Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Presulete, covorase - tzepe din partea dealerilor

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
Vin si eu cu o informatie stupefianta, cel putin!
Stiati ca orice producator pune porcariile astea de brisbrizuri gen covorase, presulete, etc, pe orice masina, iar dealerul se lauda ca ne face mari favoruri ca ni le da gratis?
Da, domnilor, cand se negociaza pretul unei masini, majoritatea dealerilor nu lasa la pret, aburind clientul  ca ii da presulete "originale" si alte nimicuri inutile care, chipurile, valoreaza o gramada, in loc sa cedeze din marja aceea de 3-5 % cat pot ei sa scada din pretul de catalog!
Si uite-asa ne mai furam noi, romanii, cate o mica tzeapa! :nonobad:

#2
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
ummm... sincer ma indoiesc ca (virgula) covorasele sunt incluse de producator. Dovada: le vei gasi in cataloagele de accesorii.

#3
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,203
  • Înscris: 13.07.2005
Nu este imposibil sa vina cu respectivele accesorii.
Dar ma indoiesc ca cineva sa se apuce sa le dea jos si sa le vanda separat.

In alta ordine de idei, faptul ca apar in cataloagele de accesorii nu inseamna neaparat ca se vand numai separat.
Este posibil ca acestea sa aiba regim de consumabile - covorasele de exemplu, in timp se degradeaza (se uzeaza, se gauresc, se rup, etc) si probabil vei dori sa le schimbi.
La fel cum sunt si becurile de exemplu;  faptul ca apar listate separat in cataloage nu inseamna ca masinile vin fara ele.

#4
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
unde ai vazut tu becuri in cataloagele de accesorii? :) Nu e vorba de piese de schimb, ci de chestii "extra".
Ca e frumos sa fie date la pachet, e una. Dar nu am vazut (cel putin la marcile cu care am avut de-a face) ca ele sa vina in masinile aflate pe platforma.

#5
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,203
  • Înscris: 13.07.2005

View Postmarr, on Jan 11 2007, 15:45, said:

Nu este imposibil sa vina cu respectivele accesorii.
.....

, faptul ca apar in cataloagele de accesorii nu inseamna neaparat ca se vand numai separat.
......
La fel cum sunt si becurile de exemplu;  faptul ca apar listate separat in cataloage nu inseamna ca masinile vin fara ele.

Nu vreau sa intru in polemica. Din acest motiv subiliniez ceeace a spus anterior.
Chestia cu becurile a fost doar un exemplu ca sa subliniez faptul ca nu este neaparat necesar faptul ca, un articol ce apare intr-un catalog sa nu existe pe masina noua.

Din pacate, iti dau dreptate, niciuna dintre masinile noi pe care le-am cumparat in ultimii 2-3 ani (de la 4 dealer-i diferiti - Daewoo, Chevrolet, Peugeot, VW) nu aveau covorase in momentul achizitionarii.
Dar asta nu inseamna ca nici o masina nu vine cu ele.

#6
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
mda, probabil daca iti iei un Gallardo sau Bentley Continental GT, n-o sa-ti vanda separat covorasele :)
Dar eu vorbesc de masinile pentru muritorii de rand, unde tendinta e de a stoarce cumparatorul de ultimul euroi pe care-l are... Si nu am spus niciodata ca nu exista, ci doar ca nu am vazut niciodata. Deci pana la proba contrarie.... :)

#7
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,981
  • Înscris: 17.10.2003

View Postcryo, on Jan 12 2007, 09:11, said:

mda, probabil daca iti iei un Gallardo sau Bentley Continental GT, n-o sa-ti vanda separat covorasele :)

Ba iti dau chiar si valize de piele in culoarea scaunelor si sigla si ceas de mana. :)

Edited by akeem, 12 January 2007 - 10:45.


#8
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
domnilor, eu v-am dat o informatie de culise romanesti. Pentru ca ai nostri ca brazii se preteaza la orice pentru doi creitari in plus. Credeti-ma! Am impresia ca primul apostol ajuns pe plaiuri mioritice nu a fost Andrei, ci Iuda. Cel putin in ultimii ani, parca prea multi " stimabili concetateni" sunt capabili s-o vanda si pe ma-sa pe nimicuri mai mari sau mai mici.
Am zis "orice" producator, pentru ca nu am vrut sa evidentiez o marca anume, din anumite ratiuni personale, insa ceea ce am dorit eu sa se stie este modul in care lucreaza dealerii pe la noi. Dar poate nu le-o mai merge mult. Poate in cativa ani o sa-si poata permite si mucitorul autohton sa mearga pana la Koln sa-si ia masina dorita, asa, la un sfrsit de saptamana! Prind fluturi nu-i asa?
Asta e, frumoasa tara avem! :nonobad:

#9
cama

cama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.01.2007
la Mitsubishi , dupa ce am cumparat masina dealeru m-a intrebat dak vreau covorase originale COLT (80 RON / set fata + 80 RON/set spate) si am mai dat si 5 milioane pe un kitt de reparatii roti ... cel din urma fiind recomandat de ei !

#10
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004

View Postadris1919, on Jan 11 2007, 13:37, said:

Vin si eu cu o informatie stupefianta, cel putin!
Stiati ca orice producator pune porcariile astea de brisbrizuri gen covorase, presulete, etc, pe orice masina...
Ti-a dat prin cap ca poate marca respectiva nu PRODUCE covorase de cauciuc, ci numai din material textil (care se regasesc la optionale, adica NU FAC parte din standard?!).
Sa le luam pe rand. Daca cele din material textil NU fac parte din standard esti informat si trebuie sa le cumperi OPTIONAL, adica  daca vrei. Daca doresti din cauciuc, iti cumperi separat de la Accesorii (magazie) ; sunt manufacturate OEM (citeste aici ) si ca atare, costa.
Ca atare, in multe cazuri, ceea ce tu sustii este fals.

#11
cama

cama

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 10.01.2007

View Post701, on Jan 13 2007, 11:03, said:

Ti-a dat prin cap ca poate marca respectiva nu PRODUCE covorase de cauciuc, ci numai din material textil (care se regasesc la optionale, adica NU FAC parte din standard?!).
Sa le luam pe rand. Daca cele din material textil NU fac parte din standard esti informat si trebuie sa le cumperi OPTIONAL, adica  daca vrei. Daca doresti din cauciuc, iti cumperi separat de la Accesorii (magazie) ; sunt manufacturate OEM (citeste aici ) si ca atare, costa.
Ca atare, in multe cazuri, ceea ce tu sustii este fals.

thanx for OEM info. am mai intanlit si in alt domeniu si nu am stiut ce reprezinta

#12
FILAtorul

FILAtorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.01.2007
Hai ca e tare subiectul ...in urma cu cativa ani am lucrat la un dealer de telefoane mobile ..si la conectare se dadea un cadou' ..cred ca stiti dsespre ce vb ....Acest cadou era subventionat de firma mama...compania de telefonie....in cuantum de 7 $ la care se adugau 3 $ de la dealer(care vroia nu era obligatoriu) si la noi dadeam GECI de IARNAAA....beton...oameni seriosi veneau si isi faceau un abonament care le trebuia sau nu ...ca sa ia geaca ....
Voi vorbiti de presuri ? si va laudati la prieteni si faceti in ciuda la dusmani ca le-ati primit gratis sau nu in timp ce platiti o masina cu cel putin 10000 de euro ???
.
5 minute fac o pauza pentru ras ....(ras din stomac....)
.
hiu....mi-am revenit ....
.
presurile alea costa 10 euro maxim ....nu 3 si nu 5 % reducere ....10 hai maxim 20 euro ...
penibil subiectul deviat ....penibil si reducerea facuta ...
ma duc sa mai rad ...:)

#13
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
"presurile alea costa 10 euro maxim ....nu 3 si nu 5 % reducere ....10 hai maxim 20 euro ...
penibil subiectul deviat ....penibil si reducerea facuta ...
ma duc sa mai rad ..."

Esti la fel de penibil cand vorbesti despre ce nu stii.
10-20 euro in targ unde tre sa cauti unele care ar trebui sa se potriveasca... dar nu mereu se potrivesc. Ca sa nu mai zic ca unele si put.
Hai, du-te si mai razi, da vezi sa nu ajungi la spital de atata ras.

Oricum la Ford si aia sunt penibili cu originalele lor care nu vin si sub/pe langa pedale.

adris, la Ford te referi in special, nu ?

Edited by cornel001, 22 January 2007 - 00:52.


#14
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006

View Postcornel001, on Jan 22 2007, 00:50, said:

"presurile alea costa 10 euro maxim ....nu 3 si nu 5 % reducere ....10 hai maxim 20 euro ...
penibil subiectul deviat ....penibil si reducerea facuta ...
ma duc sa mai rad ..."

Esti la fel de penibil cand vorbesti despre ce nu stii.
10-20 euro in targ unde tre sa cauti unele care ar trebui sa se potriveasca... dar nu mereu se potrivesc. Ca sa nu mai zic ca unele si put.
Hai, du-te si mai razi, da vezi sa nu ajungi la spital de atata ras.

Oricum la Ford si aia sunt penibili cu originalele lor care nu vin si sub/pe langa pedale.

adris, la Ford te referi in special, nu ?
da cornel, si la ford, unde se pare ca se gasesc cei mai mari tzepari, poate dupa Opel, insa sa stii ca si la Peugeot am intalnit un caz asemanator, unde mai pui ca era vorba de un ditamai 407, nu o buburuza de aia mica(107) la care accesoriile pot provoca tangaj serios! :deadtongue:
oricum, cert e ca trebuie facut ceva in stil mare impotriva astora de ne iau banii fara pic de rusine, ca nu se mai poate!

#15
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Depinde si de masina. De ex la golf 5 gti, masina vine cu presuri doar in fata, in spate sunt optionale.
In rest ele costa ~100E si nu sunt in echiparea standard. Pt ca au cod de optionala si sunt trecute ca atare in "fisa" cu dotarile de la masina.

#16
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,203
  • Înscris: 13.07.2005
Peferitor la pretul respectivelor accesorii - la Polo (ca asta stiu) un set complet de covorase (fata-spate) originale (cu locasuri pentru sigurantele de fixare in podea si stantate VW Polo), luate de la dealer, au fost undeva in jur de 100 RON (putin sub acesta suma).
Deci pretul enuntat mai sus de ~ 20 EUR (+ TVA) nu este departe de realitate.

Nu este chiar un capat de tara.
Deranjant este faptul ca, majoritatea dealer-ilor, iti scot ochii cu rahatelele astea.

#17
adris1919

adris1919

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 10.10.2006
pai asta a fost si ideea lansarii acestui topic, nu pretul accesoriilor cu pricina, ci faptul ca ele sunt folosite ca un instrument cu care dealerul ticalos abureste clientul mai mult sau mai putin fraier!

#18
cornel001

cornel001

    Scapat de la balamuc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,261
  • Înscris: 30.07.2005
100 ron ? ieftin. la Ford pt focus e minim 180 ron, ca sa nu zic peste 200.
De la reprezentante, ca daca esti pe forumul club ford le poti comanda mai ieftin de la anumiti furnizori...

Edited by cornel001, 25 January 2007 - 21:45.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate