Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

ESP sau Radio Cd - ce alegem ?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

Poll: ESP sau Radio Cd (230 member(s) have cast votes)

Ce alegeti ? siguranta sau confort

  1. ESP (209 votes [90.87%])

    Percentage of vote: 90.87%

  2. Radio Cd (21 votes [9.13%])

    Percentage of vote: 9.13%

Vote Guests cannot vote

#19
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Da, stiu, ASR este inclus in ESP, si exista un singur buton care le decupleaza pe amindoua.    :)
Sint masini care au numai ASR, si masini care au ESP. Eu am ESP.

#20
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.01.2006
ASR-ul este foarte bun pentru tractiune pe gheatza, dar la plecarea pe suprafete cu aderenta mare, daca roata a alunecat e cam naspa, ca taie motorina brusc, si apoi pleaca greu dupa loc, pana observa el ca nu mai aluneca. Mai bine pleci dupa loc in tromba fara ASR.  Asta iarna era o rampa, era gheatza, si aveam cauciucuri naspa, doar ce luasem masina, si nu cumparasem cauciucuri de vara, oricum nu credeam ca o sa mai ninga, si masina pur si simplu nu mai vroia sa urce, am scos ASC-ul, si a inceput incet incet sa urce, deci si pe gheata e bine fara el la tractiune, doar ca daca te apuci si o calci la podea, nu ai cum sa gresesti, este ca ABS-ul, dar la acceleratie, masina ramane controlabila chiar daca nu ai nici o taina cu volanul pe gheata. tocmai de aia il prefer eu, ca te ajuta mult, mai ales la RWD. la FWD as putea traii linistit fara el, dar la RWD, e stresant rau.

Edited by test_driver, 17 December 2006 - 02:39.


#21
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
MAK, conform cuiva, avem 80% dementi sau tampiti si 20% oameni ok.
Si cand ma gandesc ca am votat contra ESP, procentul e 90%. Si inca nu au votat "prietenii" mei, care sigur sunt partizanii ESP-ului.

#22
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 sanddy1964, on Dec 17 2006, 18:36, said:

MAK, conform cuiva, avem 80% dementi sau tampiti si 20% oameni ok.
Si inca nu au votat "prietenii" mei, care sigur sunt partizanii ESP-ului.
Pai asa arata si voturile pina acum.
Daca consider ESP, siguranta, inseamna ca nu am incredere in mine, sau merg ca dementul   :lol:
Crezi ca ne trebuie airbaguri, tot felul de sisteme care salta pedalele si le intorc catre motor, masina deformabila care sa preia socurile si forta impactului ? Nu, numai la dementi trebuie   :w00t:  un om normal nu are nevoie de asa ceva.
Un ex. : imi construiesc o casa pe malul unui riu pt ca eu stiu sa construiesc si nu se poate intimpla nimic, dar daca se umfla riul si imi ia casa, nu este vina mea , eu am construit corect, ce vina am eu  :huh:
E de vina statul ca nu-mi da bani sau alta casa, sau e de vina Dumnezeu ca nu m-a ocrotit, desii eu sint corect, nu am furat de nimeni cite putin, odata dar bine, nu injur in biserica, dar afara, sa te tii.

#23
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Mie mi-a placut primul post, in care ai recunoscut ca te-a ajutat o data cand ai luat o curba gresit. De altfel, e ca si cand un pilot ar spune ca nu e utila parasuta, ca in 26 de ani de zbor cu 11 tipuri de avioane nu a folosit-o decat o data, cand i-a luat foc motorul :)

#24
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

 dragos_avram, on Dec 17 2006, 20:21, said:

Mie mi-a placut primul post, in care ai recunoscut ca te-a ajutat o data cand ai luat o curba gresit.
Primul post a fost facut cu cap, nu am pus cuvintele alea acolo sa fie la numar.
Am vrut sa iasa in evidenta faptul ca nu este nevoie de ESP non stop, pt ca nu vroiam ca parerea mea sa influenteze in vreun fel.
Da, am avut nevoie de ESP o singura data, de fapt nu am avut nevoie, am vrut sa-l fac sa functioneze, sa vad si eu daca merge si ce face.
Curba de care vorbeam este pe Transfagarasani, si cum eram singur pe Km de strada, am zis sa ma joc si eu sa vad ce stie sa faca.
Si stie, simti o smucitura a masini, din cauza frinelor selective, si ramii pe traectorie.
Daca il dezactivam, poate treceam aproape tot la fel, numai ca trebuia sa ma joc eu cu volanul mai mult.
Dar atunci cind iti sare cineva in fata masinii, atunci nu te mai joci, si singura grija este sa nu lovesti persoana respectiva, si tragi de volan, nu realizezi ca intri in derapaj, faci tot ce-ti sta in putere sa nu omori pe cineva. E atunci este atunci, exact cum spuneai de pilot.
Cel mai bine este sa nu ai nevoie niciodata de el, bine, in afara faptului cind te joci sa vezi ce stie.  :)

Edited by MAK, 17 December 2006 - 21:12.


#25
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
eu in 23k km si un an juma cu actuala "nevasta" de 2 ori am avut nevoie de el, dar interventia a fost geniala.

o data cand am ocolit o capra la vreo 70/h, cand fara sa stiu ca ma tine esp pe drum sigur nu ma apucam sa risc o ocolire. practic daca o loveam lasam prin service banii de esp mai mult ca sigur.

a2a oara a fost pe la colonesti in arges cand intr-o curba la stanga in coborare m-am trezit cu un bou in fata si am luat scurt dreapta pana in pietrisul de pe marginea drumului ca sa il feresc. aici nu ma mai gandesc la pagube, ca ala era cu un fel de dubita. doamne fereste

so, maniac? nu chiar, dar si-a scos banii cu varf si indesat.

#26
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.01.2006
Eu am avut doar o data nevoie de ESP, de fapt e mult spus am avut, doar a intervenit el, am luat o curba cu 170 km/h, destul de larga, si am tras mai brusc de volan, nu nu prea brusc, si becul de la ASC a clipit, si am simtit o mica smucitura. in rest niciodata, si oricum nu cred ca a facut mare lucru, nu am avut o problema mare atunci. Trebuie sa recunosc, daca eram cu Espero in curba aia nici mama ESP-ului nu ma mai scotea. Dar cu BMW-ul a fost lejer.
Dar oricum, iarna imi place controlul tractiunii, si as putea spune ca si ABS-ul, chiar daca nu-mi pasa de el, ca e sau nu, iarna merg foarte incet pe zapada.

#27
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 dragos_avram, on Dec 17 2006, 21:21, said:

e ca si cand un pilot ar spune ca nu e utila parasuta, ca in 26 de ani de zbor cu 11 tipuri de avioane nu a folosit-o decat o data, cand i-a luat foc motorul :)
Da , asta e un exemplu bun. :console:  Eu nu inteleg cine au fost persoanele care au votat pt cd/radio. Ca nici macar nu e cu MP3 la Golf5. Bine, masinile serioase nu au MP3. Nu am auzit vreun Mertan sau BMW cu MP3 pus de fabrica. Sufera calitatea auditiei probabil.
Mi emi-a folosit o dat asau de 2 ori , cand am prins niste gheata cu rotil edin dreapta la un A6 2.5TDI.Lucreaza frumos ESP-ul dar nu cred ca eram in pericol de moarte. Puteam sa zgarii masina sau s-o rastorn ... cu toate ca mai mult de 70 nu aveam. (In curbele de la fantani, de la Unirea, am depasit pe prima banda pe un nene care m-a taiat pe viraj , se grabea si eu l-am depasit pe exterior.Si aveam si tractiune integrala la aia. Iti dai seama ce dement, sa iau masina cu ESP si tractiune integrala permanenta. Total inutil .Poate nu optam pt ESP dar a optat neamtu pt mine cu un an inainte.

Edited by sanddy1964, 17 December 2006 - 23:06.


#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,976
  • Înscris: 03.12.2005
bmw mai noi vin cu adaptor ipod in cotiera. deci.. au mp3. mi se pare ca si functioneaza comenzile de pe volan pe el.

#29
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 sebulbus, on Dec 18 2006, 02:25, said:

bmw mai noi vin cu adaptor ipod in cotiera. deci.. au mp3. mi se pare ca si functioneaza comenzile de pe volan pe el.
da, multe masini au acum optional asa ceva.Dar tre sa vii tu cu iPodul de acasa ei baga doar mufa respectiva, si tu decartezi.

#30
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
nu mi-a trebuit niciodata ESP in 250.0000 km condusi, dar .....cine stie. :rolleyes: am votat pt ESP

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wMbeBVvOCJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] golf fara ESP si ABS

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DUPRvPou0_Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   golf cu ESP si ABS

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N6XQljlBqvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  vedere din masina fara ESP si ABS

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aCYkKG1OUL8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] passat 2005 fara ESP si ABS

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fG3cOEW53ag?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] jaguar x-type ABS ESP TCS TEST

Edited by cosmin_miu, 18 December 2006 - 08:07.


#31
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006
Bravo Cosmin asa se vine, cu argumente si exemple.

MAK ideea ta de topic a fost buna. Fiecare vine si alege una dintre variante. Conditionat de stilul sau de conducere, experienta, reflexe si cunoasterea masinii sau capacitatea tehnica de intelegere a fenomenelor ce se petrec in anumite situatii. Pacat ca dupa ati cam dat-o in diverse tu cu Sanddy.

Nimeni nu-si recunoaste partile sale slabe dar sa arunci cu noroi si sa-i catalogheze pe altii... fiecare se pricepe.

Daca nu va e cu suparare lasati oamenii sa voteze in conditiile primului post "...fiind stramtorati de bani, ce ati alege..." decat sa va dati cu presupusul despre unul si altul si sa va etalati masinile si priceperea in ale condusului.

P.S. Sa va reamintesc: eu sunt unul dintre aia cu Radio+MP3 iar asta nu inseamna ca trebuie sa-l achizitionez ca optiune la masina cand cu aceiasi bani pot lua o scula mai performanta (scula, NU marca)


All the best.

Edited by infinitul8, 18 December 2006 - 15:35.


#32
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
alt filmulet mai explicit si mai real despre ESP :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T9Y6z7cXxEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] faze reale

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/R6e1QuzUZHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  camion cu ESP

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8fm6xewvO5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] versus ESP


..si radio CD -subwoofer performant :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DFjrpDLdbK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  extra sound


.......cu totusi ca se aude cam jalee ,tot trebuie ESP sa nu sara masina de pe sosea de la bass.  :P

Edited by cosmin_miu, 18 December 2006 - 17:27.


#33
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 infinitul8, on Dec 18 2006, 16:32, said:

MAK ideea ta de topic a fost buna.  Pacat ca dupa ati cam dat-o in diverse tu cu Sanddy.
Nimeni nu-si recunoaste partile sale slabe dar sa arunci cu noroi si sa-i catalogheze pe altii... fiecare se pricepe.

Daca nu va e cu suparare lasati oamenii sa voteze in conditiile primului post "...fiind stramtorati de bani, ce ati alege..." decat sa va dati cu presupusul despre unul si altul si sa va etalati masinile si priceperea in ale condusului.
Infinite8, uite ce nu stii tu e ca acest thread vine in urma afirmatiilor facute de unii ca cei care au nevoie de ESP sunt dementi .Si ca nu e necesar aproape deloc si ca ei se simt bine si fara sau daca-l au, nu inseamna ca l-ar fi luat ca optional. Daca vei citi acele posturi, vei intelege de ce am scris ceea ce am scris. Daca nu, nu vei intelege.

#34
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Eu am votat pt ESP. CDplayer poti sa iti pui.
Sotia a testat ESPul ieri cand a intrat in curba cu viteza mult mai mare decat trebuia. Eu nu eram cu ea insa mi-a zis ca ESP mai mult a incurcat decat a ajuta. Ideea e ca trebuie sa stii ca ai ESP si sa ai incredere ca el va merge.
Ea a inceput sa derapeze, ESP a franat roata apoi i-a dat un impuls in volan (ESP Plus) si s-a speriat foarte tare si a calcat frana. In acel moment ESP s-a decuplat si masina a inceput sa derapeze iar. Noroc ca si-a dat seama si a dat drumu la frana si ESP si-a facut treaba pana la capat.
Morala e ca e bine sa il ai, insa la fel de bine e sa cunosti masina si sa stii ce sa faci. ESP poate si incurca si ajuta si de cele mai multe ori o rezolvi si fara ESP daca ai experienta.
Oricum. Decat CDplayer mai bine ESP.

Eu sunt cel care am zis ca cine ARE nevoie de ESP sa mearga cu masina pe strada nu e sanatos. M-am referit STRICT la golf 5 si STRIC la NEVOIE! Adica merge atat de tare incat nu poate controla masina, si are nevoie in mod constant de ajutorul ESPului. Daca un asemenea om nu e dement imi cer scuze. Golf 5 este EXTREM de stabil fara ESP. Trust me.
Ca esp poate ajuta pe oricine si iti poate salva viata e cu totul altceva. (chiar nici acum nu s-a inteles?)

Edited by NetFlow, 18 December 2006 - 19:43.


#35
rainman_bv

rainman_bv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 14.07.2006
Am votat esp. Siguranta inainte de toate

#36
crenick

crenick

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 26.11.2006
In 2004 ne-am luat un scenic2.Fiind prima masina cumparata pe care am fi putut pune esp am intrebat delearul daca merita sau nu si el a zis ca nu prea are rost sa dam banii pe el, ca ala il folosesti odata in viata....Si data aia a venit cam repede(7 luni) si masina a fost facuta praf cu dauna totala,noroc ca nu a fost nimeni in partea dreapta ca nu mai era intreg  :worthy: , sotul fara centura a scapat fara nici o zgaraetura ca-ci toate airbagurile au sarit.Masina pur si simplu a derapat intr-o curba usoara,cunoscuta, pe drum uscat.Acum primul lucru care ne intereseaza sunt sistemele de siguranta.De aia pt. mine am ales noul Rav4.Va pup :kisstogether:  si normal votez cu ESP.Crenick

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate