Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Arsenie Boca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
116 replies to this topic

#109
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 marian13, on Apr 23 2007, 20:46, said:

Dar o raspundere unita cu increderea. Preotul nu slujeste niciodata singur. E impreuna cu Iisus Hristos, capul Bisericii a carui "preotie este, dupa cuvantul Prea Fericitului Patirarh Justinian, un act de slujire, de slujire nesfarsita pana la jertfa" si care a spus ucenicilor inainte de a se inalta de la ei:...

:nonobad:
Prea Comunistul Patriarh Justinian Marina...

Edited by Megara, 24 April 2007 - 22:18.


#110
marian13

marian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 06.03.2006

 Megara, on Apr 24 2007, 23:17, said:

:nonobad:
Prea Comunistul Patriarh Justinian Marina...
Ai dovezi in acest sens? Si apoi nu despre comunisti era vb!Daca nu ai dovezi inseamna ca ai o problema...

#111
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

 marian13, on Apr 25 2007, 17:21, said:

Ai dovezi in acest sens? Si apoi nu despre comunisti era vb!Daca nu ai dovezi inseamna ca ai o problema...
yeap... am vorbit personal cu cateva rude de-ale patriarhului, rude care l-au cunoscut bine si in a caror casa a innoptat de multe ori chiar si dupa ce devenise patriarh. Dar am mai zis asta si nu o sa ma repet. Am zis inclusiv faptul ca Marina a dat o mana de ajutor comunistilor in arestarea episcopatului greco-catolic. A tinut timp de 4 luni episcopatul greco-catolic la vila patriarhala de la Dragoslavele... si i-a tinut ca si ppizonieri personali ai sai.
Cauta pe net ca e dezbatuta pe larg problema asta... si nu numai asta.
Poate o sa ma supar si o sa fac un thread special in aceasta chestiune...

Fam. Constandin Ionescu (preot) casatorit cu ? (decedata devreme). Dupa moartea sotiei Preotul Constandin a trait in concubinaj cu Ecaterina Dumitrescu (zisa Catrina, vaduva si fara copii)
Din casatorie au rezultat 4 copii
1. Gheorghiața Popescu - casatorita cu Pavel Popescu
2. Marița Fârtat (probabil Maria sau Marioara) - casatorita cu Nae Fârtat
3. Marioara Costeanu
4. Pavel Ionescu (preot) - casatorit cu ? (2 copii)

1. Gheorghiața Popescu - casatorita cu Pavel Popescu (3 copii)
1.1. Elena(?) Marina - casatorita cu Ioan Marina (Patriarh Iustinian Marina)
1.2. Marioara
1.3. Lala - casatorita cu un preot in Bucuresti

1.1. Elena(?) Marina - casatorita cu Ioan Marina (Patriarh Iustinian Marina) (2 copii)
1.1.1. Silvia (zisa Sibica, casatorita de 2 ori, se pare ca cel de-al doilea sot a fost evreu) - 2 copii
1.1.2. Ovidiu (Didu) Marina - medic cardeolog in Bucuresti - nu a avut copii
Din cate am inteles nici unul din copiii patriarhului nu mai traieste. Ovidiu Marina a decedat sigur (~1994).
Sotia patriarhului a decedat tanara (in 1935) se pare ca din cauza unei otite netratate.

2. Marița Fârtat (probabil Maria sau Marioara) - casatorita cu Nae Fârtat (4 fete)
2.1. Aritina Isărescu - casatorita cu Costica (probabil Constantin) Isarescu
2.2. Alexandrina Pârvulescu (2 copii)
2.3. Georgeta Fârtat (a fost casatorita dar nu a avut copii)
2.4. Emilia Fârtat (necasatorita, fara copii)

2.1. Aritina Isărescu - casatorita cu Costica (probabil Constantin) Isarescu (3 copii)
2.1.1. ? (n. 1945)
2.1.2. Verona (n. 1947, casatorita, 2 copii)
2.1.3. Mugur Isărescu (n. 1949, casatorit, 2 copii, Guvernator BNR)

Edited by Megara, 25 April 2007 - 17:28.


#112
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007

 Reason2, on Feb 6 2007, 21:37, said:

Care este explicatia stiintifica referitor la : ``Trupul parintelui Ilarion Argatu a fost gasit neputrezit si placut mirositor, sub lespedea sapata in tinda bisericii ctitorite chiar de el in satul nasterii, la Boroaia. Dupa sapte ani, trupul era intact, neatins de stricaciunea vremii.``

Eh .probabil l-au pus int-un sicriu de argint,captusit cu busuioc!  :P e mai plauzibila explicatia asta,decat sa acceptam ca se intampla si fapte supranaturale,pe care conditia marginita a omului nu le poate explica. De ce sa accepti ca neputrezirea e o rasplata divina,acordata pentru activitatea sa lumeasca (adica a depus "un pic mai mult "efort pentru indreptarea sa si a celorlalti)?!nooo,trebuie sa fie o explicatie care sa fie "palpabila"de ratiunea umana!

Edited by blackkitten, 24 May 2007 - 19:23.


#113
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 blackkitten, on May 24 2007, 20:02, said:

Eh .probabil l-au pus int-un sicriu de argint,captusit cu busuioc!  :P e mai plauzibila explicatia asta,decat sa acceptam ca se intampla si fapte supranaturale,pe care conditia marginita a omului nu le poate explica. De ce sa accepti ca neputrezirea e o rasplata divina,acordata pentru activitatea sa lumeasca (adica a depus "un pic mai mult "efort pentru indreptarea sa si a celorlalti)?!nooo,trebuie sa fie o explicatie care sa fie "palpabila"de ratiunea umana!

      Hristos s-a urcat cu trupul la cer! Daca insusi Hristos a avut nevoie de trup in cer, cu atat mai mult ar avea nevoie de el Cleopa. Daca ar fi ramas in mormant numai oasele, s-ar putea crede ca el a fost inviat si luat in cer, iar in mormant au fost puse numai niste simple oase. De vreme ce i-a ramas trupul neputrezit si toata lumea il poate recunoaste, inseamna ca e mort in continuare, nu a inviat, si nu poate mijloci nici macar pentru sine, si cu atat mai putin pentru altii.
      O fi fost el un duhovnic imbunatatit, dar se pare ca nu i-a fost placut lui Dumnezeu, de vreme ce nu l-a luat cu sine in rai, rai ce este al celor vii si nicidecum al spiritelor mortilor!

#114
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007
mai oameni buni bateti campii. Nevoia de duhovnic este pentru ca el este leac impotriva mandriei care e cel mai mare pacat. Adica sub ascultare totala te lepezi in totalitate de tine, si nu mai faci sau gandesti cele ale tale ci te supui sau daruiesti cu totul celuilalt care la randul lui isi asuma raspunderea pentru sufletul tau (si nu e putin lucru). E o metoda de vindecare sufleteasca Iauzi ce zice: "Cine vrea sa-mi urmeze Mie, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa ma urmeze". Nici nu inteleg despre ce vorbiti aici pe aria ortodoxa, poate din cauza ca eu sunt ortodox, mai stii?

#115
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 T_finder00, on Jun 1 2007, 00:06, said:

mai oameni buni bateti campii. Nevoia de duhovnic este pentru ca el este leac impotriva mandriei care e cel mai mare pacat. Adica sub ascultare totala te lepezi in totalitate de tine, si nu mai faci sau gandesti cele ale tale ci te supui sau daruiesti cu totul celuilalt care la randul lui isi asuma raspunderea pentru sufletul tau (si nu e putin lucru). E o metoda de vindecare sufleteasca Iauzi ce zice: "Cine vrea sa-mi urmeze Mie, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea si sa ma urmeze". Nici nu inteleg despre ce vorbiti aici pe aria ortodoxa, poate din cauza ca eu sunt ortodox, mai stii?

      Un duhovnic nu poate sa-si asume raspunderea pentru propria mantuire, si tu afirmi ca si-o poate asuma pentru a altora?!

#116
sorin2007

sorin2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,709
  • Înscris: 01.04.2007
Hai sa vedem puțin altfel lucrurile.Poate sa fie duhovnicul "sfânt in viată"(vorba vine, sfânt devine dupa ce moare), dacă are așa ucenic ce-i folosește ucenicului sfințenia duhovnicului? E adevarat ca nu (prea) mai sunt duhovnici buni dar câti dintre noi  ascultă de duhovnic ca de Hristos?Problema duhovnicilor  trebuie văzută în ambele sensuri.  :argue:

“Preotul privi afară din altar, să vadă dacă corul era pregătit să înceapă ceasurile de dinainte de Sfânta Liturghie. Tocmai când se pregătea să spună "Binecuvântat este Domnul...", cel mai nou convertit al său, Bill, îsi făcu intrarea în biserică, fiind proaspăt întors dintr-un pelerinaj la o altă mănăstire. Bill (sau Vasile, după cum insista să fie numit acum) fusese protestant si se bucura acum de primul lui loc de muncă din perioada colegiului. Descoperise Ortodoxia într-o librărie si îmbrătisase Credinta cu mare zel. După ce fusese catehumen vreme de sase luni, când a citit orice carte despre credinta ortodoxă, a primit mirungerea în Sfânta Biserică.
După un an, Bill s-a hotărât să meargă să viziteze mânăstiri. Asa a început schimbarea. A devenit mai pios si mai serios în ale credintei, dar în acelasi timp a început să devină mai... ciudat. La fel ca în duminica aceasta.
Bill/Vasile nu se multumi să vină la biserică în felul celorlalti oameni. Cu mătănii lungi prinse de mâini, făcu plecăciuni mari la intrarea în navă si, în privirile întregii biserici, în fata fiecărei icoane din biserică. Era o asemenea priveliste încât nimeni nu mai asculta ceasurile.
Apoi, chiar înainte să înceapă Liturghia, Bill veni la usa altarului si anuntă că trebuie să facă o mărturisire, altfel ar avea necazuri cu părintii bisericii. Părintele, fiind răbdător cu tineri mai zelosi, i-a spus să spună ce are de spus.
"Sunt cel mai rău dintre păcătosi!" începu Bill ca de obicei. Apoi îsi citi lista, de data aceasta numai patru pagini. "Si n-am putut să fac decât două sute de metanii, nu trei sute ca de obicei, si am citit doar patru acatiste si nu sunt pregătit pentru Împărtăsanie", spuse el. "Apoi, a trebuit să beau o cafea, dar, din moment ce toată lumea face asta, n-as putea totusi să mă împărtăsesc?"
Preotul mai auzise asta. Ce spune omul? "Ai făcut toate rugăcunile acelea si totusi ai avut nevoie de o cească de cafea?"
"Păi, duhovnicul mi-a spus că trebuie să fac rugăciune, dar n-am putut să stau treaz ca să le termin. Asa că am băut niste cafea. Dar nu fac la fel si ceilalti de aici - chiar servesc micul dejun înainte de Liturghie? Am auzit că episcopul Cutare a băut cafea cu ereticii catolici chiar înainte de Liturghie. Apoi, era trei dimineata când am băut cafeaua, iar acum este aproape zece."
Putin mai târziu, gândi preotul. "De ce nu ti-ai început canonul putin mai devreme?"
"Ei bine, în cartea pe care tocmai am terminat-o spunea că trebuie făcut numai după miezul noptii, acela fiind timpul de luptat cu demonii. Apoi, a fost si Madonna la televizor... ă... videoclipurile ei m-au dus în ispită... asa că am făcut toate metaniile."
Părintele chiar nu stia despre ce să-i răspundă mai întâi. "Părinte, întrebă Bill, nu credeti că e vremea să începem să fim mai traditionali, să lăsăm la o parte lumânările din parafină si să revenim la cele din ceară naturală? E mai ortodox asa. Chiar nu-mi place când corul citeste jumătate din textul de la vecernie, în loc să-l cânte. Si mai este si calendarul acela gresit. Mi-au trebuit trei ceasuri doar ca să repet slujba după calendarul corect! Mi-e teamă că va trebui să caut o altă biserică, mai ortodoxă. Chiar sunt singurul din această parohie care stie cum trebuie făcute lucrurile? Apoi, l-am invitat pe duhovnicul meu să vină să vă cunoască. O să vă explice anumite lucruri. Mi-a spus că lucrurile trebuie făcute cum trebuie, cum le fac ei, altfel vom ajunge în iad."
Părintele îsi pierdea răbdarea, uitându-se la cea. "Bine, Vasile, uite, sunt mai multe de discutat si nu e nevoie să o facem acum, când toată biserica te asteaptă să termini. Când te-ai spovedit ultima oară?"
"Ieri, la mănăstire. Cred că am găsit un duhovnic vrednic de ascultarea mea."
"Cine este?"
"Părintele Cutare, de la mănăstirea din munti. Va veni duminica viitoare să slujească cu dvs."
"Bill..."
"Vasile."
"Bine, Vasile. Omul acesta a fost caterisit acum câtiva ani. Nu pot sluji cu el! Cine ti-a dat binecuvântare să mergi la el? Si, cu atât mai putin, să faci ascultare de el? Si să-l inviti aici?"
"A, deci si dvs. îl persecutati pe omul acesta drept! Stiu în inima mea că el este un adevărat ortodox! De fapt, m-a si botezat ieri, pe când dvs. doar m-ati uns cu mir. De fapt, mă întreb de ce oare mai stau aici? Poate ar trebui să merg la el, care este un adevărat reprezentant al Ortodoxiei... Nu în această biserică modernă, ecumenistă. Poate că duhovnicul meu a fost caterisit, dar el ascultă de Dumnezeu, nu de episcopii aceia rătăciti! Am încredintare în inima mea că asa stau lucrurile..."
"Atunci, întrebă părintele iritat, de ce ai mai venit aici să te împărtăsesti?"
"Ce... Îmi interziceti să mă împărtăsesc?" exclamă el, îndreptându-se furios către iesire.

           Ieromonah Iona Paffhausen, Mănăstirea Sf. Ioan de Shanghai si San Francisco din Point Reyes, California”

#117
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,862
  • Înscris: 09.04.2005
daca nu ma insel, Hristos a intemeiat duhovnicii si duhovnicia. Altfel cand pacatuiesti ce faci, te uiti la stele ca in Vechiu' Testament? Macar acolo aveai niste reguli in caz de greseli, acum nu le mai ai nici pe-alea. Nu-ti mai ramane decat un fel de iad ce arde molcom... uneori mai ai zvacniri necontrolate cand mai citesti o regula din Vechiul Testament...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate