Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

RAM vs FRECVENTA

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006
Salutare! De curand mi-am procurat o memorie DDR de 512Mb, la 400MHz (Apacher pe numele ei de botez). Pana aici nimic spectaculos. Pe placa de baza, mai odihneste o memorie de 128Mb, la 133MHz. Placa de baza permite frecventa maxima de functionare de 333MHz. Acum vine intrebarea mea. Ce ar influenta in bine functionarea calculatorului? Capacitatea memoriei adica 640Mb fata de 512Mb, dar la frecventa de 133Mhz, sau 512Mb in loc de 640Mb, dar la frecventa de 333MHz? Sper ca am fost destul de explicit.

Thanks :)

#2
magic_mole

magic_mole

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 12.11.2005
Din cate stiu eu, in confguratia asta ambele memorii o sa functioneze la 133MHz. Deci mai bine ai scoate modulul pe 133MHz. Dar daca placa de baza suporta doar 333MHz, s-ar putea sa nu-ti mearga.

Dar ar fi mai bine 512MB@333MHz.

Edited by magic_mole, 09 December 2006 - 23:08.


#3
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
pt. inceput specifica ce configuratie placa/procesor ai .......

#4
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006
specifica ce configuratie placa/procesor ai ..........
Eu am avut placa de baza care suporta 333mhz.Am pus placute de 400 mhz si nu mia facut nici o faza nasoala

:D in principiu lasa doar placuta de 512 dar zimi totusi ce configuratie ai??

#5
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

View PostCrash, on Dec 9 2006, 23:14, said:

pt. inceput specifica ce configuratie placa/procesor ai .......


pai am asa: procesor Celeron 1.7GHz, placa de baza:  M935D Series (mai multe detalii nu am), placa video Asus Radeon 9550 de 128Mb. Si cele doua module de RAM de 128 respectiv 512.

#6
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006
Eu zic sa lesi doar pe aia de 512 <_<

#7
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Scoate pe aia de 128 si las-o doar pe aia de 512/400Mhz apoi seteaza din bios sa mearga la 333.

Edited by exorcistul, 11 December 2006 - 18:34.


#8
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
daca nu face figuri cu ambele memorii montate optez pt. toata memoria  :D ....

#9
mihai_mircescul

mihai_mircescul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 09.12.2006
Pana la urma fa cum crezi!!!Fiecare iti zice alceva( :death: ce sa mai crezi)



:lol: bafta!!!!!

#10
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

View Postmihai_mircescul, on Dec 11 2006, 22:43, said:

Pana la urma fa cum crezi!!!Fiecare iti zice alceva( :death: ce sa mai crezi)
:lol: bafta!!!!!
512mb@333Mhz recomand si io.

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Pe orice placa de RAM (in afara de cipurile de memorie volatila) se afla un EEPROM,
integratul mai mic cu 8 pini.
In acest EEPROM se afla o serie de date (producator,serie de fabricatie,etc..) si cel mai
important: capacitatea memoriei si frecventa de lucru.
La initializarea sistemului BIOS-ul citeste acest EEPROM si stie ce memorie se afla in sistem.
Cand se afla mai multe tipuri de memorie intotdeauna BIOS-ul seteaza FSB-ul pentru
memoria cea mai lenta,chiar daca celelalte memorii sant mai rapide.

In cazul de fata cel mai bine este 512MB la 333MHz decat 640MB la 133MHz.

Parerea mea.

#12
Epinefrin

Epinefrin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.11.2006
Eu zic ca atata timp cat it merge calculatorul bine cu ambele memorii ar fi bine sa le lasi pe amandoua, numai sa nu faca figuri de genu restarturi..  insa in cred k o sa mearga mai bine calcul cu ambele memorii :coolspeak:

#13
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004

View Postbit 61, on Dec 13 2006, 20:41, said:

Pe orice placa de RAM (in afara de cipurile de memorie volatila) se afla un EEPROM,
integratul mai mic cu 8 pini.
In acest EEPROM se afla o serie de date (producator,serie de fabricatie,etc..) si cel mai
important: capacitatea memoriei si frecventa de lucru.
La initializarea sistemului BIOS-ul citeste acest EEPROM si stie ce memorie se afla in sistem.
Cand se afla mai multe tipuri de memorie intotdeauna BIOS-ul seteaza FSB-ul pentru
memoria cea mai lenta,chiar daca celelalte memorii sant mai rapide.

In cazul de fata cel mai bine este 512MB la 333MHz decat 640MB la 133MHz.

Parerea mea.
Cel mai bine in BIOS sa puna pe By Spd. Memorie la 133Mhz? Nu vorbim cumva de SDRam care nu e compatibil cu DDram? Si eu recomand sa stea doar cu memoria 512MB 333Mhz. Intre 133 si 333Mhz este un spor de performanta si in plus de asta sunt doar 128MB. Nu se merita. Ciao. B)

#14
lord hades

lord hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 05.12.2006

View Postapollo_expert, on Dec 25 2006, 10:43, said:

Cel mai bine in BIOS sa puna pe By Spd. Memorie la 133Mhz? Nu vorbim cumva de SDRam care nu e compatibil cu DDram? Si eu recomand sa stea doar cu memoria 512MB 333Mhz. Intre 133 si 333Mhz este un spor de performanta si in plus de asta sunt doar 128MB. Nu se merita. Ciao. B)
Pai am mers pe ambele variante si mi se pare ca merge mai bine cu ambele memorii, chiar daca pierd la capitolul frecventa. Sincer nu am reusit sa imi dau sema de diferenta, poate doar ca se misca mai greu cand incarca jocurile doar cu o memorie, dar se misca mai bine cand ruleaza hocul pt ca sunt mai multi RAM. Sau doar mi se pare mie?

#15
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Stai linistit ca nu pierzi chiar asa de mult la frecvente, in bios iti arata frecventa reala si anume 133 MHz ceea ce inseamna 266 MHz fiind vorba de memorie DDR( double data rate 133x2) iar placa ta de baza suporta 166x2 adica 333 MHz. Concluzie: Lasa ambele module ca diferenta de la 266 la 333 e nesemnificativa

#16
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu am probleme foarte des cu ecranele albastre... si m-am gandit sa inlocuiesc, macar de proba, memoria RAM!
Insa nu imi dau seama unde sa ma uit sa vad care e maximum de memorie suportata de placa mea de baza si ce frecventa ar trebui sa caut! Va atasez cateva screenshoturi luate din Sandra! Poate ma lumineaza careva! Mc mult!
Cu late cuvinte, modulul acesta ar fi compatibil? Am luat ca reper doar acel pc2700 din imaginea atasata!
http://www.price.ro/...g_ecc_23718.htm

Attached Files

  • Attached File  raM.jpg   29.25K   26 downloads
  • Attached File  ram2.jpg   16.27K   15 downloads

Edited by Lyvyoo, 13 February 2007 - 16:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate