Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Autoaparare

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
legea e destul de clara si pe langa ea nu pot 'abera' decat procurorii si criminalistii in functie de depozitia martorilor de raportul medico legal si de expertiza balistica.
degeaba va dati cu parerea. legea cu privire la legitima aparare are maxim 10 randuri si e batuta in cuie.
mai sunt alte capitole din penal si procesual penal ce pot constitui circumstante atenuante sau agravante dar asta nu le stabileste nimeni in afara de legiuitor.

faceti o mare confuzie cu america. in sua, sanctitatea 'suprema' a proprietatii este data de faptul ca acum doar 200 de ani isi retezau beregatele pentru ea in razboiul de secesiune. apropo de ulysses s grant si altii...

ideea de a face puscarie pentru omor pentru ca ai omorat un om care a intrat in dormitorul tau la 3 noaptea (dau ex. cazul iovan) este la fel de penibila ca si ideea  de a face puscarie pentru omor din culpa pentru omorarea unui pieton in conditiile in care circuli cu viteza legala si el traverseaza noaptea, pe ceata, prin loc nepermis, neiluminat, aflat sub influenta bauturilor alcoolice.

dar asa cum acest capitol s-a reglementat si legea legitimei aparari se va reglementa.

#38
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004

 driverx, on Dec 19 2003, 11:51, said:

phj34r
Da' pe unde dracu umbli de simti nevoia sa ai ceva sa te aperi? Sau ce dracu de fata ai? Cere pumni fata ta?
Un om normal nu are ce sa faca cu arme albe, pistolase, etc...ce ar fi daca ne-am inarma toti pietonii...doar asa..ca cine stie...poate te ataca unu....ceo sa iasa......Inapoiati mai sunteti unii..
:cya:

Nu vorbi daca nu stii. De ce as fi nevoit sa stau in casa noaptea? Relaxeaza-te si nu trage concluzii pripite.

Mi s-a intamplat si mie o data, am iesit de undeva, de la un net cafe unde avusesem ceva treaba, si cand am plecat eram singur, cam pe la miezul noptii. 4 baietasi stateau foarte frumos la parterul blocului si m-au acostat daca nu am o tigara, sau bani de-o tigara sau poate un sex oral cu ei?  :cursing:
Doi erau mai departe, unu in stanga si altul exact in fata mea. M-am facut ca ma caut in buzunar si m-am dat spre dreapta cand am putut sa il imping pe cel de langa mine peste celalalt. Bineinteles dupa asta am taiat-o.  
Am un prieten care si-a luat-o pentru o tigara. Bine, ca s-a razbunat in aceeasi zi  :death:


As vrea sa se dea macar o lege in care sa ai voie sa il rupi in bataie pe ala care iti calca proprietatea. La bunica-mea in gradina au sarit si au rupt un copac in doua, si era copacul de doua ori cat casa. Pai daca ii prindeam atunci, nu cred ca tineam cont de lege, le rupeam picioarele ca sa nu mai sara gardu.

#39
Cosmin Bratu

Cosmin Bratu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.02.2006
Ziua ca ziua, nu prea se intampla multe in afara de "ciordeli insesizabile"..de obicei
Noaptea e alta poveste, iti spun oamenii frumos ca daca nu le dai ce vor e de rau, caz in care ai cateva variante  :
1. ai peste 1.85 si 80kg si incepi sa le arati cum se face  :naughty:
2. fugi...trebuie sa ai timing
3. le dai ce vor si pleaca...se intampla uneori
Chestia cu razbunarea e mai greu de facut, mai ales intr-un oras mare, dar daca ai putina vointa.. :naughty:

#40
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004

 Cosmin Bratu, on Sep 5 2006, 20:19, said:

Ziua ca ziua, nu prea se intampla multe in afara de "ciordeli insesizabile"..de obicei
Noaptea e alta poveste, iti spun oamenii frumos ca daca nu le dai ce vor e de rau, caz in care ai cateva variante  :
1. ai peste 1.85 si 80kg si incepi sa le arati cum se face  :naughty:
2. fugi...trebuie sa ai timing
3. le dai ce vor si pleaca...se intampla uneori
Chestia cu razbunarea e mai greu de facut, mai ales intr-un oras mare, dar daca ai putina vointa.. :naughty:


Mai nasol e cand nu ii stii... dar intr-un oras mai mic ii afli pana la urma si apoi  :death:

#41
CosaNostra

CosaNostra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 04.09.2006
depinde de mentalitatea pe care o ai.
unii ar putea sa impuste in cap pt un portofel furat

#42
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Eu am invatat pe propria piele ca nu trebuie prea mult sa dovedesti autoapararea. A vrut sa dea cu cutitul in mine , i-am spart arcada. Si-a luat amenda pt tulburarea linistii publice, chiar daca el era ala " sifonatu` "

#43
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006
Oameni buni, cred ca priviti problema dintr-unghi gresit:

Daca intrebi daca ai voie legal, nu ai voie, pentru ca atacul trebuie sa fie proportional. Mai nou daca ti-a intrat in casa se prezuma ca este rau-facator si il poti impusca.

Daca ti-ai pus problema sa ajungi in instanta, adica daca deja te vezi justificand 'domnule judecator, onorata instanta, a vrut sa dea in mine si m-am cautat si aveam o bata de baseball" esti deja victima.

Solutia 1 este sa eviti incaierarea, pe care ti-o recomand cu caldura.
Solutia 2 este sa sa te aperi daca este nevoie, nepunandu-ti intrebarea daca ai voie, daca nu te cunoaste si nu te poate identifica nimeni, pentru ca e vorba de viata ta.

Succes.

#44
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Mai sunt si oameni inconstienti care vand arme ca pe samurai shop...

#45
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
Codul Penal:

"Legitima apărare
Art. 22. - (1) Nu constituie infractiune fapta prevăzută de legea penală săvârsită în stare de legitimă apărare.
(2) Este în stare de legitimă apărare acela care săvârseste fapte pentru a înlătura un atac material, direct, imediat si injust îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes general si care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul general.
(3) Se prezumă că este în legitimă apărare si acela care săvârseste fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violentă, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuintă, încăpere, dependintă sau loc împrejmuit tinând de acestea.
(4) Este, de asemenea, în legitimă apărare si acela care, din cauza tulburării sau temerii, a depăsit limitele unei apărări proportionale cu gravitatea pericolului si cu împrejurările în care s-a produs atacul. "

Altceva ???
:D

#46
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

 dau, on Sep 23 2006, 23:03, said:

Codul Penal:

"Legitima apărare
Art. 22. - (1) Nu constituie infractiune fapta prevăzută de legea penală săvârsită în stare de legitimă apărare.
(2) Este în stare de legitimă apărare acela care săvârseste fapte pentru a înlătura un atac material, direct, imediat si injust îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes general si care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul general.
(3) Se prezumă că este în legitimă apărare si acela care săvârseste fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violentă, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuintă, încăpere, dependintă sau loc împrejmuit tinând de acestea.
(4) Este, de asemenea, în legitimă apărare si acela care, din cauza tulburării sau temerii, a depăsit limitele unei apărări proportionale cu gravitatea pericolului si cu împrejurările în care s-a produs atacul. "

Altceva ???
:D

n-ai inteles ideea. nu ai voie sa porti bata cu tine, deci in instanta se va proba ca erai pus pe bataie. nu tine chestia cu tulburarea. apropo, in practica asta cu tulburarea se probeaza foarte greu, tre o expertiza, etc.

so, nu incurajati pe oameni sa iasa cu bata pe strada:)

#47
daulica

daulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.12.2005
aaaa si de ce mi-ai dat mie reply ??? eu doar am pus art din coul penal sa se lamureasca lumea in legatura cu legitima aparare. nu am specificat nimic de bate ... in legatura cu tulburarea ai dreptate ... se probeaza foarte greu  :D

Edited by dau, 23 September 2006 - 22:36.


#48
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,679
  • Înscris: 23.10.2006
Daca iti intra in casa si te ataca il poti impusca daca ai arma achizitionata in mod legal, dar ai grija sa nu fie cu spatele la tine ca altfel s-ar putea sa o incurci.Apararea nu mai trebuie sa  fie proportionala cu atacul!

Edited by baribalu, 23 October 2006 - 14:49.


#49
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

 dau, on Sep 23 2006, 23:35, said:

aaaa si de ce mi-ai dat mie reply ??? eu doar am pus art din coul penal sa se lamureasca lumea in legatura cu legitima aparare. nu am specificat nimic de bate ... in legatura cu tulburarea ai dreptate ... se probeaza foarte greu  :D
hehe
ti-am dat reply pt ca ma foloseam de codu penal pe care l-ai citat, in semn de multumire :P nu ca as avea ceva cu tine heheheh ... si vezi cum dai in mine ca poate sunt in legitima aparare si te omor;
;)

bai baieti, e trist daca ajungi in situatia asta oricum...

#50
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004

 spare-me, on Aug 14 2006, 16:02, said:

cu alte cuvinte, daca el sta in curtea ta si bea un suc, nu poti decat sa-l rogi sa plece si sa chemi politia. daca dai in el, tu esti vinovat de vatamare corporala...intelegi ?

Daca e in curte la mine si bea un suc, ce draqu cauta cu sucul la mine in curte? Poti sa ii rupi picioarele, poate sa dovedeasca cineva ca nu a fost legitima aparare? Este cineva care a asistat si poate dovedi ca nu e asa? Eu asta nu inteleg, de unde se poate sti daca ai fost sau nu atacat ca sa ripostezi? Sau trebuie sa ai arcada sparta si o mana rupta ca sa se justifice faptul ca l-ai jupuit de viu?

Referitor la bata aia.. iar nu mi-e clar un lucru. Sa presupunem ca iti cumperi o bata, n-ai voie sa o duci acasa? In timp ce mergi spre casa, ai bata la tine nu, ca o duci acasa. Sa presupunem ca de fapt a achizitionat-o un prieten, si avand treaba, nu ai reusit sa ajungi la el decat noaptea foarte tarziu, si cum tot ai trecut pe la el, ti-ai luat si bata acasa. Bata care evident era in posesia ta cand ai fost atacat pe strada. Ce puteai sa faci, norocul tau ca ai avut-o la tine si ai avut cu ce sa te aperi. Cine poate spune ca nu asta s-a intamplat si ca de fapt tu umbli cu bata tot timpu la tine?

Daca niste baietasi de-astia, "mai negri", se apropie de tine noaptea si iti cer telefonu sau bani, ce te face sa crezi ca daca le spargi fata, o sa se duca la politie? N-o sa se duca, stai calm, insa o sa te caute sa ti-o plateasca, si apoi ii cauti tu, si apoi te cauta ei, si ciclul se repeta... pana se cade la o intelegere "de pace". Suna ca din fimele cu Mafia, sau cu razboinici din vremuri mult apuse, dar se intampla asta in fiecare zi, chiar acum.

#51
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 cipix, on Sep 23 2006, 23:06, said:

n-ai inteles ideea. nu ai voie sa porti bata cu tine, deci in instanta se va proba ca erai pus pe bataie. nu tine chestia cu tulburarea. apropo, in practica asta cu tulburarea se probeaza foarte greu, tre o expertiza, etc.

so, nu incurajati pe oameni sa iasa cu bata pe strada:)

De cand face bata de baseball parte din arme albe? Poate mergeai la antrenament cu ea  :lol: . Sau cu o racheta de tenis.

Oricum exista pistoale cu gaz (2m) sau pistoale cu gloante de cauciuc.

Oricum in instanta, tu, om scolit vs. un rrom  :death:

#52
mikastray

mikastray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.10.2006
referitor la autoaparare, are cineva vreo idee de unde as putea cumpara un pepper spray in Bucuresti?

#53
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 mikastray, on Oct 28 2006, 00:11, said:

referitor la autoaparare, are cineva vreo idee de unde as putea cumpara un pepper spray in Bucuresti?

Eu mi-am luat de la Prisma acum cativa ani.

#54
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 dau, on Sep 23 2006, 23:03, said:

Codul Penal:

"Legitima apărare
Art. 22. - (1) Nu constituie infractiune fapta prevăzută de legea penală săvârsită în stare de legitimă apărare.
(2) Este în stare de legitimă apărare acela care săvârseste fapte pentru a înlătura un atac material, direct, imediat si injust îndreptat împotriva sa, a altuia sau împotriva unui interes general si care pune în pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul general.
(3) Se prezumă că este în legitimă apărare si acela care săvârseste fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violentă, viclenie, efractie sau prin alte asemenea mijloace, într-o locuintă, încăpere, dependintă sau loc împrejmuit tinând de acestea.
(4) Este, de asemenea, în legitimă apărare si acela care, din cauza tulburării sau temerii, a depăsit limitele unei apărări proportionale cu gravitatea pericolului si cu împrejurările în care s-a produs atacul. "

Altceva ???
:D
Eu inteleg asa:

1. Vad o tanti care e talharita pe strada de un individ.
2. Ma tem ca poate o omoara.
3. Gasesc prin preajma o bata/ranga.
4. Ma duc prin spatele lui si ii phut o bata (oriunde, cat sa-l lase jos; preferabil la rinichi sau intre gat si umar. Si clavicula se rupe frumos si cu dureri insuportabile, dar mai greu din spate).
5. Pot chema linistit Politia si Salvarea. Eu voi fi absolvit de orice vina, iar nemernicul va ajunge la parnaie pentru talharie.


Corect?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate