Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

CUMPARARE MASINA AUTOHUS BOCKEL

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Salutare,
Am sa impartasesc celor care doresc sa isi ia o masina din GERMANIA - AUTOHUS DE BOCKEL - cam cum decurge procedura acolo precum si alte informatii folositoare.
Odata ajuns la BOCKEL , undeva pe autostrada 11 din GERMANIA, pe firul de mers dinspre BREMEN spre HAMBURG , poti vizita AUTOHUS incepand de la ora 08.00. Acolo, un parc imens, de aproape 1500 masini, impartite pe marci. Ca si cumparatori, gasiti foarte multi romani si moldoveni (se recunosc usor - vin multi si vorbesc romana)
In sediul administrativ, in fiecare dimineatza se printeaza cataloage de masini , pe marci.
Poti sa te plimbi printre masini cu catalogul in mana, sa iti faci o impresie despre masinile din parc, si poti sa iti aleg 3 masini pe care sa le testezi. Dai pasaportul, si ti se dau cheile la masini, cu care poti sa te plimbi cat vrei, dar numai in parc. Poti sa testezi cate masini vrei, dar ti se dau odata numai trei chei. Dupa ce le duci inapoi, mai poti lua inca 3 si asa mai departe.
Atentie! Daca ai dat cheile din mana, masina este considerata libera...si altcineva poate lua cheile.
Dupa alegerea masinii, urmeaza cumpararea :
1. Cu un consultant de vanzari, iti faci factura si o platesti. Consultantul de vanzari doar face factura. Plata si restul documentelor de vanzare se face la casierie. Intre momentul terminarii vanzarii si momentul platii, poti sa bei o cafea , din partea AUTOHUS .
2. Cand iti auzi numele, te duci si platesti masina si contra pasaportului ti se dau numerele provizorii, asigurarea si cheile masinii alese pentru a merge la politie. Aceste lucruri la platesti : numerele pt 15 zile  + asigurarea pt 15 zile + certificatul EURO costa minim 180 EURO. Recomand plata cu cash. La plata cu cardul se adauga 3 % la suma.
3. La poarta de iesire, iei masina, si pleci cu ea la politie, ghidandu-te cu harta primita de la Casierie. Mergi in jur de 15 km pana la politia din ZEVEN, unde platesti 45 EURO si ti se fac actele de radiere. Se identifica masina si ti se da cartea internationala a masinii, cu care poti sa iesi din tara. Totul este foarte simplu, nu exista birocratie.
4. Te reintorci la AUTOHUS , unde pe baza documentelor de la politie, ti se dau actele masinii, pasaportul, documentele de export ce trebuie stampilate la iesire din UE,  chitanta ce atesta plata TVA german si pe baza careia se recupereaza TVA, dupa ce scoti masina din UE si o inmatriculezi.

Referitor la drum, se poate alege EUROLINES care ofera curse spre HAMBURG prin BREMEN din BUCURESTI. Din BREMEN, pana la ROTEMBURG(WUMME) se poate lua trenul - 7 EURO( circula des) si apoi autobuzul din gara ROTEMBURG pana la BOCKEL inca 3 EURO ( circula cam rar ). sau taxiul.  Daca vorbesti cu soferul de pe autocarul EUROLINES si acesta vrea, te poate lasa la benzinaria de langa AUTOHUS...insa trebuie sa discuti cu soferul inainte.

La returul cu masina, pana in BUCURESTI am facut 2.200 km . Recomand mersul pe autostrazi ( se plateste vigneta in AUSTRIA - 8 EURO , UNGARIA - 5 EURO , ROMANIA - 3 EURO , pentru duratele cele mai mici.
Atentie in UNGARIA ! Carburantul este mai scump decat in GERMANIA si AUSTRIA .Preturile sunt in FORINTI. Recomand schimbul valutar din EURO in FORINTI si plata in FORINTI.
MOTORINA : GERMANIA si AUSTRIA ( 1.1 EURO/ litru maxim) , UNGARIA (1.3 EURO/ litru maxim ), ROMANIA ( 0.95 EURO/litru maxim)

TRASEU : BOCKEL - BREMEN - HANOVRA - REGENSBURG - VIENA - BUDAPESTA - NADLAC - ARAD - DEVA - RIMNICU VALCEA - PITESTI - BUCURESTI

Pe autostrazile din GERMANIA, este recomandat a se avea o harta detaliata cu autostrazile, si identificat dinainte traseul. Trebuie urmarite iesirile de pe autostrazi si conexiunile . Ai ratat o iesire, e foarte greu sa te intorci si trebuie sa ocolesti.

Cred ca am prins toate aspectele !

SUCCES!
PS. Pot sa scriu o carte despre adusul unei msini de afara si inmatricularea in ROMANIA!

#2
manea1517

manea1517

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 19.12.2005
Interesant si folositor ghidul scris de tine.
Intrebarea mea, se schimba ceva dupa 1 ian?
Cand e mai bine sa cumperi pana la 1 ian sau dupa?
Poate poti reveni cu precizari...

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 manea1517, on Dec 6 2006, 15:50, said:

Intrebarea mea, se schimba ceva dupa 1 ian?
Poate poti reveni cu precizari...
Era mult mai simplu sa va fi zis si urmatoarele:
Ca astia de la Autohus au un sediu mult mai aproape, in Bavaria,la BUCH si iesi cu 600km mai putin.
Ca de obicei , la alti dealeri nu te duci tu la politie cu masina-se duc ei si fac ei totul.Le dai o procura si gata.Procura facuta in 2 minute, pe loc.
Ca daca nu ai gasit la Auothus ce ai dorit-pretul e destul de rdicat uneori, si ai plecat cu EUROLINES si nu ai o masina cu care sa te deplasezi, te va costa f mult pe acolo totul si vei pierde timp enorm ca sa mergi cu trenuri sau autobuze.Ia sa iei un tren de la BREMEN la Munchen sa te vad cat cotizezi.
Plus ca dupa 1 Ianuarie NU MAI EXISTA ACEL TVA recuperabil.
Dca ai gasit 4-5 masini pe net la Autohus si poti s-a rezervi barem una, e ok.Altfel e bun Autohusul dar mergeti cu masina mica, cu prieteni, ceva.Nu cu autocarul.Motivul, vezi mai sus.
Daca ai ratat o iesire , trebuie ca imediat la iesirea urmatoare sa te intorci si sa n-o ratezi la intoarcere! Asta poate insemna 20 km cateodata.10-20 min de enervare si gata.In rest, e buna o Navigatie .Daca nu, cum a zis si omu: harta studiata inainte si ochii pe sus la indicatoare.E simplu, nu e chiar asa de nasol.

Edited by sanddy1964, 06 December 2006 - 16:23.


#4
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005
Hello Again,
Sediul AUTOHUS de la BUCH exista...dar acolo sunt maxim 500 de masini. La Bockel sunt de 3 ori mai mult. Transportul masinii de la un sediu la altul costa 300 EURO. Autohus are toate masinile pe site la www.autohus.de, cu toate informatiile necesare . Pentru orice masina poti sa faci rezervare la telefon pentru 24 de ore. Eu zic ca din 1500 masini , numai daca nu vrei nu iti cumperi masina.
De la 1 ianuarie 2007 nu mai platesti TVA la nemti, platesti in schimb 19 % TVA romanesc plus taxa de inmatriculare , care depinde de capacitatea cilindrica, EURO , anul fabricatiei.
Daca te misti repede, si nu vrei sa dai bani multi pe masina, eu zic ca anul acesta este mai bine sa cumperi!

:P

#5
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
dupa cum pare nenea ala are preturi cam mari. Iar majoritatea masinilor au fost inscrise pe firma...deci calarite la maxim. In afara de asta am senzatia clara ca se joaca la kilometraj. In general in spatiul german regula de aur este: nu cumpara de la Dealer!
Ia invatati voi cum e cu preturile:

www.autoscout24.de
www.mobile.de
P.S. cea mai ieftina benzina --> Austria, dar NU PE AUTOSTRADA. Diferentele ajung si pina la 30 de centi la litru. In Wels de exemplu la 500m de la iesire costa benzina cu 25centi mai putin decit la intrarea in Austria la Passau.

#6
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 vata_pa_batz, on Dec 6 2006, 20:38, said:

dupa cum pare nenea ala are preturi cam mari. Iar majoritatea masinilor au fost inscrise pe firma...deci calarite la maxim. In afara de asta am senzatia clara ca se joaca la kilometraj. In general in spatiul german regula de aur este: nu cumpara de la Dealer!
Ia invatati voi cum e cu preturile:

www.autoscout24.de
www.mobile.de
P.S. cea mai ieftina benzina --> Austria, dar NU PE AUTOSTRADA. Diferentele ajung si pina la 30 de centi la litru. In Wels de exemplu la 500m de la iesire costa benzina cu 25centi mai putin decit la intrarea in Austria la Passau.


autohus.de este firma serioasa...germana...  chiar dak are preturile mai mari...la majoritatea masinilor se primeste garantie  :P
mobile.de afiseaza anunturi si nu garanteaza pentru ele...si cam 20% sunt TZEPE   :naughty:

#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 eb2e2, on Dec 6 2006, 21:07, said:

mobile.de afiseaza anunturi si nu garanteaza pentru ele...si cam 20% sunt TZEPE   :naughty:
Eu as diminua numarul tzepelor ordinare la 5-10 % iar in rest as adauga: tzepe normale (km dati inapoi, masini accidentate sau cu defect ne comunicat clientului) 35-40%, in total cam jumatate din masini sunt cu probleme, desigur.
Acuma, cat de mare e o problema ca masina a fost lovita si a avut hayonul varza  si tu nu stii, sau a  avut o aripa inlocuita sau ambele faruri praf...
Sunt si ocazii dar trebuie sa le cauti si sa cunosti bine piatza de acolo.

Edited by sanddy1964, 06 December 2006 - 22:02.


#8
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Garantie? Dupa o lege de acum 4...6 ani chiar si vinzatorul privat este obligat sa dea acelasi fel de garantie, cum ca nu ascunde defectiuni cunoscute in mod intentionat. Ajuta uneori!
De altfel cind iesi din Germania aleluia!
In rest cam cum sta treaba la capitolul cu firmele germane....serioase...trust me! Ma bazez pe multa experienta si din domeniu si germana  :)

#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 sybarino, on Dec 6 2006, 18:15, said:

Eu zic ca din 1500 masini , numai daca nu vrei nu iti cumperi masina.
De la 1 ianuarie 2007 nu mai platesti TVA la nemti, platesti in schimb 19 % TVA romanesc plus taxa de inmatriculare , care depinde de capacitatea cilindrica, EURO , anul fabricatiei.
Sybarino, daca are 6000  de masini la Bockel sau Buch si nu e ceea ce cauti si la banu' la care vrei sa iei, poa' sa aiba si milioane de masini.De ce cumpara lumea de regula dn alte parti?De bine ce e la Bockel?
De la 1 Ian nu platesti 19% in Romania, platesti in Germania!Aci platesti DOAR taxa de prima inmatriculare iar daca masina e din Japonia mai decartezi 10% , plus TVA plus shit, etc, accize,..ca nu le stiu nici eu pe toate.
Nu sunt samsar de masini dar sincer, ii stimez pt efortul depus.Decat sa,..
Oricum, pretul e sus la Autohus si nici servirea nu e cea mai tare, din auzite desigur.Nu prea discuta cu tine, au sute de clienti, ce le pasa lor de unul in plus sau in minus?Cam asa e acolo.Eu nu am cumparat de la ei niciodata nimic dar nu e timpul pierdut. Caut un CLS 3200DIESEL sau un A8 3000TDI.Insa SIGUR NU ARE LA AUTOHUS!Acolo au masini care se vand repede si destul de scump,...vezi preturile ,...cica le prepara bine pt vanzare, adica le curata tapiteria frumos, spala motorul,..cam asta e acolo.

PS: Grantie nu da nimeni si chiar daca da, da asa , la misto!Eu am luat Golf cu Service facut si avea filtrele neschimbate sau le-au schimbat ei dupa ce m-am uitat eu-SI MAI RAU!Sa fim seriosi.
Abia astept sa-i schimb uleiul din motor si uleiul din cutia de viteze cu toate ca masina are 60 de mii de km
si e IN GARANTIE!E fabricata si inmatriculata Nov 2005!

LE: De la 1 Ian si in Germania, TVA la masini va fi 19% ca a venit la putere gagica aia, o pitica blonda , cum o cheama, sora lu Basescu...comunista aia, Angela ...

Edited by sanddy1964, 06 December 2006 - 22:09.


#10
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Uite ca Sanddy a pus o problema interesanta. Daca fortezi contractul de vinzare/cumparare, in momentul in care neamtul trebuie sa puna pe hirtie niste date se retrage, daca trebuie sa minta sub semnatura. Un tip de la mine:

persoanele private nu se prea ocupa cu prostii gen km dati inapoi. Pentru asta se da puscarie, daca nu scrie explicit in contract (deci clientul nu este avizat) plus ca trebuie sa te pricepi sau sa cunosti pe cineva care se pricepe si sa mai ai si nervi sa sustii asa ceva Uneori turcii mai fac treburi din astea.

1) in contract trebuie sa scrie citi km are masina in cifre. In nici un caz mentiuni de genul "laut Tacho" = atit cit arata tahimetrul. In asemenea situatii vinzatorul minte.
2) in contract trebuie sa scrie ca masina nu a avut accident = Unfallfrei (Unfall = accident, frei = fara). Daca vinzatorul afirma ca dupa cum stie el...bla....bla -> un telefon scurt la predecesor clarifica problema automat.

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 vata_pa_batz, on Dec 6 2006, 22:11, said:

Uite ca Sanddy a pus o problema interesanta.
Corect
Pe factura de la Golf , neamtu a scris 59160km  si unfallfreies Fahrzeug.Altfel ma gandeam destul daca sa dau banu sau nu!SI oricum masina e inca in garantie.
Oricum ,faptul ca a schimbat filtrele(filtrul de aer) e ceva care ma pune serios pe ganduri.Eu le-am vazut curate si acum, la sosire in ROMANIA SUNT varza!E IMPOSIBIL ca in 1500KM sa se murdareasca asa.

Oricum, stai linistit ca sunt haendleri car-ti scriu ce vrei tu in factura sau NU SCRIU KM daca le zici sa nu scrie.

Edited by sanddy1964, 06 December 2006 - 22:21.


#12
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 sanddy1964, on Dec 6 2006, 22:01, said:

PS: Grantie nu da nimeni si chiar daca da, da asa , la misto!Eu am luat Golf cu Service facut si avea filtrele neschimbate sau le-au schimbat ei dupa ce m-am uitat eu-SI MAI RAU!Sa fim seriosi.

uite un VW Polo pentru care ei spun ca dau garantie...pt 350euro...:)

http://www.autohusb2...?...mp;bk=form

"Zusätzlich bieten wir unseren Privatkunden für fast alle unserer Fahrzeuge das Service-Sicherheitspaket "SSP" an. Unsere Verkäufer beraten Sie hierzu gern.

Nach einem Gebrauchtwagencheck liefern wir Ihr Fahrzeug mit neuer HU / AU sowie einem Jahr Gebrauchtwagengarantie an Sie aus.  "

Tu stii germana  poate...eu am tradus cu altavista...  :peacefingers:

 sanddy1964, on Dec 6 2006, 22:01, said:

LE: De la 1 Ian si in Germania, TVA la masini va fi 19% ca a venit la putere gagica aia, o pitica blonda , cum o cheama, sora lu Basescu...comunista aia, Angela ...

:w00t:

#13
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005

 vata_pa_batz, on Dec 6 2006, 20:38, said:

dupa cum pare nenea ala are preturi cam mari. Iar majoritatea masinilor au fost inscrise pe firma...deci calarite la maxim. In afara de asta am senzatia clara ca se joaca la kilometraj. In general in spatiul german regula de aur este: nu cumpara de la Dealer!
Ia invatati voi cum e cu preturile:

www.autoscout24.de
www.mobile.de
P.S. cea mai ieftina benzina --> Austria, dar NU PE AUTOSTRADA. Diferentele ajung si pina la 30 de centi la litru. In Wels de exemplu la 500m de la iesire costa benzina cu 25centi mai putin decit la intrarea in Austria la Passau.

La AUTOHUS, masinile in marea majoritate au carte de service , reviziile la zi, au TUV si arata impecabil. Eu nu cred ca poti umbla ca kilometraj, atata timp cat masina are certificarea calitatii si se pot verifica toate informatiile la orice dealer Ford. Firmele mari, nu umbla cu tzepe.
:P

 sanddy1964, on Dec 6 2006, 22:01, said:

Sybarino, daca are 6000  de masini la Bockel sau Buch si nu e ceea ce cauti si la banu' la care vrei sa iei, poa' sa aiba si milioane de masini.De ce cumpara lumea de regula dn alte parti?De bine ce e la Bockel?
De la 1 Ian nu platesti 19% in Romania, platesti in Germania!Aci platesti DOAR taxa de prima inmatriculare iar daca masina e din Japonia mai decartezi 10% , plus TVA plus shit, etc, accize,..ca nu le stiu nici eu pe toate.
Nu sunt samsar de masini dar sincer, ii stimez pt efortul depus.Decat sa,..
Oricum, pretul e sus la Autohus si nici servirea nu e cea mai tare, din auzite desigur.Nu prea discuta cu tine, au sute de clienti, ce le pasa lor de unul in plus sau in minus?Cam asa e acolo.Eu nu am cumparat de la ei niciodata nimic dar nu e timpul pierdut. Caut un CLS 3200DIESEL sau un A8 3000TDI.Insa SIGUR NU ARE LA AUTOHUS!Acolo au masini care se vand repede si destul de scump,...vezi preturile ,...cica le prepara bine pt vanzare, adica le curata tapiteria frumos, spala motorul,..cam asta e acolo.

PS: Grantie nu da nimeni si chiar daca da, da asa , la misto!Eu am luat Golf cu Service facut si avea filtrele neschimbate sau le-au schimbat ei dupa ce m-am uitat eu-SI MAI RAU!Sa fim seriosi.
Abia astept sa-i schimb uleiul din motor si uleiul din cutia de viteze cu toate ca masina are 60 de mii de km
si e IN GARANTIE!E fabricata si inmatriculata Nov 2005!

LE: De la 1 Ian si in Germania, TVA la masini va fi 19% ca a venit la putere gagica aia, o pitica blonda , cum o cheama, sora lu Basescu...comunista aia, Angela ...

De la 1 ianuarie 2007, fiind o tara membra a UE, TVA se plateste in ROMANIA. Acolo platesti doar pretul fara TVA. La o masina cu EURO 3, va fi o taxa de inmatriculare de minim 1000 EURO, ce depinde si de capacitatea cilindrica.
Pe factura de cumparare a masinii de la AUTOHUS scrie kilometrajul in momentul cumpararii. Deci posibilitatea de a fi modificat este nula. In Germania, garantia se acorda doar daca cumperi pe persoana fizica. La autohus ti se face factura ca si firma : Client este FIRMA POPESCU ION si nu persoana fizica POPESCU ION.
Si ca o observatie, acolo toata lumea e tratata la fel. Poti sa testezi ce masina vrei, cumperi ce iti place, dupa propria alegere!

#14
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
pai nu garaneaz animeni ca nu s-a dat inapoi km de catre proprietarul masinii ...Autohusul nu da inapoi, il da omu ala si gata, totul e ok.Cu TVA -ul nu e asa dar nu vreu sa ma contrazic.De regula platesti acolo unde cumperi.Ce, un italian, daca cumpara un ap de fotografiat in Germania , plateste TVA in Italia?

D , daca platesti in plus iti prelungeste garantia dar asta numai in GERMANIA.Aici nu prea e valabila chestia.
Tot persoana fizica esti si daca scrie acolo ca esti firma.

Edited by sanddy1964, 07 December 2006 - 10:12.


#15
sybarino

sybarino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 21.03.2005

 sanddy1964, on Dec 7 2006, 10:11, said:

pai nu garaneaz animeni ca nu s-a dat inapoi km de catre proprietarul masinii ...Autohusul nu da inapoi, il da omu ala si gata, totul e ok.Cu TVA -ul nu e asa dar nu vreu sa ma contrazic.De regula platesti acolo unde cumperi.Ce, un italian, daca cumpara un ap de fotografiat in Germania , plateste TVA in Italia?

D , daca platesti in plus iti prelungeste garantia dar asta numai in GERMANIA.Aici nu prea e valabila chestia.
Tot persoana fizica esti si daca scrie acolo ca esti firma.

uite detalii despre taxele dupa 01.01.2007
http://www.cronicavi...8,20419,0,0,1,0

#16
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 sybarino, on Dec 7 2006, 11:16, said:

uite detalii despre taxele dupa 01.01.2007
http://www.cronicavi...8,20419,0,0,1,0
Dupa 1 ianuarie 2007, persoanele fizice care îsi vor cumpara un autoturism mai nou de sase luni sau cu un rulaj sub 6.000 km vor plati TVA, pentru care vor depune un decont special, pâna la data de 25 a lunii respective, la administratia financiara, au declarat oficiali ai Ministerului Finantelor Publice (MFP), citatI de Newsin.
Asta scrie acolo.
Eu inteleg ca pt masini rulate si mai vexchi de 6 luni platesc doar taxa de inmatriculare si TVA acolo unde cumpar.Oriunde se plateste TVA la fata locului .De ce ar da nemtii un impozit care-l baga ei in casa sa fie luat de Romania?In fine, si revista aia, VIP si nu mai stiu cum, poate publica numai balarii.N-am auzit de ea pana acum.
Chestia e data asa pt ca altfel s-ar duce romanul si ar lua din Germania masina, mai ieftin la 0km.
Jegosii stiu cum sa-si dea legile in folosul lor, ca doar vand masini nu fasole,...

#17
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
dupa cum se vede la autohus cam toate masinile au fost inscrise pe firma. De asta au mai toate MWST = Mehrwertsteuer = TVA inclus in pret. Problema este ca nu Popescu Ion vede ceva din banii aia inapoi ci firma care vinde. Asta insa numai in situatia ca vinde la o alta firma (nu persoana fizica) care scoate masina din tara. In situatia asta se numeste ca autohus intra in Steuer Vorfinanzierung.
In fine treaba este mai complicata iar Popescu nu are nimic la afacerea asta, pentru ca oricum la obiecte folosite nu se da TVA inapoi la iesirea din tara. Important este sa deschideti ochii bine!
Alta treaba este garantia, care se onoreaza numai in situatia, ca piesa pentru care garantul plateste are o defectiune tehnica, deci nu s-a stricat datorita unui efect normal de uzura, de exemplu multi km => uzura normala. De obicei -si pentru straini in majoritatea cazurilor- va fi aproape imposibil de demonstrat asa ceva fara expertiza, proces etc, treaba pentru care fiecare Haendler va da garantie cu mina pe inima fiecarui roman doritor a cumpara o masina. Oricum din momentul in care masina paraseste tara treaba se complica si mai tare. Eu va doresc sa nu ajungeti la astfel de frecari pentru ca µ este enorm de mare.
In rest va recomand calduros mobile pentru a prospecta piata si daca aveti posibilitatea sa va ajute o ruda, un prieten sau cineva care vorbeste limba ---> ziarul.

#18
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 vata_pa_batz, on Dec 7 2006, 20:30, said:

dupa cum se vede la autohus cam toate masinile au fost inscrise pe firma. De asta au mai toate MWST = Mehrwertsteuer = TVA inclus in pret. Problema este ca nu Popescu Ion vede ceva din banii aia inapoi ci firma care vinde. Asta insa numai in situatia ca vinde la o alta firma (nu persoana fizica) care scoate masina din tara. In situatia asta se numeste ca autohus intra in Steuer Vorfinanzierung.
In fine treaba este mai complicata iar Popescu nu are nimic la afacerea asta, pentru ca oricum la obiecte folosite nu se da TVA inapoi la iesirea din tara. Important este sa deschideti ochii bine!
Adica cum-daca eu cumpar ca persoana particulara de acolo nu recuperez TVA-ul? Nu prea se intelege ce ai scris.
Sa fii sanatos cum am recuperat eu un TVA acum 2 zile , la Golf 5 SI SUNT PERSOANA FIZICA , GET-BEGET.
Nu are nici o treaba chestia cu firma sau nu-recuperezi si la un cuptor cu microunde sila omasina SH.rebuie sa faci expot in afara tarii respective. TAX FREE se numeste chestia.In Ungaria se aplica si acum 10 ani, cand nu erau in UE.Etc.


Of topic (sper):Am eu impresia sau e si nitzel reclama la Autohus aici, poate EUROLINES, ceva?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate