Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

sofer de tir

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Si in Canada si SUA au timpi de conducere...

#38
ovidiu_macarie

ovidiu_macarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.04.2012
au tipi de conducere.......au un registru in care isi noteaza timpi care ii poti face din pix
pot conduce 14 ore pe zi nu 9 ca la noi si 10 de 2 ori pe saptamana nu ISCTR nu mai stiu eu ca la noi si au in ultimul rind drumuri nu ca la noi stii cit fac eu de la bistrita la bucuresti 8 ore adica imi trebui doua programe pentru 420 km adica o medie de 40 km /k.ti se pare normal intr-o "tara europeana".  prima data faceti drumuri si apoi timpi de conducere .ISCTR si alte aberatii

#39
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Pai nu am scris niciunde ca mi se pare normal. Iar la noi cred ca sunt cele mai multe controale din Europa...si nici amenzile nu sunt mai mici decat pe dincolo, plus ca ai nostrii stiu sa scrie doar maximul amenzii...

#40
savimbi

savimbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 28.01.2007

View Postscatcan, on 28th April 2012, 17:31, said:

............. vei reusi sa pleci de la 36 centi canadieni pe mila ,se mai adauga pick-up si dropul fiecare (cam 20 dolari ). se lucreaza maxim 70 ore in sapte zile si la fiecare 14 zile va trebui sa iei minim 24 ore liber .
  Daca te tii tare si vei fi mereu pe drum cred ca vei putea face cam 6000 dolari ceea ce inseamna la cursul de astazi aproape 5000 euro . Cat priveste drumurile de prin nordul Canadei : sunt ok . evita sa faci Team .

Am subliniat citeva cuvinte pentru-ca le consider un pic...altfel. In primul rind, dupa 70 ore lucrate esti obligat sa-ti iei o pauza de 36 ore ( Canada), 34 ore ( SUA). cele 24 ore de care zici se aplica pentru cei care conduc in asa zisul ciclul II 120 ore in 14 zile, din care esti obligat ca in primele 70 ore sa ai o pauza de 24 ore.

http://www.saaq.gouv...aidememoire.pdf

In legatura cu banii, 6000 dolari este exagerat. Te referi ca 6.000 brut sau net ( ceea ce iti ramine efectiv in mina), de exemplu pe mine ca sofer ma intereseaza cit imi ramine nu cit e brutul.
Facem si un calcul matematic la un condus `legal`, 600 mile pe zi + timpul aferent inspectiei camionului + alimentat, etc deci 600 mile facute legal in 14 ore de munca timp de 6 zile

14 ore / zi * 5 zile lucrate = 70 ore maxim ( dupa cum am precizat, dupa 70 ore lucrate esti obligat la o pauza de 36 ore)

1.  
        600 mile * 5 zile = 3.000 mile
        3.000 mile * 0.36 centi = 1.080 dolari / saptamina
1.080 * 4 saptamini = 4.320 dolari / luna si asta inseamna un brut

pick-up si dropul fiecare (cam 20 dolari ) unele companii platesc sau nu asa ceva

mai punem 100 / saptamina din asa ceva deci mergem la un brut de 4.720 dolari.....pina la 6.000 mai ai de mincat o piine.

2.
         mergem pe o plata mai mare 0.41 centi / mila
        3.000 * 0.41 = 1.230 * 4 = 4.920 + 400 = 5.320 brut
Precizez ca 0.41 centi ii cistigi dupa....ani de munca

Din alt punct de vedere poti face si 7.000 pe luna cu conditia sa conduci zi si noapte, volanul iti este perna si scaunul soferului saltea. Oboseala este imensa iar riscurile de a se intimpla ceva grav la fel de mari. Cit poti rezista in felul asta?

Cu cit brutul este mai mare cu atit platesti mai mult la stat, deci tot la un rahat cu apa rece ajungi......si asa v-o spune cineva  care de multe ori nu dormea mai mult de 3 ore in 24 ore.


Team-ul inseamna condus zi si noapte, 12 la volan, 12 ore in pat, o medie rezonabila este de 5.000 mile pe saptamina asa inseamna undeva sa zicem la 20.000 mile in 4 saptamini.

In team plata este altfel, o medie rezonabila dupa ani de condus este de 0.22 centi / mila * 20.000 mile = 4.400 + 400 = 4.800 dolari brut deci tot aceasi marie dar cu alta palarie.

Ma repet, cistigul este direct proportional cu somnul, dormi putin cistigi mult, incerci sa te odihnesti cit de cit legal cistigi legal, va las pe voi sa faceti diferenta. In concluzie, la un condus cit de cit normal nu cred ca ramii cu mai mult de 800 hai poate 900 dolari pe saptamina (  net )

Un model de calcul, c-am vechi ce-i drept dar totusi actual:


[ http://i230.photobucket.com/albums/ee166/savimbi/Diverse%20documente/scan0001-1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i230.photobucket.com/albums/ee166/savimbi/Diverse%20documente/scan0002.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#41
ovidiu_macarie

ovidiu_macarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.04.2012
[quote name='savimbi' date='4th May 2012, 00:01' post='11437804']
Am subliniat citeva cuvinte pentru-ca le consider un pic...altfel. In primul rind, dupa 70 ore lucrate esti obligat sa-ti iei o pauza de 36 ore ( Canada), 34 ore ( SUA). cele 24 ore de care zici se aplica pentru cei care conduc in asa zisul ciclul II 120 ore in 14 zile, din care esti obligat ca in primele 70 ore sa ai o pauza de 24 ore.



Daca nu te confund ne cunoastem de pe montreal.ro?!   Acolo imi spune-ai de Experienta canadiana ,se mai cere sau sa dezmortit lucrul pe acolo?

#42
longbou

longbou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 20.05.2010

View Postsavimbi, on 4th May 2012, 00:01, said:

1.  
        600 mile * 5 zile = 3.000 mile
        3.000 mile * 0.36 centi = 1.080 dolari / saptamina
1.080 * 4 saptamini = 4.320 dolari / luna si asta inseamna un brut



2.
         mergem pe o plata mai mare 0.41 centi / mila
        3.000 * 0.41 = 1.230 * 4 = 4.920 + 400 = 5.320 brut
Precizez ca 0.41 centi ii cistigi dupa....ani de munca

probabil in Canada luna are decat 4 saptamani, in alte zone mai are inca 2-3 zile
sau faci calculul numai pentru februarie?

#43
ovidiu_macarie

ovidiu_macarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.04.2012
IN UNELE PARTI ALE cANADEI SI ANUL DE LUCRU ARE CITEVA LUNI  EX CAMIONAGII GHETURILOR

View Postlongbou, on 4th May 2012, 09:05, said:

probabil in Canada luna are decat 4 saptamani, in alte zone mai are inca 2-3 zile
sau faci calculul numai pentru februarie?


#44
savimbi

savimbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 28.01.2007

View Postlongbou, on 4th May 2012, 02:05, said:

probabil in Canada luna are decat 4 saptamani, in alte zone mai are inca 2-3 zile
sau faci calculul numai pentru februarie?

Ca de obicei, tipic romanesc....fara cuvinte.....

Da intr-adevar mai ramin 2,3 zile din luna insa aceste zile se pierd de-a lungul celor 4 saptamini...poate vrei sa stai acasa cu familia sa zicem o zi in plus, se mai aduna si posibilul timp pierdut in vama, diferitele intirzieri legate de livrari sau incarcari....poate ca la intoarcerea dintr-o cursa nu o primesti pe loc pe urmatoarea cursa sau poate ca nu, ca doar unii dintre noi sunt roboti, nu au nevoie de pauza, nu vor sa petreaca o zi, doua sau mai multe cu familia...ce sa mai zic, aveti dreptate......scatcan a fost modest cind a afirmat ca se fac lejer 6.000 pe luna, se fac si 10.000 ca nu ne este greu sa visam....

Stimate domn eu am facut un calcul general, cine vrea sa inteleaga acest lucru, bine, cine vrea sa viseze zeci de mii de dolari este invitatul meu....

Ovidiu, da eu sunt, treburile merg si nu prea, experienta canadiana ramine la fel insa cum am precizat de fiecare data aceasta experienta este ceruta de firmele de asigurari si nu de patron in mod special. Cum aceste firme fac legea, patronul nu prea are de ales....

#45
longbou

longbou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 20.05.2010

View Postsavimbi, on 5th May 2012, 05:40, said:

Ca de obicei, tipic romanesc....fara cuvinte.....

Da intr-adevar mai ramin 2,3 zile din luna insa aceste zile se pierd de-a lungul celor 4 saptamini...poate vrei sa stai acasa cu familia sa zicem o zi in plus, se mai aduna si posibilul timp pierdut in vama, diferitele intirzieri legate de livrari sau incarcari....poate ca la intoarcerea dintr-o cursa nu o primesti pe loc pe urmatoarea cursa sau poate ca nu, ca doar unii dintre noi sunt roboti, nu au nevoie de pauza, nu vor sa petreaca o zi, doua sau mai multe cu familia...ce sa mai zic, aveti dreptate......scatcan a fost modest cind a afirmat ca se fac lejer 6.000 pe luna, se fac si 10.000 ca nu ne este greu sa visam....

stimate domn!
nu stiu pentru care din noi este "tipic romanesc" pentru ca eu nu m-am contrazis cu cineva cati bani castigati acolo. eu ti-am atras atentia ca nu ai facut un calcul corect.
de ce zic de tipicul romanesc? pentru ca scatan spune :

View Postscatcan, on 29th April 2012, 00:31, said:

Daca te tii tare si vei fi mereu pe drum cred ca vei putea face cam 6000 dolari ceea ce inseamna la cursul de astazi aproape 5000 euro .
pe cand dumneavoastra spuneti:

View Postsavimbi, on 5th May 2012, 05:40, said:

scatcan a fost modest cind a afirmat ca se fac lejer 6.000 pe luna
oare cine o fii carcotasul aici?

iar referitor la statul acasa cu familia, probabil ca nu sunt singurul care am observat in caculul dvs. ca luna are doar 20 de zile lucratoare.
ca sa fiu mai explicit, daca s-ar munci 22-23 de zile lunar (cum e normal de fapt, in orice tara) tot ar fii 7-8 de stat acasa cu familia.

#46
ovidiu_macarie

ovidiu_macarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.04.2012
Oare are rost sa ne contram intre noi ,sa face calcule...?!   Si nu cred ca exista doi soferi sa castiga la fel ,poate daca fac team." Drumuri bune colegii"

#47
savimbi

savimbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 28.01.2007
Tipis romanesc deoarece in loc sa-mi atragi atentia asupra calculelor mele, m-ai luat peste picior facind aceasta afirmatie:
    -  probabil in Canada luna are decat 4 saptamani, in alte zone mai are inca 2-3 zile iar chestia cu scatcan si cei 6.000 a fost o ironie dar vad ca nu ai inteles-o. Faptul ca intr-o luna poti cistiga 6.000 asta nu inseamna ca in cele 11 luni ramase vei cistiga tot 6.000. Am scris destul de clar in postul meu ca este o medie rezonabila si nu una matematica.

Vreau sa precizez inca o data ca acest calcul facut de mine este un calcul general si nu unul matematic bazat pe numarul de zile lucratoare dintr-un an.

Multumesc pentru intelegere!

#48
longbou

longbou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 20.05.2010
pe de-o parte spui:

View Postsavimbi, on 4th May 2012, 00:01, said:

In legatura cu banii, 6000 dolari este exagerat.

pe de alta parte:

View Postsavimbi, on 5th May 2012, 14:59, said:

Faptul ca intr-o luna poti cistiga 6.000 asta nu inseamna ca in cele 11 luni ramase vei cistiga tot 6.000.

cand spui ca cineva nu are dreptate, argumentand afirmatia cu niste calcule "gresite" poti sa te astepti la niste comentarii mai... acide.
si decat sa vii cu scuze ieftine (ca vrei sa stai 2-3 zile cu familia, de parca patronul te lasa sa nu muncesti ca vrei sa stai acasa) puteai sa spui:
da, am gresit la calculul zilelor, dar si cu alea 2-3 zile tot nu se ajunge la 6000 $!

#49
savimbi

savimbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 28.01.2007
Plata se face la saptamina si nu dupa numarul de zile lucratoare dintr-o luna si te rog sa ma crezi, spre surprinderea ta, patronul chiar te mai lasa sa stai acasa cu familia sau cu cine vrei tu sa stai.
       In legatura cu afirmatia mea, eu am spus destul de clar ca unele cuvinte din mesajul scris de scatcan le consider un pic altfel si nicidecum ca ar fi gresite.  Ideea este ca cine are de inteles, intelege, cine nu, nu.
       Din punctul meu de vedere subiectul este inchis.

#50
ovidiu_macarie

ovidiu_macarie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 23.04.2012
Pt norvegia nu stie nimeni cum stau lucrurile in acest domeniu?!

#51
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Cind cineva , asa zis patron, angajeaza ca sofer pe camion, va incerca sa aibe cheltuieli cit mai putine si sa dea un salariu cit mai mic. Pentru ca el trebuie sa ia castigul cel mare. De aceea nu se cistiga bine mereu, decit rar.

#52
vaduvard

vaduvard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 19.07.2009
salut
pana una alta stie careva vreo companie din canada dispusa sa ia un sofer de pe la noi?
daca puteti sa ma ajutati cu vreo informatie va multumesc anticipat
e-mailul meu e [email protected]
salutare si drumuri bune si bine inteles
LA MULTI ANI

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate