Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Logan Break

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
toxicristi_bulk

toxicristi_bulk

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.07.2006
tre sa luati in calcul ca, in Romania, se vand aproape 300 de Loganuri zilnic !! aproape 40% din vanzarile de autovehicule pe piata romaneasca il reprezinta modelul Dacia Logan!! oare fabrica de la mioveni ce capacitate de productie are?

si conteaza dealer-ul foarte mult. eu sunt din bv, dar dintre cei interesati de un Logan, cei mai multi si l-au cumparat de la un dealer din judetul Covasna, pentru ca masinile veneau mai repede (si un magazin  de la noi din oras (selgros) avea parcate in fata vre-o 20 de loganuri noi cu emblema selgros pe portiere, dar toate cu numar de covasna)

revenind la topic, chiar daca termenul de livrare de 2 luni este foarte mare, daca tu in 17.10.2006 ai acceptat (si ai semnat) ca masina sa iti fie livrata in  19.12.2006, practic ei sunt acoperiti pentru perioada asta de timp. poti si ar trebui sa faci plangere la opc ptr perioada 19.12-31.01 care este cu totul inacceptabila (eu as face)!!!

e clar ca dealer-ul nu a respectat contractul incheiat cu tine.  faci frumos copii dupa toate documentele (contract,facturi,etc) si mergi cu ele la opc.

totusi, cateva intrebari :
se stipuleaza cumva in contract daca esti de acord sa accepti orice modificari ale datei de livrare?
cum te-au instiintat ca ti se schimba data de livrare? daca nu e in scris, atunci cred ca va trebui sa astepti pana in 19.12.2006 sa faci plangerea, ca practic pana atunci sunt acoperiti de contract.  

noi ne dam cu pararea, dar trebui sa mergi la opc , ei fiind in masura sa iti dea sfaturi mai bune.

si da, este posibil ca pe tine sa te tzina 4 luni si celui care a comandat-o dupa tine sa ii vina dupa o luna, ca traim in romania, unde dealerii cred ca pot face orice!!

Edited by toxicristi_bulk, 25 November 2006 - 13:27.


#20
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Eu am asteptat pentru masina mea 3 luni de zile, si am turbat...Nu numai la Dacia se intampla chestia asta cu asteptatul. Am pe cineva care a asteptat 6 luni pentru un Touareg...

In contract ai o data limita de livrare, dar uita-te bine pe acolo sa nu fie scris undeva mic, ca aceasta data poate fi depasita cu pana la X zile. Asa era in contractul meu, 2 luni pe hartie, si scria mic ca termenul poate fi depasit cu inca 2 luni.

@Deiuta, nu-i asa ca daca nu vedeai loganul ala pe strada, nu mai postai aici, si asteptai cuminte data din contract??


PS: eu sunt aproape sigur, ca in contract exista o clauza referitoare la termenul de livrare. Nici un dealer nu e atat de prost inca sa nu aiba vreo acoperire.

Edited by MATRIXU, 25 November 2006 - 13:45.


#21
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
asta e se asteapta.. e perioada sarbatorilor etc..

#22
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Offtopic: la toate marcile si modelele, nu se recomanda sa cumperi o masina imediat ce apare. In primele luni isi (mai) dau seama de niste erori de proiectare, muncitorii se obisnuiesc cu noul model... Sa zicem ca dupa 6 luni treaba incepe sa mearga bine...

Asta nu inseamna ca ei intirzie livrarea ca sa iti faca un serviciu...  :nonobad:

Edited by H725, 26 November 2006 - 15:46.


#23
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,960
  • Înscris: 17.10.2003
Un dealer poate cere (fara sa aiba comenzi) un stoc, sa zicem 10 masini, care ii vin cand ii vin. Daca tu te duci si gasesti una care sa-ti convina, evident ca o poti ridica fara sa astepti lunile alea (cu spaga, fara, nu stiu). Sau poate masinle nici nu sunt venite, dar omul are seriile, caracteristicile, etc, si daca tie-ti convine, te inscrii le ea. Evident ca vei avea un avans fata de cel ce o comanda direct, de prima data, ca masina e deja ceruta cu nu stiu cat timp inainte.

#24
Deiuta

Deiuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMATRIXU, on Nov 25 2006, 13:44, said:

Eu am asteptat pentru masina mea 3 luni de zile, si am turbat...Nu numai la Dacia se intampla chestia asta cu asteptatul. Am pe cineva care a asteptat 6 luni pentru un Touareg...

In contract ai o data limita de livrare, dar uita-te bine pe acolo sa nu fie scris undeva mic, ca aceasta data poate fi depasita cu pana la X zile. Asa era in contractul meu, 2 luni pe hartie, si scria mic ca termenul poate fi depasit cu inca 2 luni.

@Deiuta, nu-i asa ca daca nu vedeai loganul ala pe strada, nu mai postai aici, si asteptai cuminte data din contract??
PS: eu sunt aproape sigur, ca in contract exista o clauza referitoare la termenul de livrare. Nici un dealer nu e atat de prost inca sa nu aiba vreo acoperire.
Este adevarat ca asteptam cuminte data care mi-a fost data la inceput, asa cum am scris si in plangerea mea(am acceptat doua luni de asteptare desi imi parea exagerat pt. o masina facuta in Romania).
Si da , m-am ofticat cand l-am vazut pe ala pe strada identic cu cel comandat de mine[u], insa cel mai tare m-am enervat in momentul in care i-am contactat si mi-au zis foarte senini ca nici macar in 19.12.2006 nu-mi dau masina ci in 31.01.2007. Daca eu nu sunam sa-i intreb de ce ala a primit-o si eu nu,  ma duceam pe 19.12.2006 acolo si......."SURPRISE"," mai reveniti va rugam".
In contract nu este trecuta data de livrare(numai pe bonul de comanda) insa cica isi rezerva dreptul de a depasi data de livrare in "conditii exceptionale". OK respect clauza contractului, dar ala DE CE a primit-o acum in 12.11.2006, in conditiile in care a comandat-o la o saptamana dupa mine??????????Si sa fim seriosi "conditiile exceptionale " te amana inca o luna si jumatate? :confused:

#25
Deiuta

Deiuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.11.2006
Va multumesc mult celor care mi-ati raspuns si mi-ati dat sfaturi, acum mi-am dat seama  ca  nu sunt singura care astepta atat dupa o masina, insa repet, cel mai tare m-a deranjat ca masina care a fost livrata pe data de 12.11.2006 este identica(model, culoare + optionale) [u]cu cea comandata de mine, fapt confirmat de dealer. Deci ala o primeste cu o luna mai repede ca mine si pe mine ma mai amana inca o luna jumatate peste primul termen de livrare. NO COMMENT!!!
Inca o data va multumesc mult, ati fost niste draguti!!!! :)

#26
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu nu cred ca e vorba de pile ci eventual de un angajat aiurit. Is convins ca ala nu stia sa foloseasca stocul (banui ca au un program prin care vad stocul de masini) si nu stia ca vine o masina.. asta insa nu e o scuza, pur si simplu asta probabil s-a intamplat

#27
roty

roty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.08.2004
La nicio masina straina perioada de livrare nu este formata majoritar din timpul de transport. In secolul XXI putem foarte usor sa transportam o masina dintr-un colt in altul al lumii in numai cateva zile.

Problemele sunt de ordinea preluarii comenzii de productie. Adicalea, MCV asta are foarte foarte multe cereri. Iar comanda la fabrica se da in functie de mai multi factori, printre care cel cronologic (primu venit primu servit) dar si de dotari si pile. La MCV sunt multe cereri in intreaga lume si e oarescum de asteptat sa fie intarzieri. Ce, crezi ca azi dai comanda, maine o face?

In cazul meu, de curand am achizitionat un Renault. Dupa ce a trecut termenul de livrare am facut scandal, mi s-a promis ca vine in 3 sapt. Am facut iar scandal, iar in 1 saptamana au construit-o si mi-au si adus-o. Plus un bonus :)

#28
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Ceea ce ti se intampla din pacate este o politica generala Dacia.
Si eu era sa fiu intr-o situatia similara.
Pe scurt:
Anul trecut pe 11.08.2005 m-am prezentata la reprezentanta Dacia din Calea Floreasca(intre timp s-a inchis din cauza deselor scandaluri generate de cei chiar mai nemultumiti decat tine) sa comand un autoturism:
-Buna ziua, doresc un Logan, cand se poate livra?
-Data limita de livrare 22.11.2005.Cum platiti?
-Integral in 24 de ore, plata prin transfer bancar.
-De unde ridicati masina?
-Cum de unde, de aici.
-In mod normal Dacia livreaza autoturismele de la depozitul din Militari.
-Voi ridica masina de aici asa cum au ridicato si alti cumparatori.
-Bine, sa facem formalitatile.
Completeaza duduia un formular de comanda, aveam de facut ceva comentarii legate de ultimul punct(cea cu acceptul pentru baza de date-marketing) semnez, rupe duduia bonul, mi-l da, si se scuza pentru timp de 10 minute ca sa-mi poata inmana si celelate documente(azivul de plata si alta hartie pe care am uitat cum se numeste).In acest timp mi-am facut de lucru cu acel "bon de comanda" care pe verso are tiparite conditiile contractuale.Conditii contractuale care sunt numai in favoarea Dacia.Cumparatorul, culmea conform acelor conditii contractuale daca vrea DACIA SA, nu numai ca nu-i livreaza masina(chiar daca exista specificata o data limita de livrare in contract,numai ca definitie)dar poate opri 17% din suma(in cazul platii integrale) plus cheltuielile bancare-comisioane.
Vine duduia, citesc si celelate documente si pur si simplu raman mut(efectiv) dupa ce am citit toate hartiile:
1.Pe bonul de comanda trebuia completat locul livrarii autoturismului - la mine nu era cu toate ca avusesem dialagul de mai sus.
2.In contract se specifica ca pe avizul de plata trebuia mentionata "data limita a livrarii"(definitie conform contractului) - la mine, nimic, nici o data.
Am nelamurire, cer niste detalii suplimentare:
-Pe avizul de plata nu am trecuta data livrarii, de ce?
-Dupa ce platiti si se va comunica data livrarii.
In secunda imediat urmatoare am tras concluzia ca daca platesc voi fi pus in viitor intr-o situatie nu tocmai placuta, nu am avut nimic de comentat, m-am ridicat, am plecat, bineinteles ca nu am facut nici o plata, cu gandul ca nu este cazul ca in perioada urmatoare sa achizitionez un autoturism Dacia.
Ce mi intamplat mie atunci pesemne s-a intamplat si altora si nu credeam ca se mai poate intampla si-n prezent.
Care este smecheria? Simplu:
Plata fractionata: clientul plateste avansul si Dacia are tot interesul sa-l serveasca intr-o perioda mai scurta,mai lunga(0-90 zile) in functie de stocuri si alti factori(dosare credite) ca sa-i incaseze si restul de bani.Normal ca clientul nu va duce la indeplinere toate formalitatile pana cand nu-i vine masina la dealer.La cei care fac credit prin BRD-DACIA si-n momentul cand semneaza contractul li se face automat si CASCO poate dura maxim 70 de zile pana receptioneaza masina.De ce numai atat?La 3-4 zile de la comanda formalitatile de credit sunt incheiate si tot de atunci incepe si plata asigurarii CASCO.Dacia incaseaza banii la incheierea creditului, iar mai amana pe clientii cu credit BRD pe prerioade mai lungi dar chestia cu CASCO ar bate la ochi.Cum ar fi sa platesti CASCO timp de patru luni fara sa ai obiectul asigurarii(0-70 de zile mai merge,sa nu mire termenul de 70 de zile, am intalnit cazuri).Aici mai intervine si o prevedere din contract(cea cu minus 17% cand Dacia nu paote livra autorurismul si da banii inapoi;asta ar fi cea mai mare aberatie posibila, credit BRD-DACIA in valoare de 30000 RON, platesti CASCO,platesti comisione si dobanzi,Dacia din diverse motive perfect obiective nu poate livra autoturismul si din suma imprumutata sa ti se dea inapoi 30000 - 5100 = 24900 RON).Din acesta cauza cei care comanda un autoturism Dacia cu credit BRD-Dacia poate primi acelasi autoturism decat cel care a platit in doua transe(conform contract sau cei cu plata integrala.La plata in doua transe se intelege, termenul de livrare este respectat pentru a se incasa banii.Dealear-ul anunta clientul cand a primit masina si-l invita sa plateasca restul de bani.
Plata integrala: clientul plateste tot dar Dacia nu are interes sa livreze masina intr-un termen rezonabil chiar mai schimba termenul de livrare.De ce?Banii incasati de la client pe un termen de 90 de zile pana la receptia autoturismului reprezinta "credit fara dobanda", cea mai buna facere posibila.Daca ar fi sa iau in calcul si chestia cu minus 17% nici nu ar mai trebui sa si faca probleme cu fabricatia autoturismului.Asta "idee de afacere".Cireasa de pe tort: astepti sa zicem 30 de zile sa intri in posesia bunului comandat.Ridici bunul dar nu si factura fiscala si cartea de identitate a autoturismului.Trebuie sa mai treaca cateva zile,1,2,3...15.
Ce sfaturi pot sa-ti dau eu:
Citeste contractul, trebuie sa-l memorezi chiar, multe articole incalca grosolan legislatia in vigoare.
Nervi de otel si cautat-ti dreptatea.La OPC, in presa, la OTV, la sediul Dacia-Renault din calea Floreasca.
Intotdeauna cu martori credibili.Eventual poate gasesti un avocat care sa-ti dea consultanta si sa te sustina gratis(ca-n SUA, gratis intr-o cauza aproape pierduta dar triumful va aduce satisfactii viitoare).
Nu te lasa si nu uita sa ne tii la curent cu lupta pe care esti pe cale sa o incepi.

#29
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

Quote

Anul trecut pe 11.08.2005 m-am prezentata la reprezentanta Dacia din Calea Floreasca(intre timp s-a inchis din cauza deselor scandaluri generate de cei chiar mai nemultumiti decat tine) s

deci se poate.. zic eu ca e un pas inainte, dacia pana la urma vad ca a evoluat .. pana la urma nici ea nu e interesata ca un dealer sa ii strice imaginea de marca..

#30
usernome

usernome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.04.2005
tu esti de vina ca accepti sa iei o masina in 15 luni, si 2 luni mi se pare mult, eu astept de 1 saptamana si deja numai am rabdare...

#31
usernome

usernome

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 05.04.2005

View Postusernome, on Dec 1 2006, 23:49, said:

tu esti de vina ca accepti sa iei o masina in 15 luni, si 2 luni mi se pare mult, eu astept de 1 saptamana si deja numai am rabdare...

a mea trebuia sa vina in 4 zile si mai intarzie 4 ca sa fac actele de preluare leasing...

#32
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
mai omule fa diferenta intre a lua ceva de pe stoc (cum probabil ai luat tu) si a lua ceva ce urmeaza sa se fabrice

#33
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Ce clauze de kkt are Dacia.  :D
Si mie la Chevrolet mi-au intarziat livrarea masinii din motive de transport@numar mare de comenzi, probleme de tranzit pe Ungaria, etc, dar dealerul mi-a dat una de la el de drive test pana vine a mea, in ziua in care trebuia sa-mi livreze masina + niste discount-uri (ma rog accesorii moca).  :w00t:

Oare la Dacia, de ce nu se intampla asta?  :peacefingers:

#34
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pentru ca masina se vinde si asa. Astept si eu cu interes discounturi bune la Dacia. Cat despre intarzieri depinde de la dealer la dealer cat de simtit e, posibil sa se intample si la dacia

#35
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Maximus, cunosti replica asta: las`o bre ca merge s`asa!  :D
Spune totul despre clientii Dacia, no ofence, daca accepta sa fie calcati in picioare pe banii lor, asta ca sa numai zic de faptul ca de regula inainte de a semna un contract e bine sa-l mai si citesti.
Felicitari lui danutzu22 pentru decizia luata.

Astept cu interes ziua in care se va schimba politica Renault cu privire la respectul fata de clienti si conditiile de finantare (comisioane ascunse, DAE cu 2-3% peste concurenta).

Si de asemenea astept cu interes sa vad cat va mai merge faza cu "se vinde si asa" in conditiile in care dupa 1 ianuarie 2007, daca nu ma insel vor trebui sa puna ABS si airbag-uri frontale ca dotare standard la Logan ca intram in UE, nu? Oare cat va costa cel mai ieftin Logan?  :w00t:

P.S. Asteptare placuta la discount-uri Maximus.  :peacefingers:

Edited by Night Elf, 02 December 2006 - 17:32.


#36
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
hai sa nu ne dam in barci cu "cititorii nostrii sunt mai destepti decat ai lor". Uite.. citeam pe forum ca se astepta 6 luni la corsa :w00t: cel mai ieftin Logan probabil va fi in jur de 7000 si ceva de euro. Insa si la concurenta vor creste preturile. Ce? spark , aveo si altele au toate in standard in versiunea cea mai slaba 2xairbag+abs? :kisstogether:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate