Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#6535
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare tuturor!
Ne-am hotarat intr-un final sa optam pentru Halkidiki anul acesta (final de august, inceput de septembrie), bratul Sithonia. Nu pot spune ca destinatia se afla pe wishlist-ul meu, insa imprejurarile de moment si recomandarile colegilor de birou au fost decisive. Citind acum review-ul lui lex2010 de mai sus, sper sa nu ne intoarcem dezamagiti.
Cazarea am ales-o in Nikiti, tocmai ce am transmis confirmarea rezervarii, am avut in vedere optiunea pentru plimbarea de seara pe promenada, targul saptamanal, spitalul din localitate. Mi-am schitat in mare detalii despre traseu, plaje, taverne/restaurante, inchirierea unei barci, centrul pentru testarea lui fiu-miu la intoarcere.
Mai am de completat la inceputul saptamanii PLF-ul pentru acces in GR. Dupa calculele mele vom pleca din Bucuresti in jur de 4 dimineata.

Vacante frumoase!

#6536
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,537
  • Înscris: 21.10.2009
Dezamagiti nu aveti cum sa va intoarceti din Sithonia, cel putin daca va alegeti cu grija plajele, informandu-va in prealabil.
Eu il consider un concediu reusit si nu imi pare rau ca am ales Sithonia anul acesta (am facut alegerea din cauza incertitudinii legate de covid, plus ca voiam ceva aproape de casa, sa pot ajunge repede inapoi in RO).
Review-ul l-am facut ca sa prezint si unele parti negative, de regula lumea se uita doar la partile pozitive (care sunt multe, de altfel), dar e bine sa fii pregatit din timp si sa stii la ce sa te astepti.

Recomand sa va documentati de aici:
https://urban-wander...onia-halkidiki/
https://nikana.gr/en...hes-on-sithonia

Concediu placut!

#6537
fantiesto

fantiesto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.08.2006
Plec vineri in Vourvourou dar dupa ce am citit p-aici, parca n-as mai pleca :D citisem despre lipsa trotuarelor, chiar asa de rau sa fie? Ce traseu ati ales cei din Bucuresti? (nu prea ma descurc in rampe, care ar fi cea mai buna varianta pentru mine?) O sa stau vreo 12-13 zile, am mai fost in Lefkada acum 5 ani, dar e prea mult de mers. In afara de bgtoll mai pot cumpara ceva legat de taxe direct din tara? Multumesc si scuze pentru multiplele intrebari, nu prea am timp momentan sa caut, poate e vreun binevoitor p-aici.

#6538
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Este o contuzie între faleză și trotoare. Nu este faleză ca în alte stațiuni, dar cu siguranță este trotuar peste tot.

Din țară, legat de eventualele taxe, nu. Dacă îți este mai comod, poți plăti cu cardul la punctele de taxare pe autostradă. În privința drumului, în această perioadă aș prefera Kulata.

#6539
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Am trecut si eu prin Vorvourou si nu am vazut trotuar, cel putin pe strada care strabate localitatea.

Edited by kerkyra, 25 August 2021 - 07:27.


#6540
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,635
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am stat la Villa Vasiliadi. Stanga-dreapta pe strada care strabate statiunea nu era “picior” de trotuar si nici pe strazile care duceau la Karidi (mergeam pe jos la Karidi ca era aproape). Poate in alte parti ale localitatii or fi trotuare.

#6541
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Nici eu nu am văzut neam de trotuar.

#6542
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Pe drumul principal, este trotuar la nivelul străzii. Este bine marcat. Strada fiind îngustă, mașinile urcă pe trotuar pentru a face loc. Repet, este pe întreaga stradă.

#6543
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 14.03.2006
Daca e la nivelul strazii, cum urca masinile? Posted Image   Poate l-au marcat recent, eu am fost cam acum 3 ani.
Nici pe google streetview nu se vede.

Edited by kerkyra, 25 August 2021 - 13:05.


#6544
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Acela este un acostament.

#6545
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011
Salutari! Rog ajutor de la un cunoscator: merg in Halkidiki si as dori sa fac o croaziera. In conditiile pandemiei astea nenorocita, se mai fac croaziere? De unde au plecarea? Ce traseu? Multumesc!

#6546
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,884
  • Înscris: 16.04.2007
Halkidiki e foarte mare.
Daca vrei sfaturi, incearca sa dai mai multe informatii.
Poate tu esti cazat in Loutra si o sa ti se recomande o croaziera din Toroni.

#6547
digi2011

digi2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 09.01.2011

View Postcristiany, on 29 august 2021 - 11:09, said:

Halkidiki e foarte mare.
Daca vrei sfaturi, incearca sa dai mai multe informatii.
Poate tu esti cazat in Loutra si o sa ti se recomande o croaziera din Toroni.
Voi fi cu masina si pot merge in zona(distantele nu sunt foarte mari). Eu voi sta in Kriopigi, dar as dori informatii din zona.

#6548
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,884
  • Înscris: 16.04.2007
Uite o varianta aici cu plecare din Chrousso.
Doar ca trebuie sa te interesezi din timp pentru ca ei spun asa: *La începutul și la sfârșitul sezonului turistic, toate excursiile sunt cu un semn de întrebare

#6549
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Nu vad de ce ar pleca (desi vad ca pleaca) un vas din Chrousso Posted Image
Dovada este si specificarea
"Servicii:
- Transfer cu autocarul spre Pefkohori (taxă suplimentară 20 €)"

Inainte (adica acum ~ 10 ani) plecarea si sosirea erau din / in Pefkohori. In Chrousso erau doar escale ale celor imbarcati din Neos Marmaras.
Zic si eu, nu am mai calcat tot de pe atunci prin Halkidiki Posted Image

@ digi2011: Poti incerca si o croaziera din Ouranopoli (mergeti cu masina pana acolo, merita) pe coasta vestica a bratului Athos, sa vedeti de pe mare manastirile de acolo.
Daca aveti si copii cu voi treceti si prin Stagira sa vedeti Parcul tematic Aristotel si succesul va fi garantat!

Edited by BlueKing-69, 29 August 2021 - 21:06.


#6550
kingy340

kingy340

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.05.2012

View Postdigi2011, on 29 august 2021 - 09:01, said:

Salutari! Rog ajutor de la un cunoscator: merg in Halkidiki si as dori sa fac o croaziera. In conditiile pandemiei astea nenorocita, se mai fac croaziere? De unde au plecarea? Ce traseu? Multumesc!
Din Sarti pleaca doua croaziere....1. Pe la 10 dimineata ce include Blue lagoon, Orange beach si inca cateva plaje si pe la 17:30 una sa vezi apusul nu stiu unde( este o agentie in Sarti ce se ocupă de croaziere) am avut pliant de la ei dar nu prea ma interesat si l-am aruncat...din cate imi aduc amintea cea de dimineață era 30 euro/pers si avea inclus si un pranz(souvlaki)..

#6551
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,134
  • Înscris: 30.07.2006
Buna ziua.

Ce plaje din zona Nikiti recomandati, accesibile cat de cat cu masina?
Nu am SUV , ci un harb de vreo 14 ani.
Se plangea cineva pe un blog ca asta ar fi cam singurul punct  negativ din Sithonia, cela mai multe plaja greu accesibile, pe rampe, pante f mari,
cu drumuri inguste si accidentate.

#6552
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,884
  • Înscris: 16.04.2007
Gasesti aici o harta cu plajele din Sithonia.
Sunt evidentiate si plajele greu accesibile.
Din ce stiu eu, in zona Nikiti cam toate sunt ( usor ) accesibile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate