Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...
 Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...
 Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...
 Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4184 răspunsuri în acest subiect

#2251
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Obligatoriu amandoi ! Si neaparat cu poza de tip pasaport . Pe de alta parte, cine a mai printat de pe site voucherele poate confirma ca nu seamana cu acesta : http://www.k1w1brad....Vouchers229.jpg ; adica indiferent de de statia ce o treci in prealabil (dupa ce ti-ai facut cont) mie mi-a aparut numele, adresa de mail , la Address apare Romania si ,bineinteles ,logo-ul National Rail, fond albastru !!! Insa eu am renuntat la Windsor Castle si prefer sa merg la Hampton Palace, insa nu mi-e clar ce tip de transport pot utiliza, eu voi sta undeva intre Hammersmith si Fulham Broadway ,iar ca sa pot utiliza travelcard-ul, inteleg ca numai cu autobuzul pot ajunge la HP , fara sa platesc nimic in plus , insa autobuzul 267 numai duminicile de vara precum si intre mai si august circula, dupa cum scrie aici :http://www.hrp.org.u...it/gettingthere .Care ar fi cea mai apropiata statie de autobuz ori eventula cu legatura de metrou, ca nu ma descurc cu statiile alea ? Inca o data ,multumiri pentru pretioasele informatii !!!

Editat de tutuhugoneata, 07 octombrie 2012 - 17:01.


#2252
softpedistul

softpedistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.515
  • Înscris: 25.01.2011
Mulţumesc vladut_v, mulţumesc tutuhugoneata!

#2253
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 672
  • Înscris: 19.07.2010

View PostMihai Cazac, on 07 octombrie 2012 - 09:41, said:

Parerea mea este ca nu-i chiar asa de rau. Da, intr-adevar, nu-i ca-n Grecia, dar nici impedimente majore nu cred sa fie; oamenii aia, totusi, traiesc acolo. Sau poate am avut eu noroc cand am fost la sfarsitul lui Decembrie o saptamana ?  In orice caz, eu m-as duce fara sa ma gandesc de doua ori. Sedere placuta!

Aici nu e discutia daca merita sau nu sa te duci , ci cand sa te duci . Am stat o luna in octombrie anul trecut si nu as recomanda nimanui sa se duca in perioada sezonului rece . Intimplari pot fi : am prins anul asta 6 zile cu soare si 27-28 de grade la inceput de septembrie , dar asta nu inseamna decit ca am avut noroc

Editat de menumorut81, 07 octombrie 2012 - 21:32.


#2254
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Pentru cine vrea un hotel extraordinar de frumos, in City of London: http://www.themontca...ndoncity.co.uk/ Am stat intr-un club room extraordinar ultima data cand am fost in London.

#2255
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Un ultim ajutor va rog, cine poate(sambata 20 am plecarea) :  imi doresc enorm sa ajung la RAF Museum, din pacate este in zona 4 si va trebui sa ma dau jos in statia Hampstead ,de pe Northern, caci travelcard-urile doar pentru zona 1-2 mi le cumpar ! Asadar cine stie, gasesc vreun autobuz de la Hampstead la Colindale ? Oricum ,distanta din fulham broaday (de unde plec eu) e imensa, face metroul 1 ora pana la Colindale :" There is only one exit from Colindale station. Turn left out of the Station and walk straight along the road for about 10 minutes - you will need to cross a roundabout and to stay on the right hand side of the road as the pavement runs out on the left after the roundabout. The Museum is on the right hand side of the road" .Pe de alta parte vreau sa ajung si la Wimbledon , statia Southfields e prima statie (de pe District) din afara zonei 2, am o sansa "sa nu ma umfle controlorii" ? Ca sa nu ma dau jos mai devreme cu o statie , la East Putney, ultima din zona 2... Multzam frumos pentru raspunsuri !!!

#2256
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.716
  • Înscris: 11.01.2005
Am citit un pic legat de calatoria cu travel card-ul de hartie in zonele mai indepartate.

Daca iti doresti ofertele 2in1, clar trebuie sa cumperi un TravelCard de hartie (exista si de o zi, nu numai de la 7 zile in sus). Daca nu ti-ar fi trebuit ofertele 2in1, ai fi ales un travelcard electronic, pe Oyster. Cu sistemul asta e mult mai comod de platit destinatiile mai indepartate ca zona de transport.

DAR, cu un travelcard de hartie, pentru zonele 1-2, ca sa ajungi in zona 4, exista 4 posibilitati:

1. Iti cumperi de la bun inceput un travelcard de hartie pentru zonele 1-4, pe o saptamana, costa 41.80 Lire (cel mai scump !)

2. Alegi de la inceputul sejurului sa folosesti cate un travelcard de hartie, de o zi, in fiecare zi cate unul. Se pot lua deodata toate, la inceput, vanzatoarea ti le va da pe date. Pentru data (ziua) cand doresti sa mergi in alte zone, la Wembley de exemplu, alegi un travelcard de hartie pentu zonele 1-4. Costa 7.70 Lire (in afara perioadei de varf), fata de un zona 1-2 care costa 7 Lire (in afara perioadei de varf) (iesi cel mai ieftin asa, dupa parerea mea!) Depinde si cate zile in total, vei folosi transportul. Sa zicem 5 zile din care una cu zona 4, ar costa 4x7 + 1x7.70 = 35.7 Lire. Deja de la 6 zile in sus, te uiti la varianta 1.

SAU

3. Faci abstractie de travelcard-ul de hartie si platesti calatoria catre zona 4, cumparand un bilet simplu de o calatorie. Costa 5.30 Lire dus. La fel la intoarcere. (foarte scump !)

4. Faci din nou abstractie de travelcard-ul de hartie si iti faci un card Oyster electronic, de pe care sa platesti automat extensia de zona. 2.60 Lire (in afara perioadei de varf). DAR mai platesti depozit pentru card, etc (deranj foarte mare !)

Nu se poate circula nelegal, fara bilet, la Londra. Controlorii nu te inhata in Metrou, insa din statie iesi doar pe baza travelcardului bagat in aparat. Daca ai depasit zona, nu se valideaza, nu se deschide bariera, incepe sa piuie si sunt situate imediat langa incaperea de control. Iese personalul de securitate, in secunda 2. Amenda este 80 de Lire, platibil 40 Lire in termen de 21 de zile.

Cam asa arata barierele de intrare/iesire din metrou: http://mslistologist...on-underground/

Editat de vladut_v, 13 octombrie 2012 - 19:03.


#2257
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postvladut_v, on 13 octombrie 2012 - 18:56, said:

Nu se poate circula nelegal, fara bilet, la Londra......... Iese personalul de securitate, in secunda 2. Amenda este 80 de Lire, platibil 40 Lire in termen de 21 de zile.


Adica poti sa stai linistit.
Nu te inhata controlorii, te ridica direct politia :)

In Londra, abonamentul e sfant.

#2258
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.799
  • Înscris: 13.01.2005

View Posttutuhugoneata, on 13 octombrie 2012 - 15:32, said:

Un ultim ajutor va rog, cine poate(sambata 20 am plecarea) :  imi doresc enorm sa ajung la RAF Museum, din pacate este in zona 4 si va trebui sa ma dau jos in statia Hampstead ,de pe Northern, caci travelcard-urile doar pentru zona 1-2 mi le cumpar ! Asadar cine stie, gasesc vreun autobuz de la Hampstead la Colindale ? Oricum ,distanta din fulham broaday (de unde plec eu) e imensa, face metroul 1 ora pana la Colindale :" There is only one exit from Colindale station. Turn left out of the Station and walk straight along the road for about 10 minutes - you will need to cross a roundabout and to stay on the right hand side of the road as the pavement runs out on the left after the roundabout. The Museum is on the right hand side of the road" .Pe de alta parte vreau sa ajung si la Wimbledon , statia Southfields e prima statie (de pe District) din afara zonei 2, am o sansa "sa nu ma umfle controlorii" ? Ca sa nu ma dau jos mai devreme cu o statie , la East Putney, ultima din zona 2... Multzam frumos pentru raspunsuri !!!

Se poate, dar trebuie să schimbi cel puțin 3 autobuze.

http://journeyplanne...ST2?language=en

View PostJerome4, on 13 octombrie 2012 - 19:51, said:

In Londra, abonamentul e sfant.
Oyster cardul.

#2259
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Multumesc de raspunsuri, dom' Vladut, evident varianta 2 o s-o aleg, ca numai la RAF Museum o sa merg(in afara zonei 1-2), desi din Hampstead, exact pe limita zonei 2 ,nu cred ca pana la Colindale trebuie sa schimb 3 autobuze(cum zice mufa), chiar si asa autobuzul e mocca, daca am papertravel card, drumul va fi mai lung si economisesc 15,40 lire, ca suntem doi...

#2260
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Am gasit ce am cautat : metrou "Jubilee" pana la Kilburn , dupa care numai doua autobuze , 32 si respectiv 303, daca cineva o sa aiba nevoie sa ajunga la RAF MUSEUM :  http://www.londonbus...mes/032N016.htm , schimb in Edgare Bus Station  si iau  http://www.londonbus...t/times/303.htm  ; pe de alta parte, in aceeasi zi "impusc" si al 2-lea "iepure" si anume stadionul Wembley : http://www.londonbus...mes/018N018.htm , adica ma intorc de la Kilburn pana la Baker Street, tot pe "Jubilee", apoi iau autobuzul pana la marele stadion ; nu mai este vechiul Wembley (cu neuitatele sale turnuri), unde in 1985 Romania remiza cu Anglia (gol de neuitat Camataru), dar nu-i nimic... Asa cred ca economisesc 15 lire jumate, desi stiu ca e foarte lung traseul ales de mine.... Multzam' fain, oameni buni !!!

Editat de tutuhugoneata, 14 octombrie 2012 - 13:31.


#2261
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 258
  • Înscris: 10.09.2009
Daca se poate sa ma lamureasca careva in legatura cu urmatorul aspect,am tot citit si de cate ori zic ca gata,m-am lamurit,iar apare o intrebare ..
Asadar,as vrea sa cumparam 2 travelcard-uri pt a putea beneficia atat de transport ,cat si de oferta 2 in 1.Stam 4 zile intregi,plus o dimineata,in care oricum trebuie sa ajungem ff dimineata intr-una din statiile din care putem lua easybus-ul catre aeroport,asa ca 2 travelcarduri de 7 zile par mai ok la pret decat 5 on peak. Intrebarea este insa daca aceste travelcarduri de 7 zile pot fi si pe hartie sau doar Oyster- de pe tfl inteleg ca da...,dar am gasit in alta parte-nu mai stiu unde- cum ca cele de 7 sunt musai emise pe Oyster..
Intr-adevar trebuie ca aceste travelcarduri sa emise pe hartie pt a putea beneficia de ofertele 2 in 1?

Multumesc frumos..



Si inca ceva: din experienta celor care au fost,dureaza mai mult de o ora de la aterizarea avionului in Luton pana la momentul in care ai putea fi gata de a te urca intr-un easybus?

Editat de piticutz82, 15 octombrie 2012 - 11:59.


#2262
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.716
  • Înscris: 11.01.2005
- Exista Travelcard de 7 zile, pe hartie.
- Este obligatoriu pe hartie, pentru a beneficia de reducerile 2in1 !
- In luna Mai, acesta se gasea numai la statiile: Clapham Junction, Victoria, Paddington, Imperial Wharf, Kensington (Olympia), aceasta din urma fiind cea mai apropiata de Earl's Court (15 min. pe jos), noua destinatie de transfer EasyBus, de la Aeroportul Luton, catre centrul Londrei.
- De la aterizare si pana la EasyBus n-am facut mai mult de 15-20 minute, dar depinde foarte mult de imprejurari. Este nevoie oricum de o marja de timp, pe langa cea oferita oricum de EasyBus.

#2263
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 523
  • Înscris: 24.05.2007

View Postvladut_v, on 15 octombrie 2012 - 12:25, said:

- De la aterizare si pana la EasyBus n-am facut mai mult de 15-20 minute, dar depinde foarte mult de imprejurari. Este nevoie oricum de o marja de timp, pe langa cea oferita oricum de EasyBus.
Subscriu, la fel ni s-a intamplat si noua.

#2264
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Pardon, eu de aici : http://www.londontoo...in-tickets/   inteleg altceva : "The only places that sell Travelcards with the rail logo on are railway ticket offices at Central London mainline rail stations, Paddington, Marylebone, Euston, Kings Cross, St Pancras, Liverpool Street, London Bridge, Charing Cross, Waterloo and Victoria" . Pe de alta parte, mi-am facut cont aici : http://www.daysoutgu...uk/2for1-london , iar voucherele printate sunt mult mai simple : "Name", "Address", "Email" , "TOC Ref" si "Offer", decat ce apare aici : http://www.k1w1brad....Vouchers229.jpg . Adica trebuie sa apara explicit, in afara de statia de unde plec si numarul casei unde stau si Postcodul ???? Pai asta nu e Big Brother, trebuie sa stie si nr. casei Amantei mele ?Posted Image . Hai s-o spunem p-aia dreapta : sistemul de transport din Londra nu e egal pentru toti : cei ce nu stau langa statiile amintite mai sus si vin de la aeroportul Heathrow sunt in dezavantaj fata de ceilalti !!! Adica de ce trebuie sa platesc 20 de lire si ceva in plus (10 lire si ceva de la Heathrow plus inca 10 lire pana la statia Victoria, ca sa cumparam travelcardurile, caci suntem doua persoane. ) ?!? Prietenii mei din Londra de ce nu pot sa ma ajute sa ia -cu o zi inainte sa ajung eu-  travelcardurile de 7 zile ? NUMAI cei ce au norocul sa stea pe langa garile de mai sus pot, ceilalti nu ? Ca din 20 mai a.c. numai cu poza de tip pasaport iti elibereaza travelcardul Posted Image  !!!

Editat de tutuhugoneata, 16 octombrie 2012 - 17:10.


#2265
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.716
  • Înscris: 11.01.2005

View Posttutuhugoneata, on 16 octombrie 2012 - 16:57, said:

Pardon, eu de aici : http://www.londontoo...in-tickets/   inteleg altceva ...
Articolul este data 8 Februarie 2012. Informatia furnizata de mine este datata 28 Mai 2012 ! Nu bag, insa, mana in foc ca la ora asta lucrurile stau tot asa ...

#2266
tutuhugoneata

tutuhugoneata

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 686
  • Înscris: 01.02.2012
Pai , daca te uiti jos la comentarii, ultimele sunt chiar din octombrie... Iar cele mai "vechi" (iulie ,august) , exact la aceleasi statii se refera ... In plus, se pare ca "Menumorut" ,cu cateva pagini in urma, pe acest forum , confirma ca DOAR din statiile garilor (NU CELE DE METROU !) respective putem achizitiona travelcardurile de o zi sau de 7 zile !!!

#2267
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Am si eu o rugaminte la cei care cunosc Londra sa ma ajute cu cateva informatii. Am rezervare la Blue Air pt luna iunie 2013 si as dori sa stiu cu ce pot ajunge de la aeroport pana in Londra.
Ca si cazare,ce imi puteti recomanda,atat ca zona cat si ca pret,max. 1500 ron pt 3 nopti,daca e si mai putin cu atat mai bine.
Am gasit un hotel la cateva sute de metri de statia Victoria dar nu stiu zona cum este. Am citit cateva pagini pe acest topic insa m-am zapacit de tot cu atatea carduri de calatorie. Sincer,nici nu stiu ce sa cumpar pt cele 4 zile pe care le voi sta acolo.
Va multumesc celor care ma puteti ajuta cu informatii.

#2268
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.716
  • Înscris: 11.01.2005
De curiozitate, unde aterizeaza Blue Air (in conditii normale) ? Sunt cinci aeroporturi care deservesc Londra.

Fișiere atașate


Editat de vladut_v, 23 octombrie 2012 - 22:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate