Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Peugeot , renault , opel sau wolskwagen ?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004
As vrea sa cer o parere userilor de pe acest forum cu privire la 4 marci de masini de clasa mica : Peugeot , Renault , Opel sau wolskwagen ?
Care credeti ca este cea mai buna marca din clasa mica cu privire sau raportat la calitate , fiabilitate si pret ?
Vreau sa faceti cat mai multe posturi cu pareri pertinente si argumente palpabile. Va Multumesc Anticipat !

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
scopul fiind cumpararea unei masini? daca da, ce te intereseaza la acea masina si care e bugetul?

#3
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004

View Postromaximusro, on Nov 3 2006, 20:21, said:

scopul fiind cumpararea unei masini? daca da, ce te intereseaza la acea masina si care e bugetul?
Scopul este cumpararea unei masini de clasa mica gen : Opel corsa , Peugeot 207 etc.
Ma intereseaza o masina de calitate,fiabilitatea , iar apoi si pretul dar sa nu dau pe ea x euro si sa nu faca banii ... daca intelegi ce vreau sa iti zic ? Ca o complectare ma intereseaza cum arata masina , consumul dar si calitatea pretul ramane pe undeva la sfarsit daca face banii o iau nu conteaza... bugetul sa zicem este de 18.000 - 20.000 € maxim. Mai am si o nedumerire daca o iau in leasing, cash sau pe firma , care sunt avantajele pentru cei care stiu, as dorii niste sfaturi...multumesc. Daca am o firma infiintata acum 3 luni dar nu are ... ,,rulaj" ,se poate deduce T.V.A. , Multumesc.
Bun acum sa o luam punctual, marcile sunt : peugeot , Renault , opel , wolskwagen , dar pot veni userii si cu alte oferte ,,tentante" ok ?
Multumesc !

Edited by specialul, 03 November 2006 - 20:36.


#4
msjohntm

msjohntm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 08.04.2006
Ai cam multi bani pentru o masina din clasa mica.
Ia-ti Cross Polo. Arata f bine si e o masina testata.
Poti sa deduci TVA-ul daca esti platitor de TVA. Asta trebuie sa stii tu. Dar daca firma e doar de trei luni nu prea cred sa-ti aprobe un credit.

#5
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005

View Postspecialul, on Nov 3 2006, 20:34, said:

Scopul este cumpararea unei masini de clasa mica gen : Opel corsa , Peugeot 207 etc.
...bugetul sa zicem este de 18.000 - 20.000 € maxim.
:huh:  atitia bani ?  si clasa mica ?    :o    nu cumva vrei sa faci un pui de biza ? si cred ca vrei si varianta de baza, nu ?

#6
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

View Postspecialul, on Nov 3 2006, 20:34, said:

bugetul sa zicem este de 18.000 - 20.000 € maxim.
In banii astia eu as astepta Clio RS, dar nu stiu cat de pasionat de 8.000 rpm esti...

#7
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004

View PostMAK, on Nov 3 2006, 22:39, said:

:huh:  atitia bani ?  si clasa mica ?    :o    nu cumva vrei sa faci un pui de biza ? si cred ca vrei si varianta de baza, nu ?
Prietene, daca nu ai ce face si postezi doar sa te aflii in treaba... mai bine te abtineai si mare ... ramaneai.
Decat sa imi iau o masina buna...de clasa medie fara dotari si sa nu am bani de motorina vs. benzina sau altceva, mai bine sa am mai multi bani de o masina superdotata din clasa mica. un Opel corsa cu ceva optiuni e 17.000 € DDP...
Daca ai chef de biza cum ai zis sau de bagat in seama du-te frate in alta parte...

#8
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
daca vrei strict intre acesti producatori, ma incanta noua corsa, si nu cred ca e 17 000 ddp, eu facusem o configuratie undeva la 14 000, daca ai priviri ceva mai largi, Toyota yaris....
cum vrei sa fie masina sport? diesel? benzina? ca de partea cu dotarile am inteles.

#9
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004

View Postnashu77, on Nov 4 2006, 00:03, said:

daca vrei strict intre acesti producatori, ma incanta noua corsa, si nu cred ca e 17 000 ddp, eu facusem o configuratie undeva la 14 000, daca ai priviri ceva mai largi, Toyota yaris....
cum vrei sa fie masina sport? diesel? benzina? ca de partea cu dotarile am inteles.
Vreau sa fie diesel . Nu vreau o masina sport .
Opel corsa varianta cosmo e 14.600 in 5 usi...deci mi-e teama ca un Opel corsa cheala varianta cosmo depaseste calculul tau... as fii curios ce configuratie ai facut si mie imi place cum arata si cum merge noul opel corsa dar are garantie doar 2 ani fata de alte oferte existente la acest moment pe piata pare cam dubios...

#10
nashu77

nashu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 752
  • Înscris: 10.11.2004
da 14 600 e dieselul de 1.3 90 cp, ceea ce este excelent, iar varianta cosmo este foarte bine echipata, nu inteleg care e problema, iar cum tu vrei sa dai si 17 000 pai de restul iti pui la optionale...de te saturi.
daca vrei garantie mai mare si o sa faci multi km recomand fiesta, 4 ani garantie fara limita de km
ps cosmo nu e cheala, essentia e cheala cosmo e chiar bine echipata.

Edited by nashu77, 04 November 2006 - 00:22.


#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai in banii astia te-ai putea uita si la un Renault Megane 2 complet dotat cu motor diesel (iar daca mai pui 2000 de euro gasesti un renault laguna2 initiale cu motot de 2.2l diesel 150 cp (adica o masina cu dotari supercomplete) , eventual un Citroen c4 superdotat etc. Nu se merita ca in banii astia sa iei o masina de clasa mica, mai ales masini ca Peugeot 207 care e cam scumput .. cu toate ca e la fel de mare ca un peugeot 307..

Ai mai jos un fisier cu dotarile lagunei.. supercomplete as zice eu



( e fisierl .xls , redenumeste-l te rog...)

Attached File  Fisa_produs_pret_Laguna.doc   266.5K   78 downloads

#12
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
17-18000 EUR DDP pt o masina de clasa mica? Chiar ca nu prea ai ce sa faci cu banii..
In banii aia ai oferte gramada la clasa compacta,astra GTC,leon,C4,megane,octavia, te apropii chiar si de un golf.

Daca tot vrei sa dai banii pe clasa mica, ia-ti un fiesta ST.

#13
danutgalati81

danutgalati81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 29.09.2005
daca tot dai mai multi bani pe masina mica ia-ti MINI.
cred ca e singura masina mica mai scumpa care isi mentine cat de cat valoarea(e aproape o masina clasica), e sigura, ff stabila, arata mai bine decat toate masinile mici si are si muschi de la bmw

#14
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
atata doar ca va lua o masina ce iesit din fabricatie, deja in occident se vinde noua generatie mini..

#15
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Imi pare rau ca te intreb, dar tu chiar te-ai uitat pe vreo oferta de pret de la un dealer auto? Daca vrei sa-ti iei o Corsa cu 20.000 de euro, n-ai decat, dar la banii astia iti luai o Astra varianta Cosmo (varianta de top), sau GTC, dar o versiune cu mai putine dotari.

MAK (ca si mine de altfel) a crezut ca faci misto, dar poate chiar habar n-ai de preturile masinilor din clasa mica.

Sfatul meu e sa faci o excursie pe la niste dealeri Opel, Peugeot si VW.

Bafta! :peacefingers:

#16
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004

View Postbatman, on Nov 5 2006, 22:00, said:

Imi pare rau ca te intreb, dar tu chiar te-ai uitat pe vreo oferta de pret de la un dealer auto? Daca vrei sa-ti iei o Corsa cu 20.000 de euro, n-ai decat, dar la banii astia iti luai o Astra varianta Cosmo (varianta de top), sau GTC, dar o versiune cu mai putine dotari.

MAK (ca si mine de altfel) a crezut ca faci misto, dar poate chiar habar n-ai de preturile masinilor din clasa mica.

Sfatul meu e sa faci o excursie pe la niste dealeri Opel, Peugeot si VW.

Bafta! :peacefingers:

Batman ? , :) tu crezi ca eu merg la ,,ghici" ?
Hai sa iti zic o smecherie noul Opel Corsa pe care l-am testat si am facut un pret cu respectivul consultant de vanzari... a iesit cu optiunile mele varianta cosmo cu toate taxele + T.V.A. 16.800 € , ma crezi ?:)
Iar ca sa mai iti spun o alta smecherie daca nu stiai , ca vad ca te dai cunoscator... noul Opel Corsa are platforma noua de 2007 , daca de exemplu cumpar un Opel Vectra in 2007 nou nout are doar face lift , dar e platforma de 2002 , deci ... ?

#17
oviviu

oviviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 04.04.2006
Variantele tale, daca vrei sa mergi pe clasa mica:

Peugeot 207: masina noua, asa cum iti doresti tu, frumoasa dar prea noua ca sa-ti dai seama de fiabilitate.

VW Polo: hmmm... mie nu prea imi place design-ul

Renault Clio: uita-te pe forum si vezi cate belele au. Majoritatea se plang de ele si nu si-ar mai lua un Renault

Skoda Fabia: doamne fereste. Design urat si model cam vechi.

Citroen C3: este mult prea feminina

Ford Fiesta: model fiabil; motor diesel (TDci) foarte reusit, chiar daca nu are super-putere merge "ceas" :), consuma incredibil de putin; arata binisor; dar modelul nu esti chiar nou (am vazut ca asta conteaza pentru tine). Modelul Ghia undeva la 14ooo E, ceea ce este sub ce spui tu, ca si pret. Poate mai adaugi ceva pe ea (oricum are destule) te apropii de 15ooo. Dar ai 4 ani garantie ceea ce e destul de bine.

Opel Corsa: mie imi place mult de tot. Am intrat pe site la ei si mi-a placut mult ca poti sa-i pui roti f mari, de 17" parca :o. Arata super incaltata asa. Este model nou dar si eu sunt suspicios in privinta garantiei de doar 2 ani.

Fiat Grande Punto: model nou, frumos (subiectiv aici). Motor MultiJet bun (a castigat cateva premii motorul asta), consuma f putin. Garantie cred ca ai destul la el... atat ca este Fiat, daca te deranjeaza asta. Citeam pe aici ca te cam usuca Fiat la revizii :(.

Lancia aia mica (Ypsilon parca): hmmm, nu cred ca sunt 50 in tara :). Daca tie iti place.... Nu sunt multi care pot sa-ti spuna ceva despre ele, decat ca estetica, asa. Este de fapt tot un fiat. Au as scoate-o din calcul.

Seat Ibiza: Mie imi place mult, are un design tineresc. Fiabilitatea este cea de VW. Motoarele sunt f bune. Am un prieten care are motorul de 1,2 in echiparea de baza, care este foarte saraca. A costat 11ooo E cu totul. Diesel dotat pe la 16 - 17ooo E cred. Si asta are problema modelului vechi, care pe mine nu m-ar deranja pentru ca are si avantaje... s-au cam rezolvat problemele tineretii.

Mercedes A-Class: nu stiu daca este in clasa mica, cu toate ca pentru o compacta este cam mica. Pretul s-ar putea sa fie cam piperat. Mai multe nu stiu despre ea.


Oricum, eu nu inteleg de ce esti asa de incapatanat cu platforma mai noua? Un Mondeo de poveste, Trend te duce la 19ooo E cu totul si este mai dotat decat un Fieste GHIA sau un Corsa full (poate doar volan incalzit n-are).  

Chiar crezi ca un New Corsa are tinuta de drum mai buna ca un Mondeo pentru ca are platforma 2006???
Hai sa punem in balanta:

- plusuri masina cls mica (Corsa sau alta de generatie f noua): consum ceva mai mic, usor de parcat,
platforma noua.

- plusuri masina medie (sa zicem Mondeo "de poveste"): tinuta de drum net superioara, muuult mai mult spatiu interior, mai confortabila si, daca tii la imagine tot la fel de bina vazut esti si in Mondeo ca si in Corsa.

Sa zicem ca vrei sa tii masina 4 ani. In vremea asta se va devaloriza la fel de mult si una si cealalta dar cu cea media ai avantajul ca ai folosit o masina de clasa superioara si mult mai confortabila

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postoviviu, on Nov 7 2006, 10:41, said:

Variantele tale, daca vrei sa mergi pe clasa mica:

Renault Clio: uita-te pe forum si vezi cate belele au. Majoritatea se plang de ele si nu si-ar mai lua un Renault


ala era symbolul sau megane-ul de dinainte de facelift, care nu au nimic in comun cu Clio 3-ul. Despre clio3 nu prea sunt plangeri, la fel ca si 207 e un model prea nou ca sa se spuna ceva despre fiabilitate (atat in bine, cat si in rau)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate