Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4179 replies to this topic

#2269
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Aeroportul Luton !

#2270
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005
Poți ajunge în Londra fie cu trenul, fie cu autobuzul. Trenul costă vreo 14 lire, autobuzul 10 parcă.

#2271
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Ai idee cam cat timp fac cu trenul ? Se merita sa iau London Pass sau sa incerc cu altceva ? Trebuie pana la anul sa ma documentez bine pe topic despre obiectivele care merita vizitate in asa fel incat, in cele 4 zile sa stiu ce am de facut.

#2272
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

 Florin1108, on 23 octombrie 2012 - 22:25, said:

Aeroportul Luton !
Pana in Londra mergi cu EasyBus-ul. Costa 2 lire pe sens. Poti sa-ti iei bilet cam cu 6 luni in avansa (ianiarie - in cazul tau)

#2273
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 Florin1108, on 23 octombrie 2012 - 22:42, said:

Ai idee cam cat timp fac cu trenul ? Se merita sa iau London Pass sau sa incerc cu altceva ? Trebuie pana la anul sa ma documentez bine pe topic despre obiectivele care merita vizitate in asa fel incat, in cele 4 zile sa stiu ce am de facut.

Ai mare dreptate.
Londra este un oras extraordinar si daca stai numai 4 zile, chiar ca trebuie sa-ti pregatesti excursia din timp.
In ceea ce priveste pass-urile/cardurile, problema se pune la ceea ce iti doresti sa faci/vezi.
Daca iti doresti sa vezi cate ceva si mai ales sa te plimbi, iti iei Oyster  si asta e. Ai oricum British Museum si National Gallery for free si la restul platesti.
Daca iti propui sa vizitezi ( si cred ca e un must) macar Westminster, Tower of London, St Paul's, sa faci croaziera pe Tamisa si inca cate ceva si totodata sa nu te doara capul, iti iei London Pass +Travel.
Pe langa avantajul unor preturi ok, London Pass te scuteste si de cozi, sa stii ca mai sunt, si cel mai important poate, iti asigura o anumita liniste/confort in ceea ce priveste excursia.
Asa ca trebuie sa te gandesti daca pe langa excursia asta iti mai propui sa faci Londra in viitorul apropiat sau nu.
Probabil ca nu :) asa ca sfatul meu este sa-ti iei London Pass+Travel si sa-ti maximizezi cele numai 4 zile.
Referitor la hoteluri, aici poate ca ar fi bine sa nu mergi neaparat pe unul central ci mai repede pe unul aflat langa o statie de metrou.
In ceea ce ma priveste am stat si recomand Acton Town.
Preturile sunt ok, micul dejun e consistent, e la 2 minute pe jos de statia de metrou, pana in centru faci (linie directa) cca 15 minute, in zona ai restaurante/magazine cu preturi muuult sub centru.
Ei iti asigura si transportul de unde te lasa Easybus la hotel, ceea ce pentru prima zi, pana te lamuresti pe unde ce si cum, sa stii ca e recomandat.
Referitor la transportul Luton-Londra-Luton, clar mergi pe Easybus.
Urmareste ofertele lor, uneori baga ceva la genul de 0,5 lire/sens, adica pomana.
Busul se ia imediat cum iesi din aeroport si te lasa central.
Biletele le iei de pe net, adica printezi foaia trimisa de ei si totul e ok.

Indiferent daca iti iei sau nu London Pass, situl lor este f bine facut si iti permite sa-ti organizezi obiectivele pe zile/distante.

PS. Stand numai 4 zile in Londra, problema nu e ce sa vezi, ci ceea ce nu o sa vezi, adica ce o sa scoti de lista
Ai grija sa nu te ia valul si 4 zile sa alergi din muzeu in castel, etc :)

#2274
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Multumesc mult pt informatii. Pe langa obiectivele pe care le-ai enumerat in mesaj as mai vrea sa vizitez Science Museum, turul stadioanelor , Buckingham Palace. Acum mai am o nelamurire in ceea ce priveste London Pass-ul. La dus, avionul aterizeaza la 9.30,ora lor deci ziua este aproape plina pt vizitat.La intors, decoleaza la ora 20.00,deci pe la ora 18.00 ar trebui sa fiu la Luton.Cum London Pass-ul este pt 3 zile,in a 4 a zi cu ce as mai  putea circula ?

Edited by Florin1108, 24 October 2012 - 10:01.


#2275
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 Florin1108, on 24 octombrie 2012 - 10:00, said:

Multumesc mult pt informatii. Pe langa obiectivele pe care le-ai enumerat in mesaj as mai vrea sa vizitez Science Museum, turul stadioanelor , Buckingham Palace. Acum mai am o nelamurire in ceea ce priveste London Pass-ul. La dus avionul aterizeaza la 9.30,ora lor deci ziua este aproape plina pt vizitat.La intors decoleaza la ora 20.00,deci pe la ora 18.00 ar trebui sa fiu la Luton.Cum London Pass-ul este pt 3 zile,in a 4 a zi cu ce as mai  putea circula ?

Si eu tot cu blueair am fost.
9.30 aterizare inseamna cca 12.30 la hotel.
Asa ca in prima zi, adica dupa-amiaza, mai bine iti iei bilet, te duci in centru (Trafalgar Square) te plimbi prin zona, Big Ben, Parlamentul (astea oricum sunt numai pe afara) si eventual vizitezi National Gallery ( e free) si poti sa mananci in Soho, eventual plimbare pe malul Tamisei.
Toate cele de sus sunt in aceeasi zona, deci faci o plimbare lejera (si f f f frumoasa) pe jos.
Poate ca pentru prima zi si calatoria cu avionul, nu ar fi rau sa lasi muzeele/castelele  si sa faci o plimbare prin Londra.
De a doua zi incepi cu London Pass.
In ceea ce priveste Buckingam, vezi ca schimbarea garzii (e fascinanta) e in fiecare zi la 11.30.
Asa ca iti poti programa intr-o dimineata, Buckingam -schimbarea garzii-Queens Gallery ( o recomand) si eventual o plimbare prin St. James's Park sau Hyde Park.

Edited by Jerome4, 24 October 2012 - 10:14.


#2276
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Perfect,asa voi face. Cu mijloacele de transport,presupun ca nu este asa greu,cel putin daca ar fi ca in Paris,aici ma refer la metrou,ar fi super. Pot comanda London Pass-ul online,parca am vazut intr-un mesaj,nu ? Sau se merita sa-l iau de acolo din aeroport ?
Multumesc mult inca odata pt info.

#2277
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
In ceea ce ma priveste, top 5 Londra ar fi :

Westminster Abbey
Windsor Castle ( e inclus cu transportul asigurat in London Pass cu Travel)
British Museum
St Paul's
Buckingam Palace inclusiv schimbarea garzii

#2278
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Am notat. Pe langa acestea,daca reusesc sa mai vad si Wembley,Emirates,Science Museum, croaziera pe Tamisa si plimbare pe canalele Londrei va fi perfect.

#2279
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 Florin1108, on 24 octombrie 2012 - 10:18, said:

Perfect,asa voi face. Cu mijloacele de transport,presupun ca nu este asa greu,cel putin daca ar fi ca in Paris,aici ma refer la metrou,ar fi super. Pot comanda London Pass-ul online,parca am vazut intr-un mesaj,nu ? Sau se merita sa-l iau de acolo din aeroport ?
Multumesc mult inca odata pt info.

Si la London Pass vezi ca o sa ai oferte.
Adica fie reduceri la pret, fie transport gratuit.
Eu as zice sa urmaresti ofertele ( un -10% prinzi fara probleme) si sa-l comanzi de pe net si sa-l primesti acasa.
Daca il iei din timp, desigur ca selectezi transportul cel mai ieftin de cca 10 zile.
Referito la metrou, e usor de folosit, eventual ai harta metroului si din timp (stiind si hotelul) iti faci schema cu statiile de metrou unde sa cobori in fiecare zi.
Apropo, vezi ca in Londra - metrou  cardul se baga si la intrare si la iesire
Si inca ceva, intr-o seara ai putea sa faci o plimbare cu bus-ul etajat.
Daca stai la etaj in primul rand la fereastra, parca esti la cinematograf :)

Inca ceva, "lucreaza" pe harta obiectivelor de pe situl London Pass.
Te va ajuta f mult sa organizezi obiectivele.
De exemplu intr-o zi poti incepe cu St Paul's, apoi la 1 statie de bus e Tower of London, cand iesi din turn ai London Bridge si la baza podului ai plecarea in plimbarea pe Tamisa.
Cu alte cuvinte nu pierzi timp cu mersul de la un obiectiv la altul

#2280
Florin1108

Florin1108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 17.04.2007
Este perfect. Exact asa am sa fac. Am sa urmaresc site-ul celor de la London Pass pt a gasi o oferta. Deci,eu trebuie sa cumpar London Pass with Travel pt a avea gratuitate peste tot,nu ?

#2281
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 Florin1108, on 24 octombrie 2012 - 10:40, said:

Este perfect. Exact asa am sa fac. Am sa urmaresc site-ul celor de la London Pass pt a gasi o oferta. Deci,eu trebuie sa cumpar London Pass with Travel pt a avea gratuitate peste tot,nu ?

Exact.
Obiectivele majore (vezi lista London Pass) +Transport urban (metrou - bus) +Transport cu trenul pana la Winsdor Castle + Croaziera Tamisa + Plimbarea pe canale Londra

#2282
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
@Florin1108
Ma gandeam ca sunt eu prea,prea ,de m-am apucat sa fac itinerarii din oct pt vacanta din mai,dar acuma ca am vazut msj tau m-am linistit.Posted Image

Si noi ajungem tot cu Blue Air si asa cum spun forumistii,ma gandesc daca aterizam la 9.50 avem  timp pana la 12.30 sa ajungem la Victoria sa lasam bagajele si apoi sa avem ziua intreaga pt explorat.Si acuma marea problema este:cum circulam sau mai bine zis,cu ce?Pana acuma dupa nu stiu cate calcule mie mi s-a parut mai avantajos sa iau un Travelcard si sa folosesc oferta de 2 in 1.Marele neajuns al London Pass-ului mi-se pare a fi faptul ca oricum nu ai timp,oricat ai alerga,sa vizitezi tot ce au ei acolo,iar pt cele mai importante obiective cam ai si oferta 2in 1 la Travelcard. Mai fac inca calcule,dar poate ai sa te orientezi si tu si sa-mi spui cum ti-se pare ca iesi mai bine.

Noi stam 5 zile insa 2 zile sunt rezervate pt Cambridge si o excursie de o zi in Cotswolds.Ne raman deci 3 zile in care am vrea sa vizitam cam asa:

- Westminster Abbey-dar ma gandeam sa mergem cand e slujba,sa lovim 2 iepuri ,adica si intrarea free si sa asistam efectiv la un eveniment de acest gen,lumea il recomanda.
- St Paul's Cathedral
-London Tower
-London Tower
-Greenwich cu Meridianul &Planetariul
- schimbarea garzii la Buckingham
-London Eye
- ce ne ramane plimbari prin parcuri, Trafalgar Square...Picadilly Circus, Big Ben ,House of Parliament

Imi doresc mult si macar British Museum,insa e prima vizita si prefer sa tai muzeele de pe lista pt a 'simti" cat mai mult aerul londonez.Sper sa avem timp ...Mai lucrez un pic la program si revin cu intrebari la norocosii deja vizitatori ai Londrei..

Edited by piticutz82, 24 October 2012 - 12:37.


#2283
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

Quote

Marele neajuns al London Pass-ului mi-se pare a fi faptul ca oricum nu ai timp,oricat ai alerga,sa vizitezi tot ce au ei acolo,iar pt cele mai importante obiective cam ai si oferta 2in 1 la Travelcard.
Exact !

#2284
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 piticutz82, on 24 octombrie 2012 - 12:34, said:

@Florin1108
Marele neajuns al Londrei mi-se pare a fi faptul ca oricum nu ai timp,oricat ai alerga,sa vizitezi tot ce au ei acolo

Ti-am modificat mesajul.
Cred ca asa este mai corect Posted Image

Abia dupa ce stai 5-7 zile in Londra iti dai seama ca ai fi avut nevoie de macar 2 saptamani ca sa vezi cat de cat ceva din ea.

Muzee ? - Destule  !

Parcuri ? -  Imense !

Obiective ? -  Nenumarate !

In 5-7 zile abia vezi o picatura din ceea ce inseamna Londra.

PS. Asta nemaiborbind de specificul  locului Posted Image

Apropo, am recomandat hotelul Acton Town. Langa el gasiti acest locas
Dupa ce in centru ca sa beau o bere a trebuit sa dau 5 lire Posted Image  aici cu 6 lire aveam meniul zilei, adica friptura, garnitura basca o bere.Posted Image

Edited by Jerome4, 24 October 2012 - 13:39.


#2285
piticutz82

piticutz82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.09.2009
@Jerome4
Da,ai dreptate! Insa eu vreau sa vad o picatura si din Anglia,asa ca am decis sa ies din Londra si asa ca voi avea si mai putin timp la dispozitie care trebuie maximizat fara a alerga ca nebunii fara sa mai intelegem nimic-desi in vacanta trecuta am mers cate 10 ore pe zi si a fost super..
Am o prima zi in Londra cu dileme-  vom ajunge la ora 12 -13 in Victoria si de acolo vrem sa hoinarim fara a vizita insa si mi-ar fi de folos daca ai arunca o privire pe program.Cf cu google maps e posibil,nu stiu cum va fi la fata locului:

-13 plecare din gara Victoria
-Hyde Park  Corner- Picadilly- Soho(pauza de masa )- catre Westminster Abbey prin St James's  Park(cat iti ia oare sa-l traversezi?!) - Westminster Abbey pt slujba de la 17- London Eye si capsula de rigoare- si inapoi pe la Big Ben pentru a ajunge in jurul orei 21 inapoi la Victoria..Asta pe jos,in plimbare,doar cu pauzele pt fotografiile de rigoare,unde e cazul...

#2286
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 piticutz82, on 24 octombrie 2012 - 13:54, said:

-13 plecare din gara Victoria
-Hyde Park  Corner- Picadilly- Soho(pauza de masa )- catre Westminster Abbey prin St James's  Park(cat iti ia oare sa-l traversezi?!) - Westminster Abbey pt slujba de la 17- London Eye si capsula de rigoare- si inapoi pe la Big Ben pentru a ajunge in jurul orei 21 inapoi la Victoria..Asta pe jos,in plimbare,doar cu pauzele pt fotografiile de rigoare,unde e cazul...

E chiar ok.
Dar vezi ca ai si Trafalgar Square in drum, in fine la 10 minute de mers pe jos de la Westminster Abbey si in drum spre Soho  

PS. Ca sa fiu sincer, mie din Soho mi s-au intiparit pe retina ratele alea fripte  agatate peste tot Posted Image

Pentru London Eye nu e rau sa te uiti aici

....si daca tot va plimbati agale prin Londra, treceti si pe la Royal Albert Hall mai ales ca acolo aveti si Albert Memorial
Merita !

Edited by Jerome4, 24 October 2012 - 14:08.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate