Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#6553
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 14.03.2006

View Postmarius.bunu, on 30 august 2021 - 09:11, said:

Buna ziua.

Ce plaje din zona Nikiti recomandati, accesibile cat de cat cu masina?
Nu am SUV , ci un harb de vreo 14 ani.
Se plangea cineva pe un blog ca asta ar fi cam singurul punct  negativ din Sithonia, cela mai multe plaja greu accesibile, pe rampe, pante f mari,
cu drumuri inguste si accidentate.

S-a tot scris, in urma cu putin timp, despre Nikiti si plajele din zona (inclusiv eu am facut recomandari). Cauta, te rog, in urma.

#6554
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 11.11.2007
Buna!
Pentru familia mea a fost prima experienta in Halkidiki, Sithonia si prima calatorie doar in formula noastra de 3 membri. Am ales cazarea in Nikiti pentru ca este mai animat pe seara si ofera mai multa diversitate pentru mese si promenada.
Vremea a fost foarte buna la final de august, inceput de septembrie si am apreciat ca statiunea, plajele si faleza nu erau foarte aglomerate. Ne-am simtit mai relaxati din toate punctele de vedere.
Drumul a fost bun, in vami nu am petrecut prea mult timp, am avut pregatite toate documentele (pasapoartele, PLF-ul, certificatele de vaccinare, testul RT-PCR pentru copil la intoarcere, asigurarile de calatorie, contractul de asistenta rutiera), la dus am prins convoiul de pompieri polonezi care plecau din Grecia, a fost vama blocata aprox. 10-15 minute, dar nu a fost niciun motiv de suparare.
Am facut o oprire la Happy Grill in Sandanski (BG) la intoarcerea spre tara, am mancat rapid si civilizat, era destul de plin.
Cazarea in Nikiti a fost super, la aproximativ 300 m de mare, dar cu piscina, am mai avut cateva optiuni in calcul, insa nu aveau disponibilitate in perioada dorita, raman de incercat pe viitor. Oricum, in zona sunt extrem de multe posibilitati de cazare, pentru toate gusturile si buzunarele. In fiecare dimineata faceam cate o plimbare pe faleza, o adevarata placere.
Cu toata documentarea mea prealabila temeinica, nu am reusit sa vizitam foarte multe plaje de pe peninsula, fiecare avand necesitati diferite, insa si varianta de compromis ne-a ajutat sa strangem amintiri frumoase din acest concediu.
Plaja la care am revenit cel mai des a fost Saint George, din capatul sudic al plajei din Nikiti, ne-a acomodat cele mai multe cerinte: cu multa umbra naturala, dar si cu nisip si sezlonguri direct pe plaja.
De asemenea, la plaja Livrohio / Trani Ammouda am gasit un parc acvatic (gonflabil, direct pe mare), l-am vizitat in zile diferite. Pot spune ca am consumat ceva calorii catarandu-ne si sarind de pe toate toboganele.
Despre restul plajelor s-a mai tot scris, nu am descoperit noi vreuna noua Posted Image. In orice caz, apa foarte curata si calda, cu nuante schimbatoare in functie de momentul zilei.
Am mancat in baza recomandarilor si nu am dat gres niciodata: la Almira (crevetii la gratar f buni), la Marina in mai toate diminetile (ceaiul verde delicios, la fel si painea prajita cu unt si miere - ce nu mananc eu niciodata) si uneori la pranz, la Arsanas (se lucra in principal pe rezervari, foarte cautati), la Ακρογιαλι 2 in port, la gelateria Ksilaki, la Blue Sea pentru clatite, la Yours Bar pentru mic-dejun (omlete). Am mai comandat in camera dimineata cafea de la Fayaz si intr-o seara o pizza si o salata greceasca de la Crispy (cand a facut fiu-miu o enterocolita de toata frumusetea)...
Gyros si pui la rotisor au mancat ai mei de la Meraklēs.
Nu recomand mancarea de pe plaja (tip gogosi), tinute in conditii improprii, in soare si caldura, riscati astfel sa ratati cateva zile de concediu.
Am facut cumparaturi la targul saptamanal din Nikiti (are loc in fiecare vineri, in centrul vechi al orasului), gasiti atat produse alimentare (ulei, peste proaspat, masline, legume, fructe etc.), cat si imbracaminte, produse pentru locuinte (de ex. perdele).
O mare descoperire pentru noi a fost Centrul Vechi. Stradute inguste, pietruite, case ingrijite. Am mancat foarte bine la Platanos (un meniu restrans, insa gustos), iar chiar vis-a-vis este un pub dragut, Barcarolla.
Nu in ultimul rand, vegetatia. Ma incanta tot amestecul de plante si flori, in mare parte neorganizat, insa de o potrivire perfecta (natura libera, ghivece, toate se intrepatrund frumos). Marele regret este ca nu am reusit sa mai gasesc loc in masina pentru 1-2 ghivece cu flori.
Incarc cateva poze, sa ne mai clatim ochii pana la anu' Posted Image

Attached Files


Edited by ralu_seby, 20 September 2021 - 13:16.


#6555
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Anul trecut am fost câteva zile în Halkidiki și am filmat Orange Beach (Portokali) cu drona.
A ieșit cam așa:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-DKPfT_t-3o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6556
crazyAlex

crazyAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 06.02.2007
Și plaja Karidi:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f6kID-dXB0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6557
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
A aparut o noua specie: macedonenii. De nord!
Atentie la ei!!!
Credeam ca sarbii sunt cei mai pacatosi...

#6558
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Mai multe detalii? Ce comportament au? Cocalareala?

#6559
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,104
  • Înscris: 28.02.2006
Cred ca e caz izolat, datorita divergentelor intre Grecia si FYROM, macedonenii evita in general Grecia, pentru ca sunt puricate documentele la maxim, sunt intorsi pentru virgula de sub tz samd

#6560
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
abia am venit. plin de skopije.
sunt agresivi in trafic, pe strada, pe plaja, galagiosi, treceau pe proprietatea noastra (inchiriata, evident) fara greata, copiii lor devastau toate becurile de pe terase in timp ce parintii fumau marijuana etc.
sute de masini de fite, dar nu asta e problema.

#6561
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostYo-carman, on 05 mai 2022 - 10:55, said:

A aparut o noua specie: macedonenii. De nord!
Atentie la ei!!!
Credeam ca sarbii sunt cei mai pacatosi...
Pai?

#6562
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Refac topul:
1. Macedonenii.
2. Sârbii.
3. Romanii.

#6563
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Am văzut un clip pe Youtube pe care nu îl mai găsesc cu o plaja din Halkidiki la care accesul era printr-o stanca. Știe cineva cum se numește aceasta plaja?

Am găsit Mylopotamos

#6564
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Doar ca e in Pelion, nu in Halkidiki

#6565
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,889
  • Înscris: 16.04.2007
Mylopotamos e in Pelion, nu in Halkidiki.

#6566
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,640
  • Înscris: 12.12.2006
Am postat deodata

#6567
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 12.06.2010
Corect am văzut după. Întrebare: un sejur de 13-14 zile în Halkidiki e mult? Adică ai ce sa vizitezi în zilele astea?

#6568
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Ce înțelegi prin "halkidiki"?

#6569
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Eu as spune ca e arhisuficienta o săptămână.

Edited by Hybr1d, 23 May 2022 - 17:51.


#6570
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,889
  • Înscris: 16.04.2007
O săptămână e arhisuficient ??
Halkidiki are cam 3.000 de km pătrați, nici măcar o lună nu îți ajunge.
Nici măcar zona de litoral nu o poți acoperi într-o săptămână.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate