Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Daca procedez asa reusesc sa sterg definitiv datele?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 220
  • Înscris: 19.10.2006
Se duc definitiv datele de pe un hdd la transformarea asta?

Actual: 3 partitii ntfs
- fac low level format
- convertesc partitiile la fat32
- formatez din nou partitiile
- fac "merge partitions"
- quick format
- schimb "default allocation unit"
- quick format
- transform la loc in ntfs
- quick format
- fac doua partitii ntfs
- low level format

Altfel, astept niste sfaturi avizate.

Pare incurcat dar am motive sa fac asta, chiar daca o sa dureze cam mult.

Numai bine!

#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Prostii . De ce mama dracu' sa faci atatea operatiuni . Ai nevoie doar de un program care sa scrie 00 pe toata suprafata HDD-ului .

#3
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postcspot, on Jan 8 2007, 17:07, said:

Prostii . De ce mama dracu' sa faci atatea operatiuni . Ai nevoie doar de un program care sa scrie 00 pe toata suprafata HDD-ului .

only LLF

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Cum faci "low level format"? :) Si nu prea pricep cat de mult te astepti sa se chinuie careva ca sa recupereze acele date.
Ia utilitarul corespunzator de pe site-ul producatorului hdd-ului tau si fa un zero disk. Ar trebui sa ajunga.
Singura chestie mai sigura e o stergere conform standardului DOD 5220-22-M (care implica suprascrierea datelor in mai multi pasi).

#5
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostKunzite, on Jan 8 2007, 18:35, said:

Cum faci "low level format"? :) Si nu prea pricep cat de mult te astepti sa se chinuie careva ca sa recupereze acele date.
Ia utilitarul corespunzator de pe site-ul producatorului hdd-ului tau si fa un zero disk. Ar trebui sa ajunga.
Singura chestie mai sigura e o stergere conform standardului DOD 5220-22-M (care implica suprascrierea datelor in mai multi pasi).

da ce ai acolo de  tu socoti ca cineva o sa se chinuie sa le recupereze? nu va sta nimeni sa duca hardul la CIA ca sa recupereze datele unuia care inloc sa se adreseze la profesionali striga pe forum in gura mare.  :coolspeak:

#6
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 220
  • Înscris: 19.10.2006
Mda... cred ca o sa iau utilitarul de pe site si o sa fac o scriere numai cu 0.
Multumesc pentru ajutor.
Daca mai sunt si altii care pot da un sfat pertinent, astept. Nu-i asa mare urgenta.

STARPOM de ce esti atata de agresiv? Inceaca sa citesti inca odata mesajul inainte de a-l posta.  

View Poststarpom, on Jan 9 2007, 09:20, said:

da ce ai acolo de  tu socoti ca cineva o sa se chinuie sa le recupereze? nu va sta nimeni sa duca hardul la CIA ca sa recupereze datele unuia care inloc sa se adreseze la profesionali striga pe forum in gura mare.
:nonobad:

#7
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postdorupro, on Jan 9 2007, 11:35, said:

Mda... cred ca o sa iau utilitarul de pe site si o sa fac o scriere numai cu 0.
Multumesc pentru ajutor.
Daca mai sunt si altii care pot da un sfat pertinent, astept. Nu-i asa mare urgenta.

STARPOM de ce esti atata de agresiv? Inceaca sa citesti inca odata mesajul inainte de a-l posta.  
:nonobad:

nu sunt agresiv. nu am cand sa-mi recitesc mesajul. iar tu daca nu intelegi un lucru ca primul zerofill va distruge datele asteapta mai departe un raspuns pertinent si elevant.

#8
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Nu cred ca vei pierde datele DEFINITIV nici daca vei formata de 100 de ori. In tot cazul ele nu vor putea fi recuperate foarte usor.

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Cred ca ai nevoie de :bandit: si de :ciocan:  ca sa distrugi HDD-ul ...
oricum dupa cum ti s-a spus si mai sus o suprascriere a HDD-ului cu 00 face aproape imposibila recuperarea datelor.

Edited by darkangelbv, 09 January 2007 - 12:04.


#10
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 220
  • Înscris: 19.10.2006

View Poststarpom, on Jan 9 2007, 11:52, said:

nu sunt agresiv. nu am cand sa-mi recitesc mesajul. iar tu daca nu intelegi un lucru ca primul zerofill va distruge datele asteapta mai departe un raspuns pertinent si elevant.

Multumesc de recomandare. O sa va spun cum am procedat.
Inca astept sfaturi.

#11
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu exista LLF ...terminati cu aberatia asta

Foloseste un soft care rescrie hdd de mai multe ori. Recomand asta :
http://www.heidi.ie/eraser/

Quote

Eraser is an advanced security tool (for Windows), which allows you to completely remove sensitive data from your hard drive by overwriting it several times with carefully selected patterns. Works with Windows 95, 98, ME, NT, 2000, XP, Windows 2003 Server and DOS.
Eraser is Free software and its source code is released under GNU General Public License.

The patterns used for overwriting are based on Peter Gutmann's paper "Secure Deletion of Data from Magnetic and Solid-State Memory" and they are selected to effectively remove magnetic remnants from the hard drive.

Other methods include the one defined in the National Industrial Security Program Operating Manual of the US Department of Defence and overwriting with pseudorandom data. You can also define your own overwriting methods.


#12
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postdorupro, on Jan 9 2007, 12:09, said:

Inca astept sfaturi.
vrei sa ti se mai repete de cateva ori ce e scris mai sus ?
suprascrie datele, nu cred ca ai ceva atat de important incat sa cauti masuri si mai complicate. daca ai, ia un ciocan, e cea mai sigura metoda.

#13
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Starpom, ai ceva de comentat in privinta celor spuse de mine?

Fellow: format nu, suprascriere single/multi-pass da.

Dorupro: nu mai astepta. Vad ca ori datele alea-s foarte importante, ori esti un pic paranoic... cauta asadar un utilitar ce suprascrie datele de pe hdd in mai multi pasi (de ex. conform standardului amintit de mine - nu-i singurul, totusi) si foloseste-l cu incredere. Va fi suficient.
N-am insa timp sa caut ceva gratuit pentru tine; endless a amintit de Eraser, nu stiu insa daca lucreaza si la nivel de harddisk.

#14
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 220
  • Înscris: 19.10.2006
Este foarte important pentru mine ca datele sa nu mai poata fi recuperate. Cel putin cele de pe una dintre partitii.
Nu sunt paranoic numai ca vreau ca datele sa nu mai poata fi recuperate.
Multumesc de sfaturi, cred ca fi facut multe operatii, inutile si fara rezultat.

Edited by dorupro, 09 January 2007 - 16:02.


#15
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostKunzite, on Jan 9 2007, 13:05, said:

Starpom, ai ceva de comentat in privinta celor spuse de mine?

Fellow: format nu, suprascriere single/multi-pass da.

Dorupro: nu mai astepta. Vad ca ori datele alea-s foarte importante, ori esti un pic paranoic... cauta asadar un utilitar ce suprascrie datele de pe hdd in mai multi pasi (de ex. conform standardului amintit de mine - nu-i singurul, totusi) si foloseste-l cu incredere. Va fi suficient.
N-am insa timp sa caut ceva gratuit pentru tine; endless a amintit de Eraser, nu stiu insa daca lucreaza si la nivel de harddisk.

ma oameni buni! cititi cu atentie standartele ata de pe www.t13.org  si vedeti ca TOATE hardurile au functia "security erase" care se indeplineste o singura data dupa care nu mai ramane nimic viu si fara instrumente ce le detin doar serviciile de securitate a tarilor fffff bogate cat si a 3-4 universitati din lume nu se va putea recupera nimic nici un bit.

#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,048
  • Înscris: 12.06.2004
Da, nice. Il ajuta cu ceva sa citeasca zeci de documente?
Interesant totusi ca ai ales sa te legi de niste posturi totusi pertinente IMO.

#17
multimediacompany2005

multimediacompany2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 08.08.2005
terminati cu prostiile...
daca faci stergere de partitii si crearea pe partitii cu marimi diferite de cele initiale si apoi formatare in alt tip de partitie.. nu mai recupereaza nimeni nimik..
daca vrei sa nu te chinui...deloc... pui un film.. pe hdd... ii schimbi numele si extensia.. de exemplu in oem.inf, formatezi alta partitie, copiezi "oem.inf" dupa care... pe el click dreapta copi, paste.. pana umplii hdd... pui windows livw si formatezi partitia activa... copiezi "oem.inf" pe partitia activa apoi delete la toate sau formatare... cine stie ce a fost? oricare din variante.. este buna.. va uitati prea mult la filme...

#18
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 17.07.2005

View Postmultimediacompany2005, on Jan 9 2007, 20:52, said:

terminati cu prostiile...
daca faci stergere de partitii si crearea pe partitii cu marimi diferite de cele initiale si apoi formatare in alt tip de partitie.. nu mai recupereaza nimeni nimik..
daca vrei sa nu te chinui...deloc... pui un film.. pe hdd... ii schimbi numele si extensia.. de exemplu in oem.inf, formatezi alta partitie, copiezi "oem.inf" dupa care... pe el click dreapta copi, paste.. pana umplii hdd... pui windows livw si formatezi partitia activa... copiezi "oem.inf" pe partitia activa apoi delete la toate sau formatare... cine stie ce a fost? oricare din variante.. este buna.. va uitati prea mult la filme...
.................................................
Daca consideri ca Low-level nu e suficient fa-i o formatare ABA dupa ce ai golit P-list si G-list. Daca insa vrei ca nici cei de la CIA sa nu recupereze nimic urmeaza exemplul : http://www.datadockt...nu/us_frag5.php

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate