Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

IMPORT CHINA

- - - - -
  • Please log in to reply
2816 replies to this topic

#2791
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
In primul rand, putin mai multa atentie la scris:).
In al doilea rand, transportul trebuie sa apara separat pe factura!
Apoi trebuie platite taxele vamale pentru pretul de achizitie(trebuie sa va interesati referitor la nivelul de taxare, in functie de incadrarea ATV-ului si taxele aferente).
Trimiteti actele la biroul vamal unde a ajuns ATV-ul.
Daca totul e in ordine, puteti ridica ATV-ul.

#2792
TiaJ

TiaJ

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.10.2020
Salutare, mai este cineva pe grup care importă grupaj din zona Yiwu, provincia Zhejiang, China. Am nevoie de un agent cu care ați mai lucrat acolo pentru a consolida marfa de la vânzătorii cu care am vorbit deja și să am o singură factură de export și totodată asigurarea transportului către Constanța.
Mulțumesc

#2793
paranoid_android

paranoid_android

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.10.2020
Salut, ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri, incerc sa imi fac un cod EORI dar am ramas blocat la sectiunea de Informatii Juridice unde imi cere Forma de constituire si Codul principalei activitati economice. Ce ar trebui sa trec la aceste campuri? E pentru cumparaturi online , ca sa nu mai platest taxele alea absurde la DHL. Sunt persoana fizica.

Edited by Dany_Darke, 29 October 2020 - 13:38.


#2794
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Persoana fizica si CNP.

#2795
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postparanoid_android, on 29 octombrie 2020 - 12:51, said:

, E pentru cumparaturi online , ca sa nu mai platest taxele alea absurde la DHL. Sunt persoana fizica.

Nu stiu ce-i ala cod EORI,dar bag sama se aplica numai la firme.Daca cumperi pana la 50-60 de euro te lasa in pace.Peste pana pe la 150€ platesti TVA si transport si peste 150€ platesti TVA,transport si taxe vamale.Indiferent cu ce transport iti vine.
Eu cumpar de pe aliexpress ca au multe produse cu transport gratis (maruntisuri).N-ai precizat de ce valoare vrei sa cumperi.Daca e pentru cacialmale pe olx normal ca vei plati toate taxele ca e valoare mare.

#2796
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
mi-am facut eori ieri
si nu am firma, sunt nea ghita de pe strada

#2797
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Cum ati obtinut codul EORI, puteti detalia?

#2798
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
da

am parcurs cele scrise aici:

https://www.breakfix.ro/cod-eori/

am citit inclusiv comentariile

la mine a mers cu win 10 si browser edge (am licenta pe el)

nu am incercat cu IE sau cu altceva

Edited by mediasick, 30 December 2020 - 20:37.


#2799
Heart-of-Fire

Heart-of-Fire

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.01.2021
Întrebare: dacă vrei să cumperi produse naturiste sau medicamente din China, trebuie autorizație specială sau este interzis?

#2800
Adrianes92

Adrianes92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.12.2011

View PostHeart-of-Fire, on 11 ianuarie 2021 - 16:22, said:

Întrebare: dacă vrei să cumperi produse naturiste sau medicamente din China, trebuie autorizație specială sau este interzis?
Poti verifica tarifele sau eventualele prohibitii in TARIC 3 http://taric3.custom...ar=&Month=&Day=
Intri la navigare tarif  apoi nomenclatura import si bafta la cautat :)

#2801
DeepReality

DeepReality

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2004
Salut,

Ma puteti lamuri cam care ar fi taxele vamale si ce procedura trebuie sa urmez pentru un import din china a unei baterii de lithiu-ion de 100Ah pe la 13kg pachetul, ofertantul din china vrea sa trimita via vapor si imi zice asta : But we need you with customs ability, fee and duty tax,or customs clearance company.

Multumesc anticipat.

#2802
DeepReality

DeepReality

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2004
Am gasit codul TARIC, si am incercat sa imi calculez singur vama, dar nu pot trece de campul : Procedura [37].
Ma poate ajuta cineva cu calculul vamal pentru urmatorul cod TARIC : Codul de marfa 8507600013

Packaging & Delivery
Selling Units:
    Single item
Single package size:
    23X20X90 cm
Single gross weight:
    6.000 kg
Package Type:
    Four batteries cells in a box

dimensiunile unei celule lifepo4:

[ https://sc04.alicdn.com/kf/H1696cd1302914ef98d352ee61dcf107au/240542533/H1696cd1302914ef98d352ee61dcf107au.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2803
Prince_ of _Persia

Prince_ of _Persia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.04.2007
Buna ziua,

Am nevoie de numar EORI , m-am grabit cand cand am completat datele pentru cererea de atribuire EORI de pe customs.ro si am gresit ceva( in loc de directia regionala vamala Ploiesti am selectat Bucuresti].
Pot face ceva ca sa scot cererea din sistem sau o trimit asa la cei de la Ploiesti?

#2804
adriangigi

adriangigi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.06.2016
Trimite un email unitatii vamale spre care ai vrut sa trimiti cererea si roga-i sa stearga din sistem cererea. Mi-au sters si mie. Important este sa-ti notezi acel numar de atribuire inainte sa treci la pasul urmator.

#2805
SevrinDantus

SevrinDantus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.10.2020

View PostPrince_ of _Persia, on 05 iulie 2021 - 18:50, said:

Buna ziua,

Am nevoie de numar EORI , m-am grabit cand cand am completat datele pentru cererea de atribuire EORI de pe customs.ro si am gresit ceva( in loc de directia regionala vamala Ploiesti am selectat Bucuresti].
Pot face ceva ca sa scot cererea din sistem sau o trimit asa la cei de la Ploiesti?
Ma poti ajuta si pe mine ce sa fac in acest caz? am comandat ceva din UK si am primit sms "Buna ziua, pentru inceperea vamuirii "AWB tel:xxx BB2C", va rog sa furnizati cod EORI la mailto:[email protected] si sa urmati instructiunile primite ulterior pe e-mail"

#2806
SevrinDantus

SevrinDantus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.10.2020

View PostKean, on 29 octombrie 2020 - 16:57, said:



Nu stiu ce-i ala cod EORI,dar bag sama se aplica numai la firme.Daca cumperi pana la 50-60 de euro te lasa in pace.Peste pana pe la 150€ platesti TVA si transport si peste 150€ platesti TVA,transport si taxe vamale.Indiferent cu ce transport iti vine.
Eu cumpar de pe aliexpress ca au multe produse cu transport gratis (maruntisuri).N-ai precizat de ce valoare vrei sa cumperi.Daca e pentru cacialmale pe olx normal ca vei plati toate taxele ca e valoare mare.
Eu am cumparat de la un magazin din UK si am platit la ei TVA , pe extras apare suma cu tot cu tva, factura lor este trecuta fara tva
Cand imi vine pachetul, imi trebuie acel cod banuiesc de la anaf, dar mai trebuie sa platesc TVA iar pe acelasi produs? A costat in jur de 600€ cu tot cu tva

Sau cand fac inregistrarea pt acel cod la sectiubea platitor de tva , trec Da?
Acolo se refera daca am platit deja tva? Sau se refera daca sunt pers fizica sau juridica?
Eu fiind pers fizica

#2807
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
Salutare,
Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii privind hartiile necesare importului si punerii a piata a unor produse din China?

Intentionez sa-mi deschid o firma prin care sa import si sa vand niste mufe din polipropilena pe care le cumpar prin Aliexpress. Stiu sa deschid o firma, sa dau comenzi (am zeci de comenzi pe persoana fizica), stiu cuantumul taxelor vamale pentru produsele mele, am analizat bine piata, etc. Ma intereseaza doar hartiile necesare, in afara de factura de pe Aliexpress si numarul EORI.

Mai precis, ce hartii imi trebuie in vama, fiind persoana juridica, pentru a ridica produsele? E la fel ca la persoane fizice?
Ce hartii trebuie sa duc la contabila pentru a inregistra bunurile?
Ce hartii imi trebuie pentru a le vinde 100% legal?

Multumesc

#2808
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Intreaba google:  https://www.ops.ro/i...-sunt-necesare/

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate