Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 

Licenta Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

Poll: Licenta (204 member(s) have cast votes)

Aveti Licenta ?

  1. DA (84 votes [41.18%])

    Percentage of vote: 41.18%

  2. NU (57 votes [27.94%])

    Percentage of vote: 27.94%

  3. NU(As lua una) (41 votes [20.10%])

    Percentage of vote: 20.10%

  4. NU(Nu imi trebuie) (22 votes [10.78%])

    Percentage of vote: 10.78%

Vote Guests cannot vote

#37
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Poate sunt partial offtopic,insa am o nelamurire:
vreau sa cumpar un win cu licenta(95,98,xp)second hand si nu stiu care-i procedura ca sa fiu in legalitate.Cu acest win o sa rulez doar muzica in format mp3.
Am auzit ca Linux ar fi gratis,iar daca este cineva doritor sa ma ajute,poate sa ma contacteze si pe pm.Ma intereseaza cel mai simplu win pt.rulare muzica mp3.
:peacefingers:

#38
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Si eu am o licenta Windows XP Home Edition 2002 OEM , am dat pe atunci 4 miliaone si ceva . E mai bine sa fie inregistrat .. dar care e diferenta dintre OEM sau cel simplu...

#39
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,477
  • Înscris: 08.12.2006

View Postlk1, on Feb 5 2007, 19:20, said:

Si eu am o licenta Windows XP Home Edition 2002 OEM , am dat pe atunci 4 miliaone si ceva . E mai bine sa fie inregistrat .. dar care e diferenta dintre OEM sau cel simplu...
OEM-pe calculatorul respectiv, l-ai schimbat=alta licenta (chiar daca compul pt care ai licenta OEM a murit)
retail-il folosesti pana ce treci la Vista, indiferent de cate compuri schimbi pana atunci

in concluzie o licenta OEM nu se poate vinde, decat cu comp cu tot

#40
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
In conditiile de utilizare OEM e prevazuta si situatia unor upgrade-uri. Daca schimbi cu totul calculatorul intr-adevar nu poti lua si licenta de Vista. Insa in general upgrade-urile se fac treptat si pentru aceste situatii se poate pastra licenta de Vista dar nu se poate activa direct on-line ca prima data ci trebuie purtata o "discutie" cu un reprezentant Windows

#41
me.teco

me.teco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.07.2006
hmmm.. si la cat ar ajunge sa coste un vista ultimate luat din magazinele noastre?

#42
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Vista Ultimate OEM - incepand de la ~650 RON

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

In conditiile de utilizare OEM e prevazuta si situatia unor upgrade-uri. Daca schimbi cu totul calculatorul intr-adevar nu poti lua si licenta de Vista. Insa in general upgrade-urile se fac treptat si pentru aceste situatii se poate pastra licenta de Vista dar nu se poate activa direct on-line ca prima data ci trebuie purtata o "discutie" cu un reprezentant Windows

In principiu, licenta OEM s-a modificat acum vre-un an si ceva. Daca schimbi placa de baza pe care a fost activata licenta, s-a terminat. ( exceptand cazul garantiei - dar si atunci sunt probleme pana dovedesti acest lucru )

#44
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
S-a stricat dom'le placa de baza, a luat foc...vreti sa v-o trimit? :)

#45
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004
Toata lumea e de acord ca nu sunt probleme atata vreme cat nu schimbi placa de baza, da? Chiar si asa insa, tot e nevoie de o discutie cu un reprezentant MS care sa "aprobe" re-activarea.
In privinta placii de baza, discutia este mult mai lunga. Din cate am citit, atata vreme cat exista un singur sistem la un moment dat pe care ruleaza OS-ul, cei de la MS nu pun piedici in re-activare. Ei inteleg ca system-builders nu inseamna doar firme care livreaza sisteme ci si cei care isi construiesc singuri sistemele si care schimba des componentele. A impiedica pe cineva sa utilizeze in continuare un soft platit doar pentru ca se pricepe si doreste sa fie up-to-date cu sistemul propriu ar insemna implicit incurajarea pirateriei. Totul teoretic, dar pana la proba contrarie inclin sa cred asta. Eventual ar putea cineva sa sune sa se convinga, eu sunt linistit in privinta asta :)

#46
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Iar o dati offtopic! Ma apuc iar sa sterg daca nu va potoliti! E greu sa deschideti un nou topic daca va vin idei?

Edited by websitefinder, 06 February 2007 - 12:10.


#47
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,586
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

S-a stricat dom'le placa de baza, a luat foc...vreti sa v-o trimit?
Nu e chiar asa :D
Ideea e ca licenta OEM a aparut datorita integratorilor, practic iei calculatorul cu windows instalat. In cazul asta daca se strica placa de baza in garantie, integratorul se ocupa de rezolvarea problemei. in cazul nostru cand preferam licenta OEM ptr ca e mai ieftina, trebuie sa trimiti prin fax la Microsoft copie dupa factura de cumparare a licentei si placii de baza si certificatul de garantie in care sa rezulte ca placa a fost schimbata in perioada de garantie. Subiectul s-a mai discutat, si daca dati un search il gasiti mai in detaliu.

Edited by eiffel, 06 February 2007 - 12:13.


#48
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
E foarte ciudat cum in mai toate topicurile despre Windows imediat apre si linux.
In primul si in primul rand ar trebui discutat despre Windows ca despre un produs (asa cum a facut Websitefinder), o marfa si produsele MS ca orice marfa sunt pe bani. Doar nu te duci la magazin si-ti iei adidasi fara sa-i platesti.
Raspunsul meu la intrebare este ca licenta Windows isi merita banii.

#49
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postfracture, on Feb 6 2007, 12:33, said:

E foarte ciudat cum in mai toate topicurile despre Windows imediat apre si linux.
In primul si in primul rand ar trebui discutat despre Windows ca despre un produs (asa cum a facut Websitefinder), o marfa si produsele MS ca orice marfa sunt pe bani. Doar nu te duci la magazin si-ti iei adidasi fara sa-i platesti.
Raspunsul meu la intrebare este ca licenta Windows isi merita banii.


unix-ul a aparut in mediu universitar...nu-ti permiti licenta, invata linux :naughty:

acum, vorbind serios, renuntind la la ultimile jocuri aparute (sau ultima placa grafica) iti poti permite o licenta a ta.
daca era componenta hardware (sa zicem windows = procesor) ce mai faceai?

oricum, windowsul il ai in medie cativa ani buni instalat (deci e investitie pe termen lung), sa nu mai vorbim de update-urile necesare...

daca nu-ti permiti un lucru, ia alternativa...dar atata timp cat la noi e chestie de snobism..."de ce sa iau matiz, las ca iau bmw sau 4x4, ce daca plec doar odata pe luna la munte (ca n-am bani de benzina)"

pentru toate e o alternativa, iar simplul fapt ca nu va permiteti o licenta windows, trebuie sa va dea de gandit :nonobad:

#50
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Asa cum la categoria NU sunt 3 variante ar trebui sa fie si la DA astfel:
1)DA -am nevoie de ea (firma)
2)DA - a venit preinstalata pe computer,nu am luat-o in mod special
3)DA - am luat-o din proprie initiativa,pt un computer care e folosit doar acasa

#51
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006

View Postchilly willy, on Feb 6 2007, 15:28, said:

Asa cum la categoria NU sunt 3 variante ar trebui sa fie si la DA astfel:
1)DA -am nevoie de ea (firma)
2)DA - a venit preinstalata pe computer,nu am luat-o in mod special
3)DA - am luat-o din proprie initiativa,pt un computer care e folosit doar acasa
Mai e si
4) am licenta caci sunt student si am gratis o multime de soft de la Microsoft :).

#52
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Ce versiuni de Vista se gasesc pentru studenti? Si la ce pret?

Edited by FadeToBlack, 06 February 2007 - 16:10.


#53
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Versiunile alea de studenti sunt full?

#54
AGT

AGT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 08.01.2006

View Postalexandrudicu, on Feb 5 2007, 14:27, said:

Ca se foloseste UNIX pe unele calculatoare industriale, in fabrici, ca mai ai de a face si cu linux, e o chestie, dar sa ai Linux acasa si sa mai fi si incantat de asta si sa refuzi un Windows util pentru un Linux imbecil...asta e masochism.

sa fii nevoit sa tii 3 programe anti-ceva ca sa poti naviga pe net fara riscuri, si sa mai si dai bani pentru licenta + alti bani pentru licentele acelor programe anti-ceva chiar ca pare culmea masochismului.

View Postalexandrudicu, on Feb 5 2007, 14:27, said:

Cat despre partea cu free a Linux, intradevar dar functionalitate zero. La fel si cu OpenOffice si cu tot ce e cu OPEN, is limitate, ca niste copii handicapati pe langa softurile Microsoft, sau al altor companii mari.

Daca zici ca Linux are functionalitate 0 e clar ca tu cunosti Linuxul doar din povesti, insa evident ca asta nu te opreste sa-ti dai cu parerea. E adevarat ca sunt domenii in care Linux nu se descurca, cum ar fi grafica pe calculator,  prelucrare sunet etc. dar cei care au nevoie de asa ceva sunt totusi putini. Si in plus daca vrei sa faci o comparatie fa intre sistemele de operare in sine nu intre aplicatiile care se pot rula.


Si sa zic si ceva ontopic ca altfel se supara moderatorii
Eu am licenta prin MS Academic Program, deocamdata doar pt XP, dar vad ca-i disponibil acum si Vista.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate