Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 

Internetul de la Zapp merge JALNIC

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#109
mateiu'

mateiu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 07.04.2007
Pă tocmai de aceea cei care au făcut EV-DO nu s-au axat pe upload. Desigur, în cazul rev. A, pentru creșterea calității s-a revizuit acest aspect.

#110
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
2 lucruri as vrea sa aflu mai detaliat...

1. Cum sa iti faci si sa iti conectezi antena ta improvizata la Z 1130 pentru a mari castigul de semnal.
2. Cum sa dezactivezi optiunea de deconectare automata de care spuneti voi ca este setata din fabrica pe modem, cand nu ai trafic. Trebuie sa existe un firmware, un truc, ceva...

#111
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006
Nu se poate dezactiva intrarea in stand-by automata, asa este prevazuta tehnologia CDMA in toata lumea.

#112
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007
Cum adica? Nu are a face CDMA-ul cu problema deconectarii...

Ma gandeam ieri ca e o problema interna a modemului (firmware, programele scrise in microcontrolere, ceva de genul acesta).

DAR...am testat ieri o conexiune cu Z1130, si am facut si download (a mers cu viteze intre 6KB/s si 14KB/s, ceea ce este bine), si nu am intalnit problema deconectarii. Am folosit bitmeter-ul ca sa monitorizez vitezele de upload si download, si am avut si minute in sir transfer 0, si nu s-a deconectat. Tind sa cred ca problema tine de semnal, sau de bateria telefonului.

Mai revin cu amanunte...vreau sa mai rulez niste teste pe acest Z1130.

#113
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,624
  • Înscris: 20.10.2006
Wrong, cat ai deschis un program ca si bitcometul nu se deconecteaza chiar daca pentru o vreme ai trafic 0, odata ce exista cereri. Ia incearca cu ping-ul sa vezi ca nu va mai intra in stand-by. Oricum nu stiu cu ce te deranjeaza.

#114
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 24.05.2007

View PostLunaCrystal, on May 25 2007, 22:45, said:

Wrong, cat ai deschis un program ca si bitcometul nu se deconecteaza chiar daca pentru o vreme ai trafic 0, odata ce exista cereri. Ia incearca cu ping-ul sa vezi ca nu va mai intra in stand-by. Oricum nu stiu cu ce te deranjeaza.

Nu ai citit bine...era vorba de bitmeter...un program care masoara transferul de date ce trece prin placa de retea. Trafic 0 inseamna standby...nu se downloadeaza nimic, nu se uploadeaza nimic.
Ideea era ca eu nu am intalnit problema deconectarii deocamdata...

#115
markarian

markarian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.08.2006

View Postblue_wings, on May 27 2007, 12:43, said:

Nu ai citit bine...era vorba de bitmeter...un program care masoara transferul de date ce trece prin placa de retea. Trafic 0 inseamna standby...nu se downloadeaza nimic, nu se uploadeaza nimic.
Ideea era ca eu nu am intalnit problema deconectarii deocamdata...

Ba a citit bine, tu nu ai inteles. Bitmeterul iti arata trafic 0, dar face niste solicitari catre o adresa. Frecventa solicitarilor e destul de mare incat sa nu se mai deconecteze (poti sa il compari cu un ping).

#116
crysty0612

crysty0612

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 06.01.2007
dak e cineva care mai da pe aici, pls help me. mi-am luat d curand si eu un zapp fix tel cu upgrade internet unlimited, merge internetul, dar sunt la tzara la aproximativ 30Km de releu. am o antena de  FIF  (antena de tv(de camera))urcata undeva sus si asa am reusit sa prind pe Z1130 medie d 3-4 liniutze de semnal din 5 cate indica in total telefonul, de vorbit pot vorbi perfect fara sacadari dar la internet intervine problema, am o viteza medie d 2K -15kbps, iar seara pana la 4K. am sunat la ei si in afara d a-mi spune niste banale setari d proxy sau sa dezactivez firewall(deja dezactivat)sau sa restartez conexiunea nu mi-au zis, asa k am ramas in paragina q un contract pe 1n i o viteza d ma ia somnul.   HELP

#117
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
crysty0612, da si tu mai multe detalii, pe ce antena/zona te conectezi? ai activat Zapp turbo?
Antena aia de TV nu cred ca e potrivita pt 450 Mhz. Cum e semnalul pe fixtel fara ea?

Edited by Masterboy, 17 June 2007 - 04:41.


#118
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,357
  • Înscris: 05.05.2005

View PostMasterboy, on Jun 17 2007, 05:40, said:

ai activat Zapp turbo?
Din cate stiu eu zapp turbo este pentru navigat pe internet si nu mareste cu nimic viteza de download, acum sper sa nu ma insel...

#119
crysty0612

crysty0612

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 06.01.2007
yep zapp turbo e activat, oricum nu m-a ajutat q nimik, cei d la 400 au zis sa-l sterg, antena e d FIF dak stiti c inseamna , fara amplificatoare(si de camera) cu ea prin cum am mai spus 3-4 liniutze semnal iar fara ea rar d tot 2 in general 1 in pozitzii bune sau chiar nici une(mai tot timpul), telefonul merge bine nu am probleme dar viteza asta d 2 ma seaca.  stau la jumatatea distantei intre Timisoara si lipova in Fibis, mi s-a spus k e din cauza fluctuatilor de semnal, dar eu nu prea vad fluctuatii.

#120
Jean Gary Diablo

Jean Gary Diablo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 27.11.2005

View Postcrysty0612, on Jun 17 2007, 16:17, said:

yep zapp turbo e activat, oricum nu m-a ajutat q nimik, cei d la 400 au zis sa-l sterg, antena e d FIF dak stiti c inseamna , fara amplificatoare(si de camera) cu ea prin cum am mai spus 3-4 liniutze semnal iar fara ea rar d tot 2 in general 1 in pozitzii bune sau chiar nici une(mai tot timpul), telefonul merge bine nu am probleme dar viteza asta d 2 ma seaca. stau la jumatatea distantei intre Timisoara si lipova in Fibis, mi s-a spus k e din cauza fluctuatilor de semnal, dar eu nu prea vad fluctuatii.


Parerea mea e ca stai cam departe de celula ;1 liniuta pe tel e cam 20 km distanta sau peste.Nu  prea ai ce face !

#121
crysty0612

crysty0612

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 06.01.2007
JEAN GARY DIABLO, parerea ta mi s-a spus de cateva ori dar tot nu ma leg de ea si sa ma resemnez pt k, dak te uiti in  FORUM:ZAPP SPEED RECORD(sau asa ceva)am un post, spun acolo k e un tip in sat care ii merge cik mai bine, detalii acolo. si mare lucru nu are in + are chiar in minus(e mai jos), asa k.....ce sa fac, sa iau o antena dinaia recomandata d ei la 200ron, ma ajuta mai mult?

#122
tomitacezy

tomitacezy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2006

View Postrstejar, on Apr 30 2007, 22:31, said:

Nu pot sa zic ca am chiar o antena yagi, am o veche antena de televizor intoarsa in plan vertical si orientata "spre releu" si face treaba. Bucla de la antena( cea facuta din cablul cu care te legi la tel. ) nu trebuie sa fiu "U" perfect, ci "U" ci "picioarele" incrucisate..... Sper ca esti lamurit ( cat de cat ) Exista si antene profi ( elpismedia.go.ro) la min 50 ron, dar eu am preferat sa incerc un gen de DIY, si sunt multumit de ce a iesit.
In alta ordine de idei, fratele meu, in alta locatie, are pe Z1130 doar o linie, iar cu yagi are 3 stabil si merge down cu 12 kB/s constant.
  Aaaa, la mine, tot Z1130, cu antena lui originala imi arata semnal full dar "mincinos", pt. ca se misca fffff. greu. Iar oficial sunt in afara ariei retelei....


#123
tomitacezy

tomitacezy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2006

View Postrstejar, on Apr 30 2007, 22:31, said:

Nu pot sa zic ca am chiar o antena yagi, am o veche antena de televizor intoarsa in plan vertical si orientata "spre releu" si face treaba. Bucla de la antena( cea facuta din cablul cu care te legi la tel. ) nu trebuie sa fiu "U" perfect, ci "U" ci "picioarele" incrucisate..... Sper ca esti lamurit ( cat de cat ) Exista si antene profi ( elpismedia.go.ro) la min 50 ron, dar eu am preferat sa incerc un gen de DIY, si sunt multumit de ce a iesit.
In alta ordine de idei, fratele meu, in alta locatie, are pe Z1130 doar o linie, iar cu yagi are 3 stabil si merge down cu 12 kB/s constant.
  Aaaa, la mine, tot Z1130, cu antena lui originala imi arata semnal full dar "mincinos", pt. ca se misca fffff. greu. Iar oficial sunt in afara ariei retelei....






la ce dreak sa mai dai banii si pe antene ca sa constati ca tot la 10-14 kb ai sa ajungi?
promlema nu este la noi ci la dinsii de la balotesti
ei tre sa faca investitii nu??///    sa dea drumu la ev-do mai repede ca eu unu alta solutie de net nu am

#124
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004

View Posttomitacezy, on Jun 23 2007, 15:48, said:

la ce dreak sa mai dai banii si pe antene ca sa constati ca tot la 10-14 kb ai sa ajungi?
promlema nu este la noi ci la dinsii de la balotesti
ei tre sa faca investitii nu??///    sa dea drumu la ev-do mai repede ca eu unu alta solutie de net nu am

EV-DO este de mai bine de 2 ani !

#125
king_grimson

king_grimson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 09.07.2007
Ca sa obtii o viteza mai buna de internet exista cateva mici trucuri pe care ai putea sa le incerci, cel mai important fiind toate acele programe instalate pe calculatorul fiecaruia care fac trafic de internet, si sa nu ziceti ca nu aveti asa ceva k pana si Windows Explorer face trafic. Eu personal folosesc Sygate Firewall, un firewall f simplu de utilizat care iti da posibilitate de a seta ce programe sa aiba sau nu acces la net, odata blocate toate programele care ar putea face trafic creste si calitatea si viteza netului

#126
candyman24

candyman24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.01.2007
Salutare!
Mi-am cumparat un modem Evdo zapp z020 preplatit.
As putea inbunatatii semnalul cu o antena YAGI tv de 450Mhz?
Ar putea cineva sa-mi dea cineva mai multe detalii cum sa o construiesc?(schema, componente)
Mail: [email protected]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate