Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Harta cu amplasarea releelor

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Am facut deja treaba cu harta. Tragi cu un compas un cerc în jurul comunei, si pe urma vezi cam pe unde e semnalul mai bun pe hartile de acoperire de la GSM World. Asa am si descoperit releul de la Orange (adica nu prea stiu al cui e, cred ca e alui Orange, nu stiu pentru ca nu am avut Netmonitor-ul cu mine :( ) : banuiam eu de mult timp ca e ceva pe acolo, pentru ca e un siloz, deci erau foarte multe sanse de a fi si un releu. Dar la Orange prind 2 canale, cu aceasi putere, deci trebuie sa mai fie un releu si în alta parte.


La Connex nu am nici o idee unde e. Harta e cu puncte albe cam multe. Astia de la *222 spun ca semnalul e mai bun în niste comune de-a lungul soselei nationale (în dreapta hartii de la GSM World), mai ales ca în 2000, ei aveau în proiect de acoperi acea sosea.


[ http://www.gsmworld.com/cgi/imap_gsminfo.pl5?cou=ro&net=mf&x=7&y=12&z=2&frame=map - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Connex - martie 2003


Oricum, la vara o sa am mai multe raspunsuri. :cool:  Si poate o sa încerc sa fac un tur cu bicicleta. Dar când ma gândesc ca as fi putut sa am informatiile astea fara sa ma deplasez...

Attached Files



#20
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Priveste parta buna a lucrurilor: un FreeRide cu MTB-ul. :P
Ce n-as da si eu sa am timp pt. asa ceva :( ...

bye

#21
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Pâna la urma îmi pare foarte bine ca locuiesc într-o zona ne-acoperita, ca e un loc excellent pentru a testa receptia telefoanelor. :cool:

Deci nu vreau ca cei de la Connex sa ne bage un... Vreau doar sa stiu unde îsi au releele existente.


Ce trebuie sa îi întreb pe cei de la *222 ca sa am informatia asta ?

#22
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Iti spun eu o solutie de amator ca sa gasesti releele.

Non-professional area si o folosesti doar pentru asta.

Iei un telefon Alcatel 512 , intri in meniul secret cu 000000*.

Acolo intri in meniul Traces -> Network ->RXLEV si o sa ai o lista cu urmatoarele indicative :

0516 34
0534 31
0234 21
????  ??
????  ??

Asta se traduce in felul urmator. Aici ai lista cu toate releele ce actioneaza in momentul ala asupra ta: primele 4 cifre inseamna codul releului respectiv si ultimile doua cifre semnifica intensitatea semnalului cu care acesta emite (intre 0 si 50 ).

Lasi telefonul in meniu si te plimbi prin zona sa vezi cum se modifica lista, in general semnalul. Ideea e urmatoare: Cu Bosch-ul iei teapa sau cu oricare alt telefon pentru ca ala iti indica doar releul care emite cu intensitate maxima in zona si o sa tot te pacaleasca cu semnalul.

Asa cu alcatelul iti alegi un indicativ de releu si te plimbi prin zona si o sa vezi si tu , cum ajungi intr-o alta zona si un releu o sa emita mai puternic decat cel curent imediat ii ia locul in capul listei si tot asa. (asa alege telefonul releul cel mai puternic).

In concluzie tu urmaresti un indicativ de releu si vezi pana cand ajungi cu intensitatea semnalului la 50 si atunci dai cu capul de poarta de la intrarea in releu.

Oameni buni poate cream un sport national din identificatul releelor si publicam o harta cu ele. (vezi obsedatii de gps care fac harti cu Romania)


Spor la treaba si anunta-ma ce ai rezolvat !!

#23
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Mersi Alcatelu ;), dar asta am si facut vara trecuta, numai ca nu m-am plimbat prin zona. Promit ca o sa ma pun pe bicicleta într-o luna, si o sa merg prin toata zona. :OK:

#24
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Spor la treaba si pe unde treci fa si tu un X pe poarta releului sa stim ca tu ai fost !

#25
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Si în plus se poate sa îmi activez (în sfârsit, de 2 ani astept) Netmonitor-ul pe un 3310,deci o sa am multe informatii despre celule, mult mai multe decât la Alcatel (deja, o sa am TA-ul, deci o sa pot sa calculez la ce distanta mai exacta e releul...) ! :yeah baby :cool:

#26
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
as vrea si eu sa aflu la un 3210 cum aflu informatii despre celule .. ce cod introduc in netmonitor ?

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
eu sunt putin hentz... imi spune si mie cineva ce e ala netmonitor pls?! nu am fost prea atent.. scuze :drac:

#28
Alcatelu`

Alcatelu`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 31.07.2002
Nu trebuie sa va sfiiti nici eu nu prea am idee despre minunile netmonitro-ului de la Nokia. (SUNT FAN ALCATEL ORICUM)

O sa aiba cineva bunavointa sa explice asta intr-un articol sper.

Bafta

#29
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Netmonitor-ul la Nokia permite de a vedea parametrii celului, a retelei, starea bateriii...

Uite 2 linkuri :
Manual netmonitor pentru Nokia (.pdf)
Site-ul lui marcin Wiacek

#30
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Hai ca v-am ascultat : vara asta m-am pus pe bicicleta, si cu Nokia Netmonitor am reusit sa plasez releele pe harta (nici nu e chiar asa greu daca ai TA, numai ca TA-ul e greu sa îl "prinzi", ca în general, TA-ul nu se sincroniza, semnalul fiind prea slab). E adevarat ca vara asta am localizat multe canale, am umplut aproape un carnet întreg cu numere de canale, observatii... o sa-mi fie foarte utile la anu', sa vad daca s-a schimbat ceva.

Faptul mai marcant ar fi ca cel mai apropiat BTS Orange e la 15 km, si cel mai apropiat BTS Connex la 22 km. Dar semnalul Orange este la fel de absent ca cel de la Connex. :P Iar în unele locuri este chiar numai semnal Connx (nu stiu dac pot numi asta semnal, ca e la -105dbm...).

iar cel mai puternic semnal din curte îl am pe Orange, de genul -94dbm seara, dar într-un loc de necrezut : daca tin telefonul deasupra unui gard, destul de înalt, sub o mare bolta de pomi... Adica eu în fata nu vad decâ pomi, foarte desi... Cum vine semnalul asa tare acolo, e un mister, ca în locurile degajata, cu telefonul pointat în aceasi directie, nu mai merge deloc la fel de bine.  :eek:

#31
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
nu se zice "releu/relee" ?

nu aruncati cu chestii dupa mine, da parca asa stiam..

#32
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, ai dreptate. :OK:

#33
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Connex s-a pus tare pe acoperire !!! Din octombrie pâna acum, 12 BTS-uri au fost activate ! Iar dupa un comunicat, vor sa amelioreze acopeirea în Transilvania.

Iar din iulie pâna în noiembrie 2003, Connex s-a extins mai mult decât Orange.

Dupa mine, e mult mult mai important decât 20 de minute nationale gratuite. Prefer sa pot sa sun de pe nu stiu ce munte si sa platesc 10 centi pe minut în + decât la Orange, decât sa nu pot sa telefonez deloc. :P

#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,701
  • Înscris: 07.02.2003
Este bine ca se lucreaza ceva mai mult la acoperire in Connex. Cred ca asistam incet-incet la alte laturi ale concurentei... daca la tarife s-a cam plafonat treaba, nimeni nu mai poate face concesii si sa mai fie si profitabil, e cazul sa mai lucreze la alte facilitati precum acoperirea si servicii speciale, astfel sa mai "culeaga" clienti in zone unde nu e acoperire sau nu o acopera nici un operator. De fapt, acest mesaj a fost dat intr-o reclama chiar de Ted Letimore, seful connex (am vazut la tv).

#35
Van der Bilus

Van der Bilus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 22.03.2003
inainte sa plec pe munte ma duc la connex !!
au telefoane si acoperire pt munte !!!
stau acolo si imi fac treaba si iau si pe toti prieteni cu mine !!!!
nu au terminat cu soselele nici unul din operatori si abia de curind au terminat cu toate orasele din tara !!
sint inca sosele si comune relativ mari care se minuneaza la tv de telefonie mobila !!ce o fi aia pt ca la noi abia merge prog 1 TVR !!

#36
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Nici eu nu am semnal, nici la Connex, nici la Orange, si prind doar TVR1 si RRA în unde medii... :P

Dar noi spuneam ca la Connex se extinde iar acoperirea, pentru ca pâna acum, a cam fost stationara. 12 Bts-uri au fost activate într-o luna, si nu doar pe munte (pe lânga iasi, Sibiu, cheile Bicaz-ului...). Ce e bine e ca si-au dat seama ca la momentul actual, asta face diferenta fata de concurenti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate