arabi in tot felul,ca la tiganiada.  :disgust:
In cazul special al "armonie"-i,prea putina opinie din mintea ei se afla in posturile sale.Copiaza kilometri intregi de versete.Majoritatea au provenienta din publicatii sau site-uri anti musulmane(se vede clar lucrul asta din moment ce tot ceea ce am vazut postat de ea e numai si numai de rau).Versetele postate sint editate si scoase din context,lipsesc paragrafe,etc.Am impresia ca "discut" cu un copil limitat intelectual.
Asa as putea face si eu la rindul meu.Sa caut articole si versete de pe site-uri musulmane sau anti crestine.Lucrul asta ar fi partinitor si orice discutie ar fi in zadar.As putea contra fiecare kilometru de verset al lu' "armonie" cu inca 5 km in plus.Unde s-ar ajunge?
Si am si eu o intrebare.Care e scopul adevarat ale topicurilor dechise despre islam? Pentru ca un lucru e sigur:nu sint pentru schimbat de opinii.
Cit despre "armonie"nu inteleg de ce o afecteaza atit de mult religia asta.O fi vreun motiv personal,secret,de-a prins atita ura.

Ps:De asemenea am observat ca orice citate sau articole in apararea Islamului am posta ,nu sint nici macar bagate in seama sau citite,din moment ce atunci cind imi dovedesc un argument,vad aceleasi intrebari sau acuzari in posturile care urmeaza.Nimeni nu vrea sa invete sau sa afle nimic.Tot ceea ce se intimpla aici este ceva de genul: ".....noi avem dreptate.....ba nu noi avem....religia noastra e corecta.....ba nu a noastra e corecta ........ba nu, ba da, ba nu, ba da!" :argue:

Edited by Nefersetty, 11 February 2007 - 09:05.


#31
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostNefersetty, on Feb 11 2007, 08:50, said:

Tot ceea ce se intimpla aici este ceva de genul: ".....noi avem dreptate.....ba nu noi avem....religia noastra e corecta.....ba nu a noastra e corecta ........ba nu, ba da, ba nu, ba da!" :argue:
Nici macar. Nu s-a pus aici problema ca o religie este mai buna decat alta. Pur si simplu s-a discutat despre cultul islamic.
Mie mi se pare normal, cand ai ceva de contestat sa o faci intr-un mod civilizat fara injurii la adresa unei persoane sau a tuturor adeptilor unui cult, fara aere de superioritate si fara sentimentul ca tu deti adevarul absolut si nimeni altcineva.
De asemenea, un om de bun simt cand aduce acuze cuiva se uita intai in ograda sa sa vada daca nu cumva si la el s-a intamplat acelasi lucru. Armonie nu a facut-o iar cand cineva a adus in discutie Biblia a sarit ca arsa. Crestinismul este o religie mai toleranta deoarece are la baza Noul Testament. Vechiul Testament e plin de incest, pedofilie, fratricid, torturi, inselaciuni, si toate in numele lui Dumnezeu.
Armonie a uitat asta... de fapt cred ca nici nu o intereseaza. Nu scrie decat pe Cultul Islamic si are un singur scop.... sa ponegreasca islamul.  :nonobad:

#32
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

Quote

Crestinismul este o religie mai toleranta deoarece are la baza Noul Testament. Vechiul Testament e plin de incest, pedofilie, fratricid, torturi, inselaciuni, si toate in numele lui Dumnezeu.
:huh: Io stiam ca religia Crestina are la baza Biblia , nu doar o parte a ei , si anume aia care ii convine .  :rolleyes: . Ma gandeam la asta in timp ce imi aduceam aminte cum Isus spunea ca "nu va trece o iota din lege pana nu se vor intampla ....etc" sau ceva de genu . Ma gandesc ca Islamul oare face la fel , alege partea care ii convine, sau le amesteca pe toate intr-un talmes balmes ?.

Quote

Nu scrie decat pe Cultul Islamic si are un singur scop.... sa ponegreasca islamul.

Mda , posturile ei par mai tendentioase , poate o fi avand o pata pe Islam . Chestia nu e asta , ce faptul ca pana acuma nici unul dintre "colegii" nostri musulmani nu a contrazis-o cu argumente beton , sau ce-l putin nu am sesizat eu . De cateva zile rog un musulman(ca) sa contraargumenteze pe un topic si ea produce atacuri la persoana . Devine penibil , dar asta este . Nu am vazut-o pe armonie spunand "Fuck Islam" sau "Fuck Iudaism" or "fuck Crestinism" . Sa fim seriosi , chiar daca o face cu mai mult patos si vehementa , si da copy paste se poate sa fie contrazisa de catre ei . C`mon , singurul site adus de catre ei a fost a unui site din romania condus de catre musulmani care nu numai ca nu prea contine "invatatura" , sau nu vad io, dar si incita la ura de rasa . Sa fim seriosi ........ pot sa continui asa pana maine dimineata . Nu Armonie e problema aicea . Dar asta am mai spus-o .  :console:

Ah si inca ceva . Am sperat ca aceste discutii au sa mai schimbe privelistea cu privinta la Islam , sau ce-l putin sa nu imi lase acel gust amar, dupa ceea ce vad la TV in Iraq etc . Si acuma ce concluzie sa trag? .

Edited by UnixMarius, 11 February 2007 - 11:31.


#33
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostUnixMarius, on Feb 11 2007, 11:18, said:

:huh: Io stiam ca religia Crestina are la baza Biblia , nu doar o parte a ei , si anume aia care ii convine .  :rolleyes: . Ma gandeam la asta in timp ce imi aduceam aminte cum Isus spunea ca "nu va trece o iota din lege pana nu se vor intampla ....etc" sau ceva de genu . Ma gandesc ca Islamul oare face la fel , alege partea care ii convine, sau le amesteca pe toate intr-un talmes balmes ?.

In Islam nu exista 'parte care sa ne convina', Islamul este mai mult decat o religie, este un mod de viata. Nu puteam accepta ceva cu jumatati de masura, nu ar fi fair-play, nu? In plus, religia este ceva serios, nu este ceva care ba iti place, ba nu-ti mai place, ceva care poate fi ajustat sau modificat dupa bunul nostru plac.

Edited by Sarrita81, 11 February 2007 - 11:23.


#34
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostSarrita81, on Feb 11 2007, 11:21, said:

In Islam nu exista 'parte care sa ne convina', Islamul este mai mult decat o religie, este un mod de viata. Nu puteam accepta ceva cu jumatati de masura, nu ar fi fair-play, nu? In plus, religia este ceva serios, nu este ceva care ba iti place, ba nu-ti mai place, ceva care poate fi ajustat sau modificat dupa bunul nostru plac.


De acord cu tine . Si atunci cum ii numim pe aceia care cred ca ei au modul de viata indicat de tine si totusi ii urasc pe ceilalti ? . Ei respecta Coranul si modul de viata al lui?

#35
Sarrita81

Sarrita81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 29.01.2007

View PostUnixMarius, on Feb 11 2007, 11:26, said:

De acord cu tine . Si atunci cum ii numim pe aceia care cred ca ei au modul de viata indicat de tine si totusi ii urasc pe ceilalti ? . Ei respecta Coranul si modul de viata al lui?

Nuuu, in nici un caz. Si nici NU voi afirma ca astfel de persoane au un mod de viata corect din punct de vedere islamic, pentru ca lucrurile nu stau asa. Profetul Muhammed (saws) a cerut musulmanilor sa fie toleranti cu toata lumea, sa nu se simta superiori celorlalti, pentru ca nimeni nu poate spune ca este mai bun decat altul in alta privinta decat credinta. Deci cei care nu respecta acest lucru nu pot fi considerati adevarati musulmani.

#36
UnixMarius

UnixMarius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.03.2006

View PostSarrita81, on Feb 11 2007, 11:30, said:

Nuuu, in nici un caz. Si nici NU voi afirma ca astfel de persoane au un mod de viata corect din punct de vedere islamic, pentru ca lucrurile nu stau asa. Profetul Muhammed (saws) a cerut musulmanilor sa fie toleranti cu toata lumea, sa nu se simta superiori celorlalti, pentru ca nimeni nu poate spune ca este mai bun decat altul in alta privinta decat credinta. Deci cei care nu respecta acest lucru nu pot fi considerati adevarati musulmani.


Mda . Si de ce asa de mare discrepanta intre ceea ce Alah/Mohamed a poruncit sa se faca si ceea ce se intampla azi , nu in tari aiurea ce in tari care au legea Islamica la baza? . Oare unde s-a gresit?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate