Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba

Facultate
 Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta
 alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix
 Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 

tot despre codare (cu Xvid)

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
hulub

hulub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2003
inca o problema (si scuze pt. multele intrebari - da' num aprind si gata): in VirtualDubMod deschid un mpg. Il vede frumos video+sunet. Fac urmatoarele setari: Video-Compression selectez Xvid  si apoi ma duc in Streams-Strems list - selectez stremu' ii dau(click dreapta) full processing mode, apoi Compression, MPEG layer 3 (n-are imp cu ce setari). Dupa toate astea m duc frumos in File -  save as ... si-l salvez, face tot ce trebuie facut acolo si apoi cand dau sa vad avi-ul rezultat surpriza: in BSPlayer imi spune ca file is corrupt seeking will be very slow si apoi nu vad nimic, numa' aud, iar media playeru' se inchide.
Unde gresesc? POate e stupida problema, da' nu-i dau de cap.
Multumesc

#2
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Este clar ca problema  e din codec .Ori ai o versiune mai veche de Xvid ,ori ai optiune Fourcc modificata din Xvid(advanced options).Deci instaleza ultima versiune de test de Xvid(Koepi) si /sau ffdshow(ultimul) si vei scapa de probleme.

#3
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
midelic, ai citit ce a spus omul mai sus? Odata ce a facut codarea cu un codec care este instalat in sistem, nu stiu ce legatura are codecul xvid si fourcc-ul de care vorbesti. Daca nu a codat XviD?

hulub, adevarul e ca de catva timp am si eu acea problema de care zici tu cu "seeking very slow" cu materiale video pe care acum cateva sapatamani se vedeau perfect. Nu am gasit eroarea desi o caut de ceva vreme. Incearca sa bagi filmul in ultima versiune de Gspot si sa ii dai render dupa ce incarci filmul in program. La mine nici acel render nu merge. Uneori dupa mai multe restarturi merge.
Singura optiune pe care am avut-o ca sa pot vedea materiale video a fost sa instalez Viplayer si sa le urmaresc cu acesta. Vezi si daca alte filme sau materiale video iti merg, sau numai cel facut de tine nu merge, ca sa stii sigur de unde ai eroarea. Incearca cu cat mai multe mpeg1, divx cu diferite codecuri.

enjoy,
Mtz

#4
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
@Mtz
Citeste atent ce a scris omul apropo de "daca nu a codat Xvid?".Aceeasi problema am avut-o si eu acum un an.Cat despre eroarea de care ai spus ,am filme Xvid de un an de zile si inca se vad.

#5
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
ups, nu am fost atent. Ai dreptate.
Dar acea eroare nu cred sa fie de la xvid odata ce a codat cu el. Vom vedea in continuare.

enjoy,
Mtz

#6
hulub

hulub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2003
mi-e teama si mie c s-ar putea sa fie de la xvid. Inca nu am apucat sa vad cum s-ar comporta cu un alt codec (divx de ex), da' in seara asta faca verificarea, sau poate ar trebui sa nu-i mia pun 2 pass acolo la setari pt. XVID. Experimentez diseara.
Oricum filme care sa-mi dea eroarea asta am mai avut dar la nici unu' nu se intmpla asa (adica sa am doar audio si video deloc). Se inmpla sa le am pe amndoua dar cu diferenta ca intradevar cautam f. greu (aproape de loc uneori).
Verific diseara si postez apoi ca sa clarificam...
Multumesc pt. sustinere oricum.
Al dv. Hulub!
:)

#7
hulub

hulub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2003
dupa cum am promis am verificat in  seara asta cu diverse codecuri.
Se pare ca intr-adevar problema era de la codec, caci chiar cu Xvid a mers dar la alta setare (1 pass - quality), cu divx a mers de asemenea. Fisierul se pare intr-adevar ca a iesit cam mare pt cateva minute de film;' dar a mers...

#8
hulub

hulub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2003
In subiectul anterior propus de mine va spuneam de problema (un fisier video fara imagine doar cu sunet) care imi apare la codarea in 2 pasi cu xvid. Codarea o fac prin VirtualDubMode.
Cand codez doar 1 Pass (quality de ex) iese un film bun calitativ dar fisierul obtinut este f. mare, lucru care nu s-ar intmpla daca as reusi sa fac o codare de asta in 2 pasi.
Aveti vreo ideea cum s-ar putea trece peste asta? Am citit gramada de documentatii despre Xvid si nu am gasit nicaieri ceva despre eroarea asta...Poate v-ati mai ciocnit voi de asa ceva si ati gasit o solutie.
Va multumesc!

#9
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
hulub,
Ce fisier video ai initial, tot mpeg? Mpeg1 sau 2?
Care este de fapt la tine eroarea? Ca e fisierul prea mare? Daca da, aia nu e eroare.
Vrei sa obtii o anumita marime finala?
Cate minute are filmul? La ce rezolutie este?

Nu prea cred ca ai citit documentatii despre XviD, dar daca vrei raspunsuri bune, pune intrebari ca lumea si da detalii!

enjoy,
Mtz

#10
hulub

hulub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2003
intrebare a fost pusa bine!
am spus ca in momentul in care ii dau codare in doi pasi apre eroarea aceea. si anume un fisier avi care are sonor dar nu are imagine.
la codarea intr-un singur pas merge bine si aici nu pot sa fac prea multe setari casa dovedesc itnr-adevar daca am citit sau nu documentatia xvid. Din cate mi-am dat eu seama setarile care au influenta decisiva asupra calitatii si asupra dimensiunii unui fisier avi se fac in cazul codarii in doi pasi. La setarea asta intr-un singur pas singura setare pe care pot sa o fac e sa aleg pe o scara de la 1 la 100 calitatea filmului (si evident setarile primului pas din setarile globale ale codecului).
Filmul este un avi obitnut prin transfer de pe o camera digitala are 700 m adica vreo 14 min, rezolutia este 360x288, intelaced. As vrea sa obtin aproximativ 160 m la final.
Imi cer scuze daca intreabrea nu a fost destul de clara. Intr-adevar, cand am pus primele intrabari ma refeream la un fisier initial mpg. Iar daca am continuat fara sa mai spun exact conditiile est ept. ca eroare s-a dovedit a fi de la codec in primul caz si la fel in cel de-al doilea. Am instalt ultima versiune de codec (dupa sfatul lui midelic) si problema nu s-a rezolvat.
Scuze incaodata pt. neprecizarea problemelor, mai ales ca am deschis un  nou subiect de discutii.
Daca stiti vreo solutie va rog sa-mi spuneti.
Va multumesc.

#11
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Daca ai sunet si nu ai imagine problema este de decodare si nu de codare.(presupunand ca,codarea in doi pasi ai facut-o corect,dupa manual)Decodarea cu ce-o faci ,cu Xvid decoderul original sau cu ffdshow(daca nu-l ai instaleaza-l)?Deschide fisierul in Gspot si vezi ce spune.(vede ce codec ai instalat,decoder folosit,etc.....)sunt mai multe chestii,ia-le pe rand.
Uite aici un manual complet excelent!!!!!!!!!!!

Attached Files



#12
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Este excelent pentru cei care se uita zilnic la telenovele!

#13
sorinrr30

sorinrr30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 01.10.2003
Excelent manual Midelic

#14
hulub

hulub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2003
multumesc...e un ghid care pare a fi f. fain (mai ales tabelul acela cu valori orientative)... pacat ca e in spaniola (da' ii dau eu de cap).
O sa vad ce spune G-spotu'. Oricum mi se pare curios...Teoretic ar trebui ca decodarea sa o faca tot cu Xvid-u' instalat (adica cel cu care am facut codarea). Si dupa cum am mai spus: cu bsplayer imi da eroarea ca fisierul e "corrupt" si cautarea ca fi foarte mult incetinita si apoi ecran negru si doar sunet, in mv2oplayer imi deschide fisireul da' un ecran negru si doar sunet, iar WMP-ul se inchide (singur singurel). Nu am incercat cu Zoom Player, da' o sa fac in curand toate testele astea.

#15
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Daca i-ti da eroarea asta eu cred ca nu ai facut codarea corect in vitualdub,se face: 2pas-first-pas,save as,si bifat "don't run this job add it to job control" la fel si 2 pass-2pass int,si apoi deschis job controlul.(uita-te in manual).

#16
hulub

hulub

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.06.2003
am vazut si intr-adevar chestia cu don't run this job nu am aplicat-o (nu am intlanit pe nicaieri sa-mi se spuna asta - dar e adevarat celelalte manuale erau pt. xvid cu gordian knot).
o incerc...Multumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate