Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

ING taie 0,45 puncte din dobanda la Cont'Rol

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006
ING Bank a redus de la 6,85% la 6,4% dobanda acordata clientilor pentru disponibilitatile pastrate in Cont'ROL - contul curent cu dobanda similara unui depozit la termen. In acelasi timp, banca a modificat limitele de suma pentru care bonifica dobanda: nivelul minim este de 1 leu, iar cel maxim de un milion de lei inclusiv. Pentru sumele care depasesc acest plafon, dobanda este de 0,5%, specifica unui cont curent. Valoarea dobanzii se calculeaza zilnic la valoarea soldului din fiecare zi.

ING este singura banca de pe piata care a recurs la o scadere de dobanda la produsele de economisire, in conditiile in care incepand din vara trecuta majoritatea bancilor au operat majorari, pentru atragerea de lichiditati in lei si oprirea declinului economisirii in ansamblu.

#2
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Faci contrareclama?

Nu ai citit literele mici, si-au luat dreptul sa faca orice modificari fara acordul clientului...  :P

Edited by H725, 14 December 2006 - 10:54.


#3
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 H725, on Dec 14 2006, 10:48, said:

Faci contrareclama?

Nu ai citit literele mici, si-au luat dreptul sa faca orice modificari fara acordul clientului...  :P

Foarte bine, dreptul lor  :P
De asemenea, si eu care am un miliard in cont rol, am sa ma mut la OTP.
As simple as that.

#4
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005
Portocale tu ai tot timpul ceva cu ING-ul. De fapt nu ti-ai dat seama ca in toata lumea toate bancile sunt proaste pentru client.
:kisstogether:

#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 26.11.2001
PORTOCAL prezinta lucrurile intr-un mod partinitor. Pana de curand dobanda "mare" era pentru cei care au in cont minim 700 RON, acum dobanda "mica" este disponbila pentru sume incepand de la 1 leu. Una peste alta cei care au sume mici in cont sunt avantajati.

#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,084
  • Înscris: 24.02.2006
ce alte banci ofera servicul oferit de ing? ma refer la dobanda acordata sumei de pe card. ceilalti fie nu ofera dobanda, fie e mult mai mica decat la ing.

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 don_King, on Dec 14 2006, 12:48, said:

PORTOCAL prezinta lucrurile intr-un mod partinitor.
daca te uiti in topicurile lui o sa vezi ca jumate sunt anti ing. chiar nu inteleg, presupun ca e "masochist" din moment ce e asa de nemultumit si tot mai vrea. portocal, de ce nu pleci ? numai tie ti se intampla toate relele de pe lume, muta-te la bancpost sa vezi acolo banca adevarata.

#8
NUTaaa

NUTaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.12.2005

 zuppy, on Dec 14 2006, 13:21, said:

daca te uiti in topicurile lui o sa vezi ca jumate sunt anti ing. chiar nu inteleg, presupun ca e "masochist" din moment ce e asa de nemultumit si tot mai vrea. portocal, de ce nu pleci ? numai tie ti se intampla toate relele de pe lume, muta-te la bancpost sa vezi acolo banca adevarata.
Un om care a remarcat ce era si evident portocale e masochist!
:lol:

#9
Bursa

Bursa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2005
Cei mai distrusi,cei mai nesimtiti,cei mai terminati de pe piata bancara=ING.  Am retras mai putini bani decat am depus. Niste papagali incomptenti.
Deveniti clientii lor sa le faceti fundul mare si voi portofelul mic.

#10
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 NUTaaa, on Dec 14 2006, 15:28, said:

Un om care a remarcat ce era si evident portocale e masochist!
:lol:

Mda, asta era articolul din ZF de astazi... Poate si aia sunt masochisti, ce parere ai? :coolspeak:
De fapt, in afara de topic, tot articolul este copy & paste din ZF. Asta ca si aia sunt partinitori sau cum? Eu zic mai degraba ca aveti voi prejudecati.
Probabil ca daca nu as fi omis sa pun ca este din ZF ati fi avut o reactie on topic, dar romanu' tot roman, mereu pe langa.
http://www.zf.ro/art...a_cont_rol.html
Any comments?
Ideea era urmatoarea, daca nu te-a dus capul, iti explic eu:
ING este singura banca, pana acum cel putin, care a scazut dobanda la economiile atrase de la populatie in conditiile in care BNR a crescut acum cateva luni dobanda de referinta. Intre timp, a crescut si comisioanele.
Normal ca am ceva impotriva oricarui agent economic care creste comisioane fara a oferi nimic in schimb. Nu mi se pare OK si cam atat.

Edited by PORTOCAL, 14 December 2006 - 15:50.


#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
zf nu inseamna adevatul absolut iar decuparea unei parti iar nu te clasifica la categoria 'nepartinitor'.

uite cum arata exact urmatorul paragraf, cel pe care nu l-ai citat:
Pe de alta parte, ING a oferit dobanda de 6,85% si in prima parte a acestui an, cand jucatori mari de pe piata de retail redusesera dobanzile pasive pana la niveluri de 4-5%.

Edited by zuppy, 14 December 2006 - 15:51.


#12
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 don_King, on Dec 14 2006, 12:48, said:

PORTOCAL prezinta lucrurile intr-un mod partinitor. Pana de curand dobanda "mare" era pentru cei care au in cont minim 700 RON, acum dobanda "mica" este disponbila pentru sume incepand de la 1 leu. Una peste alta cei care au sume mici in cont sunt avantajati.

DA, sa vezi ce avantajati sunt. Ce dracului de dobanda iei de la sume de pana in 700 de RON? Adica sub 4 RON pe luna.
Ma leshi....

 zuppy, on Dec 14 2006, 15:50, said:

zf nu inseamna adevatul absolut iar decuparea unei parti iar nu te clasifica la categoria 'nepartinitor'.

uite cum arata exact urmatorul paragraf, cel pe care nu l-ai citat:
Pe de alta parte, ING a oferit dobanda de 6,85% si in prima parte a acestui an, cand jucatori mari de pe piata de retail redusesera dobanzile pasive pana la niveluri de 4-5%.

Io tot nu inteleg un lucru: ce dracului de treaba am cu ceea ce au oferit ei in trecut? Niciodata nu au avut cele mai mari dobanzi. Posibil peste medie, dar la fel si comisioanele.
Ideea pe care nu ai sesizat-o este urmatoare: cand trendul pe piata este de crestere al dobanzilor, ING vine si scade dobanda. cam astat este tot
Cat despre decupat, nu am decupat, am crezut ca este tot articolul, pentru ca desi ma logam, nu il deschidea (vedeam numai prima parte). Probabil au avut ceva probleme cu site-ul.
Iar stirea, pentru informarea ta, este cea din prima parte: CA A REDUS DOBANDA, si nu ce facea in prima parte a anului. Aia nu e stire, it's a thing of the past.
Revin si spun: toata lumea vine cu comentarii gen am ceva contra ING, etc. Normal ca am! In sectorul bancar si telco se fac cele mai mari profituri, iar clientul (la banci) plateste niste comisioane si dobanzi peste nivelul multor banci din UE. Este normal ca de fiecare data cand apare cate o modificare din asta in detrimentul clientului sa fiu deranjat. Eu nu inteleg de ce ia lumea apararea ING. Aveti cumva impresia ca va avantajeaza scaderea de dobanda? Sau credeti ca va ofera ceva gratis? think again.

Edited by PORTOCAL, 14 December 2006 - 16:01.


#13
Bursa

Bursa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2005
Cine naiba le ia apararea? Eu personal singura teapa financiara din viata mea am luat-o de la papagalii astia.
Dupa 5 ani de depuneri acum acot mai putin bani decat capitalul investit. Justificarea comisioane,taxe si pe draq sa-i ia, care depasesc acumularea  :death:   :death:   :death:
Si pe cine ii pupa undeva ii invit sa devina clientii lor sa se bucure si ei
Iar pe tine PORTOCAL nu te inteleg. Am facut search pe forum si am gasit articole la greu despre experienta da cu retarzii astia. Sincer esti masochist frate...Iti place sa ti-o tragi singur la greu

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 PORTOCAL, on Dec 14 2006, 16:00, said:

Ideea pe care nu ai sesizat-o este urmatoare: cand trendul pe piata este de crestere al dobanzilor, ING vine si scade dobanda. cam astat este tot
Cat despre decupat, nu am decupat, am crezut ca este tot articolul, pentru ca desi ma logam, nu il deschidea (vedeam numai prima parte). Probabil au avut ceva probleme cu site-ul.
Iar stirea, pentru informarea ta, este cea din prima parte: CA A REDUS DOBANDA, si nu ce facea in prima parte a anului. Aia nu e stire, it's a thing of the past.
nu am zis ca ma bucura asta, dar pur si simplu nu pot sa inteleg de ce ramai la ing daca esti asa de numultumit (si ma refer in special si la problemele spuse de tine in trecut). eu stiu de ce raman: e cel mai comod si am aparatele alea cu care pot interactiona fara sa ma doara capul. momentan dobanda aia nu ma intereseaza.

sunt atat de multe banci incat ar trebui fiecare sa ne alegem ce ni se potriveste cel mai bine.

Edited by zuppy, 14 December 2006 - 16:12.


#15
PORTOCAL

PORTOCAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,578
  • Înscris: 03.03.2006

 Bursa, on Dec 14 2006, 16:08, said:

Cine naiba le ia apararea? Eu personal singura teapa financiara din viata mea am luat-o de la papagalii astia.
Dupa 5 ani de depuneri acum acot mai putin bani decat capitalul investit. Justificarea comisioane,taxe si pe draq sa-i ia, care depasesc acumularea  :death:   :death:   :death:
Si pe cine ii pupa undeva ii invit sa devina clientii lor sa se bucure si ei
Iar pe tine PORTOCAL nu te inteleg. Am facut search pe forum si am gasit articole la greu despre experienta da cu retarzii astia. Sincer esti masochist frate...Iti place sa ti-o tragi singur la greu

Singurul motiv pentru care am cont la ei este datorita faptului ca pot depune bani si dupa 18:00 seara.
Asta nu inseamna ca imi si plac. Sunt un rau necesar. De fapt, daca este sa vorbim de BancPost, acolo toata lumea stie ca sunt probleme. Ceea ce ma deranjeaza la ING este faptul ca toata lumea are impresia ca au super servicii si nu este cazul.
Daca imi arati o banca unde pot face si depuneri la ATM, ma mut si maine. Asta oricum nu are nimic de-a face cu dobanda. Oare de ce nu au scazut si la Extra' Rol cu 0.45%  B)

Edited by PORTOCAL, 14 December 2006 - 16:19.


#16
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

 PORTOCAL, on Dec 14 2006, 16:13, said:

Daca imi arati o banca unde pot face si depuneri la ATM, ma mut si maine.
stu ca brd avea brd express, dar nu am cercetat mai mult ca nu m-a interesat.

#17
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,063
  • Înscris: 26.11.2001
Stirea completa din ZF e mai jos, daca mai intereseaza pe cineva

Quote

ING Bank a redus de la 6,85% la 6,4% dobanda acordata clientilor pentru disponibilitatile pastrate in Cont'ROL - contul curent cu dobanda similara unui depozit la termen. In acelasi timp, banca a modificat limitele de suma pentru care bonifica dobanda: nivelul minim este de 1 leu, iar cel maxim de un milion de lei inclusiv. Pentru sumele care depasesc acest plafon, dobanda este de 0,5%, specifica unui cont curent. Valoarea dobanzii se calculeaza zilnic la valoarea soldului din fiecare zi.

ING este singura banca de pe piata care a recurs la o scadere de dobanda la produsele de economisire, in conditiile in care incepand din vara trecuta majoritatea bancilor au operat majorari, pentru atragerea de lichiditati in lei si oprirea declinului economisirii in ansamblu.

Pe de alta parte, ING a oferit dobanda de 6,85% si in prima parte a acestui an, cand jucatori mari de pe piata de retail redusesera dobanzile pasive pana la niveluri de 4-5%.

In prezent, bancile mari ofera dobanzi de 6,75-7,75% pe an, bonificatiile crescand in functie de sumele depuse si de scadenta depozitelor constituite.

Misu Negritoiu, directorul general al ING Bank, afirma recent ca banca este supralichida pe segmentul de retail, ceea ce ar justifica decizia de reducere a dobanzii. Cont'Rol este produsul de retail de baza al ING Bank, care a atras cea mai mare parte a clientelei, inclusiv datorita dobanzii - situate pana acum deasupra mediei pietei.

In trimestrul al treilea al acestui an ING a inregistrat o contractie spectaculoasa a bilantului, inclusiv ca urmare a retragerii depozitelor unor nerezindenti, astfel ca banca a alunecat pana pe locul noua in clasamentul activelor, cu 1,63 mld. euro si o cota de 3,8% fata de 5,6% la jumatatea anului. Negritoiu spune ca anul viitor va investi sume importante in campanii de marketing pentru cresterea numarului de clienti. De asemenea, va fi dezvoltat portofoliul de produse de retail.

Din toamna trecuta, unitatile de retail ale ING au inceput sa vanda si asigurari generale, in cadrul unui parteneriat cu Generali. Conform strategiei anuntate in vara la preluarea mandatului sau, ING va migra spre statutul de banca universala, vizand atingerea unei cote de piata de 10%.

Una peste alta o banca ideala nu exista. Din punctul meu de vedere ING este o banca ce mi-a oferit mai multe stisfactii decat deziluzii, asa ca merg pe mana lor. Dincolo de dobanzi, calitatea serviciilor (vb de experienta proprie) este mult peste lacunele pe care cu siguranta le mai au.

Edited by don_King, 14 December 2006 - 16:28.


#18
florinstan

florinstan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 25.11.2004
de acord cu Don  King

am cont curent la ei, Internet Banking si un credit ipotecar de o valoare mare.

Articolul e putin tendentios. Compara mere cu pere. Ing da 6,4% la un cont curent (cu conditia sa ai peste 700 RON) iar din articol se intelege ca dobanda este comparata cu depozite la termen.

Adica:
In prezent, bancile mari ofera dobanzi de 6,75-7,75% pe an, bonificatiile crescand in functie de sumele depuse si de scadenta depozitelor constituite.

Per ansamblu multumit. De fapt foarte multumit cu exceptia faptului ca daca vreau Euro trebuie sa merg la mama dracu sa scot.

Si stau si mult mai bine la asistenta oferita clientilor iar Homebank te scuteste de o gramada de drumuri si cozi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate