Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

De ce decade literatura in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
de cand exista noile mijloace de petrecere a timpului liber (tv, internet, jocuri) nu se mai citeste.

degeaba ii pui in mana o carte, va alege altceva. eram acu 3 zile pe la universitate in buc, vanzatorii de carte veche de-abia daca aveau vreun client. plus ca bibliotecile din romania in urmatorii ani vor ajunge sa se inchida. prea putina lume mai are nevoie de cultura...iar cei care au nevoie, sunt mai mult obligati de institutiile de invatamant.

#20
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,798
  • Înscris: 13.01.2005

 angel, on Sep 30 2006, 12:02, said:

de cand exista noile mijloace de petrecere a timpului liber (tv, internet, jocuri) nu se mai citeste.

degeaba ii pui in mana o carte, va alege altceva. eram acu 3 zile pe la universitate in buc, vanzatorii de carte veche de-abia daca aveau vreun client. plus ca bibliotecile din romania in urmatorii ani vor ajunge sa se inchida. prea putina lume mai are nevoie de cultura...iar cei care au nevoie, sunt mai mult obligati de institutiile de invatamant.
Pe undeva e normal ca multitudinea metodelor de petrecere a timpului liber să ducă aici. Tocmai din cauza asta cred că părinții și profesorii trebuie să joace un rol major în stîrnirea plăcerii pentru citit a copiilor. Puterea exemplului.

#21
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
mda, puterea exemplului...frate-miu face romana la scoala cu acelasi profesor cu care am facut si eu. Omul e un monument de cultura, e critic literar, membru al uniunii scriitorilor si poet. Pe mine m-a fascinat de la inceput, mi-a facut o pofta fantastica de lectura, mi-a imprumutat carti cum nu as fi citit niciodata fiindca n-as fi stiut de ele, ne-a pus sa citim in afara de programa aia amarata muuulte alte chestii...proza, poezie, dramaturgie...ne-a facut filosofie ( intr-a 12 trebuia sa fame filosofie si aveam o duduie de pe alta lume, asa ca facea tot el cu noi), istorie, arhitectura, istoria religiilor...
Si cu toate astea, acelasi om, aceleasi calitati, frate-mi n-a deschis si n-ar deschide o carte...zice ca "ala e betiv si nebum, lasa-l in nebunia lui, ia sa-mi caut eu un rezumat pe internet"....cred ca mai depinde si din ce e plamadit omul, nu doar cum incerci sa-l modelezi...

#22
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

 rox, on Sep 30 2006, 08:20, said:

Si cu toate astea, acelasi om, aceleasi calitati, frate-mi n-a deschis si n-ar deschide o carte...zice ca "ala e betiv si nebum, lasa-l in nebunia lui, ia sa-mi caut eu un rezumat pe internet"....cred ca mai depinde si din ce e plamadit omul, nu doar cum incerci sa-l modelezi...
Poate ii place matematica ^_^
De exemplu, daca citesc numai Pavel Corut ce inseamna asta? Ca citesc dar sunt ignorant? Ar trebui sa citim cumva numai anumite carti sau orice e bun atata timp cat citim?

#23
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Un articol foarte interesant in care diversi isi dau cu parerea. Pana la urma se pare ca literatura si cultura romana decad atat datorita lipsei valorilor scrierilor si a talentului artistilor cat si datorita mediului in care traiesc intelectualii si artistii romani.
Enjoy!

#24
Demiurgul

Demiurgul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.05.2006
EU imi pun intrebarea oare cand literatura din Romania a repr ceva????? ,,,snobismul este ca un lac fara fund  :death:

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
romania nu are literatura si nu are scriitori. a avut vreo 2-3, dar au murit. cip ci RIP

#26
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006

 Demiurgul, on Oct 5 2006, 07:50, said:

EU imi pun intrebarea oare cand literatura din Romania a repr ceva????? ,,,snobismul este ca un lac fara fund  :death:
Sa reprezinte ce? In ce sens? Ca nu este recunoscuta in afara si nu este premiata este lata treaba. Pentru mine valoare unui scriitor este data de senzatiile pe care mi le produce. De exemplu mi-au placut poeziile lui Ion Minulescu.
Mosotti, care sunt cei 2-3 scriitori care au reprezentat ceva si au murit? 2-3 in afara de Cartarescu?  ^_^

#27
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 12.10.2005
Literatura română a însemnat ceva și întotdeauna a avut un loc interesant în literatura lumii. Suntem chiar creatorii unui curent artistic, dadaismul, parte a avangardei, foarte bine cotat în afară. Tristan Tzara, Geo Bogza (altul decât cel din manualele școlare, cu "reportajele" insipide), Urmuz. De asemenea, Eliade este un nume major, Eugen Ionescu, unul dintre cei mai mari dramaturgi ai lumii. În perioada interbelică se reușise sincronizarea culturală între România și Occident.
Și printre scriitorii de azi se găsesc nume foarte interesante, în afară de Cărtărescu. De asemenea, sunt destui care nu sunt cunoscuți. Un exemplu este Petru Popescu, autorul unor romane foarte interesante în anii '70, emigrat apoi în SUA unde a fost scenarist la câteva filme. Ar mai fi de menționat la proză, Miron Radu Paraschivescu, Blecher. La poezie, Gelu Naum, Ileana Mălăncioiu. Dramaturgia, Matei Vișniec.
Din păcate, literatura postbelică nu a fost promovată și nu este foarte cunoscută. Asta nu înseamnă că nu este de valoare și că avem un deșert cultural.

#28
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
cel putin generatia tanara e foarte bine reprezentata, Elena vladareanu, Zvera Ion, claudiu komartin, razvan tzupa, adela greceanu, andrei peniuc, si nu doar de ei...daca ma gandesc la " mai experimentatii" nostri poeti, nu pot sa nu-mi amintesc de nora iuga, de daian si de tone cu nicolae magnificul, care m-a lasat de-a dreptul in transa :)...am uitat de miruna vlada, de marius ianus...sunt sigura ca am omis  pe cineva...pe multi i-am ascultat la Euridice, pe altii la cenaclul de la scoala...poezia contemporana nu duce lipsa de exponenti...mai trist e cu proza....

#29
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006
Tinerii fiind intre ce varste?? Eu cred ca exista o varsta la care citesti. Cel putin eu citeam in copilarie si desi nu se gaseau carti in librarii, decat cele "rosii" sau celebrele "pachete"(2 Ceasca+una oribila de scriitor obscur) cautam prin vecini si imprumutam. Tata avea o biblioteca enorma, insa nu prea gustam toate cartile de acolo. Nu mi-a spus nimeni sa citesc, ci am facut-o din proprie initiativa. Am crescut cu "Ciresarii"-Constantin Chirita, cu romanele de capa si spada...cu poeziile lui Bacovia si scrierile lui Eliade. Imi intrebam odata o colega de servici daca a citit in copilarie...si am primit raspunsul "ei as...ce prostii vorbesti si tu".
Mai tarziu, nu am mai putut citi, ce-i drept ma tampisem cu carti pe profil cu fel de fel de cursuri etc. Asa ca eu spun ca exista o varsta la care trebuie citit en-gross pentru ca apoi nu mai reusesti sau nu mai ai timp sa citesti. Si atunci cand ai timp nu mai ai chef...
Cat despre literatura de azi...nu stiu ce sa spun...rar am avut noi romanii ceva de succes. Acest succes nu trebuie demostrat doar "loco" ci si peste granite. Mi se pare ca "Evanghelistii"-Pipidi ar fi obtinut laude...

#30
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
cei tineri au intre 20 si 30(35 ) ani...deci..tineri. poezia e pe drumul cel bun..cu proza ce facem, ce facem domnilor, ca toti tinerii nostri talentati nu se mai incumeta la proza si teatru, simt doar poezie...

#31
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

 angel, on Sep 30 2006, 12:02, said:

degeaba ii pui in mana o carte, va alege altceva. eram acu 3 zile pe la universitate in buc, vanzatorii de carte veche de-abia daca aveau vreun client. plus ca bibliotecile din romania in urmatorii ani vor ajunge sa se inchida. prea putina lume mai are nevoie de cultura...iar cei care au nevoie, sunt mai mult obligati de institutiile de invatamant.

Practica niste preturi oribile acesti vanzatori, mai ales anticariatele din Universitatii si din Gorjului...mai bine cumpar din librarie.

#32
dddddd

dddddd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.12.2006
Tinerii nu mai citesc in special din cauza educatiei primite de la parinti.Pai voi nu stiti ca in ziua de azi copilul are calculator de la 3-4 ani?Nu stiti ca parintii ii lasa,ca mod de relaxare,sa se joace ore intregi pe calculator sau sa stea aiurea pe net?Nu vedeti cum se umplu net cafe-urile de pusti de clasa I,care joaca counter strike sau mai stiu eu ce porcarii?Si ce-i mai rau,acesti "sclavi ai calculatorului",cum ii numesc eu,manifesta o profunda ura pentru carte.Ba mai mult,ei se lauda cu faptul ca nu au citit niciodata o carte(cel putin nu de buna voie).Daca ii spui unui astfel de pusti obsedat ca tu citesti si scrii poezii,te considera ultimul om.Cum sa-l intereseze literatura,cand la el sta calculatorul deschis zi si noapte?Ba mai mult,astfel de oameni considera ca ceea ce fac ei este perfect normal si interesant("Bai,tu vezi ce download-uri fac eu?Ai mai vazut asa ceva?").
Dupa cum am spus,educatia precara este de vina.Ce o sa faca acel copil de 7 ani cu un calculator,in afara de a se juca sau de a se uita la desene animate(bineinteles,acesta din urma nu e un lucru rau in totalitate,dar vine uneori in contradictie cu cititul).Toata idea e ca un copil nu ar trebui sa aiba atata acces la calculator.Mai bine iti dai copilul sa faca un sport,ii pui o carte in mana etc,decat sa-l lasi sa se-nchida intr-o cutie de computer.
Eu ma intreb ce amintiri vor avea acesti copii cand vor creste mari.Eu imi aduc aminte de zilele cand alergam toate maidanele jucand fotbal etc etc.Ei isi vor aminti cum jucau counter strike in retea,facand "frag-uri" si "headshot".
Trist...

Edited by dddddd, 18 January 2007 - 19:41.


#33
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Ce sa citeasca tinerii? codul lui da vinci? harry potter?  asta e intrebarea.

#34
dddddd

dddddd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.12.2006
exista foartemulte variante,doar sa caute.clar

#35
Krissa

Krissa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 15.11.2005
pentru ca avem tot mai putin timp sa ne descoperim si cultivam latura non-realista.

#36
georgescus

georgescus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 16.01.2007
...intr-o existenta atit de agitata bombardata agresiv cu informatii greu de clasificat
lectura 'acel rafinat si nepedepsit viciu' reprezinta un atribut rezervat numai initiatilor...
...sau intr-un caz fericit celor care nu au ce face..
refugiu sau lasitate?fiecare stie mai bine.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate