Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

ESP sau Radio Cd - ce alegem ?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

Poll: ESP sau Radio Cd (230 member(s) have cast votes)

Ce alegeti ? siguranta sau confort

  1. ESP (209 votes [90.87%])

    Percentage of vote: 90.87%

  2. Radio Cd (21 votes [9.13%])

    Percentage of vote: 9.13%

Vote Guests cannot vote

#1
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Mi-a dat Sanndy o idee, si eu am pus-o in practica   :P
La cumpararea unei masini, fiind strimtorati de bani, trebuie sa alegem, deci, ce am alege ?
Un Radio Cd mai bunicel, original la vreo 500 si ceva de euro, sau un sistem tip ESP la vreo 600 euro ?
Eu am pe masina ESP si nu a intrat in functie decit o singura data cind am calculat gresit o curba si am intrat cu viteza cam mare. In rest, sta acolo, in standby.
Radio Cd-ul il folosesc non stop, si nu as putea concepe viata la volan fara el.
Pt cine nu stie, ESP = controlul stabilitatii + controlul tractiunii.

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
esp-ul. Dintr-un motiv foarte simplu. Un radiocd bun poate fi adaugat si ulterior, poate la preturi mai mici decat alea de dealer.. pe cand un esp banui ca va costa cat nu face sa il pui dupa aia

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMAK, on Dec 16 2006, 17:15, said:

Mi-a dat Sanndy o idee, si eu am pus-o in practica   :P
La cumpararea unei masini, fiind strimtorati de bani, trebuie sa alegem, deci, ce am alege ?
Un Radio Cd mai bunicel, original la vreo 500 si ceva de euro, sau un sistem tip ESP la vreo 600 euro ?
Eu am pe masina ESP si nu a intrat in functie decit o singura data cind am calculat gresit o curba si am intrat cu viteza cam mare. In rest, sta acolo, in standby.
Radio Cd-ul il folosesc non stop, si nu as putea concepe viata la volan fara el.
Pt cine nu stie, ESP = controlul stabilitatii + controlul tractiunii.
Frate, asta-i furt intelectual, pe bune.Pai acu o sa platesti drepturi de autor ca eu brevetasem titlul topicului de mult.De vreo 2 ore. Ce rapiditate domne! E bine de stiut.In rest cred ca am gresit cu titlul respectiv.
Eu folosesc radioul mai mult decat ESP asa ca ma declar din start partizanul cd/radio-ului.Celor carora le foloseste ESP-ul le spun ca au fost catalogati dementi de catre niste doctori priceputi.Cei care-l prefera unui radio/cd de serie pus pe o masina dealtfel simpatica, ce sa le mai spun: S-AU INTEPAT! Nici nu stiu ce muzica frumoasa e pe un cd cu manele sau pe PRO FM!

#4
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
:console:  :kisstogether:   Pai daca gindesti cu voce tare.
Nu fii suparat    :roflmao:  :roflmaofast:
PS : sa vedem ce zice Uko

Edited by MAK, 16 December 2006 - 17:09.


#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
eu am luat esp. e drept ca cd-mp3 aveam de serie asa ca nu puteam alege. ideea e ca l-am ales pentru neprevazut, nu pentru c-as fi vreun maniac.
conduc destul de mult, uneori si tare, si oltenia asta a mea e recunoscuta pentru caini, carute, betivi, tineri care vin de la discoteca, etc, si toti pe marginea drumului. plus gropile noastre cele de toate zilele. si pomii de pe margine.
acum sincer, ce drac de zgarceala e asta. cand dai 14 mii pe o masina mai strangi din fund acolo 2 saptamani si pui un esp de 4-500 pe ea. sau mai bine mai renunti la chestiile nesentiale pe care le poti adauga mai incolo (da, un exemplu ar fi r-cd, sau senzori de parcare, sau vreo alta chestie mai mica).

uite alta idee de topic: senzori parcare+faruri ceata vs esp. ce ati alege?

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postsebulbus, on Dec 16 2006, 18:26, said:

conduc destul de mult, uneori si tare, si oltenia asta a mea e recunoscuta pentru caini, carute, betivi, tineri care vin de la discoteca, etc, si toti pe marginea drumului. plus gropile noastre cele de toate zilele. si pomii de pe margine.
As alege senzori de parcare .Aia after market sunt de kko adic ade 2 lei in comparatie cu unii seriosi, pusi de fabrica.Farurile de ceata, ma rog,...ESP la ce-ti trebuie, nu auzi ca e inutil.
Eu sunt curios cum arata bordul de GOLF5 fara radio/cd ul ala faimos.Ce se pune in gaura aia unde e display-ul?Nu face 5-6 sute de euro un radio cd din ala nici picat cu ceara!Frate, e nashpa!E al masinii, e original, ok.Mie insa nu-mi place.Are iz de ieftin.Barem butonelul ala pe care scrie ESP nu te enerveaza, nu se vede.
MAK , de ce nu faci un poll, sa voteze lumea pt ESP sau pt Radio/CD.

Edited by sanddy1964, 16 December 2006 - 18:07.


#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005

View Postsanddy1964, on Dec 16 2006, 17:56, said:

As alege senzori de parcare .Aia after market sunt de kko adic ade 2 lei in comparatie cu unii seriosi, pusi de fabrica.Farurile de ceata, ma rog,...ESP la ce-ti trebuie, nu auzi ca e inutil.
Eu sunt curios cum arata bordul de GOLF5 fara radio/cd ul ala faimos.Ce se pune in gaura aia unde e display-ul?
MAK , de ce nu faci un poll, sa voteze lumea pt ESP sau pt Radio/CD.

e simplu, nu arata, ca e standard. oricum, cat de nasol sa arate? ai o gaura 2DIN. 1DIN pui ceva r-cd standard si 1DIN pui o cutie din aia cum are mak la g4 ca sa tii guma si portofelul la indemana.

#8
alexpreda

alexpreda

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 08.12.2003
ESP, pentru ca il folosesti si pe timp de iarna, nu doar in viraje

radioCD il folosesti tot timpul, insa poti sa asculti la un volum decent !!!
nu vad utilitatea sa adaugi 7 difuzoare, cand doar 2 sunt foarte bune (si toate teste au spus ca mai bine pui doua difuzoare decat 6 si un subwoofer)

#9
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Am luat ESP si am stat ~3.5 luni pana sa imi vina masina. La un moment dat, nici nu vroiam sa iau radiocd, dar ESP-ul era in lista.
Cine zice ca nu ia ESP pt ca merge linistit, nu prea stie ce vorbeste sau nu a avut parte de situatii limita.
Eram in fantani la Unirea, si in rond la Romana, daca  nu aveam ESP.

#10
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Pai, daca ma invatati cum sa fac un poll, fac...
Daca nu stii ce este ala ESP, nici n-o sa-l vrei, ce pina acum cum s-a mers ?   :P
Ce am testat eu, este ASR-ul care este de fapt controlul tractiunii, si este incorporat in ESP.
Pleaca bine de pe loc, dar este nasol daca vrei sa-i dai, nu te lasa, un scirt si gata, dar e bine ca este decuplabil.

#11
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ce sa zic eu> nu mai zic...am venit de la cumparaturi..cica nu are lumea bani...stai 5 ore ca nebunul la cozi... :D

#12
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Sa vedem daca merge, incerc sa fac un Poll, cum este primul, este scuzabil daca gresesc  :)
Oooff, nu a iesit   :confuzzled:   rog un moderator sa ma ajute.   :(

Edited by MAK, 16 December 2006 - 19:49.


#13
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostMAK, on Dec 16 2006, 20:47, said:

Sa vedem daca merge, incerc sa fac un Poll, cum este primul, este scuzabil daca gresesc  :)
Oooff, nu a iesit   :confuzzled:   rog un moderator sa ma ajute.   :(
merge pollul-am si votat CONTRA ESP. M-a convins Netflow .
Plus ca saracia de radio/cd NU ARE MP3 mi se pare. Oricum, MP3 e o chestie si Audio CD e altceva.

Edited by sanddy1964, 16 December 2006 - 20:45.


#14
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postsanddy1964, on Dec 16 2006, 20:08, said:

merge pollul-am si votat CONTRA ESP. M-a convins Netflow .
hahahaha, asta ca sa bagi nuiaua    :lol:

#15
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Radio+MP3. Pentru ca ma enerveaza sa tot schimb CD-uri in zonele fara RDS.

Asta tinand cont de faptul ca in curbe gen agrafa spre Brasov am reusit sa intru cu 80 km/h si am reusit sa o tin pe 4 roti cu masina incarcata.

Hoooo, nu dati cu piatra, stiu, a fost o prostie, nu stiam exact configuratia drumului si m-am repezit sa-l depasesc pe unu iar cand a venit curba aveam pe alt viteaz in spate si nu mi-am permis sa franez sa ma arunce ala pe contrasens. :cursing:

Alt argument: am condus pana acum si cu dar mai mult fara si ma simt mai stapan pe masina daca o controlez eu la derapaje decat daca o "gandeste" un microprocesor. La mine sunt instincte la miniPC-ul ala e doar un program secvential.

Altul: abea astept sa fac ceva capital sa-mi iau o MASINA adevarata 4X4 Land Rover Defender. :rolleyes:


All the best.

Edited by infinitul8, 16 December 2006 - 20:25.


#16
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.01.2006
La o masina de +15 000 Euro DDP, as strange din .... inca o luna, doua si le-as lua pe ambele, sau as lua o masina mai mica dar cu tot ce-mi trebuie, acum serios, decat o masina sa crape vecinul, mai bine ceva bun.

Oricum, mi se stricase casetofonul la un moment dat, si am cautat SH, nu am gasit, era hotarat sa iau unu nou de la Bavaria, 650 Euro, pana la urma am gasit SH exact in ziua in care vroiam sa cumpar nou, am luat SH 200 Euro, mai mult decat unu super performant, dar nu as chimba linia bordului pentru nimic in lume. Dar ESP-ul... la tractiunea fata nu e chiar necesar, mergi incet si gata iarna pe gheatza, dar la RWD iarna e cam naspa, adica nu neaparat naspa, dar trebuie sa stai mereu foarte atent.

Oricum, am votat ESP, dar daca as fii in situatia asta, as astepta putin, totusi e o masina pentru 3-4 ani.

#17
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postinfinitul8, on Dec 16 2006, 20:23, said:

Alt argument: am condus pana acum si cu dar mai mult fara si ma simt mai stapan pe masina daca o controlez eu la derapaje decat daca o "gandeste" un microprocesor.
Da, dar il poti decupla, si o faci fara   :naughty:  bine, nu in totalitate, nu te lasa chiar daca este decuplat, dar totusi iti da voie acolo sa te distrezi un pic   :D
Sincer, nu i-am simtit prezenta 100%, nu am avut cum, dar cum merg cind ma grabesc, si ma lasa in pace, nici nu vreau sa ma gindesc cum trebuie sa mergi sa te controleze 100%.
Am vazut filmulete cu ESP si fara, si te simti mai in siguranta stiind ca vegheaza, mai ales pe zapada, ceva gheata...
Singurul lucru care ma deranjeaza este ca nu te lasa sa accelerezi mai tare, dar la o adica il decuplez, si am facut treaba asta de multe ori.   :P

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
mak-ule, asr nu te lasa sa scartai rotile pentru ca fix asta e situatia optima pentru tractiune.
gandeste-l ca un abs pt acceleratie, situatia ideala este cand rotile mai au un pic si rup aderenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate