Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov
 OMV Petrom cumpara Renovatio

Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker
 

Achizitie DVD player...

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.742
  • Înscris: 11.11.2003
Stiu ca s-a mai discutat pe tema asta, dar vreau parerea celor care stiu cu adevarat ce zic. Deci, ce ma sfatuiti sa cumpar (marca,etc) ? O conditie ar fi sa coste sub 10mil. Vreau sa aflu cat mai multe despre cum trebuie sa-l aleg!
Va multumesc anticipat!

PS: Grabiti-va cu raspunsurile ca vreau sa-l iau de sarbatori!!! :D

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
depinde la ce vrei sa'l folosesti... so, ce te astepti de la acel dvdplayer ?

ce te sfatuiesc:

- cauta un model pe care sa'l poti seta sa play orice region code
- ai grija sa ai iesire digitala spre receivere dts sau surround (asta in cazul in care vei vrea sa faci un home theater vreodata)
- vezi sa poate play VCD si SVCD
- player mp3 nu e rau, mai ales daca il scoti prin o instalatie 5.1.. so, daca ai de ales cu sau fara...

telecomanda si cablu au toate oricum... designul.. e irelevant...

cam asta ar fi... vroiam sa'ti recomand niste modele care play si divx-ul sau xvid-ul dar nu te vei incadra in pret

bafta

#3
ThePuiu

ThePuiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.742
  • Înscris: 11.11.2003
Nu stiam ca ar putea sa nu aiba iesire digitala...normal ca daca o sa ma tina buzunarele, o sa cumpar un home theater...! Nu ma intereseaza VCD.
Deasemenea, credeam ca astea care se vand la noi in magazine nu au probleme cu region-ul... ma refer la cele mai de marca.
Eu ma gandeam la un Panasonic sau ceva de genul asta - nu ultimul ragnet, dar nici noname... Am vazut un Panasonic RV32 care s-ar incadra in ceea ce vreau eu, dar nu am gasit nicaieri specificat daca stie DVD RW...si asta poate sa fie o problema...
Exista o firma pe care mi-o recomanzi?
Multumesc!

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.479
  • Înscris: 14.04.2002
Beko de la Domo. 4.5mil si merge excelent, are iesire digi, si tot ce trebuie, citeste orice cd, including cu poze. si mp3

#5
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.366
  • Înscris: 07.12.2002

Quote

Originally posted by arty


- cauta un model pe care sa'l poti seta sa play orice region code

Se mai fac?
Ai uitat progressive scan.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
toate au progressive scan de cativa ani incoace.

Play orice Region code by default nu cred ca este vre'unul care sa vina asa by default.

Asta o faci prin accessarea unui meniu secret... sau coduri....

spuneam sa verifici inainte de achizitie modelul sa vezi daca poti sa ii accesezi aceste functii.

#7
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Nope, in PAL de-abia anul acesta a devenit facilitatea Progressive Scan mai raspandita in gama low-end. In nici un caz nu poate fi vorba ca toate o au! Oricum (pentru PAL) este aproape inutila...  :cool:

E-Boda 434 vine by default zone free. La fel ca si multe alte no-name-uri sau almost no-name-uri.

NU la toate modelele deblocarea zone-free este posibila via remote (sau chiar via IR+coduri). Exista modele care au nevoie de schimbari hardware (e drept, sunt putine acestea).

Panasonic RV32 are probleme cu discurile +R si +RW (merge, dar nu cu toate, din pacate).

Salutari,
Andrei

#8
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.545
  • Înscris: 01.12.2002
Eu mi-as indrepta atentia catre un model care stie divx si neaparat, subtitrari.
Deocamdata in domeniul asta, se pare ca doar Kiss (chipset Sigma) se descurca.
O sa imi iau asa ceva, dar cred ca o sa astept sa vad cum evolueaza chipsetul de la MediaTek in ceea ce priveste XviD si subtitrarile.

enjoy,
Mtz

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 8.563
  • Înscris: 09.12.2001
Mtz: s'a rezolvat problema si pt LiteOn ... am flashed cu mana mea 5 bucati.... toate au mers fara probleme....

am facut un divx si un xvid dupa un dvd pe metoda indicata aici pe forum.... iar subtitrarea am luat'o de pe softpedia.

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.291
  • Înscris: 18.01.2002
Mtz, din pacate se pare ca playere DVD care sa stie DivX mor inainte sa apuce sa se nasca bine. nu de alta, dar tu ai vazut ultimele preturi la DVD-Writere ?

iar ca mediu digital de stocare, deja un DVD costa mai putin decat echivalentul in CD-uri....

deci mai bine, mai mult si mai ieftin. inca mai vrei DivX ? :)

#11
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.715
  • Înscris: 08.04.2002
gunx, nu s-a rezolvat problema bandwidth-ului :) Asta...desi au inceput sa apara si DVD releaseuri, pt broadand a la NTT West (.jp), 27Euro/100mbit bidirectional :)

ca sa nu mai vorbim si de imensitatea de screenere, tvcamuri si alte abureli in care abunda net-ul. Oamenii vor dori sa vada totusi filmele inainte de aparitia oficiala a DVDului.
In rest ai dreptate :)

#12
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.366
  • Înscris: 07.12.2002
OT: care-a scos perla cu 100mbit 27 Euro? carrier + isp fee + echipamente iese vreo 60$

#13
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.715
  • Înscris: 08.04.2002
http://www.theinquir.../?article=13290

#14
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.366
  • Înscris: 07.12.2002
Nu scrie nicaieri 27 de euro. Din yeni, transformat in dolari, iese vreo 40 cred. O sa-i crezi pe aia sau pe mine, care am conexiunea respectiva?

#15
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.715
  • Înscris: 08.04.2002
"A colleague from a Japanese magazine says that NTT East has offered 100Mbps bi-directional service at ¥5880 (around £30) a month including VAT since April this year.

And NTT West has an even more impressive offering, selling a similar service for ¥5670."

so...daca 5880 face 30lire ..atunci 5670 am facut eu regula de 3 simpla din ochi 27. Cine a zis ceva de dolari ? Eu ziceam doar de lire..din alea, ingleze.

Anyways... e nesimtit de putin :)

#16
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.366
  • Înscris: 07.12.2002
" 27Euro/100mbit bidirectional"

#17
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.715
  • Înscris: 08.04.2002
OKAY... nu era euro, erau lire.. multumit ? nu e asta important..ideea era alta.

#18
dan_p

dan_p

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 29.12.2004

arty, on Dec 12 2003, 20:52, said:

depinde la ce vrei sa'l folosesti... so, ce te astepti de la acel dvdplayer ?
ce te sfatuiesc:
- cauta un model pe care sa'l poti seta sa play orice region code
- ai grija sa ai iesire digitala spre receivere dts sau surround (asta in cazul in care vei vrea sa faci un home theater vreodata)
- vezi sa poate play VCD si SVCD
- player mp3 nu e rau, mai ales daca il scoti prin o instalatie 5.1.. so, daca ai de ales cu sau fara...
telecomanda si cablu au toate oricum... designul.. e irelevant...
cam asta ar fi... vroiam sa'ti recomand niste modele care play si divx-ul sau xvid-ul dar nu te vei incadra in pret
bafta

<{POST_SNAPBACK}>


Mi-am petrecut ceva timp pe acest forum si nu am gasit nici un subiect de genul DVD pentru calculator (Giga-byte 7VT880L, AMD Sempron 2600, DDR400 512MB, Giga-byte R925128VH,Radeon 9250,128MB,128bit,DVI,TVO),
sau DVD pentru televizor.
Imi poate da cineva un sfat ? Merci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate