Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Sfaturi ptr achizitie (din nou)

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,910
  • Înscris: 28.12.2006
Am vazut o oferta de Nikon D80 la f64: 30mil. E drept ca fara obiectiv, dar totusi...

#20
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
NIKON D-40 + OBIECTIV 18-55mm - 2014.2 RON tva inclus

il gasesti la Nikon Romania
http://www.nikondigi.../principala.htm

Si mai ramai cu bani de obiective.

#21
virag_ioan

virag_ioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2007
am gasit grip-ul la www.dm.ro dar este la 2,5X pret fata de bh photovideo

#22
virag_ioan

virag_ioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2007
Si m-ar mai interesa parerea voastra despre Pentax istd fiindca doar maine trebuie sa dau raspunsul daca il cumpar sau nu.
Primesc la el obiective Sigma 24-70, 3,5-5,6 si 70-200 4-5,6, si un blitz Pentax AF 360 FGZ.
Aparatul si accesoriile sunt la mana a doua, dar sunt al unui prieten care nu l-a prea folosit si e ca nou.
Pretul este de 800 euro cu accesorii (el a dat pe acestea 2500$).
Astept pareri
MULTUMESC

#23
virag_ioan

virag_ioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2007
please :worthy:

#24
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
*istD este primul DSLR Pentax scos pe piata. A fost un aparat bun la vremea lui (desigur, calitatea pozelor nu scade in timp :) ) insa...
Principala lui problema e ca e lent (in principal scrierea pe card). Poate sa merite pentru blitz si obiective, desi... de 360FGZ am zis deja, iar cele doua Sigma-uri nu-mi fac cu ochiul. 800 euro nu-i tocmai o suma mica.
In locul tau as face-un efort si m-as orienta spre un K10D - un salt semnificativ din toate punctele de vedere.

#25
virag_ioan

virag_ioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 01.02.2007
mersii pentru info

#26
Freeman36

Freeman36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2003
Hmm, totusi si D50-u ala imi face cu ochiu...
problema mea e ca vreau mai multe obiective in kit deoarece vreau sa-l iau in rate (mai iau ceva de la aia), tocma de aceea d50-u e atragator.Chiar si 350d-u pare ok, deoarece lentile si accesorii se gasesc mult mai usor.tot respectu ptr pentax, dar lipsa acesoriilor(si preturile) de la noi sau in general ma cam face sa renunt la idee...

#27
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
De ce sa nu iei 400D? :huh: Au cam acelasi pret.

#28
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007
Salut!
Ieri, 01 02 2007, mi-am luat kit-ul 50D de la DM.ro. I-am alaturat 2 acumulatori + 2 card-uri SD de 2GB. Este primul meu DSLR! Sper sa fie intr-un ceas bun.
Decizia achizitiei am luat-o vazand aprecierile pozitive la capitolul "zgomot". De asemenea, optica a facut o buna impresie printre cunoscatori. Despre imagine (procesarea video) urmeaza sa ma pronunt in timp. Ca reper voi avea imaginile de la Canon: A95 & S2 IS.

#29
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Tinand cont de termenii de comparatie sunt convins ca o sa fii foarte multumit! Sa-l stapanesti sanatos si sa faci poze bune cu el :)
PS: cum adica procesare video? :huh:

#30
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdeejay86, on Feb 2 2007, 23:07, said:

Tinand cont de termenii de comparatie sunt convins ca o sa fii foarte multumit! Sa-l stapanesti sanatos si sa faci poze bune cu el :)
PS: cum adica procesare video? :huh:


Procedeul obtinerii imaginii digitale are la baza aceleasi principii intalnite si la obtinerea imaginilor de televiziune. De aici si termenul de "procesare/prelucrare video" a semnalelor provenite de la video-captorul digital: CCD sau CMOS. In cazul semnalului de televiziune succsesiunea fotograme/secunda este de 50 cadre/sec (norma Europeana).

#31
Freeman36

Freeman36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2003
dupa cum am zis,vreau sa iau din start un kit ca sa nu mai  investesc in aparat o perioada.de aceea e asa de "apealing" d50-u.daca imi iau un 400d,raman o perioada cu obiectivu default de la canon,care nu prea e laudat.asta inseamna alti bani alta distractie(obiective,etc).aceasi poveste si la pentax,numa ca acolo e si mai rau cu obiectivele si accesoriile.in plus,d50-u nu e asa rau cum pare(sau cum zice lumea).

P.S - pe langa asta,diferenta de la dm la f64 la 400d body only e de 3 milioane...

Edited by Freeman36, 03 February 2007 - 13:09.


#32
ovitelu

ovitelu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 30.06.2005

View PostFreeman36, on Feb 2 2007, 11:57, said:

Hmm, totusi si D50-u ala imi face cu ochiu...
problema mea e ca vreau mai multe obiective in kit deoarece vreau sa-l iau in rate (mai iau ceva de la aia), tocma de aceea d50-u e atragator.Chiar si 350d-u pare ok, deoarece lentile si accesorii se gasesc mult mai usor.tot respectu ptr pentax, dar lipsa acesoriilor(si preturile) de la noi sau in general ma cam face sa renunt la idee...


eu recomand sa nu-ti iei la Nikon cele doua obiective 18-55 si 55-200, daca poti cumperi numai body-ul de la D50 si obiectivul Nikon 18-135mm f/3.5-5.6G ED-IF AFS DX Zoom-Nikkor acoperi o plaja focala acceptabila (tinand cont ca nu stiu la ce vrei sa-l folosesti) blitz-ul recomandat pt. nikon ai de ales intre 2 modele: SB-800 (daca pe viitor vrei sa investesti in CLS - Creative Lighting Sistem) sau modelul SB-600, mai gasesti pe f64 si un grip pt. D50 cu 2 acumulatori inclusi la un pret rezonabil http://www.f64studio...id=355&pid=2935

initial si eu am vrut sa achizitionez un Pentax  K100 dar nimeni nu m-a putut lamurii daca gasesc blitz-uri dedicate pt. el (citind acest topic m-am luminat dar prea tarziu)

daca te gandesti la un Canon fa ce poti dar cumpara numai body-ul si un alt obiectiv

#33
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006

View Postcrokodilu, on Feb 1 2007, 18:19, said:

Am vazut o oferta de Nikon D80 la f64: 30mil. E drept ca fara obiectiv, dar totusi...
O fi camera 30 de mil, dar ai nevoie de obiectiv...iar de calitate si ieftine...nu prea sunt. Ar trebui depasit bugetul. Pune si tu un link oricum.

#34
Freeman36

Freeman36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.04.2003
Batalia finala:

Canon EOS 400D + obiectiv 18-55mm + card Sandisk CF 2GB Ultra II
Aparat foto SLR, 10.1 Megapixel, SLR, Kit, include obiectiv Canon EF-S 18-55mm II + Card Sandisk CF 2GB Ultra II

Pret 3.049,90 RON

vs

Nikon D50 + Obiectiv 18-55mm + Obiectiv 55-200mm black
Aparat foto SLR + obiectiv Nikkor f/3.5-5.6G ED + obiectiv 55-200 f/4-5.6G ED Nikkor Autofocus

Pret 2.958,00 RON

10MP vs 6MP,2 obiective bune vs un obiectiv slab.nush ce sa zic.parca tot obiectivele de la nikon (desi nu sunt exceptionale) conteaza mai mult in balanta.Astept si parerile voastre..

#35
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Daca nu ai de gand sa mai investesti in obiective dupa achizitie si/sau nu obisnuiesti sa faci crop-uri/printuri mari mergi pe Nikon.

#36
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007

View PostFreeman36, on Feb 6 2007, 09:39, said:

Batalia finala:

Canon EOS 400D + obiectiv 18-55mm + card Sandisk CF 2GB Ultra II
Aparat foto SLR, 10.1 Megapixel, SLR, Kit, include obiectiv Canon EF-S 18-55mm II + Card Sandisk CF 2GB Ultra II

Pret 3.049,90 RON

vs

Nikon D50 + Obiectiv 18-55mm + Obiectiv 55-200mm black
Aparat foto SLR + obiectiv Nikkor f/3.5-5.6G ED + obiectiv 55-200 f/4-5.6G ED Nikkor Autofocus

Pret 2.958,00 RON

10MP vs 6MP,2 obiective bune vs un obiectiv slab.nush ce sa zic.parca tot obiectivele de la nikon (desi nu sunt exceptionale) conteaza mai mult in balanta.Astept si parerile voastre..

Numarul mare de Megapixeli nu este decisiv, hotarator intr-o fotografie reusita. Din experienta proprie pot spune ca optica detine o pondere foarte mare si importanta - in acelasi timp, pentru ca o fotografie/imagine video sa fie reusita sub aspect strict tehnic si nu numai.
Daca in cazul fotografiei alb-negru erau sesizabile aberatiile optice (pe la marginile cadrului, in mod special), in cazul imaginilor color intervine o problema specifica: aberatiile cromatice, suparatoare la capturile facute cu multi megapixeli (ex. 5 Megapix.- Canon S2 IS). Asta inseamna ca nu te poti bucura 100% de acel mare numar de pixeli, continuti intr-o imagine (foto sau video). S-ar putea ca intr-una din zonele periferice ale imaginii sa-ti doresti a face un crop dar, din motive de aberatii optice sau cromatice sa fii restrictionat.
Freeman36, cu 6MP vei fi ultra-multumit, referitor la definitie/detalii/dimensiuni ale imaginii. Daca optica este modesta, neperformanta (lipsa de sharp, de claritate, cu rezolutie precara, cu aberatii cromatice, etc) numarul megapix. pare a fi un insotitor neajutator, inutil.
Spuneam, ceva mai sus, ca de cateva zile detin un kit Nikon D50. Pimele imagini "luate" le-am studiat impreuna cu un coleg, Director de imagine TV, care foloseste un EOS 350D si care mi-a marturisit, sincer, ca aparatul lucreaza bine, corect, cu zgomot foarte mic la ISO 1600 - in interior, cu lumina scazuta. Sharp este pe toata suprafata imaginii captate, atat pe cadru maxim-strans cat si pe cadru maxim-deschis. Precizez ca cele afirmate pana acum se refera la obiectivul 18-55mm . "Tunul" de 55-200mm l-am testat putin, in exterior, si nu pot spune ca se prezinta rau. Chiar m-a surprins ca pe "maxim-strans" (focala de 200mm) are sharp pe toata suprafata imaginii/rastrului. Inspre primavara voi avea ocazia de a-l "pune la munca" si de a-i intocmi o fisa tehnica :rolleyes:
Sfatul meu este de a te tine foarte aproape de un sistem optic de calitate, rezonabil ca performanta si pret, care sa nu te dezamageasca in timp si sa te faca sa regreti decizia luata. Pe langa banii dati/luati vei trai si deceptii de ordin artistic.
Sper ca cele spuse de mine sa-ti foloseasca, cat de cat, la luarea unei decizii juste si lipsite de temeri sau indoieli. Sa fie in cunostinta de cauza si potrivita persoanei tale, dorintelor tale. Sa te reprezinte!
Curaj si bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate