Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Migrenele

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
Pai un fel de reumatism. Cum cresc si ciocuri din alea, la monturile de la picioare (se vede la femeile mai in varsta, de nu mai pot purta pantofi stramti), pe la calcaie si la coloana.
In cazul tau ma refeream la spondiloza cervicala, adica o artroza a coloanei vertebrale la nivelul cefei. Si aici apar ciocuri sau ingustarea spatiului dintre vertebre=>uzura discului dintre vertebre.

Alta chestie: tu zici ca esti programator, daca ti se trage de la stat mult in fata lu' calcularici?

#20
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
se taseaza vertebrele si preseaza terminatiile nervoase.. uneori.. zic asta pentru ca acum un an mama abia mai statea drept in picioare..s-a rezolvat chirurgical, tot prin bucuresti..

pentru migrene se mai recomanda in mod popular si statul intr-o camera intunecata pe un pat tare si drept sau statu cu un prosop ud pe cap

#21
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
@akeem: cu dintzii cum stai? niste granuloame bine pitite ar putea fi cauza migrenelor....

#22
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
N-am probleme cu dintii. Ultima data am fost la dentist prin '96 cred, am facut RK total si de atunci n-am mai avut nici o problema.

#23
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
moaaa.. si controlul ala stomatologic la fiecare 6 luni ?

#24
Megablast

Megablast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 12.10.2003
Akeem,

Daca nu ai manifestari neurologice inainte sau in timpul asa-zisei migrene sau nici macar varsaturi, uita de acest diagnostic. Ti-au furnicat degetele de pe partea opusa durerii, ai avut tulburari vizuale? Migrena este o chestie crunta.
Poate fi o nevralgie trigeminala care este o chestie sacaitoare dar nu si periculoasa.
Succese.

#25
uzi_speed

uzi_speed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 13.11.2003
Daca ai intr-adevar migrena, ar trebui sa-ti treaca mai mult ca sigur cu Ketonal (prietena mea are migrene). Exista sub forma de pastile (cam 3 pe zi) sau injectabil cu Glucoza. Iti ia durerea "cu mana" cum se zice (cel injectabil), la pastile dureaza mai mult.

#26
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
dejayfx: doar nu crezi ca am curaj sa trec macar si la 100 de metri de cabinetul unui dentist, d-apoi la fiecare 6 luni sa intru inauntru? :D
Pe bune acum: migrenele astea sau ce or fi ele le-am avut toata viata, indiferent cat timp a trecut de la ultima vizita la dentist.

Megablast: poti sa-mi dai mai multe detalii? Ce fel de manifestari neurologice? Varsaturi nu am, dimpotriva: desi antinevralgicul face ravagii in stomac, mie cel mai bine imi da rezultate cand imi ghiortaie burta de foame. Si nu am stomac de strut, chiar am si eu o mica gastrita ca toata lumea dar uite ca antinevralgicul nu-mi provoaca aciditate. Cat despre tulburari de vedere, as putea spune ca de fapt in timpul durerilor de cap ma confrunt de multe ori cu senzatii de "plutire" si lipse de echilibru, adica merg si ma trezesc ca o iau intr-o parte.

uzi_speed: ce spui tu e tratament sau se ia doar in timpul crizelor? Nu de alta, dar n-as vrea sa devin dependent de nu stiu ce medicamente puternice si pe urma sa nu mai am ce sa fac.

Pt. toata lumea: care aveti idee despre acupunctura, reflexoterapie si alte chestii din astea ciudate?

#27
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Dupa cum descrii homeopatia - cu tot respectul, insa care te-a tratat face parte dintr-o secta, dintr-o aiureala, din ce vrei tu dar nu din homeopatia academica. Eu, mare sau mic cat oi fi la 12 ani de practica ai mei, daca imi zice cineva ca in homeopatie se face diagnostic cu electrozi pe frunte, il trimit sa-si vare o bormashina in creier. Cu indicatia sa fie burghie tari, ca prostia e dura si veche pe lumea asta :D

Vorbind serios, o consultatie homeopatica inseamna un chestionar lung cat o zi de post si mai ales nu unul standardizat (se practica si asta dar are rol mai mult orientativ), o lista de simptome comparabila cu listele de simptome cunoscute ale remediilor cunoscute si prescrierea unuia, maxim doua sau trei remedii (dar si acelea niciodata impreuna ci cel mult in succesiune) pe baza unei strategii rationale. Restul sunt speculatii mistice ale persoanelor suferinde de translatie cerebrala a ovarelor sau lipsa de descensus infrapelvin al complexului lui Oedip. Nu vreau sa zic mai urat ca ma baneaza moderatorii :P

#28
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
Stai, ma, nu te supara, eu am spus cateva chestii in mare.
In detaliu ar fi cam asa (din cate-mi aduc aminte, ca au trecut vreo 10 ani de atunci): nu cred ca am completat vre-un chestionar, am spus doar ce simptome am. Pe urma mi-a dat o reteta cu care m-am dus la o farmacie (unica pe vremea aia, acum nu stiu) si mi-au dat niste pastile minuscule pe care trebuia sa le iau zilnic, parca vreo 20 de zile. Aditional la asta, ma duceam parca de 2 sau de 3 ori pe saptamana la ea la cabinet si-mi punea electrozii aia pe frunte (cam deasupra arcadelor) care-mi induceau o durere identica cu cea pe care o aveam in crize. Treaba e ca nu putea sa dea de potentiometru prea tare ca nu suportam, de aceea mi-a zis ca sunt foarte sensibil.
Ei, si in timpul tratamentului n-am avut probleme, dar na, era ca si cum as fi luat antinevralgice zilnic, tot asa n-as fi avut probleme.
Cam asta e.

#29
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nici eu nu calc la stomatolog. se gasesc ai mei sa ma tarasca pana acolo.

si mie durerile de cap imi trec cu antinevralgic si nimic altceva. tata era la fel.. ma mir cu ce a inlocuit acu antinevralgicu.

#30
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Cu tuica ?

#31
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
Care va pricepeti la Peritol?
Ar fi bun pentru mine?
Am pus si prospectul in atasament.

Attached Files



#32
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
Mai bag unul pentru cine se pricepe.
Dar repet: astea sunt hapuri de moment, pe mine ma intereseaza un tratament care sa dea rezultate de durata.

Attached Files



#33
nirobit

nirobit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.02.2004
cunosc si eu o fata cu migrene d-astea puternice ca odata a luat combinat paracetamol cu antinevralgic si cu codamin de arata ca si cum se drogase. oricum a incercat toate tipurile de tratamente posibile, si homeopatie, acupunctura, presopunctura plus spitale si alte alea. maica-sa e doctora si fata a mostenit migrenele de la ea. nu are ce face trebuie sa traiasca. daca sunt mostenite din familie nu prea mai ai ce sa le faci doar sa le tratezi momentan sa nu te mai doara.

#34
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
Bai, da' m-ai incurajat!  :Jump:

#35
monokeros

monokeros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,074
  • Înscris: 11.11.2003
Peritol e inca un simptomatic si atat. In plus are unele reactii adverse greu suportabile pentru unii, din care cele mai neplacute din experienta proprie sunt pofta de mancare uneori acerba pe care o induce (va displace grasilor care vor sa faca silueta), uscaciunea gurii (e neplacut sa bei apa la fiecare 5 min si tot sa ai senzatia ca ai vata in gura).

akeem, presedintele societatii de homeopatie, pe care il cunosc, are lista cabinetelor din Pitesti. Dar in momentul asta nu-l am eu pe el (accesibil vreau sa zic :) )

iti trimit pe prv. mailul meu si o sa-ti dau un chestionar preliminar care se poate completa si de la distanta, asta ca sa-mi fac o idee; e cazul sa-mi scrii si ce medicamente homeopate ai luat. Frecventa administrarii e - with all due respect, incorecta, homeopatie nu se da si nu se ia zilnic cu exceptia dilutiilor zise LM (daca pe flacon scria ceva gen "Histaminum LM cutare" - cutare fiind o cifra, adica, sa zicem, "Histaminum LM 10" e ok, dar modul asta de preparare e rar folosit la noi, daca scria in schimb Histaminum CH cutare, adica sa zicem Histaminum CH 30, a da dilutii CH zilnic e ca si cum ai asculta "cu placere" Bach cu boxele la maxim de sa se auda pe toata aria Trivale - adica "asurzesti" reactia organismului si da, ok, o perioada nu mai simte durerea pentru ca e suprasolicitat mecanismul prin care se declanseaza. Maladia e insa inca acolo :( M-am fript si eu cu asta in tineretea mai frageda si am inteles si ca e o eroare si de ce.

Restul - in private.

#36
Casual

Casual

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 14.11.2003
Am și eu dureri de cap de circa o lună jumate și nu știu ce am.

Am fost la doctor, am făcut tot felul de analize și nu prea își dă seama ce ar fi - am fost la doctorul de familie.

Chestia e că durerile apar mai ales când sunt obosit, sau cel puțin atunci sunt mai accentuate. Am fost la oftalmologie - nu am nimic la ochi - și am făcut radiografie de sinusuri.

Chestia e că doctorul radiolog mi-a spus că, văzând doar radiografia, ar fi crezut că am o sinuzită foarte puternică pt că sinusul drept nu se vedea deloc pe radiografie, dar, având în vedere că pot sta pe picioare și nu am febră și chestii din astea rezultă ca așa m-am născut, fără sinusul stâng.

Durerile le am însă în continuare și mă întreb dacă nu poate să fie totuși sinuzită și daca nu am febră și nu-mi este înfundat nasul (febră am avut la început, când au început durerile, iar nasul îmi curge dar foarte puțin și mai ales dimineața, când ma trezesc).

Ceva păreri ?
Thx

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate