Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

CUMPARARE MASINA AUTOHUS BOCKEL

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#127
georgiancranta

georgiancranta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.02.2006
Eu am luat un Opel Astra H diesel din Buch la 47k la bord. Am luat/o dupa cum mergea si dupa aspect.  Km va spun ca sunt reali, am pus interfata pe ea si asta are interfata pe protocol CAN si nu se mai pot da km inapoi, cel putin cei din ECU.
Am luat/o in martie 2007 cu 11250 euro plus taxele de inmatriculare la ei. Am 60k km acum cu ea fara nici o pb. Doar schimbat filtre si ulei.
Firma Autohus pare a fi serioasa fata de altii.

#128
BOGMIT

BOGMIT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.10.2007
Sal all!

Si eu intentionez sa plec in Germania pt o masina, de fapt am si gasit-o la Dat Autohus.Am sunat acolo si mi-au spus ca masina este disponibila , doar ca are rarul expirat dar se poate face provizoriu pe 5 zile cu nr.galbene sau 14 zile nr. rosii; acum intrebarea mea ar fi urmatoarea pt cei ce au fost acolo s-au s-au lovit de aceeasi situatie: cam cat dureaza si cat costa efectuarea rarului si a celorlalte acte (radiere,asigurari,alte taxe, etc...)

#129
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
De ce nu citesti tot topicul asta, incepand de la pagina 1?

#130
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
A mai fost cineva recent la Bockel dupa masina? Pana la urma se merita sa cumperi de la ei daca vrei o masina pentru sufletelul tau?

#131
floterminator

floterminator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.03.2008
N-a mai fost nimeni???

#132
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
M-as duce si eu sa-mi iau o masina din Germania, chit ca nu ma prea pricep.  :)
Din pacate nu am destul timp si o solutie ar fi sa trimit pe cineva, un samsar. Chiar stiu pe cineva care i-a adus si fratelui meu un VW care se comporta foarte bine.
Am vazut totusi preturi bune si la noi in tara(din ce e pe net, cum spuneam, no time... :) ), plus ca "tipa" baietii: "accept orice test!"  :)  etc etc
In concluzie, daca iau, sa zicem ceva de pe Autovit, cu tot test binenteles, am sanse mari sa iau teapa?

#133
fishHeart

fishHeart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2007
Buna ziua tuturor!
Cineva poate sa-mi raspunda la niste intrebari referitoare la AUTOHUS?:
In cazul cumpararii pe firma cand se achita valoarea neta, cumparatorul mai are vreo obligatie(garantie in bani etc.)?
Ce inseamna faptul ca "numai pentru export/profesional"?
Cu ce sunt diferite  masinile la care este mentionat "numai pentru export/profesional",de cele la care nu este mentionat?
Ce anume garanteaza "Dekra-gepruft"?La ce au fost verificate,la ce sunt certificate  masinile cu "Dekra-gepruft"?
Oferita garantie la autovehicule?
Mersi mult!

#134
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 fishHeart, on May 7 2008, 11:11, said:

Buna ziua tuturor!
Cineva poate sa-mi raspunda la niste intrebari referitoare la AUTOHUS?:
In cazul cumpararii pe firma cand se achita valoarea neta, cumparatorul mai are vreo obligatie(garantie in bani etc.)?
Ce inseamna faptul ca "numai pentru export/profesional"?
Cu ce sunt diferite  masinile la care este mentionat "numai pentru export/profesional",de cele la care nu este mentionat?
Ce anume garanteaza "Dekra-gepruft"?La ce au fost verificate,la ce sunt certificate  masinile cu "Dekra-gepruft"?
Oferita garantie la autovehicule?
Mersi mult!

Prima intrebare n-am inteles-o.
2) Numai pentru export/profesional, deoarece legea germana prevede garantia, dar nu in cazul folosintei pe firma. Aceeasi lege nu acopera nici vinzarea in afara tarii. Cum insa masina are multi km, autohus scapa de prevederile legii numai intr-una din cele doua situatii.
3) Masinile la care nu se mentioneaza acest aspect vor avea garantie, pe care insa o pierzi in momentul in care o scoti din tara.
4) Dekra este o alternativa a TÜV pentru certificari de siguranta (SIL1, 2....) si in consecinta aprobari de circulatie pe drumurile publice, dar ofera si servicii de evaluare tehnica. Rezultatul acesteia se poate cere la Autohus, astfel incit poti afla ce probleme/stare tehnica are masina ta viitoare.
5) Dekra nu ofera garantie ci numai evaluari tehnice. Decizia de garantie o ia Autohus, respectiv la multi km vezi punctul 1)

Eu si asa n-am inteles de ce sare lumea pe Autohus. Preturile sunt in general peste valoarea de piata. Ma rog de gustibus...

#135
fishHeart

fishHeart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2007

 vata_pa_batz, on May 7 2008, 13:45, said:

Prima intrebare n-am inteles-o.

Nu am fost eu destul de explicit.M-am referit la faptul ca  am auzit niste zvonuri conform carora,
daca achiti suma netto cand iei pe firma ,trebuie sa lasi garantie contravaloarea TVA-ului ,sum pe care ti-o dau cand verifica firma.
Eu "am sarit" pe Autohus pentru ca vreau sa-mi iau o masina buna,pe firma,si Autohus mi se pare mai de inredere decat alte autohausuri de oriunde,si pedeasupra vinde si in netto, fara TVA.Nu conteaza faptul ca pretul este mai mare cu cateva sute daca se asigura calitatea.

#136
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 fishHeart, on May 8 2008, 09:43, said:

Nu am fost eu destul de explicit.M-am referit la faptul ca  am auzit niste zvonuri conform carora,
daca achiti suma netto cand iei pe firma ,trebuie sa lasi garantie contravaloarea TVA-ului ,sum pe care ti-o dau cand verifica firma.
Eu "am sarit" pe Autohus pentru ca vreau sa-mi iau o masina buna,pe firma,si Autohus mi se pare mai de inredere decat alte autohausuri de oriunde,si pedeasupra vinde si in netto, fara TVA.Nu conteaza faptul ca pretul este mai mare cu cateva sute daca se asigura calitatea.

Detaliul nu este complicat de aflat. Un telefon rezolva problema.
Asigurarea calitatii este discutabila. Din momentul in care masina paraseste tara, nu mai are acoperire de catre jurisdictia respectiva. In principiu dupa o lege aparuta acum citiva ani, orice vinzator chiar si privat trebuie sa dea o garantie. Este o treaba incilcita si neclara. Daca dupa cumparare se strica ceva, cumparatorul trebuie sa demonstreze, ca defectiunea respectiva avea potentialul de a fi fost cunoscuta de catre vinzator inainte de incheierea contractului. Cam problematica treaba.

#137
Nyxholgerson

Nyxholgerson

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.05.2008
dak tot ai inceput continua te rog si cu demersurile din romania MULTUMESC

Edited by MAK, 26 May 2008 - 14:26.


#138
fishHeart

fishHeart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2007
A mai fost cineva la Autohus Bockel?
Eu ma duc spatamana asta,am masina rezervata
pe care o iau pe firma.Am adunat toate documentele cerute de ei,dar imi e putin frica,
ca sa nu cumva sa gaseasca pretext ca sa nu-mi factureze pe netto?
Deci aveti experiente mai noi cu ei?Eventual cineva a fost sa-si ia pe firma?

#139
fishHeart

fishHeart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2007
Chiar nimeni?

#140
nick20ady

nick20ady

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.10.2006
niste adrese web de parcuri gen autohus mai stiti? ca nu o fi singurul parc din germania

#141
ZorK

ZorK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 01.08.2006

 fishHeart, on May 26 2008, 13:35, said:

A mai fost cineva la Autohus Bockel?
Eu ma duc spatamana asta,am masina rezervata
pe care o iau pe firma.Am adunat toate documentele cerute de ei,dar imi e putin frica,
ca sa nu cumva sa gaseasca pretext ca sa nu-mi factureze pe netto?
Deci aveti experiente mai noi cu ei?Eventual cineva a fost sa-si ia pe firma?

Pai daca tot ai strans documentele cerute de ei ,nu le-ai trimis si lor o copie pe mail sau fax sa le verifice pana ajungi tu acolo?Sau nu fac astfel de verificari decat la fata locului?

Oricum daca ai toate documentele stranse si stampila firmei(am inteles ca iti trebuie si aia),presupun ca nu ai la ce surprize sa te astepti...poate doar surprize din partea calitatii masinii,care sper sa nu ai parte...

Poate revii cu ceva detalii cand te intorci...

#142
fishHeart

fishHeart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 17.05.2007

 ZorK, on Jun 3 2008, 09:49, said:

Pai daca tot ai strans documentele cerute de ei ,nu le-ai trimis si lor o copie pe mail sau fax sa le verifice pana ajungi tu acolo?Sau nu fac astfel de verificari decat la fata locului?

Oricum daca ai toate documentele stranse si stampila firmei(am inteles ca iti trebuie si aia),presupun ca nu ai la ce surprize sa te astepti...poate doar surprize din partea calitatii masinii,care sper sa nu ai parte...

Poate revii cu ceva detalii cand te intorci...

Nu am avut surprize.Totul a fost gata la 1.5 dupa ce am ajuns.Masina arata si se comporta super.Sper sa tina tot asa.
Mersi tuturor pentru sfaturi.

#143
xttr_2003

xttr_2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2007

 fishHeart, on Jun 3 2008, 11:20, said:

Nu am avut surprize.Totul a fost gata la 1.5 dupa ce am ajuns.Masina arata si se comporta super.Sper sa tina tot asa.
Mersi tuturor pentru sfaturi.

Ai avut nevoie de stampila firmei sau doar actele in copie sa fie stampilate?
De tradus ceva document ai avut?

Merci

#144
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
M-am uitat pe diverse site-uri de vanzari auto din Germania si am vazut ca la echipari gen confort pack premium o masina Peugeot 308 noua este in jur de 18000 si se pot configura diferit si chiar au mai multe dotari ca la noi, ex. varianta sport plus HDI 110 FAP, la care ma refer, are 6 viteze.
Asa ca am hotarat sa ma duc sa-mi iau masina noua din Germania, plus ca nu stau 4 luni pana vine. Intrebarea mea ar fi a trecut cineva din voi prin aceasta experienta, poate sa-mi dea niste sfaturi, vreau sa iau masina pe firma caci am aflat ca ei deduc pe loc TVA-ul, ce documente imi trebuie si la ce sa fiu atent, cum se face plata ca nu o sa ma duc cu teancul de bani la mine?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate