Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare soundbar

Controler dual step down MAX8734A

Promisiunile și realizarile ...

Boxe de birou
 acest lantisor este unisex sau do...

Cum e sa locuiești la ultimu...

Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...
 Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...
 Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++
 

constructii (locuinte) de tip "dom geodezic"

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
23 răspunsuri în acest subiect

#1
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003
"navigand" pe net, am vazut un tip de constructie care la noi in tara nu prea se gaseste. ma refer aici la locuintele particulare de tipul "dom geodezic", un exemplu fiind aici: http://home.comcast.net/~ddtitus/
din ce se observa, aceste constructii sunt executate din lemn, avand probabil aceleasi parti bune sau rele ca si constructiile clasice din lemn (d.p.d.v. al materialului de constructie). despre lemn, ca material de constructie, se gasesc informatii f multe chiar aici pe forum si n-as vrea sa insist
ar fi interesant de discutat asupra conceptului, avantaje/dezavantaje, d.p.d.v. al formei, spatiului, suprafetei ocupate pe sol raportata la cea locuibila (pt proiectele cu etaj) si, de ce nu, al oportunitatii de a avea o casa cu peretii rotunjiti, fara colturi :)
posibilitatea ca acest tip ce constructie sa "prinda" pe piata din RO o consider destul de redusa, o dovada fiind faptul ca, majoritatea celor care vor sa construiasca o casa se feresc de concepte deja existente pe piata romaneasca (sistemul amvic, casele din lemn sau cele pe structura metalica, etc), preferand o constructie clasica din caramida/beton (sistem care, dealtfel, si-a dovedit viabilitatea in timp)
dar, in ipoteza ca as vrea sa construiesc o asemenea casa, as vrea sa-i intreb pe cei care cunostinte si experienta, daca in legislatia romaneasca exista "prevazute" asemenea concepte, sau macar norme pt constructia lor, liste, tabele, etc (sorry, nu ma pricep). daca, de ex.,  se importa de peste ocean un "kit" pt constructia unei asemenea case, se poate construi doar pe baza legislatiei/reglementarilor din RO sau proiectul trebuie "omologat" (cumva in genul cum se practica la automobilele tip nou introdus in tara)?

#2
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Si cine ti-o face ? Invata romanii meserie pe banii tai ? Te fura ca-n codru si la chestii controlabile, darmite la ceva la care nici ei, nici tu, nu va pricepeti. Una e sa te documentezi pe net si sa imparti opinii pe forum, si alta e sa tratezi cu "meseriasii".

#3
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003
pai deocamdata ziceam sa impartim opiniile aici, pe forum :)
"ipoteza" am dat-o ca sa se inteleaga mai usor intrebarea
cat despre "meseriasii" care ar face scoala pe un asemenea proiect si pe banii clientului, imi permit sa spun ca sunt foarte putini cei despre care nu se poate spune acest lucru, chiar pe un proiect clasic
stima

PS
urmaresc forumul si stiu ca tu cunosti aceste probleme cu meseriasii din proprie experienta...
dealtfel, am un prieten bun care in vara asta si-a facut o casa la rosu, ocazie cu care a slabit 10 kg (la propriu) din cauza nervilor si alergaturii

#4
tryn

tryn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 82
  • Înscris: 26.07.2006

View PostAna_Karr, on Dec 13 2006, 21:28, said:

Si cine ti-o face ? Invata romanii meserie pe banii tai ? Te fura ca-n codru si la chestii controlabile, darmite la ceva la care nici ei, nici tu, nu va pricepeti. Una e sa te documentezi pe net si sa imparti opinii pe forum, si alta e sa tratezi cu "meseriasii".

ba nu cred ca este chiar asa.
nu este complicate de proiectat si implicit de construit o asemenea casa. este mai greu de locuit (folosit)
in primul rand, in linkul atasat de tine, vad doar o parte din casa de forma de care spui.

de ce este greu de locuit:
cand o sa vrei sa o mobilezi, o sa ai primele surprize: mobila trebuie la comanda
apoi cand o locuiesti, o sa te simti in spatiul respectiv destul de dezorientat: (organismul uman se comporta simplist la anumiti stimuli externi) - neavand colturi, nu ai la ce sa te "raportezi".
dupa aia vine functionalitatea spatiului: aerul cald (pretuit iarna in Romania) se duce in partea superioara a constructiei, aia pe care nu o folosesti.
mai sunt si alte argumente impotriva.
pentru ar fi : asa vrea omu' cu banii. asa ii place lui.

forma este folosita in Romania cu succes in cazul refugiilor montane - acolo forma are o functionalitate externa - protejaza de diferitele intemperii.

parerea mea!

#5
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.500
  • Înscris: 06.04.2005
Ipotetic, mi-ar place o asemenea casa . Dar undeva la munte, ascunsa de vegetatie, sa nu se uite lumea ca la urs la casa mea.
Referitor la colturi, presupun ca doar zidul exterior e rotunjit. Iti imparti spatiul interior in camere, holuri. Daca tot  imi las imaginatia libera, mi-as face cupola din sticla sa vad cerul si cand ploua/ninge.
Dar sincer, nu stiu cat de realizabila/practica e o asemenea casa in Romania.
Daca as avea milioane de euro, mi-as face una de dragul fanteziei. Desi in afara de forma generala si un perete rotunjit, nu difera de casele clasice. As face-o pt cupola de sticla, daca este realizabila si pt un living rotund pe tot parterul (oare cate camioane cu lemne or trebui sa-l incalzesc ?)

#6
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003

View Posttryn, on Dec 13 2006, 22:42, said:

de ce este greu de locuit:
cand o sa vrei sa o mobilezi, o sa ai primele surprize: mobila trebuie la comanda
apoi cand o locuiesti, o sa te simti in spatiul respectiv destul de dezorientat: (organismul uman se comporta simplist la anumiti stimuli externi) - neavand colturi, nu ai la ce sa te "raportezi".
dupa aia vine functionalitatea spatiului: aerul cald (pretuit iarna in Romania) se duce in partea superioara a constructiei, aia pe care nu o folosesti.
mai sunt si alte argumente impotriva.
pentru ar fi : asa vrea omu' cu banii. asa ii place lui.

parerea mea!

probabil ca la proiectele cu diametrul mic, intr-adevar, trebuie mobila la comanda, pt a folosi eficient spatiul
cel din link-ul de mai sus pare unul destul de mare, asa incat are 2 dormitoare "la etaj" care presupun ca beneficiaza din plin de aerul cald
cat despre om, se spune ca este cel mai adaptabil animal... :)

View PostAna_Karr, on Dec 13 2006, 23:37, said:

Ipotetic, mi-ar place o asemenea casa . Dar undeva la munte, ascunsa de vegetatie, sa nu se uite lumea ca la urs la casa mea.
Referitor la colturi, presupun ca doar zidul exterior e rotunjit. Iti imparti spatiul interior in camere, holuri. Daca tot  imi las imaginatia libera, mi-as face cupola din sticla sa vad cerul si cand ploua/ninge.
Dar sincer, nu stiu cat de realizabila/practica e o asemenea casa in Romania.
Daca as avea milioane de euro, mi-as face una de dragul fanteziei. Desi in afara de forma generala si un perete rotunjit, nu difera de casele clasice. As face-o pt cupola de sticla, daca este realizabila si pt un living rotund pe tot parterul (oare cate camioane cu lemne or trebui sa-l incalzesc ?)

spatiul interior cred ca se poate imparti in camere "normale", dar va exista cel putin un perete curbat: cel de la exterior. se pot vedea multe detalii la proiectul din link (http://home.comcast....tus/inside.html)
pe de alta parte, faptul ca nu necesita structuri de sustinere la interior ar putea constitui un avantaj facand compartimentarea mai usoara, exact dupa necesitatile proprietarului, zic eu

pe net exista o multitudine de planuri, schite, imagini, firme care construiesc si produc kituri de constructie pt asa ceva. bineinteles, peste ocean....

un alt link cu mai multe detalii de constructie: http://artandscience...t.blogspot.com/

#7
c-213

c-213

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 07.12.2006

View Postdraku, on Dec 13 2006, 23:34, said:

pe net exista o multitudine de planuri, schite, imagini, firme care construiesc si produc kituri de constructie pt asa ceva. bineinteles, peste ocean....

Cauta pe Gogu dupa "casa geodezic" si o sa vezi ca e si pe la noi o firma din Brasov care foloseste aceasta tehnologie.Nu i-am gasit site-ul la ora asta dar stiu ca aratau si detalii de constructii.

E o idee interesanta dar, cam avangardista, pe la noi,ce suntem invatati cu betoanele la greu ;)

#8
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003
din pacate, nici eu nu prea gasesc respectivul site...

#9
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003
deci nimeni nu stie nimic despre aspectele legale legate de o asemenea constructie ?
:(

#10
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postdraku, on Dec 14 2006, 19:22, said:

deci nimeni nu stie nimic despre aspectele legale legate de o asemenea constructie ?
:(

Cred ca poate sa te lamureasca un arhitect sau inginer constructor. Cred ca partea legala se reduce in esenta la a avea sau nu o confirmare din partea cuiva autorizat ca respectiva cladire se incadreaza in normele de rezistenta si in planul urbanistic local.

Mie personal nu prea imi place cum arata rezultatul, in rest cred ca-s ok. A mai pomenit cineva pe alt forum de ele, care zicea ca partile (n-am inteles daca panourile sau "muchiile")  pot fi facute intr-un atelier si se pot asambla relativ usor, ajungand o casa la rosu la putin peste 10000 euro. (cred ca n-a pus si fundatia la socoteala)

E si un grup yahoo, in care discuta numai despre domurile astea geodezice si variante constructive http://groups.yahoo....ive_Structures/

Daca te intereseaza domuri in general (nu numai geodezice) sunt si alte variante precum coaja subtire din beton armat (thin shell) sau cupola din saci de pamant (super adobe).

Constructia din saci umpluti cu pamant e una din metodele cele mai ieftine de a ridica domuri extrem de rezistente. - http://www.calearth.org

Editat de blimpyway, 14 decembrie 2006 - 23:24.


#11
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003
multam de info
ma gandeam ca sunt si arhitecti prin zona si ar putea sti mai multe despre partea legala
foarte interesanta ideea cu sacii plini cu pamant, din pacate, nu cred ca o locuinta permanenta se poate construi in acest sistem
iti amintesti ce forum era cel pe care ai vazut respectiva discutie?

Editat de draku, 14 decembrie 2006 - 23:46.


#12
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 02.03.2006
Pe drumu Brasov-Tg.Mures la vreo 10-20 km de Brasov este o pescarie unde sunt doua constructii indetice cu acoperisul sub forma de dom geodezic.... si parca este una mai noua si mai mare tot pe acelasi drum dar inainte de urcarea pe primele serpentine...

Ambele au pereti verticali pana la vreo 2 m si abia dupa aceea incepe domul... dar a trecut ceva vreme cand am trecut p-acolo deci nu retin prea multe detalii, saptamana viitoare cred ca am un drum p-acolo si pot sa-ti fac niste poze daca te intereseaza!

#13
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003

View PostBerti, on Dec 15 2006, 09:01, said:

Pe drumu Brasov-Tg.Mures la vreo 10-20 km de Brasov este o pescarie unde sunt doua constructii indetice cu acoperisul sub forma de dom geodezic.... si parca este una mai noua si mai mare tot pe acelasi drum dar inainte de urcarea pe primele serpentine...

Ambele au pereti verticali pana la vreo 2 m si abia dupa aceea incepe domul... dar a trecut ceva vreme cand am trecut p-acolo deci nu retin prea multe detalii, saptamana viitoare cred ca am un drum p-acolo si pot sa-ti fac niste poze daca te intereseaza!

ok, multumesc
:peacefingers:

#14
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 02.03.2006
Revin cu poze...

Fișiere atașate


Editat de Berti, 23 decembrie 2006 - 22:59.


#15
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003
deci, se poate si la noi
foarte fain motelul ala...
cred ca am sa dau o fuga sa-l vizitez
e chiar la sosea, sau mai "ascuns" ? daca poti, da detalii te rog

#16
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.068
  • Înscris: 02.03.2006
Ambele sunt chiar la sosea.
Cum mergi dinspre Brasov spre Tg-Mures, motelu' e primu pe partea dreapta iar cea de-a doua structura e pe stanga la vreo 10-15Km de motel, chiar inainte sa inceapa curbele, e o pastravarie acolo.

l.e. Vad ca astia cu Motelu au si site doripesco.ro
[ http://mirceagaf.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/dsc00012.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
asa aratau constructiile acum cativa ani, cand le-am vazut primadata... de atunci vad ca le-au upgradat :w00t:

Editat de Berti, 23 decembrie 2006 - 23:27.


#17
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 22.11.2003

View PostBerti, on Dec 24 2006, 00:20, said:

Ambele sunt chiar la sosea.
Cum mergi dinspre Brasov spre Tg-Mures, motelu' e primu pe partea dreapta iar cea de-a doua structura e pe stanga la vreo 10-15Km de motel, chiar inainte sa inceapa curbele, e o pastravarie acolo.

multam
:coolspeak:

#18
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.954
  • Înscris: 03.11.2005
Nu cred ca exista conditii speciale pentru domuri geodezice sau altfel, atata timp cat un inginer poate sa certifice ca dpdv structural casa respectiva e ok.

---
Legat de domurile din saci de pamant - sunt foarte rezistente, mai ales daca pamantul are un adaos relativ mic - pana in 10% - de ciment.
In plus peste fiecare rand de saci se intind vreo 2 fire de sarma ghimpata din aia mai solida, care impreuna cu textilul din sac da o foarte buna rezistenta la intindere, actioneaza ca o armatura.

---
O ciudatenie in lumea domurilor sunt cele din... hartie (pe schelet de lemn) construite prin anii 1800 - destinatia principala fiind cupole semiseferice pivotante pentru observatoare astronomice. S-au construit si la diametre de 9 metri avand la dimensiunea asta o greutate de numai 2 tone (600-700 kg de hartie, restul lemn).

Nu va imaginati ca hartia ar fi un material fragil sau perisabil, unul dintre ele a fost demolat in 1973, la 90 de ani de la constructie si exista inca si azi un dom de hartie construit in 1935 !!!

http://kcupery.home....t.com/dome.html

Editat de blimpyway, 24 decembrie 2006 - 01:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate